כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  טור חשוב של גיא רולניק המייסד והעורך של דה מרקר

  0 תגובות   יום ראשון, 20/1/13, 15:05

  ''

  עבור מי אני רוצה להצביע

   

  דרוש פוליטיקאי שיגרום לנו להתגאות במדינה ולא על בסיס פחדים לא רלוונטיים

   

  מדינת ישראל צריכה שינוי.

  ''
  צילום: אייל טואג, עופר ועקנין ואי- פי

  התוואי הנוכחי שבו היא נעה אינו טוב. הצלחתה היחסית בהשוואה לכלכלות או לחברות ברחבי העולם אינה מספקת. מחאת קיץ 2011 והמחאות שצפויות לנו בשנים הקרובות לא קשורות למחירי הדיור או הקוטג', אלא לדבר עמוק הרבה יותר: לתחושת ניכור ואכזבה גדולה של חלקים גדולים בציבור מהמדינה.

  הצלחותיו של ההיי-טק הישראלי, הבום הגדול של העלייה והגלובליזציה של שנות ה-90 יצרו במשך תקופה מסוימת נרטיב של מקום דינמי, חדשני ומבטיח. הסיפור הזה נכון לחלק מהחברה הישראלית ולחלק מהכלכלה הישראלית, אבל לחלק קטן מדי. סטארט-אפ ניישן, ההישגים המדעיים הגדולים, החלקים היפים של החברה הישראלית - קטנים מדי ומאבדים נתח שוק מיום ליום.

  המפה הפוליטית המסתמנת בבחירות הקרובות מבטאת רצון לשינוי בחברה הישראלית על כל פלגיה, אבל התהליך הזה רק בתחילתו. הוא יהיה ארוך. עדיין לא קמה כאן מנהיגות חדשה, אחראית ומקצועית, שמבטיחה כיוון חדש ורציני. כנראה שהתהליך יהיה הפוך: קבוצות חדשות מתוך הציבור יקומו וידרשו שינוי מעצמן ומאחרים, ולבסוף זה יגיע לפוליטיקה.

  אבל עכשיו צריך להצביע, לסמן כיוון למנהיגים החדשים והוותיקים, לעשרות הח"כים החדשים, לשרים, למנכ"לים, ליועצים ולעוזרים שיעלו ויבואו אחריהם. נניח לרגע להווה ונשרטט את האיש, את המפלגה, שלהם אני רוצה להצביע.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא פוחד לתאר לציבור את המציאות הכלכלית, החברתית והערכית שאליה הגענו. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא פוחד להגיד לציבור שלמציאות הזאת לא אחראים השמאל, הימין, בנימין נתניהו, אהוד ברק, אהוד אולמרט או אריאל שרון - לכל אחד מהם היו הצלחות וכישלונות, יתרונות וחסרונות, והוא היה גרוע, ציני, מרושע וקצר רואי בדרכו שלו. התהליך הזה הרבה יותר עמוק, ממושך ומושרש בחברה הישראלית.

   

  ■ אני לא רוצה להצביע עבור פוליטיקאים שמסמנים שעירים לעזאזל בחברה הישראלית - חרדים, ערבים, מתנחלים או סמולנים - אלא לאלה שמאמינים שהם יכולים להשפיע, לסחוף ולמצוא שפה וערכים משותפים בכמה שיותר חלקים בחברה הישראלית. המצוקות המשותפות לבלתי מחוברים בחברה הישראלית הן אותן מצוקות. גם מעבר לקו הירוק משלמים בסופר, גם בבני ברק צורכים חשמל, ומחירי הדיור עולים גם בוואדי ערה.

  אני יודע כמה נוח לסמן את השוליים הסהרוריים, את המגזרים, כשורש כל רע בחברה הישראלית. אבל האמת היא שגם בתוך המרכז הרחב ביותר יש שסעים, חורים וניכור עצומים, המשקפים היעדר ערכים, חזון ועתיד משותף ברור.

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיודיע מראש שהממשלה הקרובה לא תציג הצלחות, כי תהליך התיקון והשינוי של התוואי שבו נעה ישראל יהיה ארוך וכואב. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיוכל לשרטט תוכנית שינוי שתהפוך את ישראל למקום הגון יותר, בהשתתפות רוב שדרות הציבור הישראלי.

   

  ■ אני לא רוצה להצביע ולא רוצה לשמוע את הכוכבים החדשים, שמוכרים לציבור לוקשים על המהפכות שהם יודעים לעשות עבור מעמד הביניים. זאת דרך מניפולטיבית למשוך מצביעים ולמכור להם סיפור על כך שיש אוכלוסיות קטנות שמהן אפשר להיפרע כדי לשפר את מצבו של כלל הציבור. אין דבר כזה. שינוי אמיתי בחברה הישראלית ייגע ברוב האוכלוסיות וברוב שדרות העם - ימין, שמאל, חרדים, חילונים, ערבים, יהודים, המגזר הפרטי והציבורי.

   

  ■ אני לא רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שמדבר על שוויון בנטל או על חלוקה מחדש של הנטל - דרך מכובסת להגיד שנכה בחרדים, במתנחלים או בעשירים כדי לשפר את מצבו של הציבור הכללי.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שמדבר קודם על תהליך בנייה מחדש של המדינה הזאת במבנה שמטרתו לייצר יותר תוצר, יותר רווחה, יותר תחרותיות, יותר איכות חיים, יותר שוויון הזדמנויות, יותר שירות לאזרח ויותר שוויוניות. אבל אני יודע שצמיחה לכשעצמה אינה חזות הכל. כדי שמצבנו הסובייקטיבי ישתפר, צריך לדעת מי צומח וכיצד צומחים. אי אפשר לצמוח רק על ידי הגדלת העסקות והמינוף הפיננסי, בעוד ש-90% מהאוכלוסיה סובלים מיוקר המחיה, מזיהום האוויר, מפקקי התנועה, ממערכת בריאות שמיום ליום נעשית פחות בת השגה ומאיכות החינוך הדועכת. אי אפשר להקים חברת מופת ללא האלמנטים האלה.

   

  אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שמבחינתו חלוקה מחדש של המשאבים היא ייצור צמיחה מכלילה ושוויון הזדמנויות רחב יותר. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיודע ומבין שהעיוותים, כיסי השומן, הבטלה וחוסר ההיגיון פזורים על פני כל המשק, בכל ענפיו ורבדיו, ולא מייצר שעירים לעזאזל בדמות אוכלוסיות שהוא יודע שלא יצביעו עבורו.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיגיד לכל אזרחי מדינת ישראל, בפה מלא, מבלי לפחד, שהמבנה הנוכחי של המשק הישראלי, כמו כלכלות רבות בעולם, לא משקף החלטות דמוקרטיות, את השוק החופשי או יד מכוונת ממשלתית, אלא מהווה בעיקר שיווי משקל של אוסף גדול של קבוצות קטנות ומאורגנות שיודעות ולומדות להפעיל מנופי לחץ על השלטון והרגולטור שהחלטותיהם מחלקות את המשאבים במשק. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיודה בכך שהוא אינו השלטון, אלא שהוא נשלט על ידי אוליגרכים וקבוצות לחץ שרבות ביניהן על חלוקת העוגה. העוגה של כולם.

  אני לא רוצה לשמוע מהפוליטיקאי הזה הבטחות על הגדלת תקציבים מסוימים, אם הוא לא יסביר לי כיצד הוא מתכוון להחליש או לנטרל את כוחן של אותן קבוצות בקביעת חלוקת המשאבים. כי אם הן לא ינוטרלו, אין שום משמעות להגדלת תקציבים: הן תמיד ימצאו בעזרת הלוביסטים, המגה-מאכערים ועורכי הדין את הדרך להחזיר לעצמן את הנתח שאיבדו על ידי הקרבת המבנים הכלכליים היעילים והצודקים.

   

  ■ אני לא רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שמרבה לדבר על מעמד הביניים. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שמרבה לדבר על העניים, החלשים, הקשישים, הנכים והחולים, כי מעמד הביניים והמעמד העשיר ביותר במדינה הזאת צריכים לדאוג בראש ובראשונה לחלקים החלשים ביותר בחברה. מדינה שלא תדאג לקשישיה, לחוליה ולעלוביה - סופה שתקרוס חברתית ולאחר מכן כלכלית.

