כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  המדינה לוקה בחוסר לקיחת אחריות, אך למרבה המזל, זוהי אינה מחלה תורשתית

  0 תגובות   יום שישי , 28/12/12, 10:20

  הורים, ארגונים ואנשים עם מוגבלות נרגשים הגיעו אתמול בערב לאחד הכנסים החשובים בחייהם. כנס שמהווה נקודת ציון חשובה במאבק שהחלו לגבש לפני כשנה וחצי במחאת האוהלים, ושבעקבותיו החליטו להתאחד למען קידום הזכויות שלהם. גרעין ההורים חבר לארגון קשר, שהוביל להקמת קואליציה רחבה המונה למעלה מ- 50 ארגונים ומאות משפחות מכל קבוצות החברה הישראלית, ויחד עווסקת הקואלציה בניסוח וקידום חוק חדש – חוק המשפחות המיוחדות, בשיתוף המרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן.


  עקרונות החוק נקבעו ונוסחו ואתמול הוזמנו חברי כנסת למרכז נא לגעת ביפו כדי לשמוע על הצעת החוק. הגברת שירה רודרמן, יו"ר ארגון קשר ומנכ"לית קרן רודרמן, פתחה את הערב וסיפרה על המצב שמצריך את חוק המשפחות המיוחדות ואת הדרך שנעשתה כדי להגיע לערב החשוב הזה:


  "לקואליצה לקידום חוק המשפחות המיוחדות שותפים 50 ארגונים מתחום המוגבלויות, זכויות אדם ומאות הורים שהלכו על מכנה משותף רחב מאוד – המשפחה המיוחדת, ומבינים לעומק את חשיבות המשפחה לעתיד הילד ואת הצורך לחזק ולתת זכויות ומעמד לגורם הכי חשוב ומרכזי בחיי הילד.


  "החוק מביא בשורה של ממש וכולל מספר פרקים אשר נוגעים הן בזכויות והן בשירותים, ויחד בונים  מציאות חדשה למשפחות. כל אלה יובילו לכך שיותר משפחות ישאירו את ילדם בבית, יותר משפחות יעמדו על הרגליים מבחינה כלכלית, רגשית וחברתית. יש כאן חוק שישנה מציאות למיליון איש במדינה. חוק חברתי ממדרגה ראשונה, שאין שאלה שבכנסת הנוכחית הוא עובר".


  דנה דימנט, יוצרת סרטים, נשואה ואמא לשניים, סיפרה על הקושי הביורוקרטי הכרוך בהורותה לילדה עם אוטיזם. הנה, היא שוב נדרשת להציג תלושי שכר, אבחון מעודכן שיעלה לה כמה אלפי שקלים ועוד כמה מסמכים, אבל בזאת היא לא תיפטר. כי מדינתנו לוקה בתסמונת המסמך החסר. תמיד היא תידרש להציג מסמך נוסף מאי-שם, קרוב לודאי ממשרד אחר, שלא מדבר מחשבית עם משרדים אחרים.


  משה רוטמן, אב מיוחד, סיפר על החיים אחרי תאונת דרכים ששינתה את חיי משפחתו. בתו נהרגה, ובנו עבר תהליך שיקום ארוך ומייגע שבמהלכו סעד אותו במשך שנתיים. בתקופה זו נפגעה עבודתו, אולם אין חוק שיעמוד לצד אב הסועד את בנו המשתקם. לבסוף פוטר. ואין חוק שיתמוך במשפחה המתפוררת, שהגיעה עד פת לחם.


  עורכת הדין נטע דגן, מנהלת הקליניקות במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, שניסחה ביחד עם הקואליציה את הצעת החוק, הציגה אותו.

   

  מנחת הערב היתה דפני ליף שהתגייסה למען הערב החשוב. היא ניהלה את הפאנל של המועמדים לכנסת הבאה, שבו לקחו חלק אילן גילאון ממרצ, דב חנין מחד"ש, עמיר פרץ מהתנועה, אורי אורבך מהבית היהודי, אריה קינג מעוצמה לישראל, עו"ד קארין אלהרר מיש עתיד, איתן כבל מהעבודה, גיסין מידד מדור - הגימלאים, דניאלה יקירה מעם שלם ודוד רותם מהליכוד-ישראל ביתנו.


  ראשון פתח חבר הכנסת דב חנין ממפלגת חד"ש. "אני מתרגש להיות כאן", אמר חנין. "כל הכבוד למארגני הכנס ולעומלים על החוק. יצרתם כאן פוטנציאל לשותפות. תסמונת המסמך החסר היא אחת מהתסמונות של המחלה הקשה שלוקה בה מדינת ישראל והיא נסיגה מאחריות. הצעת החוק נראית לי מצויינת וניתן לגייס סביבה קואליציה. החוק הוא לא רק צודק וחכם, הוא גם יחסוך כספים.


  אני מקווה שאם נצליח לשמור על שותפות בהמשך הדרך בכנסת, בעוד שנתיים נוכל לציין בכנס שהחוק כבר מיושם. זה יכול לקרות. זה לא פשוט, אך אפשרי ותלוי בנו ובכם – בצעקה שלכם. כי צעקתכם חשובה".  

   

  המדינה זורקת את האחריות על העמותות


   ח"כ איתן כבל ממפלגת העובדה אמר "אני שמח להיות כאן היום וגם לשתף שאני עוסק בסיוע לארגונים גם במסגרת תפקידי וגם כאדם פרטי, בשביל הנשמה". "אני אומר את זה כי זה אחד הנושאים החשובים שהמדינה מתנערת מהם. החברה צריכה לאתגר את המדינה. המדינה זורקת את האחריות על העמותות ואסור לנו לתת לזה לקרות. יש דברים שהם חובתה של המדינה".
  אני מתחייב לרתום את המפלגה שבה אהיה כדי לפעול בכל כוחה לקדם את החוק החשוב הזה. אופוזיציה וקואליציה ידעו כבר להתאגד סביב נושאים חשובים. היה לי חשוב לבוא לכאן ולומר שאני מתחייב להיות לצדכם".
  "אני יכול להתחייב שלא אצטרף לקואליציה שלא תתמוך בחוק הזה", אמר אילן גילאון. "יאנוש קורצ'אק אמר שילדים הם כמו כל האנשים רק יותר נמוכים. מהם ילדים מוגבלים? הם כמו כולם רק יותר נמוכים ויותר איטיים. כמה זה עצוב ש-50 ארגונים צריכים להיאבק כדי להשיג את המובן מאליו, שצריך את ארגון קשר כדי לשבור את קשר השתיקה ושתריך לתקן דברים שלא היו מקולקלים.
  מוגבלות היא לא סטטוס קבוע. אדם עלול למצוא את עצמו מוגבל בכל יום בעקבות תאונה. כולנו קצת עיוורים, קצת חירשים, קצת אוטיסטים. הביחד של החברה הופך אותה לטובה יותר. מה קרה לביחד שלנו? 

   

   החוק לא בא במקום הצורך בשילוב בקהילה 

   

  יש חשיבות בלחוקק חוק שבמסגרתו סל זכויות יוצמד לאדם ויילך איתו לכל מקום, ולא שהאדם יצטרך להיתדפק על דלתות של משרדים ממשלתיים. מספיק לבלבל את האנשים.  את החוק שהכי היינו רוצים הכי קשה לקדם – והוא לגרום לאנשים להיות בני אדם". "גם אני הייתי ילד נכה, ולא היה חוק שתמך בהוריי", אמר דוד רותם ממפלגת הליכוד-ישראל ביתנו. "בטיול השנתי עליתי את שביל הנחש והגעתי ראשון, כי יצאתי 3 שעות לפני כולם. ילדים עם מוגבלות צריכים להיות משולבים בחברה, אם ילד צריך לטפס הר בטיול שנתי, שיביאו אנשים שיסחבו אותו. הוא צריך להיות תמיד עם כולם וכמו כולם. החוק הזה כולל דרישות מהמדינה שאני לא מסכים איתן", אמר רותם."אני מאמין בשילוב. צריך לשלב ילדים עם מוגבלות בחברה". "קראתי לא מזמן את מאמרו של שי פירון. זהו המאמר החשוב ביותר שנכתב בנושא משפחות וילדים מיוחדים והוא קורא לשילוב בחברה. לזה אני מסכים. אם ילד עם מוגבלות נכנס לבית ספר שבו אין מעלית, ראש העיר צריך להתפטר. צריך לממן את שילובם של הילדים בחברה. להצעות שלכם אינני מסכים".  

   

  עו"ד קארין אלהרר ממפלגת יש עתיד ייצגה על הבמה גם את ראש המפלגה יאיר לפיד שהגיע לתמוך יחד עם מספר 2 שלו, הרב שי פירון.  פירון ולפיד ישבו בקהל כחלק מהמשפחות המיוחדות, התמודדותם האישית. "מפלגת יש עתיד מסכימה לחוק, עד שממש אפשר לחשוב שמישהו מאיתנו ישב בצוות ההיגוי שלו", אמר אלהרר והתייחסה לשבתה בצוות ההיגוי של החוק טרום הצטרפותה לפוליטיקה. "החזון של המפלגה ושלי הוא ששילוב בחברה ובקהילה הוא עניין מהותי – בכל תחום, והמשפחה היא הכוח המניע. הדברים אינם עומדים בסתירה.


  "לא יכול להיות שנצטרך היתדפק על דלתות של משרדים ממשלתיים, לא יכולה להימשך ההתנהלות שבה המדינה כאילו נלחמת בהורים שמגדלים ילדים עם מוגבלות. לא יכול להיות שאנשים ישמעו על זכויות שמגיעות להם רק במקרה ומפה לאוזן. כל הזכויות צריכות להיות ידועות ומפורסמות"."השתמטות המדינה מעבירה את האחריות לעמותות", אמר אורי אורבך מהבית הלאומי. "והעמותות מורכבות מהורים שנאבקים לקבלת הזכויות גם כפרטים וגם באמצעו תהעמותות". "אדם גדל לתוך משפחה והמשפחה מתמודדת עם אתגר. צריך ללמוד את החוק, כמה הוא עולה, כמה הוא חוסך, אבל העיקרון שלפיו המשפחה זקוקה לתמיכה של המדינה מקובל עלי ואני מתחייב לדבר על כך עם חבריי למפלגה".

   

  "המדינה צריכה להחליט שהיא אחראית על אזרחיה"

   

  גיסין מידד, דור - הגימלאים: "אני חליתי בסרטן ונלחמתי על זכויות החולים. החלטתי לרוץ לכנסת כדי לשנות מתוכה. הנושא אינו חדש, גם משפחות החולים אין מעמד חוקי ואנחנו נלחמים על כך. המדינה צריכה להחליט שהיא אחראית על אזרחיה - על חולים, על קשישים, על מוגבלים ועל בני משפחתם.  כל חברי מפלגת דור יתמכו בהצעת החוק"."בני הרביעי היה זקוק לעזרה. לחינוך מיוחד. למדינה היה נוח לזרוק אותו למסגרת חינוכית מרוחקת מהבית ואשתי לא יצאה לעבוד כי היתה צריכה לאסוף אותו מהגן.


  "כשהלך לבית הספר נלחמנו, עבדנו קשה מאוד והכנסנו אותו לחינוך הרגיל. קיבלנו עזרה מבני משפחה. אבל לא לכולם יש משפחה שיכולה לתמוך ולעזור. אני מוכן לחתום על עקרונות החוק וחבריי למפלגה עומדים מאחורי עקרונות החוק שיתמוך במשפחות".


  "אני ובעלי שנינו נכים על כסאות גלגלים, זו התמודדות שאינה נגמרת", שיתפה דניאלה יקירה ממפלגת עם שלם, והודיעה שהיא תומכת בחוק.


  עמיר פרץ מהתנועה נזכר במאבק הנכים והמליץ לנסח את החוק כחוק יסוד. פרץ אמר שישמח לתמוך בחוק לאחר שיפורטו הסעיפים ויכומתו.
  דפני ליף סגרה את הערב במסר אישי: "אני רואה אתכם כאן. עשיתם מאמץ גדול להגיע לכאן הערב ולהישאר עד הסוף. אתם עובדים מאוד קשה, לא רק בלגדל את ילדכם עם המוגבלות, אלא בביורוקרטיה של המדינה. אני רואה אתכם מבקשים מחברי הכנסת שיתמכו בחוק הזה ואני רוצה רק להזכיר לכם: אתם לא עובדים בשבילם – הם עובדים בשבילכם, ואסור לנו לשכוח את זה". לגבי המפלגות שלא שלחו נציגים לפאנל -  דגל התורה, ש"ס וקדימה, ציינה ליף  שזה מסוג הדברים שצריך לזכור אותם בקלפי. 


  פאנל המועמדים לכנסת לקידום חוק המשפחות המיוחדות הצליח להעלות את המודעות לקשיים שחוות משפחות המגדלות ילד עם צרכים מיוחדים. הנושא חוצה המפלגות נוגע לחברי הכנסת בהווה ובעתיד שמבינים את חשיבותו ונחיצותו, וניכר בהתגייסותם כי היא אמיתית וכי אכן יפעלו בהמשך לקידום החוק.


  הכנס העלה על פני השטח את מערכת היחסים הלא פשוטה בין העמותות ומשרדי הממשלה והציף את היעדר הטיפול הנאות במשפחות המיוחדות ובאנשים עם מוגבלות ואת הצורך לקרוא למדינה לקחת לידיה את האחריות על כל אזרחיה. כי, כמו שנאמר בפאנל,המדינה לוקה בחוסר לקיחת אחריות, אך למרבה המזל, זוהי אינה מחלה תורשתית.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   קשר.
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין