כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  חוסן ארגוני- הדרך למצוינות ארגונית

  חוסן ארגוני, ניהול מצבי משבר חרום ואסון, ניהול ומנהיגות, גמישות ארגונית, DRP , תהליכי למידה והפקת לקחים, העצמת המשאב האנושי, הובלת צוות לאפקטיביות והישגים, חשיבה ארגונית, שילוביות

  0

  מהו חוסן ארגוני ורציפות תפקודית .

  1 תגובות   יום שבת, 26/1/13, 19:54

  כיצד להגדיל את הפריון בשגרה ובד בבד לצמצם נזקים כלכליים בחירום ואף להמשיך להרוויח ? התשובה לכך : תכנית חוסן ארגוני


  סיפור על חוסן ארגוני ורציפות תפקודית


  60 שניות בלבד לאחר שהמטוס הראשון התרסק במגדל A , החלו 2700 עובדי מטה תאגיד "מורגן סטנלי" להתפנות בצורה מסודרת מ 22 קומות המשרדים במגדל B בו הם היו פרוסים.

  פרט ל 6 עובדים שאבדו את חייהם, הצליחו שאר העובדים להתפנות מהבניין, בעוד עובדי מרבית החברות האחרות ששכנו במגדלים מצאו את מותם.

  2694 מעובדי מטה התאגיד שהצליחו להתפנות באופן מסודר ומתוכנן, הועברו לשלושה מבני משרדים חלופיים אשר הוכנו מבעוד מועד ואשר אפשרו סביבת עבודה בדומה למה שהיה טרם הפיגוע, שם הם זכו לטיפול אישי מנטלי, ניתן מענה לצרכיהם האישיים והמשפחתיים, ביום הפיגוע ובשבועות שלאחר מכן, ועוד. לאחר האירוע והטיפול בעובדים, שולחו אלו לבתיהם וכעבור יומיים שבו לעבודה בבנייני המשרדים החלופיים אשר הוכנו מבעוד מועד.  תוך שבוע בדיוק מאסון מגדלי התאומים חזר תאגיד "מורגן סטנלי" לפעול במלוא התפוקות בדיוק ברמה שטרם האסון.

  מעל 90 אחוז מהחברות העסקיות ששכנו במגדלי התאומים חדלו מלפעול לאחר האסון- אם כך מה היה סוד ההצלחה של תאגיד "מורגן סטנלי" ?

  התשובה לכך טמונה בפיתוח תרבות של חוסן : בשנת 93 עת בוצע ניסיון פיגוע החדרת רכב תופת לחניון מרכז הסחר העולמי, הבינה הנהלת התאגיד כי לדפוסי  הניהול, המנהיגות והארגון של התאגיד, בשגרה, תהיה השלכה ישירה על הרציפות התפקודית בעת חרום או אסון  ומשום כך החלה בתהליך אסטרטגי של ניתוח איומים עתידיים אך יותר מכך ניתוח היבטי הניהול והארגון במחלקות ואגפי התאגיד.

  הנהלת התאגיד סברה וגם צדקה, כי קדמה טכנולוגית ומערכות גיבוי כאלה או אחרות, עליהם הוציאה כסף רב, הם דבר חשוב, אך אין בהם בכדי להבטיח את החוסן והרציפות התפקודית, שכן בסופו של דבר אלו העובדים שמניעים את המערכות הארגוניות ואותם צריך לגבות, לחזק ולהעצים, הן בהיבטים אישיים, משפחתיים, ניהוליים ומנהיגותיים לצד ניתוח ופיתוח אסטרטגי של מוכנות פיזית לוגיסטית למשברים ולחרום.

  הנהלת התאגיד שמה לה למטרה להשיג מוכנות לרציפות תפקודית בשגרה ובחירום, דרך תהליכים חוצי  ארגון, כאלו שישרתו את היעדים הכלכליים של התאגיד הן בשגרה והן בחירום- הם פתחו והטמיעו תרבות של חוסן. 

   

  הפסד של 200 מיליון ₪ לעסקים בעקבות מבצע "עמוד ענן"- האם ניתן לצמצם הפסדים ולחזור להרוויח ? חוסן ארגוני זו התשובה


  חוסן ארגוני=מצוינות ארגונית בדרגה הגבוהה ביותר הבאה לידי ביטוי במידת גמישותו של הארגון ויכולתו להתאים עצמו למצבים משתנים ולדעת לפעול במקסימום תפוקות ותוצאות בכל מצב נתון, שגרה וחרום

  ארגון שיפתח תרבות של חוסן ארגוני בדומה לתאגיד "מורגן סטנלי בארה"ב, יוכל להשיג יעד זה: תהליכי הפיתוח וההטמעה של תכנית חוסן המותאמת לארגון, תאפשר לו הגעה לדרגת מצוינות גבוהה, הגדלת הפריון בשגרה ומוכנות מובנת לחרום, אלו יחדיו יהוו את החוסן הנדרש לארגון באשר הוא ויציבו את הארגון ביתרון משמעותי על-פני ארגונים אחרים שלא פתחו תרבות של חוסן. 

   

  איך עושים זאת ? אבחון רמת החוסן בארגון והטמעת תכנית פתוח חוסן


  המודל כולל ששה מכלולים שהטמעתם בקרב הארגון ייצרו את החוסן הנדרש ואת הרציפות התפקודית בשגרה ובחירום ויצעידו את הארגון לרמת המצוינות הגבוה ביותר, גמישות:

  • הליך אבחון רמת החוסן : האבחון יאפשר לכל מנכ"ל לזהות את העוצמות והפערים בהתייחס לחוסן ארגונו.
  • העצמת המשאב האנושי בארגון. : ( ידע ארגוני, זיקה לארגון, אפקטיביות והישגים, חשיבה ממוקדת תוצאה, תהליכי למידה, מצוינות, גמישות והתאמה למציאות משתנה )
  • ניהול ומנהיגות.: ( מנהיגות וניהול המותאמים למציאות משתנה, למצבי קיצון, לניהול משברים, להובלת עובדים למצוינות, לגמישות ארגונית, חשיבה אסטרטגית, לתהליכי שיפור תוצאתי מתמיד, ניהול אינטגרטיבי ושילובי )
  • תהליכי למידה והפקת לקחים : הטמעת תהליכי למידה בארגון, ניהול תחקירים אפקטיביים, ניהול הידע העברתו והטמעתו, פיתוח סביבת עבודה המעודדת חדשנות ויצירתיות, שימור הידע.
  • מוכנות פיזית לוגיסטית לחרום ( ניתוח סיכונים ואיומים על הארגון, הגדרת איום הייחוס, גיבוש תרחישי ייחוס לשגרה ולחרום, גיבוש תכנית מענה גנרית בהתאמה לתרחישי הייחוס, ביצוע תרגילים, הכנת תיקי פעולה בהתאמה לתרחישי הייחוס, התאמת תהליכי עבודה למציאות משתנה ולמצבי משבר ועוד)
  • IT, BCP  (ניהול ושימור הידע והמידע, ליווי וייעוץ בהקמת המערך ופתרונות האחסון והגיבוי, כתיבת תרחישי ייחוס וגיבוש מענים טכנולוגים, בחינת מעגלי ההשפעה על-פי מחלקות בארגון, ביצוע תרגילים )

   

  לסיכום-לא כל מה שנראה ברגע נתון כנפלא ונהדר, יכול להתאים ליצירת חוסן. מצוינות והצלחה כפי שבאה לידי ביטוי ברגע נתון, היא לא ערובה לחוסן ולעיתים אף נובעת מפרדיגמות של אנטי חוסן. דוגמא לפרדיגמת מצוינות שהיא אנטי חוסן ניתן לראות בגישת התעשייה היפנית, JUST IN TIME , אשר הותירה אותם ללא מלאים של חומרי גלם, גורם שהקשה ומקשה עד היום על תהליך ההתאוששות מאסון הצונאמי שפקד אותם ועל החזרה לייצור תפוקות ותוצאות כפי שהיה טרם האסון.

  היאחזות בפרדיגמה של מצוינות אשר אינה מכילה בתוכה את הגמישות הארגונית, יכולה להוביל להצלחה במצב נתון אך במצב משבר יש בה בכדי להיות לרועץ ואף להביא להחרפת המשבר עד לכדי חדלון. אם כך חוסן ארגוני הוא דרגת המצוינות הגבוהה ביותר שארגון יכול ליצור והמרכיב המשמעותי ביותר במצוינות זו, היא מידת גמישותו של הארגון, יכולתו של הארגון לשאת מצבי לחץ, להמשיך לתפקד ברציפות תוך המשך ייצור תפוקות ותוצאות בשגרה ובחרום ולשוב לתפקוד מלא כפי שהיה טרם המשבר, בפרק הזמן הקצר ביותר.

  חשוב לזכור כי הצלחה ארגונית לאורך זמן, לא יכולה להיות מבוססת, לא על מזל ולא על ממומנטום, ארגונים שהצלחתם נבחנה לאורך שנים רבות היו ארגונים בעלי רמת חוסן גבוהה ביותר.

   

  צחי לופט

  המרכז לחוסן ארגוני

  סלולאר: 0507259835

  www.organizational-resilience.co.il

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     7/11/13 15:54:
   לגבי מורגן סטנלי כדאי לדעת: הנהלת החברה ועובדיה חייבים קודם כל את חייהם ואח"כ את כל היתר לאדם אחד בלבד, שטען שוב ושוב כי אסון מהסוג הזה של אסון התאומים יתרחש ולבסוף קרה כמעט אחד לאחד כפי שהוא חזה. הוא בנה ותירגל את תוכנית הפינוי של הבניין וכך פעל בהצלחה ביום האסון. שמו של האיש -הממונה על הביטחון בחברה- ריק רסקורלה, שהיה קצין מעוטר עוד לפני האסון וקיפח את חייו באסון התאומים, כאשר התעקש לעלות עם עוזריו לבדוק שכולם התפנו ואז קרס המבנה. מאז הוא נוכר כגיבור לאומי מוערך מאד באמריקה. למרות זאת מורגן סטנלי לא הצטיינה בחוסן ארגוני במשבר הסאב פריים בארה"ב. בין השנים 2007-8 החברה איבדה 80% מערך מניותיה ואלמלא הלוואת ענק שלקחה מהמימשל האמריקאי היא לא היתה מתקיימת בזכות עצמה!

   ארכיון

   פרופיל