   

  ■ אני לא רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיספר לי שהוא ידאג לחלשים וישתמש בכך כתירוץ למנוע את השינויים המבניים הנחוצים בכלכלת ישראל. מוצרים בפיקוח אינם תחליף לשינויים מבניים במגזר העסקי והציבורי. דיור ציבורי למעוטי יכולת ואפילו 5,000 דירות בשנה ליוצאי צבא אינם תחליף לתיקון מהותי בכלל מחירי הדיור בישראל, בשוק שנהפך למרכז של קומבינות, שחיתות מוניציפלית והלבנת הון עבור אוליגרכים מכל העולם.

  כל המפלגות שמדברות על החלשים עושות זאת כדי להימנע מטיפול בבעיות השורש. התקשורת ברובה הגדול משתפת פעולה ומתמקדת בסיפורי זוועה במקום בישראלי הממוצע, שהולך ונשחק. כאשר יטופלו הבעיות המבניות, זה ישפר את מצבה של כל שכבת הבלתי מחוברים - מעמד הביניים והחלשים. כאשר הכלכלה תפרח באופן הוגן, יהיו כאן הרבה פחות נזקקים. מי שיישאר נזקק - קשישים, חולים, נכים - יזכה לתמיכה שתעלה לנו פחות, מפני שהכלכלה כולה תתפקד טוב יותר.

   

  ■ אני לא רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיודיע מראש שהוא לא יישב בממשלה עם פוליטיקאי זה או אחר מפני שהוא מהימין או מהשמאל. במקום זה אני רוצה שיודיע שהוא לא יישב בממשלה שבה יש פוליטיקאים שהורשעו בגניבה או בהפרת אמונים.

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיבין שטיפול בשחיתות ובטוהר המידות הוא הערך הבסיסי ביותר, שבלעדיו לעולם לא נצליח לייצר כאן חוזה חברתי חדש בין החלקים השונים בציבור, ובין הממשלה לאזרחי המדינה.

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיודע שהשליטה בעם אחר היא סרטן חברתי שאין לו תרופה ולא תהיה לו תרופה, ובכל עשור שעובר הוא מכרסם עמוק יותר בתרבות ובאופי של היהודים בציון. אבל אני לא רוצה להצביע עבור פוליטיקאים שמשתמשים בכיבוש כסיסמה שפוטרת אותם מזה עשרות שנים מעיסוק בכל שאר הסוגיות הכלכליות והחברתיות. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שרוצה באמת לשים קץ לשליטתנו על עם אחר ולא רק להתנאות, להתגאות, להתייפייף ולהשתמש בכיבוש כקרדום פוליטי וחברתי כדי לבדל את עצמו מאחרים. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שעיסוק בכיבוש אינו קריירה בשבילו, והוא מביט במראה ושואל את עצמו מדוע הציבור מאבד עניין בנושא.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיכריז מלחמה על האלימות, לא רק בשטחים אלא בראש ובראשונה בכבישים, ברחובות, בשירות הציבורי, במערכת החינוך - בכל מקום. אין דבר מייאש ומפחיד יותר מרמת האלימות הגבוהה בישראל.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי לא אלים, שבז לאלימות ולכוחניות שאיפיינה את ישראל בעשורים האחרונים. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא יתרפס, לא יתאים עצמו ולא ישתעבד לאינטרסים של העיתונות, הערוצים והטייקונים ששולטים בהם. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שנגעל ומתרחק ממועדון ההון-שלטון-עיתון ולא עסוק בחנופה אליו. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא יפתח תלות בעיתונות המקורנפת, הרדודה, השטחית והצינית, וידלג מעליה היישר אל הציבור. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא יתלהב מהבריתות, מהגזרים ומהמקלות שבעלי העיתונים המחוברים לפוליטיקאים ולטייקונים מציעים לו באמצעות מועדון המאכערים של ההון-עיתון, כי הגזר שתקבל היום מבטיח את בגידתך בבוחריך ובדרכך מחר.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא מדבר על הפרטה, הלאמה או הגנה על קבוצות מסוימות של עובדים, אלא אך ורק על מהפכה שלמה בשוק העבודה: ממערכת שמגנה על עובדים לפי מקום עבודתם, לפי הכוח שלהם, לפי מידת האלימות שלהם, למערכת שמגנה על עובדים באשר הם. אין סיבה שמהנדס חשמל בחברת החשמל ירוויח יותר ממהנדס חשמל בחברה קטנה בשוק הפרטי.

  אני לא רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שמציע הגנה על עובדים במגזר הציבורי, במגזר הפרטי ובמונופולים על חשבון הציבור כולו ועל חשבון התחרותיות של המשק. אני לא רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שמציע להגן על עובדים באמצעות קביעות, קשיחות, חסינות מתחרותיות ופטור מיעילות ושירותיות, אלא לזה שיציע מערכת כוללת שמגנה על כל העובדים באמצעות דאגה לרמת חיים הוגנת, לשירותים בסיסיים טובים, לתשתיות, לחינוך, לדמי אבטלה, לפנסיה, למערכת הבריאות ולהורדת יוקר המחיה לרמה סבירה, כפי שהיא במדינות שאנו רוצים להידמות להן.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שכאשר שהוא מדבר על "סוציאל-דמוקרטיה", הוא יודע על מה הוא מדבר ומתכוון לכך. שלוש המדינות הסוציאל-דמוקרטיות ביותר בעולם - שוודיה, דנמרק ופינלנד - מייצרות שירותי רווחה לכל עובדיהן ולא רק לכנופיות מאורגנות, והן עושות זאת באמצעות כלכלה תחרותית ויצרנית. שוק העבודה בשלוש המדינות האלה נותן הגנה לכל העובדים, בניגוד לשיטה הישראלית שבה יש הגנה לקבוצה קטנה עם פריווילגיות מיוחדות.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיסביר לציבור כיצד נוצרו בישראל מאות אלפי עובדי קבלן: מהם המבנים והתרבות שדחפו ואיפשרו לממשלה ולמגזר העסקי לקיים את שיטת ההעסקה הנצלנית הזאת, שבה יש שני סוגי עובדים - מצד אחד קבועים, מיוחסים ומסודרים ומצד שני תת-עובדים ללא תנאים. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא רק מדבר על אי השוויון במשק אלא מצביע על מקורותיו, ולא מסתפק בסיסמאות על השקעה בחינוך, אלא מוכן לצלול לעומק מבנה המגזר הציבורי, המגזר העסקי ושוק הנדל"ן כדי להבין מה יצר את ההבדלים העצומים בין העשירונים העליונים לעשירונים התחתונים במשק.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא מבלבל את המוח על שוויון בנטל, אלא דורש ממשרד האוצר ומכל משרדי הממשלה לחשוף את כל המיליארדים שנשפכים מדי שנה לקבוצות חזקות שמחוברות לעטין הציבורי. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שחושף את סוחרי הנשק שיונקים מעטיני משרד הביטחון, את יזמי העמותות שחולבים את תקציבי הרווחה והחינוך ואת כל המתעשרים ממכירת שירותים גרועים, יקרים או מיותרים למגזר הציבורי.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שמכבד את האקדמיה, את המדע ואת האינטלקטואלים כאשר הם מוכנים לדבר על ערכים ועל הדרכים לשנות את המשק והחברה בישראל, ולא כאשר הם ממוקדים רק בפריווילגיות, בתנאים, בפנסיה, בחשבון ההוצאות ובתקציבים שלהם ושל המוסדות שלהם.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שמכבד את המגזר העסקי אבל לא מתבטל בפניו, ושמבין את החשיבות העצומה של יצירת תנאים לשגשוג המגזר העסקי. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיודע להבדיל בין אנשי העסקים והיזמים הישראלים שמייצרים ערך, לוקחים סיכונים ובונים עסקים לטווח ארוך לבין אלה החביבים על מועדון המאכערים של ההון-שלטון-עיתון, שיונקים ערך קיים באמצעות השתלטות על מונופולים, מכרזים והגנה מהמדינה. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא מדבר רק על חלוקת העוגה אלא מתחיל בשאלה של מבנה המשק הדרוש כדי להעלות את הפריון, הצמיחה, היזמות והתוצר במשק. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שעבורו המגזר העסקי הוא לא חברות הענק שיודעות לארגן את הרגולציה, החוקים, המיסוי, הפטורים והתקציבים לטובתן, אלא מאות אלפי עסקים קטנים שיש להם אינטרסים מגוונים - ולכן הם לא יודעים לעשות לובי ולקבל הטבות מהמדינה.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא עוסק בהפחדות על האיומים הביטחוניים והאויבים סביב ישראל, ורואה גם הזדמנויות באירועים הדרמטיים בעולם הערבי ובקריסת המודל הכלכלי והחברתי של מדינות ערב. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיעמוד מול מערכת הביטחון ויסביר לה ולציבור את ההבדל בין ביטחון לבין הוצאות ביטחון. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיקבע למערכת הביטחון תוואי התייעלות אמיתי, לא כמו זה שקבעה ועדת ברודט, מתוך תפישת עולם שצבא שמן הוא צבא חלש וצבא יעיל הוא צבא חזק.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שנחוש להוריד דרמטית את מחירי הדיור בישראל, אבל מבין היטב שיש לובי חזק מאוד שמעוניין רק לדבר על הורדת מחירים ואין לו עניין אמיתי בהורדתם. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שמבין שמחירי הדיור הגבוהים הם סרטן כלכלי וחברתי, שמדביק מדי שנה עוד עשרות אלפי משפחות. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שמבין שהורדת המחירים כרוכה בעימות משמעותי עם מערכת הבנקאות, שהעמידה לענף הנדל"ן הלוואות במאות מיליארדי שקלים, אבל העימות הזה יכול גם להיות הזדמנות עבור המדינה לערוך רפורמה במערכת הפיננסית.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא מבלבל את המוח בסיסמאות חסרות משמעות על תספורות וטייקונים כאשר זה הבון-טון, אלא מבין שצריך לערוך שינוי דרמטי במבנה שוק ההון באמצעות פירוק הריכוזיות והפרדה מוחלטת בין השחקנים המנהלים כסף לאלה שצורכים כסף, בין פיננסי לריאלי.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא יפחד לייצר מערכת פנסיה חדשה, בניהול ציבורי, עם דמי ניהול נמוכים וללא ניגודי עניינים. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שנחוש לפרק את הריכוזיות במערכת הפיננסית, שבה עשרה אנשים שולטים בטריליון שקל ומאיימים על הדמוקרטיה ועל הקצאת המקורות במשק. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא יהסס להתמודד עם כל קבוצות הכוח והלחץ במשק הישראלי, בין אם אלה מונופולים פרטיים, בנקאיים או ועדי עובדים אלימים ולא יעילים, ויידע להסביר לציבור מדוע הקבוצות האלה מסיגות את המשק לאחור, מייצרות אי שוויון ודופקות את העובדים החלשים.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שישנה את השיח במגזר הציבורי, משיח על תקציבים לשיח על מצוינות ושירותיות. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיערוך מהפכה בשירות הציבורי ויכריז על תהליך ארוך טווח של הפיכתו למקום עבודה מכובד וחשוב. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיסחוף אחריו את מאות אלפי העובדים במגזר הציבורי, ויגרום להם להיות גאים בשירות שהם נותנים לאזרחים.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שיגרום לדור הצעיר וגם לדור המבוגר להיות גאים במדינה הזאת, אבל על בסיס של אתוסים רלוונטיים ולא על בסיס רעיונות, פחדים ורגשות שכבר אינם רלוונטיים כיום לרוב האוכלוסיה.

   

  ■ אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שלא ימכור לנו סיפורים שהוא ומפלגתו הם הפוליטיקה החדשה, אבל יעמיד במפלגתו חבורה שמחוברת בטבורה למרכזי הכוח והכסף הוותיקים של המשק, שלעולם לא ירצו להוביל כאן שינוי. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שידבר רק במונחים של שינויים ארוכי טווח ולא יבטיח לנו הצלחות מיידיות. אני רוצה להצביע עבור פוליטיקאי שאאמין לו שהוא יוצא לדרך ארוכה של שינוי התפישות, האמונות והמבנים במשק ושיידע לסחוף אחריו את ההמונים ולהרכיב קואליציות חדשות שלא נשענות על קבוצות הכוח והלחץ במשק. מי שמוכר לנו שזה ייעשה ללא דם, יזע, דמעות וויתורים מצד רבים מאתנו - אינו מנהיג אמיתי.

   

  http://www.themarker.com/markerweek/thisweek/1.1909766

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   אורחני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין