כותרות TheMarker >
  ';

  מ-קלקלה ל-כלכלה: עולם גלובלי-אינטגרלי דורש כלכלה חדשה

  מי ומה צריכים להשתנות בשיטה הכלכלית-חברתית, כדי שנתוני המאקרו הטובים של המשק, יורגשו בכל בית בישראל?
  איך יוצרים שיטה כלכלית שתשרת אותנו, במקום שאנו נשרת אותה?
  מדוע ישראל הפכה לאחת המדינות היקרות בעולם?ואיך הגענו לצמרת העולמית בפערים החברתיים והכלכליים?

  מהפכות לא יעזרו. להיפך - הן מסוכנות.
  גם המחאה החברתית לא תושיע אותנו.
  ערבות הדדית בינינו וסולידריות חברתית הן צו השעה
  ותתפלאו - הן גם משתלמות מבחינה כלכלית.

  0

  זה לא הקפיטליזם שקורס, זה הרצון שלנו שמשתנה

  0 תגובות   יום שני, 18/2/13, 18:47

  מן העיתונות: השמדה עצמית: כך בנתה ארצות הברית מנגנון גאוני שהניע את הכלכלה האמריקאית, משך אחריו את שאר העולם, ואחרי שיצא משליטה קרס לתוך עצמו. פרופ' יאניס ורופקיס, הכלכלן הלוהט באירופה, חושף את ההיסטוריה הסודית של הכלכלה העולמית ומזהיר: מתחת לפני השטח מתבשלת עוד רעידת אדמה.
  תגובתי:
  הזמן שלנו מיוחד, זמן של הזדמנות.  ראשית, בגלל שמתעורר בנו רצון חדש ומיוחד, שדוחף אותנו לגילוי מהות החיים. זאת השאלה שמתעוררת כיום בבני אדם. אחרי אלפי שנות התפתחות האנושית, הגענו למצב שהיום אדם מתחיל לחפש משמעות החיים.


   לא איך לחיות יותר טוב. כפי שחשבנו לפני חמישים שנה, כשהקפיטליזם היה בשיאו וקלקוליו עדיין נסבלים.   חשבנו שאין גבול לטוב ושנוכל לפתח ולחיות בחברה הצרכנית עד אין סוף. חיינו בתחושה  שהכל אפשרי, שאת הכל נעשה, הכל נעשה: נגיע לכוכבים, נטוס בחלל,  נעשה כל מה שבא לנו. פשוט נשתגע מכל טוב. הלך הרוח הזה היה נכון בזמנו,  כי ככה היה מכוון האגו שלנו שמקדם אותנו וכולם חשבו שזה שיכולתו של המן האנושי אינה מוגבלת, אדרבה.


  פתאום הגענו לאיזושהי רוויה, כי הרצון שלנו השתנה.

  לא רוויה שמקורה בכך שכיסינו את עצמנו ואת כל הרצונות שלנו במה שחשבנו שחסר לנו.

  הרי אם אתה בעשירון החמישי היום, אתה חי פי כמה וכמה טוב ממה שחי פאודל או בעל אחוזה לפני 500 שנה. למרות זאת הרצון שלנו המשיך להתפתח ולרצות עוד ועוד: איפה הארמון שלי, איפה היאכטה שלי, איפה המטוס הפרטי, איפה האי הפרטי, ועוד ועוד ועוד. ובכלל כל אחד חשב שכדור הארץ מיועד רק עבורו ובשבילו, סולו.  כמו השמות של מוצרי הצריכה הכי חמים, כולם בעלי שמות אגואיסטים במהותם:  I-phone, I-pad,  I-tunes, הכל אני, אני, אני.


  בכל זאת הגענו לרוויה. לא כי מילאנו את הרצונות שלנו, אלא כי הרצונות התחלפו.
   התחלפו. פשוט מאוד.  לדוגמה, הילד הקטן שלך בוכה, הוא רוצה משהו מיוחד, נניח גבינה מהחנות. אתה רץ לחנות הגבינה להביא לו, אבל עד שאתה מגיע הוא כבר רוצה נקניק. הרצון משתנה.

  לא שאתה מילאת אותו, הוא השתנה, הוא מתחלף. כך אנחנו, יש לנו עדיין הרבה חסרונות שלא מלאנו ויש רבים שרעבים וחולים וכיוצא בזה, אבל הרצון שלהם, למרות שלא סופק, משתנה. 

  במקביל לכך שחסר להם, ברור להם שבין אם לא יתמלאו בכל מה שחסר להם ובין אם כן,  הם לא יגיעו לסיפוק.  זה ההבדל הדק בין מילוי לסיפוק.

   
  זה כמו אורח אצל בעל הבית עשיר ונדיב שאוהב אותו. האורח יכול לאכול ולהתכבד ולהודות לבעל הבית על כל הטוב שהוא נותן לו, אבל בתוך תוכו חושב האורח:"אפילו אם בעל הבית ייתן לי כל מה שיש לו כל העולם, זה בכל זאת לא שלי. לכן מילוי יהיה לי, אבל סיפוק לא.


  מהאבחנה המאוד עדינה הזו בין מילוי לסיפוק של הרצון שמניע אותנו, יוצא שאנו מגיעים עכשיו לשלב האחרון בהתפתחות שלנו.  השלב האחרון בהתפתחות הרצון האנושי מאופיין בכך שלמרות שהאדם אינו מסופק בכל הרצונות שלו, ואפילו שחסר לו זה וגם זה וכמובן גם זה, הוא מחפש משמעות לחייו.  רצון החדש שעכשיו מתעורר בי. הוא ייתן לי סיפוק, אפילו בלי שיהיה לי מילוי, אפילו שאני בכלל לא אתמלא, אלא אחיה ברמת חיים נמוכה מבעבר, פשוטה, רציונלית המספיקה לקיום היום יומי שלי ושל משפחתי. לא פחות, אבל גם לא יותר.

   

  למה שאסכים לכך, למה שלא אכנס עמוק יותר לתוך העבדות המודרנית, כדי לשחזר את רמת החיים שהייתה לי לפני המשבר הגלובלי הזה ואולי אפילו לשדרג את מצבי? 

  התשובה פשוטה: כי עכשיו הרצון שלי התפתח לדרגה כזו, גם על ידי   מכבש התפתחות המכונה המשבר העולמי, לכך שאני מחפש סיפוק. עכשיו בשבילי זה מה שחשוב, הרבה יותר מהמילוי.  


  לכן אנחנו עלינו מרדיפה אחרי הכסף והשליטה, מהטכנולוגיה ומהלמידה. לחיפוש אחר המשמעות של כל אלה, משמעות חיינו.

  העובדה שדיפרסיה וייאוש הפכו למגיפה עולמית, מקורה בחוסר משמעות בקיום.
  דווקא בגלל זה, אנחנו נמצאים בתקופה היסטורית, שלולא המשבר הזה שמסרב להיעלם, לא היינו מגיעים אליה בימי חיינו.

   

  לכן המשבר הזה הוא בעצם הזדמנות, נק' מפנה, הזמנה לחיים חדשים. כל העולם מתעורר. לא רק אלה המעטים מבינינו המבינים את החוקיות החדשה הזו של עולם שעבר תהליכי גלובליזציה ואינטגרציה מואצים וקשר אותנו יחד בתלות הדדית מוחלטת, אפילו בעל כורחנו. אלא כל העולם מתעורר. כל העולם נמצא במשבר ומשבר הזה הוא משבר פסיכולוגי, הוא משבר פנימי, כי אדם לא מסוגל לנהל את החיים שלו ובטח לא את העולם. המנהיגים שלנו לא מסוגלים לנהל את החברה האנושית ואנחנו לא לנהל את החיים הפרטיים שלנו. לא מסוגלים.
   הכל נשבר. האדם לא שולט. האגו שלנו שהתפתח כך לאורך ההיסטוריה סיים את העבודה.
  אם נחשוב על זה לרגע, הוא ממש עשה דבר כל כך יפה.


  בשלב המעבר העדין הזה, המשיך כולנו לשלם מחיר יקר על ההשתוללות של האגו ושל הקפיטליזם הבלתי מרוסן ותרבות הצריכה.  אין נביא בעירו, אבל חוקרים בכירים מביעים חששות שעוד מעט יתגלו מחלות חדשות, מאוד לא נעימות, בגלל מה שעוללנו לעצמנו ולכדור הארץ על ידי האגו שלנו. הפרזנו בהכנת חומרים רעילים האלו, הפרזנו במה שהכנסנו למזון וכדומה, זה מסביבנו בכל מה שיצרנו.

  כל התופעות השליליות משימוש באגו לרעת האדם צפויות להתגלות.

  בינתיים, למרות המשבר העולמי זה עוד לא נִגלה. והתלות ההדדית וקשרי הגומלין בינינו משמעותם שכבר אין קטסטרופות מקומיות. זה ישפיע על כולנו.


  אבל ככל שסיטואציה הגלובלית הזו יותר מלחיצה, יותר קריטית, גדלה איתה גם ההזדמנות האדירה שלפנינו. התפתחות הרצון של האדם לדרגתו האחרונה, במקביל ללחץ מצד הטבע, מגלים לנו גם מבפנים וגם מבחוץ, שאנחנו נמצאים ב"זמן ההזדמנות".
  עתיד העולם בשינוי האדם.


  ומה לגבי עם ישראל?

  אנחנו עם קשה עורף שבו התפתחות היא לא כמו בכל העמים. אי אפשר לזהות לפי העם עצמו שהוא טרוד ממש מחוסר משמעות החיים, בלשון המעטה. לא אכפת לנו כלום.
  פיתחנו איזשהי אטימות, גם כלפי האיומים הביטחוניים, גם כלפי הבריאות גם כלפי הכלכלה.
   לכאורה אנו עסוקים בזה, מדברים על כך, מתעניינים. אבל בסך הכל וכמה שנתקדם יותר, האטימות  תגדל.  אם היית יכול להוציא כמה אלפי אנשים במהומות לפני שנתיים, היום לא תוכל לעשות זאת למרות שמצב יהיה יותר קשה. זה נגמר. אנחנו בבעיה.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   ישראלזיו
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין