כותרות TheMarker >
  ';

  תגובות (4)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    6/1/13 10:40:
  פוסט מדהים. אני הגעתי למסקנה שאכן אנשים סוחבים את העבר שלהם אל ההווה שלהם והוא משפיע על התנהגותם. העבר הינו שילוב של אופי ושל סביבה, והוא חלק בלתי נפרד מהאדם. אבל...אם תתני לאדם בעל אופי מסויים סביבה יותר טובה, חמה ואוהבת, אז אפשר לרכך את האופי. לא תמיד ניתן לשנות את האדם לגמרי, אך בעזרת גישה נכונה והמון שיחות נפש ואהבה, אפשר לשנות חלק גדול מאופי האדם. לבעלי יש אופי כזה שהוא די מרוחק, לא אדם חם שמראה רגשות במיוחד, וכשהוא כועס, לוקח לו זמן להירגע. עם השנים הוא השתנה מעט בזכותי, אולם משום שהכרתי אותו בתור אדם בוגר, היה קשה לשנות אותו. הדבר שהיה לי הכי חשוב לשנות בו זה את חוסר החום כלפי הילדים ואכן הוא השתנה בתחום הזה. לבת שלי יש את האופי הזה בדיוק, אולם, בניגוד לבעלי שגדל בבית קר ומנוכר, בתי גדלה איתי ואני מעניקה לה המון חום ואהבה ואני יושבת איתה ומסבירה לה שגם כשכועסים, צריך לדבר על זה ולא להיסגר בתוך עצמך (כפי שבעלי עושה). מכיון שהבת שלי נחשפה אלי ולגישה שלי כבר מינקות, יש סיכוי גדול שהיא תשתנה הרבה יותר מבעלי. כבר עכשיו היא יודעת להעניק חום ואהבה, לחבק ולאהוב. היא גם הרבה יותר רגישה מבעלי. היא לא הייתה כך. זה גם שינוי באופי המולד שלה. אני כל כך מסכימה איתך שהסביבה שבה האדם גדל מעצבת אותו להיות האדם שהוא הופך להיות בסופו של דבר !!
    4/1/13 21:28:
  פוסט מלא תובנות ..ניכור גוזר טראומות חוויות קשות לטווח הארוך
    26/12/12 10:02:
  בהחלט מבינה על מה את מדברת. ניכור מכל סוג הוא רגש של עלבון וצער. למשל אצלי, אבי התנכר לי מגיל מאוד צעיר, ולמרות שחלפו כבר מעל חמישה עשורים והוא נפטר לפני 12 שנה, עדיין המקום כואב ובלתי פתור.
    25/12/12 21:06:
  קרן יקרה, ניתוח מעמיק ומסקנות ברורות, שמבהירות היטב מקרי ניכור סביב, עד כדי אלימות לסוגיה. הספר שלך נפלא, אני חוזרת וקוראת בו שוב ושוב, לומדת ומפנימה. תודה ( :

  ניכור

  4 תגובות   יום שלישי, 25/12/12, 15:07

  הניכור הכאוב ביותר הוא בין הורה לילדיו. ישנן אימהות שמתקשות להיקשר לתינוקן ומתנכרות אליו. ישנם הורים שמתנכרים לילדיהם, מתעלמים מהם ומצרכיהם ולא חשים את הבעייתיות במעשיהם. ישנו ניכור שנובע דווקא מרגש כאוב ובעייתי. ישנו ניכור שנובע מחוסר יכולת רגשית להיקשר, לאהוב ולדאוג. מה ההבדל ביניהם?

   

  ישנן אמהות שמתקשות להיקשר לתינוקן, הן מתקשות לאהוב אותו, ולהיקשר אליו. הן לא פועלות מתוך חוסר רגש אלא מתוך רגש כאוב ובעייתי שמכשיל אותן.

   

  ישנם הורים שלא מסוגלים לחוש את ילדיהם, לדאוג להם ולאהוב אותם. הם אדישים ומנותקים מהם ומצרכיהם. ישנם אבות שבוחרים שלא להכיר בילדיהם, מתעלמים מהם, מתנכרים אליהם ולא חשים עם כך בעייתיות.
  במקרים האלו אין להורים כלל יכולת רגשית לחוש ולהבין את ילדיהם ואת צרכיהם. הם כלל לא מרגישים מחויבות לדאוג להם ולא חשים עד כמה ילדיהם תלויים בהם. אין לאנשים האלו יכולת רגשית לאהוב בכלל ויכולת רגשית הורית בפרט.

   

  מה ההבדל בין רגש בעייתי ומוטעה שמכשיל את ההורה וגורם לו להתנהג בצורה בעייתית לילדו ובין חוסר יכולת רגשית הורית?

