כותרות TheMarker >
  ';

  אמריקנו כפול

  ארכיון

  טקס ההשבעה מהשורה השניה

  7 תגובות   יום שלישי, 22/1/13, 16:51

  אחד הרגעים המעניינים ביום השבעת נשיא ארה"ב והעברת השלטון הוא שני הנשיאים, היוצא והנכנס, שותים יחד תה בבית הלבן לפני היציאה לגבעת הקפיטול. הפעם, הנשיא ה-44 ברק אובמה העביר שלטון מעצמו לעצמו, אז הצופים נאלצו להסתפק בטקס נטול דרמות. 

   

  ''

   

   

  בשביל מאות אלפי האמריקאים שנהרו לוושינגטון לצפות בהשבעה השניה של הנשיא ברק אובמה, הארוע התחיל מהמטרו -

   

  ''

   

  אמצעי אבטחה מוגברים כללו שוטרים עם כלבים וחיילים שכיוונו את התנועה - וגם כרטיס מטרו מיוחד לכבוד היום החגיגי, עם תמונתו המחויכת של אובמה והכיתוב "עושים הסטוריה שוב" (זה לא קצת כמו להכנס לאותו הנהר פעמיים?)

   

  ''

   

  למרות גודל ההמון, התנועה זרמה די חלק - עד שבשערי גלאי המתכות נתקעו כמה נשים עם תיקים ענקיים, וניצת וויכוח בינן לבין השומרים על הגדרתו של "תיק נשי קטן". גם לגבר שעומד אחריהן יש תיק שלפי גודלו אסור להכניס אותו לארוע, אך האיש כבר קיבל השראה מהנשים, ופותח במונולוג נרגש לגבי שוויון המינים. נוצר פקק תנועה. המאבטחים מהססים, ואז בודקים את התיקים, מחרימים בקבוקי שתיה ונותנים לכולם להכנס. 

   

  ''

   

   

  חלק מהצופים באים מוכנים היטב לשעות של המתנה בקור - כולל מכנסי סקי ואף שמיכות. לפי כמות האביזרים עם תמונתו של הנשיא - על עגילים, תיקים, כובעים וצעיפים - אחרי ארבע שנים בשלטון הנשיא עוד לא יצא מהאופנה. לפחות בקרב הדמוקרטים. 

   

  ''

   

  השעה בקושי שמונה בבוקר, ארבע שעות לפני ההשבעה, אך הניישנל מול, כר הדשא הענק המשתרע מהקפיטול ועד לאנדרטה של הנשיא אברהם לינקולן, כמעט התמלא.

   

  ''

   

  אורחי הכבוד - ראשי המשלחות הדיפלומטיות, אנשי הקונגרס, יושבי הראש של ועד ההשבעה של אובמה, מרשים לעצמם להגיע מאוחר יותר, ממלאים את היציע שסביב הבמה עליה תיערך ההשבעה.

   

  ''

  חברת הקונגרס מישל בקמן, רצתה להפוך לנשיאה שמרנית

   

  כשהם רואים את ההמון, חלקם לא מתאפקים, שולפים טלפונים ניידים ומצלמות קטנות ומתחילים לצלם את האנשים שבמול ולנופף להם.

   

  ''

   

  מנחה הטקס מכריז על שמות אורחי הכבוד - הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר עם רעייתו רוזלין, הנשיא לשעבר ביל קלינטון ורעייתו, שרת החוץ הילרי קלינטון, השחקנית אווה לונגוריה, סנטורים, בני משפחתו של סגן הנשיא ג'ו ביידן, בנותיו של אובמה מליה וסשה בליווי הסבתא מריאן רובינסון. 

   

  ''

   

  מקהלת הילדים פותחת את הארוע, להקת מארינס ממשיכה את התוכנית המוסיקלית.

   

  ''

   

  את הדרשה הראשונה נושאת מירלי אוורס-וויליאמס, שבעלה מדגר אוורס, אחד הפעילים הבולטים של התנועה למען זכויות האזרח, נרצח בגיל 37 במדינת מיסיסיפי. מאמצי "העדים הבלתי נראים" לא היו לשווא, היא אומרת בהתייחס להשבעתו השניה של הנשיא השחור. בטעות היא קוראת לאובמה "הנשיא ה-45", למרות שגם בכהונתו השניה הוא עדיין הנשיא ה-44. 

   

  ''

  ג'ון ברנאן, המועמד של אובמה לראש הסי-איי-איי, עסוק כרגיל

   

  ''

   

  לא ברור למה ביום הסגריר הסנטור ג'ון מקיין חובש משקפי שמש

   

  הודעת מנחה הטקס על כך ששבועתו של סגן הנשיא ג'ו ביידן תיקרא בפני שופטת בית המשפט העליון סוניה סוטומאיור (השופטת הראשונה ממוצא היספאני שמונתה על-ידי אובמה) מתקבלת בתשואות. ביידן נושא את השבועה על ספר הברית החדשה שעובר במשפחתו כבר כמה דורות - הוא נשבע עליו גם בסנאט, ועליו נשבע לתפקיד התובע הכללי של דלוואר גם בנו בו ביידן. ההשבעה של ביידן ואז של הנשיא אובמה נערכת מאחורי זכוכית משוריינת עבה במיוחד - אני יושבת בשורה השניה, אבל כל מה שרואים זה את העורף של הנשיא והיד המורמת. בטקס הפרטי ביום ראשון, אובמה הושבע על ספר הברית החדשה שאביה של מישל אובמה הביא לאשתו ביום האם, בשנות ה-50. בטקס הפומבי, הוא הושבע על שני ספרי הברית החדשה יחד - הספר שהיה שייך לנשיא אברהם לינקולן, וזה שהיה שייך למרטין לותר קינג. 

   

  ''

   

   

  במהלך הטקס, מספר פעמים מזכירים את שמו האמצעי של אובמה - חוסיין - רק באות הראשונה - "ברק אייץ' אובמה". בשבועה, אומרים את השם המלא. 

   

  ''

   

  בנאומו שאורך 19 דקות, אובמה מפרט את העדיפויות שלו ומבהיר שאינו מתכוון לבזבז זמן על משחקים פוליטיים אלא חיפוש פתרונות רציניים לבעיות האלימות, המהגרים הבלתי חוקיים, ההתחממות הגלובאלית וגם זכויות הלהב"ט, - כי עקרון השוויון הונח עוד בהצהרת העצמאות. 

   

  ''

   

  "זו משימת הדור שלנו, להמשיך את מה שהתחילו החלוצים האלה," אמר אובמה. "המסע שלנו לא נגמר כל עוד הנשים, האמהות והבנות שלנו לא יקבלו שכר התואם את המאמץ שלהן. המסע שלנו לא נגמר כל עוד האחים והאחיות הלהב"ט שלנו לא יזכו ליחס שווה מבחינת החוק - כי אם באמת נבראנו שווים, האהבה שאנו מקדישים לאחר גם צריכה להחשב לשווה. המסע שלנו לא נגמר, כל עוד האזרחים מחכים שעות בתור בשביל להצביע. המסע שלנו לא נגמר כל עוד לא נמצא דרך טובה יותר לקבל את פני המהגרים הנמרצים ומלאי התקוות שעדיין רואים את אמריקה בתור ארץ האפשרויות - ועד שהסטודנטים והמהנדסים לא ישולבו בכוח העבודה במקום להיות מגורשים מהמדינה. המסע שלנו לא נגמר כל עוד כל הילדים שלנו, מרחובות דטרויט עד הרחובות השקטים של ניוטאון, לא יידעו שהם תמיד בטוחים." 

   

  ''

   

  אובמה הוסיף שצריך להיות מודעים לכך שהעבודה לא תהיה מושלמת וגם הנצחונות לא יהיו שלמים, ושיצטרכו להמשיך אותה בעוד ארבע שנים אחרים - כמו גם בעוד 40 ועוד 400 שנים, ברוח הצהרת העצמאות. בנימה חוצה מפלגות ופופוליסטית, אובמה הזכיר שהוא נשא את השבועה לא למפלגה, אלא למדינה ולאלוהים - והיא לא שונה בהרבה מזו שנושאים החיילים והמהגרים - ושזה תפקיד הנשיא ושאר האזרחים, לעצב את שיח התקופה לא רק באמצעות הפקדת קולם פעם בארבע שנים - אלא השמעת קולם להגן על הערכים והאידאלים. 

   

  כמו לפני ארבע שנים, ההמון במול צעק: "או-ב-מה!" ונופף בדגלים - אך זה לא היה שחזור האופוריה של שנת 2009. רנה, אפרו-אמריקאית שבאה להשבעה עם אחיה מניו-יורק, אמרה לי שמבחינתה מדובר ב"פרידה מהנשיא".

   

  ''

  ג'סי ג'קסון, רצה להפוך לנשיא השחור הראשון

   

  מה פרידה, הוא לא נבחר לעוד ארבע שנים?

   

  "כן, אבל אני בספק אם עד סוף חיי אראה עוד נשיא שחור נבחר במדינה הזאת - היא מפולגת מדי. שמעת שבטקסס הם אספו חתימות לעזוב את ארה"ב? לפעמים אני מתקשה להאמין שמדובר בשנת 2013. הם חושבים בכלל מי ישמור עליהם במקרה של תקיפה, מי יושיט להם יד במקרה של הוריקן?"

   

  רנה אומרים שהיא מבינה את אלה שמאוכזבים ממדיניות הנשיא שלא הספיק לפתור את כל הבעיות - "אבל הם צריכים לזכור, כמה דברים היו לו "על הצלחת". אי אפשר הכל."

   

  היא עמדה כל כך רחוק שהיא לא הצליחה לראות את הנשיא - אבל מספיק קרוב לאחד ממסכי הענק. "אני חושבת שהיה לנו מזל - בסך הכל ראינו הכל על המסך."  

   

  אמנדה ואריק פיטרסון הגיעו להשבעה מפרזנו שבקליפורניה. הם אומרים שבשבילם זו הרפתקה של פעם בחיים. "זה ארוע לספר עליו לנכדים, וזה גם רגע שאנחנו שוכחים את כל המחלוקות ומרגישים כעם אחד. סוג של נס שהמדינה שלנו ממשיכה לחוות מדי ארבע שנים."

   

  את הכרטיסים לטקס בני הזוג פיטרסון קיבלו בלשכת חבר הקונגרס המייצג את המחוז שלהם. "היה לנו מזל - הוא רפובליקאי, אז כנראה לא היו אליו יותר מדי פניו להשבעת הנשיא הדמוקרט, אז קיבלנו כרטיסים ממש קרוב לבניין הקפיטול. 

  אמנדה, שעובדת בתור מורה, אומרת שהיא גאה שברק אובמה הוא הנשיא שלה. "אני מרוצה מתקופת הכהונתו הראשונה. "ממש התביישתי בזה שלפני רפורמת הבריאות שלו עשרות מיליוני אנשים במדינה הזאת לא היו מכוסים. מה שחסר לי עדיין זו רפורמת ההגירה, שתאפשר לילדי המהגרים הבלתי חוקיים להפוך לאזרחים. יש לי חברים שחושבים שהוא לא עשה מספיק - אבל אדם אחד לא יכול לעשות הכל, זה תלוי גם בנו."

   

  ''

  אמנדה ואריק פיטרסון באו מקליפורניה

   

  מה שקצת מלחיץ את אמנדה זו העובדה שבממשל הבא של אובמה יהיו פחות נשים ומיעוטים - אך היא מוכנה בשמחה לתת לו הזדמנות נוספת. "הוא נראה לי אדם שקול והגיוני. אני אוהבת את זה שהוא לא מדבר בסאונדבייטס אלא בפסקאות שלמות. אני בעד העלאת המסים לעשירים - זה הגיוני, נדמה לי שרק אידאולוגים קיצונים מתנגדים לזה. אני מקווה שכל מה שהוא עשה בשביל הכלכלה יעזור למנוע מיתון נוסף. ואני חושבת שהיחס כלפי אמריקה בעולם השתפר מאז שהוא עלה לשלטון. חוץ מזה, אנחנו לא חסידים גדולים של הנשיא ג'ורג' וו. בוש ואנחנו יודעים כמה גרוע זה יכול להיות." 

   

  היא לא ממש מבינה את הסיבה למינויו של צ'ק הייגל לתפקיד שר ההגנה, אך מוסיפה ש"אולי אנחנו לא יודעים הכל". האם זה יביא להרעת יחסים עם ישראל? "אני לא חושבת שיחסים בין שתי מדינות תלויים בסוגיה אחת בלבד." 

  דרג את התוכן:

   תגובות (6)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/8/13 20:44:
   פששש איזה יופי מהמם. כמה הם משקעים. הלוואי שבארץ ככה היו משקיעים ומכבדים. ממש כיף לראות.
     26/1/13 22:26:
   הלו נטשה. תמיד מעניין ומשכיל לקרוא אותך. תודה גדולה
     25/1/13 19:21:

   תודה נטשה על הסיקור שתמיד הוא מעניין, ממצא ומביא נקודות מבט מקוריות!

   סחתיין על הכרטיסים לשורה השנייה!!! אנשים טסו 4 שעות בשביל לצפות בטקס מחצי קילומטר...

   ביום ההשבעה הייתי חלק מהצוותים של בריאות נפש לשעת חירום שעיריית וושינגטון פרסה בכל רחבי האירוע. לא היתה הרבה עבודה- כך שאפשר היה להנות מהאווירה ומהחוויה.

   ''

     23/1/13 18:50:
   כל כך מכובד - כך עושה עם המכבד את עצמו. לצערי זה ממש לא נכון אצלנו כנראה שאנחנו לא מכבדים את האחר ובוודאי אל את עצמנו.
     22/1/13 17:54:
   הכל בסדר מלבד העובדה ששכחת לשים בתמונות מהטקס את התמונה של מאיה
     22/1/13 17:40:

   חבל שמקדישים כ"כ זמן לעניינים משניים כאלה ואחרים, במקום להתמקד על הנושאים המהותיים באמת.

   איך זה שאין אף איזכור בכתבה, של השמלות (ומעצביהן) של מישל, והחגורה של ג'יי קרו???