כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  בלוג ומגוג

  ברוכים הבאים להיכל הפך השמן, מקדשו של משיח הקשר, בלוג ומגוג.

  יש לדומם מנועים, לחלוץ מליצות, להחריש ניידים ולהסיר (רק) נעליים בכניסה.

  נא להיכנס בדומיה על הבהונות פן יופר הריתמוס של מעגל הצהריים....

  אפשר לעשות צ'ק אאוט בכל רגע, אך לא ניתן לעזוב לעולם.....

  בחירות 2013, מות המותגים העתיקים ולידת האג'נדה האזרחית

  2 תגובות   יום חמישי, 24/1/13, 15:59

  לפני שנה כשהתחיל הרחש סביב יש עתיד הוזמנתי להגיע לאחד הכנסים הראשונים. זה היה עוד לפני שנקראו יש עתיד, כשבעצם השתמשו בססמה הזאת, שלא אהבתי, איפה הכסף? עד אז כנסים פוליטיים עוררו בי חלחלה, אבל דחף פנימי לא מוסבר אמר לי לצאת משגרת יומי. הצלחתי לפנות שעה מזמני והגעתי מהוסס ומסוייג להקשיב, מכסימום שרפתי לפנות ערב אחד. ישבתי והקשבתי, הסתכלתי סביב על האנשים וראיתי משהו אחר, הרגשתי אנרגיה חדשה, רעננות, כנות, אפס ציניות. אפילו קפה לא רע היה שם וגם ארגון מופתי. אמנם לא היה לי כל נסיון בכנסים פוליטיים, אבל מסביב ראיתי אנשים כמותי, חפים מהביצה הפוליטית עם ניצוץ בעיניים ורצון לשנות. הדברים האמיתיים והישירים שנאמרו ע"י יאיר היו משהו שלא שמעתי מעולם מאיש פוליטי והתשוקה הכנה שלו לשנות השאירו אצלי חותם חיובי. החלטתי להמשיך ולעקוב ולתת צ'אנס לעניין.

   

  שנה חלפה ויש עתיד בראשות יאיר קיבלה צ'ק פתוח, עם כח עצום כדי להגשים את השינוי שדברה בו במשך שנה. ניתוח תוצאות הבחירות מעלה סדרה של ממצאים דרמטיים ומגמות חדשות ומרעננות בנוף הפוליטי הישראלי, ימים יגידו אם מדובר בזעזוע מקומי או בתהליך שילך ויתחזק.

   

  ראשית הציבור לא בולע יותר את המנטרות הישנות. לא עוד איומים מחוץ וחלוקת הארץ, כי אם התמקדות בנושאי פנים. מי שהתמקד בבטחון (האיום האיראני) וחוץ (שלום וכיו') לא קיבל כל דיבידנד, מאידך מי שהתמקד בשוויון בנטל, מצוקת מעמד הביניים, יוקר המחיה, מחירי הדיור ושינוי שיטת הממשל החולה קיבל תמורה מלאה להשקעה. היו מי שחשבו שהמחאה החברתית בקיץ אשתקד נעלמה מהאופק, אולם השפעתה המכרעת ניכרת בתוצאות הבחירות, העם מצפה לשינוי ביסודות החברתיים כלכליים במדינה. העם כבר לא נבהל מססמאות על חלוקת הארץ חלוקת ירושלים ותמונה עם פצצה, העם רוצה לגמור את החודש ולכלכל את ילדיו.

   

  מפלגות ערכיות קיבלו דיבידנד על מסרים כנים ואמיתיים, מרצ, שדיברה יותר ברור על שוויון ושמאל בלי למצמץ, הכפילה עצמה, הבית היהודי, שדיבר לישראלים המסורתיים והפטריוטיים בשפה ישירה ואמיתית, הגדיל כוחו משמעותית וכמובן יש עתיד. התנועה של ציפי ליבני אספה את השאריות האחרונות של קדימה ועם המסר של הסדר מדיני קיבלה רק ששה מנדטים כשבתחילה הסקרים דיברו על לפחות כפול. בכלל קדימה ושבריה היא הסיפור העצוב של הבחירות הללו. המפלגה הגדולה בישראל, שכבר לא כל כך צעירה, שהוקמה ע"י פוליטיקאים מנוסים וסבלה ממלחמות אגו ופיצולים נפוצה לכל עבר. אין משמעות למותג הישן, האנשים הכזיבו.

   

  הציבור מקשיב כשמדברים אמת לליבו. יאיר לפיד ערך 300 כנסים במהלך השנה, יום יום נהג ברכבו לפינה אחרת בארץ והסתכל לאנשים בעיניים. עשרות צאטים חיים באינטרנט ומערך דיוור אינטנסיבי עם מסרים כנים לכל דיכפין. יאיר פגש אנשים, דיבר אמת ללבם, הקשיב להם ושכנע שמטרתו לשרת את הציבור ולהוביל שינוי יסודי בתרבות הפוליטית בישראל. אנשים התחברו לאדם ולמסר. המאמץ השתלם.

   

  מפלגה חדשה בלי פוליטיקאים בתוך שנה מעמידה את כל הפוליטיקה הישראלית במערומיה. כל המפלגות הישנות מתגלות כנמרים של נייר, אם נפרק את הליכוד ביתינו נמצא שהליכוד, המפלגה שמובילה את המדינה מחזיקה לכל היותר 20 מנדטים, רק מנדט אחד יותר מיש עתיד שבאה מכלום ותוך שנה הגיע למה שמחזיקה מפלגת שלטון. זה מזכיר את פירמידות החברות של אי די בי, שלטון מיעוט ממונף, בשיעור אחזקה נמוך מגיעים לשליטה מלאה בקבוצת תאגידים. ליברמן וביבי הם זוג מלכים ערומים שמכסים האחד את ערוותו של השני, מלכים בלי נתינים, שיודעים שהעתיד הפוליטי שלהם תחת איום מוחשי. מדובר באנשים חכמים עם נסיון פוליטי וחוש הישרדות גבוה, הם מבינים לאן נושבת הרוח ועל מנת לשרוד יצטרכו לברא את עצמם מחדש ולהתמקד בנושאים שטיטאו עד כה. במידה וינסו למרוח ולמסמס את סדר היום החדש הרי שימצאו את עצמם מהר מאוד כמנהיגים לשעבר.

   

  פינקלשטיין עשה לביבירמן את המהלך של הבחירות שיצר מראית כח, 31 מנדטים, תחשבו מה היה קורה כשמנגד היו מתאחדים יש עתיד, העבודה והתנועה עם 40 מנדטים !!!, מי היה מקבל אז את המנדט להקים ממשלה. אולי בכל זאת היועץ האמריקאי המושמץ עשה את המהלך של הבחירות להישרדות ביבירמן.

   

  תוצאות הבחירות בפריפריה, גם מאוד מרתקות. מאז ימי בגין מדובר במגזרים מסורתיים של הליכוד. מאז שהליכוד הפכה להיות מפלגת שלטון דורסנית שלא באמת דואגת לשכבות החלשות כוחה נחלש, אולם היא עדיין מנצחת במקומות כמו שדרות וכו' המלאים בביקורת ואיומים על המנהיגים, וזה מפתיע. התופעה של אנשים שחוטפים ללא הרף ממפלגת השלטון ממשיכים לבחור ולהישאר נאמנים מעידה שהנאמנות חזקה יותר לעתים מהכאבב, כמו בני זוג שחיים בסבל יחדיו, אך חוששים להיפרד לבלתי נודע והמאיים, עדיף המוכר והידוע, גם אם רע ומר. ביום הבחירות סיירתי בארץ והבנתי שמסורת עתיקת יומין קשה לשנות, כששחחתי עם אנשים להבין פשר הרגלי בחירה, מצאתי שיקולי הצבעה שאין להם יד ורגל עם טיעונים עניניים, שמעתי על מפה אסטרולוגית, נאמנות להרגל, מסורת וכיוב'.

   

  היטשטשות הבדלי שמאל וימין. הנסיון של הפוליטיקאים לחלק את המפה לימין ושמאל לא עבר בציבור, מפלגת יש עתיד אספה אליה קהלים מימין ומשמאל בעלי אגנדה אזרחית. רבים הבינו שהסדר מדיני אם וככל שיהיה המיתווה שלו פחות או יותר זהה בין הימין לשמאל, וגם שהטיפול באיום האיראני כנראה גדול עלינו. מפלגת העבודה ובעיקר הליכוד נפגעו מכך שהציבור כבר לא אוכל את הסחורה הלעוסה הזאת, של איומים והפחדות.

   

  ההישג של יאיר לפיד פנומנלי בכל קנה מידה. לדוגמה, ד"ש שקמה בבחירות 77 קיבלה 15 מנדטים ונחשבה להצלחה ענקית ותמכה במהפך השלטוני הראשון בישראל, גם שינוי של טומי לפיד קיבלה 15 מנדטים לפני עשור. אמנם בהצבעה ליש עתיד יש מימד של הצבעת מחאה נגד הפוליטיקה הישנה, אך לדעתי יש בהצבעה ליש עתיד הרבה בעד, בעד פוליטיקה חדשה ודאגה מיידית לנושאי הפנים הבוערים.

   

  יאיר עשה את זה כמעט לבד. עד לפני שלושה חודשים לא ידענו מי ברשימתו של יאיר. הוא טען שלא רוצה להוציא את האנשים ממשרותיהם והמשיך לרוץ מבית לבית ומכנס לכנס ברחבי הארץ. איש אחד בעצם עשה בית ספר לשלטון המסואב בישראל. עקב בצד אגודל ביסודיות, אך במהירות סילון בנה יאיר משהו חדש מסקראצ', אמנם עמד לבדו בפרונט, אולם אסף מאחוריו קבוצה של אנשים מוכשרים שעשו עבודת מופת בבניית אורגנים ויסודות איתנים של מפלגה. ברוב חשדנותי שאלתי אותו פעם על ההבדל בינו לבין אביו וזה מה שאמר, אני בונה תשתית מלמטה, מה שאבא שלי לא עשה, באתי לכאן להישאר ולפיכך דרושה מפלגה עם בסיס איתן, שטח, סניפים ומתנדבים שייצרו המשכיות. העובדה היא שמעולם לא נבנתה בישראל מפלגה על כל מוסדותיה בקצב כל כך מהיר, ע"י אנשים מחוץ לביצה הפוליטית, שהגיעה להישגים כה גדולים. המודלים הישנים של סיעות מתפצלות וקבוצות פוליטיקאים, כמו התנועה, לא מיצגים מפלגות אמיתיות, כי אם סוג של ג'וינט ונצ'ר, התאגדות שזמנה קצוב. לפחות ברמת התשתית  וללא תקציבי מדינה הוקמה כאן מפלגה לכל דבר ועניין שיכולה ללמד את הותיקות שבמפלגות מהו ארגון, עבודת מטה, ניהול, תכנון וביצוע.

   

  זוהי בשורה לאנשים טובים ומוכשרים שרוצים לשנות ולתרום. המסגרות הישנות שבריריות, המפלגות הישנות והמסואבות כבר לא מספקות את הסחורה. תהליך דומה התרחש בעבר גם בשלטון המקומי, כשאנשים פרטיים נטשו את המסגרות המפלגתיות הישנות ורצו ברשימות עצמאיות וכבשו את עריהם. כמו רוביק דנילוביץ בבאר שבע רשימת "קדימה באר שבע", ניר ברקת בראש סיעת "ירושלים תצליח" ועוד רבים וטובים. הם הרגישו שהמסגרות הישנות מגבילות אותם ויש בכוחם להתמודד באופן עצמאי. נכון, בחירות לכנסת אינן שלטון מקומי, אך זה דגם שמראה שקשר קרוב לציבור מייתר את חשיבות המסגרות הישנות ודעיכת המותגים הישנים.

   

  המנהיגות החדשה שנולדה בבחירות, כמו לפיד ובנט, תודלקה גם במהפיכת הרשתות החברתיות בהן למעשה הפרט הוא המותג ונמצא במרכז לעומת המפלגות הישנות שאינן מסמלות דבר לדור הצעיר ומגיעות לגווארדיה הוותיקה בלבד. המפלגות הותיקות ניסו להתחבר לשפה החדשה, הם שלחו את חבריהם לשוטט במדיות החברתיות ולמתג את עצמם כדי לאסוף בוחרים, אולם מה שקרה הוא שההתיישרות עם המותג ומסריו המגבילים החליש בעצם גם את הטובים שבהם (כמו מנהיגי המחאה החברתית במפלגת העבודה). הדור הצעיר לא מתרגש מהשמות הישנים מפלגת העבודה, ליכוד וכיוב' זהו דור שמתחבר לדמויות משכנעות שמדברות אמת לליבם והוא מזפזפ מהר אם מנסים למרוח אותו. יש כאן גם סכנה מסויימת לכך שאנשים חסרי נסיון עם יכולות שיווק עצמי גבוהות יקבלו הרבה מעבר ליכולתם הביצועית וזוהי בעצם גם הטענה העיקרית של מתנגדי יש עתיד.

   

  לגבי הסוקרים, שוב נתחוור שאין לסמוך עליהם, כלומר על אלו שאינם מטעם. בושם אמר עליהם פרס באחד מהפסדיו. אף אחד לא חזה את כוחה העצום של יש עתיד, גם ימים ספורים לפני הבחירות לא ראיתי סקרים שניבאו ליש עתיד יותר מ-11-12 מנדטים. מדובר בפער גדול מדי מעל ומעבר לטעות דגימה שמסמל הנחות יסוד שגויות בדגימה. מילה טובה לכל המדגמים הטלוויזיוניים, שחטפו הרבה בעבר, וכעת שיקפו כמעט במדיוק את תוצאות הבחירות. מברוק לדוגמים.

   

  המגמות המסתמנות בבחירות 2013 הן מוחשיות ומסמנות לטעמי שינוי כיוון בפוליטיקה הישראלית ולא טלטלה זמנית.  לראשונה הבחירות הוכרעו על סוגיות אזרחיות. הציבור החליט שפתרון הבעיות הפנימיות, או לפחות חלקן, יחזק אותנו גם כלפי הבעיות מחוץ, שנדחקו לרגע לשוליים. הציבור מאמין שאין הבדל גדול בין שמאל לימין ובוחר בדמויות ואידאולוגיות חדשות. הציבור כבר לא נאמן למותגים, מגמת היחלשות המסגרות המפלגתיות הישנות תימשך, הציבור מתחבר לכוחות חדשים שבאים מחוץ לעולם הפוליטי (בנט, לפיד).

   

  הניו מדיה מהווה קטליזטור למגמה, הנגישות לאנשים מחוץ לביצה הפוליטית מתעצמת בעולם התקשורת החדש, הניו מדיה והרשתות החברתיות המאפשרות גישה בלתי אמצעית ודיאלוג מתמשך עם קהל גדול ומגוון. קבוצה גדולה של אנשים חדשים טובים וערכיים נכנסה לכנסת בכל המפלגות, אולי בכל זאת יצליחו לייצר תרבות מחוקקים אחרת, ואולי תהיה גם ממשלה שתשרת את הציבור ולא את עצמה.

   

  חלון ההזדמנות של יש עתיד ליצור שינוי הוא עצום, הצ'ק פתוח, אך בעל זמן מוגבל מאוד. החלון יסגר תוך חודשים ספורים, מה שלא יעשה עכשיו לא יעשה בכלל. התסריט האופטימי אומר שיתרחש שינוי יסודי אמיתי ואז כולנו נהנה ויש עתיד תוכל להתחרות על השלטון בקדנציה הבאה והתסריט הפסימי, שנחזור לרע המוכר. אני מאמין שלא.

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     26/1/13 19:33:
   מסכימה חלקית עם הניתוח שלך. האופן שאני רואה את אחוז ההצבעה הגבוה ללפיד הוא סוג של מאיסות במצב הנוכחי, כשיש עתיד שימשה,סוג של פתק לבן. לא דווקא האג'נדה של לפיד, אלא דווקא להתנהלות המסואבת שממשיכה להתנהל פה. לפיד זה כמו הגימלאים של לפני כמה שנים. מעתה, עליו מוטלת חובת ההוכחה, והחשש הגדול שלי הוא חוסר הניסיון הפוליטי של לפיד עצמו ומרבית חבריו למפלגה. נתניהו משופשף מאוד בפוליטיקה, הוא פיקח, ערמומי וחלק מספיק בשביל לסובב את לפיד לטובתו. בכל מקרה, מחזיקה אצבעות שהממשלה שתקום תהיה מאוזנת יותר, והלוואי שגם העבודה תיכנס לממשלה ותאזן חזק יותר את האינטרסים החברתיים כלכליים של נתניהו ובנט. שבוע נפלא, אילנית :)
     25/1/13 20:32:

   לא אוהבת את לפיד.
   אבל ניתחת וכתבת נכון.
   גם הפרשנים "הרשמיים" אומרים :

   חלון ההזדמנות של יש עתיד ליצור שינוי הוא עצום, הצ'ק פתוח, אך בעל זמן מוגבל מאוד.

    

   ט"ו בשבט שמח:)

    


   ארכיון

   פרופיל

   oded ron
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין