כותרות TheMarker >
  ';

  עולם כמנהגו נוהג

  זכויות היסוד של האדם בישראל מושתתות על ההכרה בערך האדם, בקדושת חייו ובהיותו בן-חורין, והן יכובדו ברוח העקרונות שבהכרזה על הקמת מדינת ישראל.
  [...]
  אין פוגעים בחייו, בגופו, או בכבודו של אדם באשר הוא אדם.
  [...]
  כל אדם זכאי להגנה על חייו, על גופו ועל כבודו.
  [...]
  כל אדם זכאי לפרטיות ולצנעת חייו.

  (מתוך חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו)

  ארכיון

  0

  פיקוח נפש

  14 תגובות   יום שלישי, 12/2/13, 17:52

  ''

   

  צביאל רופא: "אתם מבינים מה זה להיות 'שכוח אל'? פירושו, למשל, להיות מאושפז במחלקה סגורה בבית חולים פסיכיאטרי במדינת ישראל "הנאורה". שם אמורים רופאים לטפל בחולייך. אך שם, אם מישהו יכה אותך, או ינסה לאנוס אותך, ואפילו אם ינסו לרצוח אותך, דבר לא יעזור לך, אפילו אם תהיה בר מזל ותצליח להתקשר למשטרה. כי איש לא יגיע. לא מיד, לא בכלל, גם אם תתבוסס בדמך".

   

  בשנים 2003-2002 נערך סקר מקיף מטעם משרד הבריאות ב-17 מוסדות פסיכיאטריים.  העיתונאי רן רזניק פרסם את תוצאותיו הקשות בעיתון "הארץ" תחת הכותרת דו"ח: אווירת פחד וטיפול כושל בבתי"ח פסיכיאטריים.

   

  אלא שלא ניתן היה לתקן את הליקויים שנמצאו; מדוע? ראו להלן:

   

  "תוצאות הסקר לגבי כל אחד מבתי החולים הפסיכיאטריים מוסתרות לא רק משר הבריאות דני נוה וממנכ"ל משרדו הפרופ' אבי ישראלי, אלא אפילו מהד"ר אלכסנדר גרינשפון, ראש שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות. זאת בעקבות ההחלטה של הנהלת המשרד ב-2002 בראשות הד"ר בועז לב (אז מנכ"ל המשרד) להיענות לדרישה של איגוד מנהלי בתי החולים הפסיכיאטריים וההסתדרות הרפואית שהסקר יתקיים רק בתנאי שתוצאותיו לפי בתי חולים לא ייחשפו אפילו בפני המשרד עצמו. בעקבות זאת המשרד אינו מסוגל לערוך בקרה אפילו על אותם בתי חולים שבהם נמצאו ממצאים קשים על יחס מחפיר לחולים". ("הארץ", 28/5/04)  

   

   דהיינו, הטיוח הגיע עד צמרת משרד הבריאות. קל וחומר מטויחים הדברים באשר לתלונות העולות מהשטח. חיים שדמי ורוני זינגר דיווחו ב"הארץ" כי תלונות של נפגעי נפש על התעללות והזנחה מצד הצוות בבתי החולים הפסיכיאטריים אינן  זוכות להתייחסות: חולי נפש חוששים להתלונן: טענותינו "מטויחות". קראו להלן:

   

  "חנה גור מעמותת 'עוצמה', המסייעת לחולי נפש, מספרת שהעבירה בשנה האחרונה לפחות 10 תלונות לשירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות ולמשטרה. לדבריה, עד היום לא קיבלה כל התייחסות. גורם בכיר בשירותי בריאות הנפש מסכים עם הטענות בדבר התעלמות; לדבריו, המשרד 'מטייח' את הטיפול בתלונות, והדבר מחייב את הוצאת הטיפול בתלונות מידיו של משרד הבריאות לפיקוח של גוף חיצוני". ("הארץ", 6/10/02)

   

  מאז הדברים שהובאו לעיל חלף למעלה מעשור, ועולם כמנהגו נוהג: חולה נפש מוכר, שהגיע לפני כשנה להתאשפז בבית חולים לחולי נפש במצב קשה, נדחה, יצא ממתחם בית החולים והתאבד. אביו הגיש תלונה למשרד הבריאות, אך הממונה על פניות תביעות הציבור במשרד העביר את הטיפול לאגף בריאות הנפש. בהמשך הוקמה ועדת חקירה שפעלה באיטיות בלתי מוסברת וזימנה את האב לעדות רק אחרי כשמונה חודשים למרות פניות חוזרות ונשנות.


  ברור לנו שהקמת גוף פיקוח חיצוני בימי תקציב קשים אלה - ומניסיוננו בתחום בריאות הנפש המוזנח - אינו מעשי בשלב זה, ולכן יש להציע פתרונות מעשיים שאינם כרוכים בתקציב ניכר.


  לפני כשנה קראנו באתר גלי צה"ל: "משרד הבריאות מתכנן להציב מצלמות בקרה בבתי החולים הפסיכיאטריים", ועל כך אנו אומרים: "ויפה שעה אחת קודם!"


  אנו מציעים שהצילומים יועברו למטות המשטרה וייבדקו כבנוהל שגרה ובמקרה של חשד לפלילים. ניתן להפקיד על הבדיקות "צרכנים נותני שירות". את הטענה בדבר "הפרת צנעת הפרט" נפריך משני כיוונים: א. העולם כולו הולך לקראת מצב שבו רוב האנושות מצולמת ברוב האתרים. מושג הפרטיות עובר שינוי עמוק בעידן הפייסבוק וחשיפת החיים האישיים. ב. התועלת שתצמח מתיעוד חריגות, טיפול כושל, עוולות ועבירות שונות, כולל התעללויות ומקרי אונס, עולה עשרות מונים על הנזק שנגרם מהפרת צנעת הפרט. עצם מעקב המצלמות יהיה בגדר הרתעה וימנע את התרחשות העוולות.


  אנו רואים ביישום רעיון זה חשיבות עליונה. לצד זאת אנו מקווים בכל לבנו כי שבירת המונופול של האשפוז הפסיכיאטרי - קרי מתן זכות בחירה במוסד האשפוז – תתממש ותתרום אף היא את חלקה להטבת התנאים בבתי החולים האלה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (14)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/3/13 11:22:

   אולי באמצעות תביעה ייצוגית ניתן להתגבר על המכשולים האלה.

   בארץ שלנו זה בטח לוקח שנים אבל יותר טוב מכלום.

   בארה"ב פיצו אדם בסכומים נכבדים ביותר על כך שישב שנתיים בטעות בצינוק

   לפני שבכלל שפטו אותו. אני מוצאת דמיון בין המקרים. אמנם לא זהות.

   זיוה, הלוואי, אבל אנשים מסתירים את מחלתם, מתחבאים. גם אין להם בד"כ די כוחות למלחמות גדולות. והמערכת מנצלת את החולשה הזאת.
     12/3/13 16:39:
   אנשים שזה קורה להם צריכים לתבוע את המדינה בסכומי עתק. אולי אז יתחילו להבין כשמדובר בכסף.

   יזי, אין מעקב. אבל רק לאחרונה הורשעו מנהל ואחות ראשית בבי"ח איתנים.
   ראי גם את זה:

   http://www.youtube.com/watch?v=69GoJ3erLlA

     14/2/13 12:06:

   צטט: דליה וירצברג-רופא 2013-02-12 18:44:17

   צטט: זיוה גל 2013-02-12 18:20:58

   קשה לקלוט איך כאלה דברים עדיין מתרחשים במאה ה-21. אדם שנזקק לריפוי ונופל לטראומה נוספת. אתם עוסקים בעבודת קודש לספר ולהסביר שוב ושוב.

    

   תודה זיוה, כל עוד יהיו מקרים כאלה:

    

   http://www.youtube.com/watch?v=s4RLuw9hX4U

    

   אנחנו נמשיך להתריע.

    

   דליה - צפיתי בוידיאו הנ"ל.  מזעזע.

   מה התרחש אחרי שהתפרסם התחקיר?

    

   לא ראיתי דברים כאלה במחלקה בגבעת שאול

   בה גם היו מאושפזים ניצולי שואה קשישים שהיו שם כמעט כל חייהם.

   עצם העובדה הזו זעזע אותי אז עד עמקי נשמתי.

   שוחחתי עם בעלה של אחת מהם שבא לבקרה יום יום

   ויושב שם שעות בלי שהיא אפילו מתייחסת אליו... לא יאומן.

   וגם המטפלת הפיליפינית של אימי היתה איתה יומיום

   ואני בטוחה שהיתה מדווחת לי אם משהו כגון הנ"ל היה קורה.

   אימי - גם מתוך מחלתה - לא היתה שותקת...

    

   ליזי, ביקרתי שם. אולי את זוכרת מהאשפוז של אמך איך נראו המקלחות בכפר שאול. כי אם לא יש לי תמונה מ-2010 להזכיר...
     13/2/13 07:30:

   התמונה שאתם מעלים כאן באמת מזכירה את ימי הביניים...

   ביחוד לאנשים שלא היה להם - למזלם - שום מגע עם מוסדות אלה.

   הדיווחים האלה שלכם אכן מזעזעים ואני מברכת על זה שלא הגעתי מעולם לאישפוז,

   אף שכבר הייתי במצבים שמישהו אחר לא היה נשאר בבית...

   רגש אחריות, (היו לי ילדים קטנים בבית) ,כנראה גם עצמה נפשית מסויימת על אף המחלה

   ותמיכה של הסביבה - משפחה וחברים - מנעו את זה. 

   עם זאת נראה לי שצריך לאזן קצת את התמונה בכל זאת,

   כדי לא להפחיד את הקהל לגמרי...

   אימי היתה מאושפזת בירושלים בגבעת שאול לעת זיקנתה - גם בגלל דכאון קשה

   לתקופה של חודש ואני יכולה להגיד רק דברים טובים על המחלקה בה שהתה.

   איני יודעת על השאר...

   צטט: זיוה גל 2013-02-12 18:20:58

   קשה לקלוט איך כאלה דברים עדיין מתרחשים במאה ה-21. אדם שנזקק לריפוי ונופל לטראומה נוספת. אתם עוסקים בעבודת קודש לספר ולהסביר שוב ושוב.

    

   תודה זיוה, כל עוד יהיו מקרים כאלה:

    

   http://www.youtube.com/watch?v=s4RLuw9hX4U

    

   אנחנו נמשיך להתריע.

   רונה, כפי שכתבתי הצילומים יועברו ישירות למטות משטרה שם יופקדו על בדיקתם אנשים שיוכשרו לכך (צנ"ש). ברור שלא יתאפשר לחתול לשמור על השמנת. אכן, לא בכל המוסדות מתעללים; רק ברובם... וצנעת הפרט היא נושא רגיש, אבל את צריכה להבין שלא תמיד מתאפשר לבחור בין פתרון טוב לפתרון רע. יש מצבים בחיים שבהם הבחירה היא בין פתרון רע לפתרון עוד יותר רע. הפתרון של המצלמות הוא הרע במיעוטו במקרה זה. אפשר לקבוע נוהל במסגרתו הצילומים יושמדו לאחר פרק זמן מסוים (שנה-שנתיים). מי שירצה להתלונן יצטרך לעשות זאת בתוך פרק זמן קצר, ולא לחכות שנים ארוכות.
     12/2/13 18:20:
   קשה לקלוט איך כאלה דברים עדיין מתרחשים במאה ה-21. אדם שנזקק לריפוי ונופל לטראומה נוספת. אתם עוסקים בעבודת קודש לספר ולהסביר שוב ושוב.
     12/2/13 18:17:
   אני בכנות לא יודעת אם עניין המצלמות הוא רעיון כל כך טוב. כמובן את מבינה בנושא טוב ממני. אך צנעת הפרט, בכל זאת, מצריכה זהירות רבה.. והאם בכל המוסדות הללו מתעללים בחולים דרך קבע? ואם כן הרי אפשר גם לטייח מצלמות... להעלים סרטים בתואנת תקלה... וכיו"ב. התמונה שאת מתארת כבר שנים מעוררת חרדה, אני מקווה בכל זאת שגם מרפאים שם את אלו שאפשר לרפא, ושיש אנשי צוות שיחסם אל החולים טוב מזה.

   פרופיל

   פוסטים אחרונים