   

  כדי להבין את הסיבות לניכור בכלל ואת הסיבות לניכור הכאוב במיוחד שבין הורה לילדיו נדון בקצרה במאפייניה של המערכת הרגשית:

  המערכת הלא מודעת שלנו היא המערכת הרגשית רבת העוצמה שמנתבת את חיינו, עומדת מאחורי יכולותינו ותפקודנו בתחומים נרחבים ומהותיים וקובעת את הדרך שבה נתפוס את עולמינו ונבין את מציאות חיינו.

   

  ניתוב רגשי וניכור

  לצד הזיכרון המודע שלנו מוטמע בנו זיכרון לא מודע שהשפעתו על חיינו מכרעת. המערכת הלא מודעת מנתבת אותנו באמצעות רגשותינו ליישם ללא שיקולי כדאיות ומבלי שאנו מודעים לכך את הזיכרון הרגשי הלא מודע שמוטמע בנו. רגשותינו אינם אקראיים! בתחומים שבהם מוטמע בנו זיכרון רגשי חיובי רגשותינו ינתבו אותנו בהצלחה והצלחתנו תיתפס על ידנו כמובנת מאליו. בתחומים שבהם מוטמע בנו זיכרון רגשי בעייתי המערכת הרגשית תכשיל אותנו שוב ושוב ונראה בקשיינו הנגרמים מכך גזירת גורל. למשל:

   

  אדם בעל מוטיבציה שמצליח בתחום המקצועי בהשוואה לאדם בעל כישרונות לא פחותים שהוריו זלזלו בו בילדותו, שנתקף רגשות של קושי ולחץ שגורמים לו להיכשל שוב ושוב בתחום המקצועי.

  דוגמא נוספת: אישה שרגשותיה מנתבים אותה להתאהב ולקשור את חייה עם אדם תומך ואוהב לעומת אשה יפה ומוכשרת לא פחות, שגדלה בבית עם אב מכה ונישאת לגבר אלים שמסב לה כאב וצער ורגשותיה לא מאפשרים לה לעזוב אותו. היא רואה במצבה גזירת גורל שלא ניתן לשנותה.

   

  המערכת הרגשית מנתבת אותנו בהתאם לזיכרון הרגשי והייחודי שמוטמע בנו. יש קשר חזק בין משפחת המוצא בה נולדנו וגדלנו ובין הדרך שבה אנו מחנכים את ילדינו. החינוך מורכב מנדבך מודע ומעבר לו מנדבך נוסף מכריע, רגשי ולא מודע. איננו מודעים לכלל המרכיבים הרגשיים והלא מודעים בחינוך שאנו מעניקים לילדינו.

  יתכן שאשה גדלה במשפחה בה האם התנכרה לאחד מילדיה (אליה או לאחד מאחיה) ורגשותיה ינתבו אותה להיקשר לחלק מילדיה ולהתנכר לחלקם ממש כפי שהיה במשפחה בה גדלה. כאשר תנסה לגדל את תינוקה היא תתקף ברגשות שימנעו ממנה להיקשר לתינוק ויגרמו לה להתנכר אליו. לכך השלכות בעייתיות מרחיקות לכת על התפתחותו של התינוק.

   

  אין כאן עניין של אשמה כי האם לא יכולה לנהוג בניגוד לרגשותיה, אך יש כאן מצב שדורש טיפול והתערבות: הן ביחס לאמא והן ביחס לתינוק שנמצא בתקופה הקריטית של בניית המערכת הרגשית והטמעת הזיכרון הרגשי. אם בתקופה זו הוא לא יטמיע זיכרון רגשי מספק יווצרו אצלו בהמשך בעיות שנובעות ממערכת רגשית שאינה מבוססת דייה שעלולות להיות: החל מהפרעת קשב, ריכוז והיפר אקטיביות, ליקויי למידה ועד אוטיזם. אין זה מקרה שסמים שמפחיתים את עוצמת הפעילויות של המערכת הרגשית (ולכן יוצרים ליקויים בכל תחומי פעילותה) כגון הרואין ואלכוהול יוצרים בדיוק את התסמונות הנפשיות והגופניות שמאפיינות תופעות אלו, שנגרמות כאמור מליקוי בפעילותה של המערכת הרגשית רבת העוצמה. לאבחנה חדשנית ומבוססת זאת השלכות טיפוליות המעוררות תקווה של ממש לגבי בעלי תסמונות אלו.

   

  יכולות רגשיות וניכור

  היכולות שלנו בתחומים נרחבים הן יכולות רגשיות! היכולות של המערכת המודעת השוקלת כל דבר באופן נקודתי, איטי ופרטני הן נמוכות. למשל: על כמה שיקולים תוכלו לחשוב בצורה מודעת בסיטואציה חדשה? התשובה היא שעל מעט מאוד שיקולים.

   

  חשבו על סיטואציה חברתית: אתם צריכים להקשיב לכל מילה שנאמרת לכם ולחשוב על משמעותה, לחשוב על הדרך שבה אתם יושבים, על טון הדיבור, על סינון רעשי הרקע והאינפורמציה, על כל מילה שאתם אומרים ועוד... לא תוכלו לעשות את כל זאת באמצעות המערכת המודעת. אתם מודעים לסיטואציה חברתית, אך מנהלים אותה באמצעות המערכת הלא מודעת. אם תנסו לומר ולו משפט אחד באמצעות המערכת המודעת, לחשוב על כל מילה ועל המסר הכולל, ייקח לכם זמן ממושך מאוד.

   

  בתחומים בהם נהיה בעלי יכולת רגשית נתפקד ביעילות וברגישות בתחומים שבהם לא הטמענו יכולות רגשיות מספקות נהיה חסרי יכולות. למשל: יש אדם בעל קסם חברתי. אחר מגלה התנהגות רגשית מגושמת למרות מאמציו.

  דוגמא נוספת: אדם אחד רגיש לבת זוגו, מקשיב לה ומבין אותה. אדם אחר אטום לבת זוגו ולא מסוגל כלל להבין ולהתייחס לקשייה.

   

  הדבר נכון גם בתחום ההורות: אדם בעל יכולת רגשית בתחום זה יהיה הורה טוב ודואג. אדם שלא מוטמעת בו יכולת רגשית כזאת יהיה עיוור לילדיו, לא יחוש כלל את צרכיהם, לא יחוש את מחויבויותיו אליהם, יתנכר אליהם ולא יחוש בעייתיות עם הדבר.

   

  תפיסה רגשית וניכור

  התפיסה המודעת שלנו אינה יעילה והתפיסה המרכזית והחשובה שלנו היא התפיסה הרגשית.

  התפיסה המודעת היא התפיסה האינדוקטיבית שלנו והיא נעשית באמצעות איסוף פרטים וצירופם למושג. תפיסה זו אינה יעילה! האם תוכלו לשים לב לכל אות הנאמרת על ידי אדם אחר, לאסוף אותם לכדי מושג ולחשוב על כך ובו זמנית לשים לב לכל רעשי הרקע, לכל פרט בחדר וכדומה? התשובה היא כמובן שלא. לא תוכלו לתפוס כך מידע ביעילות.

   

  התפיסה הרגשית היא התפיסה הדדוקטיבית שלנו: אנו תופסים מאפיינים במצב עכשווי שדומים למאפיינים במצבים שנתפסים על ידנו כדומים ומשליכים את הזיכרון הרגשי הלא מודע הרלבנטי על מצב עכשווי. בדרך זו יש לנו תמונת מצב עכשווית, כוללת ומיידית על הסיטואציה ואנו מפעילים בתגובה הרגשית את כל הזיכרון הלא מודע הרלבנטי.

  לדרך זו 2 חסרונות:

  סובייקטיביות וחלקיות.

   

  סובייקטיביות – נתפוס את המצב בעכשווי על סמך ניסיון חיינו. אדם שניסיון חייו מאושר יתפוס כך את המציאות, אדם בעל ניסיון חיים כאוב ימשיך לראות בדרך זו את חייו.

  דוגמא נוספת: אנשים משתי קצוות הקשת הפוליטית מפרשים בצורה שונה לחלוטין את אותם האירועים האובייקטיביים וזאת בהתאם לאידיאולוגיה המוטמעת בהם. (אידיאולוגיה פוליטית היא זיכרון רגשי בלתי מודע. אנו מודעים לכך שאנו בעלי אידיאולוגיה מסוימת אך איננו יכולים "לקרוא" אותה בדומה לזיכרון המודע שלנו).

   

  חלקיות: לא נתפוס ביעילות מידע שאין לנו זיכרון רגשי רלבנטי לגביו. למשל:

  אדם אחד יתפוס סיטואציות חברתיות בניגוד לאדם אחר

  אדם אחד יתקף בחרדה מכתם על הרצפה. אחר לא יבחין בכך כלל.

  אדם אחד יתפוס הזדמנויות עסקיות בניגוד לאדם אחר

  הורה חסר יכולת רגשית הורית לא יחוש את ילדיו, לא יבין את מצוקותיהם, יתנכר אליהם ולא יוכל כלל להבין את הבעייתיות של מעשיו.

   

  שלכם,

  קרן אלמוג מחברת הספר "העוצמה הרגשית"

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   קרן אלמוג
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין