כותרות TheMarker >
  ';

  חוק ו/אי סדר

  צעקה

  1 תגובות   יום שלישי, 8/1/13, 14:30

   

  חשוב ששיח, לא יתנהל בצעקות. אבל כשפניתי השבוע לבנק, כשהרגשתי שאני מדבר לקיר חייכן לכאורה, אך אטום, צעקתי. טוב לא ממש צעקתי. טון הדיבור שלי הפך לא ידידותי והעזתי, העזתי לדרוש מהפקידה, שבמקום להעביר אותי סדרת הרצאות אשר לטבע המפוקפק של החלטותיי הכלכליות, יימסר לי שיעור הריבית בו מזוכה תכנית חיסכון בה הופקדו על ידי ועל ידי אשתי, כספי חסכון, שיועד לבן שלי. היא סירבה. הטון בו השתמשתי, לא נעם לה די צורכה. היא הציעה שאצעק על אשתי, בעוד שאליה, אדבר כפי שאדם ראוי שידבר לפקיד בנק. בשכזה, בפקיד בנק, לא די בכך שינהג בו בנימוס ובכבוד, יש הכרח, גם לדבר מאוד מאוד בשקט ובעיקר, בשלוה.

   

  כאשר פגעו במיכאל קולהאוס הוא שרף ערים שלמות, הוא המיט אסון על רבבות, אבל כשמנהל בנק מזרחי מקבל שכר שעלותו ב- 2011 היתה 10,200,000 ש"ח  בעוד בתי מקבלת עבור חסכון לא גדול, ריבית של 0.01%, יש לי בעיה. וכן. בא לי, בא לי לשבור זכוכית של חלון של סניף של בנק. את זה לא אעשה, אבל מוטב שאדרוש תשובות ואפילו מפקידה ותיקה מאוד, בבנק מזרחי טפחות.

   

  כי צורת הניהול ומתן השירות בבנקים היא בלתי נסבלת. כדי לשנות זאת, לא די בשינוי שנעשה בחברות הסלולר, שלמדו רבות מהבנקים, לא די בהגברת התחרות. תחרות זה חלק מהעניין, אבל זה לא הכל. מה שחייב להשתנות הוא התרבות הניהולית והארגונית. מה שחייב להשתנות הוא שמראש הפירמידה, בעיקר בראשה, אבל ממנה ומטה עד אחרון העובדים, יונהגו אמות מידה של הגינות. פקידי בנק לא צריכים להיות קדושים, אבל הם חייבים לתת שירות והם חייבים לעשות מאמץ של ממש, לתת מידע מלא. הם חייבים לתת ייעוץ והם חייבים לתת ייעוץ הוגן. אסור להם, להתיימר לחנך את לקוחותיהם וודאי שאסור להם, לממש את רצונם בשררה ולו מעט ממנה, בעת שהם פוגשים בלקוח. גם לא מספיק שהקוד האתי של הבנק יופיע באתר הבנק, לא מספיק שהוא יהיה ההפניה הראשונה בתחתית העמוד שבאתר הבנק. זו חזות של מתן חשיבות לענין ולא יותר. הקוד האתי חייב להיות קוד מחייב, מחייב משפטית וערכית. כשכך יקרה, נכון, ייתכן ויצמחו שערות בכף ידי, אבל יהיה טעם לדבר, על תרבות ארגונית ראויה לשם ועל "קוד אתי" של בנק ועד אז, מה שעתיד להכריע את החברה הישראלית אינה ויכוח בין שמאל לימין, לא השאלה האם הכיבוש אשם, כפי שנוטה לחשוב השמאל, או שהדיון בפרטנר שאיננו, הוא האשם, כפי שמנסה לטעון הימין. מה שעלול להכריע אותנו הוא פרצופה של הקהילה העסקית הישראלית שאינו מבטיח טובות.

   

  בשנה האחרונה, הודיעו לי פקידים בשני בנקים, שאין שום כוונה להעלות את הריבית המגוחכת שהם משלמים על יתרות זכות שבפיקדונות, מהטעם הפשוט ששום בנק אחר לא ייתן לי תנאים טובים יותר. זה כמעט לא משנה לאיזו תקופה הכסף "ייסגר". זה נכון בכל אפיקי ההשקעה שאינן מניות נפט. אין בישראל אפיק השקעה בו מי שעלה בידו לחסוך, יוכל בלי סיכון מיותר בתכלית, להיות שותף ולו זוטר שבזוטרים להון המופק מכספו שלו, להינות מחלקיק זעיר מהרווחים הבלתי מתקבלים על הדעת המופקים לא רק מעמלות, אלא גם מפערי ריבית הבלתי נסבלים. פערי הריבית שעיקרם הפער בין הריבית שהבנק שלי, בנק ישראל, דורש מהבנקים ושהיא קרובה מאוד לאפס, לעומת הריבית שהבנקים גובים מלקוחותיהם, בעיקר, ממשקי הבית. בנק מזרחי טפחות משלם לחיילת בת 19 בשירות חובה, ריבית בשיעור של 0.01%. בה בעת, הוא גובה ריבית גבוהה פי 1,000 ממי שנזקק לאשראי בנקאי ואינו "לקוח מועדף" מכל סיבה שהיא, ולא אחת, זו סיבה בלתי רלבנטית בעליל.

  הדרך בה הדבר קורה היא, שהבנק מגלה זלזול מוחלט ב"כסף הקטן" של אחרים, אך בה בעת, הוא עושה ממעותיהם של אחרים בעיקר אלה שעמלים למחייתם, הון עתק. מכאן רווחיו, אבל אין להמשיך ולצפות מאתנו שנהיו מסוגלים להמשיך ולשתוק, להפקידו בבנק ולמצוא שם, יחס מזלזל ופוגע.

   

  כי התוצאה היא, בהכרח, פניה של רבים לשווקים אפורים יותר או שחורים יותר, התוצאה היא, הפיכות אג"ח קונצרני לאג"ח זבל, התוצאה היא תספורות והסדרי חוב בלתי נסבלים. בישראל, בתחום הבנקאות, במגזר שפעם כינה עצמו החמצן של המדינה, הולכות ונפגמות, מעל ומעבר למתקבל ולנסבל, נורמות בסיסיות של הגינות ויושרה. תחרות היא דבר חשוב, היא לא קיימת בענף הבנקאות אבל גם אם תושב התחרות וזה עניין לא פעוט כשלעצמו, התחרות הזו חייבת להיות הוגנת. יותר מכך,  במיוחד בהעדר תחרות, קידוש שורת הרווח כמבחן בלעדי להצלחה, מכרסם בכל ערך של הגינות ולא אחת מתרץ את היעדרה. חייבות לשרור נורמות של הוגנות, של יחס הוגן. אם הבנקים הישראלים לא יקדימו להבין זאת, הם יהרסו כל חלקה טובה, ועוד נותרו כמה כאלה, במשק הישראלי.

   

  בעז ברזלי, עורך דין

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     9/1/13 15:47:

   חבל שאין לי את אורך הרוח המינמלי שיש לך אפילו ללכת להתדיין עם כל נושכי הנשך והריבית. התפתח בי יאוש עם ויתור כבר לפני הרבה שנים ואני לא מצליחה לשבור את המחסום הזה. אבל כל מי שמספר לי על עימותים בסופו של דבר יוצא מורווח. העניין שרובינו לא מצליח להפנים עד כמה הבנק הוא שוק!!! אולי בגלל מראית העין,  כל הפקידים המעונבים השקט והניקיון. אך תכלס זה פשוט שוק ואסור לוותר. ואני בטוחה שאתה צודק שככל שאנחנו שותקים הם מזלזלים בנו יותר.

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין