כותרות TheMarker >
  ';

  מ-קלקלה ל-כלכלה: עולם גלובלי-אינטגרלי דורש כלכלה חדשה

  מי ומה צריכים להשתנות בשיטה הכלכלית-חברתית, כדי שנתוני המאקרו הטובים של המשק, יורגשו בכל בית בישראל?
  איך יוצרים שיטה כלכלית שתשרת אותנו, במקום שאנו נשרת אותה?
  מדוע ישראל הפכה לאחת המדינות היקרות בעולם?ואיך הגענו לצמרת העולמית בפערים החברתיים והכלכליים?

  מהפכות לא יעזרו. להיפך - הן מסוכנות.
  גם המחאה החברתית לא תושיע אותנו.
  ערבות הדדית בינינו וסולידריות חברתית הן צו השעה
  ותתפלאו - הן גם משתלמות מבחינה כלכלית.

  0

  המדפסת התלת מימדית מאיימת על שוק העבודה העולמי

  6 תגובות   יום רביעי, 20/2/13, 23:01

  האם אנו מבינים לאן יוביל את כולנו השילוב של משבר כלכלי עולמי חסר תקדים,  יחד עם חידושים טכנולוגיים מסוגה של המדפסת התלת מימדית? 

  צעצוע חדש בלי הוראות

  מכירים את הלהט וההתלהבות מצעצוע חדש? בעניין הזה כולנו ילדים, בואו נודה באמת.
  לא צריך להתבייש, להיפך. אלא שלעיתים הרושם הראשוני כל כך מטעה, עד כדי כך שהוא מטשטש את חוש הביקורת ואת הראייה המערכתית שלנו.
   
  ההתלהבות הכללית ממדפסות התלת מימד מובנת מאליה. זה באמת נראה כמו קפיצת מדרגה טכנולוגית משמעותית וקשה לנו אפילו לדמיין את השימושים האפשריים שלה.

  באופן אישי זה נראה לי ממש קסם, למרות שראיתי קליפים רבים המסבירים איך בדיוק היא עובדת.  


  הרצון הטבעי של כל אחד מאיתנו להנות, לרכוש ולהתחדש, מוביל אותנו באף בכל צעד ושעל שלנו ולכן ברירת המחדל שלנו היא לראות את החצי המלא של הכוס.

   
  נכון, לא רק שאי אפשר ולא צריך לעצור את הקדמה הטכנולוגית, אלא שהיא מילאה, ממלאת ותמלא תפקיד מרכזי בכלכלה ובהתפתחותנו. לכן, הביקורת שלי איננה על ההמצאה או שימושיה העתידיים, אלא על כך שאנו לא מבינים לאן יוביל את כולנו השילוב של משבר כלכלי עולמי חסר תקדים בהיקפו ובחומרתו, יחד עם חידושים טכנולוגיים מסוגה של המדפסת התלת מימדית.

   

  המשבר העולמי מחריף

  כלכלנים בכירים והוגי דעות מתחילים להפנים שהמשבר העולמי הנוכחי בכלכלה איננו עוד משבר במחזוריות הטבעית והמוכרת של גאות ושפל כלכלי, אלא ה-משבר ב-ה' הידיעה ושאין אפשרות להתגבר עליו באמצעות ארגז הכלים הכלכלי המוכר, המורכב בסופו של דבר משילובים שונים של החלטות פיסקליות ומוניטריות.  אני עוד ארחיב על הסיבות השונות מדוע המשבר הנוכחי הזה אינו דומה בשום דבר לאף משבר אחר, גם לא לזה של 1929, מבטיח.


  אבל כפי שזה נראה כרגע, המשבר הולך ומתרחב וצפוי לפגוע משמעותית בכלכלה העולמית כבר השנה ובייתר שאת בשנים הקרובות. אני לא מדבר על הנמכת תחזיות הצמיחה העולמית על ידי קרן המטבע העולמית, או האקונומיסט. כולם הרי מדברים מהפוזיציה ורוקדים לאותו חליל ולכן גם נשמעים אותו הדבר: "בשנה הקרובה יהיה לא קל, אבל אנו רואים שיפור באופק תוך שנתיים שלוש". 

  את זה הם אומרים מאז 2008 ולנו עוד לא נמאס לשמוע. למה לא?
   לא כי אנו פתאים, אלא כי תחזיות כאלה מאפשרות לנו להדחיק את המשבר וכבר לחגוג בבורסות את היציאה הצפויה ממנו, בטווח הבינוני והארוך.  כולנו מחפשים עדיין סיבה למסיבה.


  אבל האם מישהו מעניק סבירות לכך שהמשבר ילך ויחריף, עד כדי כך שהכלכלה העולמית תתכווץ כך שלא נוכל לספק לכולם יותר מאשר את צרכי הקיום ההכרחיים שלהם וגם זה בקושי ?
  האם ייתכן שהמשבר הזה "יגלח" מאיתנו את כל השומן?
  כדאי, אפילו מטעמי שמרנות וניהול סיכונים, לפחות לדמיין מצב כזה ולבחון איך נערכים אליו, או יותר טוב, איך מקדימים תרופה למכה.

   

  איך קשורה המדפסת החדשה למשבר העולמי?

  אבל כרגע אני רוצה לחזור למדפסת התלת מימדית שלנו ואיך היא קשורה למשבר ואלינו.
  האבטלה בגוש האירופאי בשיאה והמספרים שם באמת מפחידים, במיוחד אם לוקחים בחשבון שכרגיל הסטטיסטיקה מוטית כלפי מטה ובנוסף שבמדינות רבות אבטלת הצעירים היא ברמות דו ספרתיות גבוהות. בארה"ב האבטלה נותרה ברמה גבוהה, למרות כל התמריצים וההזרמות של תקציבים וכסף לכלכלה הריאלית ולשווקים הפיננסים.

  המשבר הרי רק יחריף את מימדי האבטלה, זה ברור. התכווצות הכלכלה והירידה הצפוייה בצריכה הפרטית בעקבותיה, משמעותן עלייה חדה באבטלה, מסביב לעולם. מיליוני אנשים ייצאו לרחוב ללא עבודה. אין מה לעשות. זהו לא תהליך הפיך.


  וכאן נכנסת לתמונה המדפסת התלת מימדית. הטכנולוגיה  מתקדמת וההישג הנוכחי הוא באמת אדיר. תסרוק משהו והוא ידפיס לך אותו, בתלת מימד, אפילו עם צבעים ומחומר פלסטי חזק שמן הסתם המדענים והמפתחים ימשיכו להשביח.

   המדפסת הזו מדפיסה לנו את את זה בחומר. אני מצרף קליפ כיצד הודפס כך  מפתח שבדי. מבינים? שילוב של סורק, אבקה, תוכנות ומדפסת ונוכל להדפיס כל מה שאנו רוצים.


  אז מה בדיוק הבעיה כאן?
  אנחנו מתקדמים לעולם אחר לגמרי, שאנשים לא עובדים בו. אין איפה לעבוד ואין בשביל מה לעבוד. אם אתה מחזיק בן אדם כעובד  זה עולה לך בסדרי גודל יותר ממה שיעלה לך להחזיק את המדפסת הזאת. ממש כך. אנשים לא יעבדו, לפחות לא במלאכות שאנו מזהים היום עם המונח עבודה.

  מומחים מתחילים לדבר על כך שתוך כמה שנים, השילוב הזה של משבר עולמי מחריף ושל אבטלה טכנולוגית בהיקפים אדירים, משמעותו רעידת אדמה אדירה שטרם נראתה כמותה.


  העולם יוצף במובטלים. מה נעשה איתם?  בעיה.
  זו הסיבה שעל ממשלות בכל העולם להשיק מיידית תוכנית חירום לאומית לטיפול במובטלים, שאת מאפייניה פירטתי כאן: נתוני האבטלה מוטים כלפי מטה ומונעים היערכות לגידול דרמטי הצפוי במספר המובטלים

   

  הרציונל ברור:
  א. הסיבה האמיתית למשבר איננה כלכלית, אלא אנושית, כלומר טבע האדם והיחסים הכוחניים, האינטרסנטיים, התחרותיים והאגואיסטים בינינו. אלה הפוכים ממש מהיחסים המתבקשים מאיתנו בעולם שעבר תהליכי גלובליזציה ואינטגרציה מואצים וקשר אותנו כך בתלות הדדית מוחלטת, אפילו בעל כורחנו. הפער הזה מורגש בנו כמשבר.

  ב. כל הנסיונות חסרי התקדים בהיקפם ובאיכותם לחלץ את העולם מהמשבר נכשלו וייכשלו, כיון שהם נוגעים לסימפטומים שלו בלבד ולא מתבצע טיפול בשורשיו, היינו בשינוי האדם.

  ג. לכן, עתיד העולם בשינוי האדם. זו ההזדמנות האדירה שהמשבר הזה מציב בפני המין האנושי.

  ד. איך משנים את האדם? רק על ידי חינוך. אני לא מדבר על השכלה (ידע) אלא בעיקר על חינוך. רק אם האדם ילמד על השינוי שהעולם עבר ב-50 השנים האחרונות, לעולם גלובלי-אינטגרלי, בו כולנו מקושרים ותלויים זה בזה תלות מוחלטת, בכל הרמות, עד כדי כך שכל אחד מחזיק בידיו את צינור החמצן של הזולת ולא את של עצמו, רק אז נוכל כולנו להפנים איזה שינוי פנימי כל אחד מאיתנו צריך לעבור, כדי שנשרוד, יחד, כולנו ונשגשג. מדובר על חינוך לחיים חדשים בעולם החדש ועל קיום מתוך ערבות הדדית בכל הרמות שלה.

  ה. לכן חינוך הוא מקצוע העתיד, גם של כל המובטלים הרבים הצפויים להיפלט בשנים הקרובות משוק העבודה.  במה נעסיק אותם?  רק בחינוך. כך הם יתחילו להרגיש מילוי, סיפוק , זאת הפרנסה.

  כל העבודה תהיה רק העבודה על החיבור בינינו, כי בלעדיה הכל יתרסק ואילו איתה הכל יתקיים.


  הכלכלה והחברה האנושית החדשה שתתקבל כתוצאה משינוי כזה שלנו, לא תימדד בתוצר לנפש או בשיעור הצמיחה בתוצר הלאומי, אלא באושר שלנו מעל לאותה רמת קיום הכרחית נדרשת.

  את הרמה ההכרחית הזו האנושות תוכל לספק לעצמה בקלות, גם בזכותה של אותה התפתחות טכנולוגית שכרגע משמשת קטליזטור לכל בתהליך שתיארתי, כל עוד אנו חיים תחת מטריית הערבות הדדית.

   
  הגיע הזמן שהכלכלה תשרת אותנו, במקום שאנו נשרת אותה.

  ויפה שעה אחת קודם.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (6)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     8/6/13 09:25:

   תודה. כתבה מעניינת. בדיוק אתמול השקנו מדפסת תלת מימד שאנחנו מייצרים בארץ בשם Something3D.

    

   צטט: ישראלזיו 2013-06-05 15:36:27

   http://www.haaretz.co.il/1.2038466

   כך תשבש ההדפסה התלת ממדית את כלכלת העתיד 

     5/6/13 15:36:

   http://www.haaretz.co.il/1.2038466

   כך תשבש ההדפסה התלת ממדית את כלכלת העתיד 

     23/2/13 11:00:
   פוסט מצוין והנה תוספות. אם אני מדפיס מוצר כמו צעצוע בבית באמעות מדפסת אזי לא צריך את המשרות הבאות: אנשי ייצור, אנשי תפעול וייצור למכונות ייצור תעשייתיות, אנשי אריזה ובקרת איכות, אורזים, מובילים, מנופאים ומלגזנים, יצרני מכולות, משיטי אוניות משא, עמילי מכס, אנשי לוגיסטיקה, מוכרים בחנויות וכו'... זה אמנם לא יקרה ביום אחד אבל אפשר להדפיס כבר היום צעצועים, משקפיים, נעליים, ביגוד, גיטרות, סירות, עוגיות שוקולד, כן שוקולד. אפשר להמשיך אבל הרעיון ברור. הפתרונות הם לא רק בחינוך אלא במערכות חברתיות לניהול סחר חליפין מכל סוג. מידע נוסף תמצאו אצלנו באתר של התנועה לשינוי מונירי Mcm.org.il
     23/2/13 09:55:

   הפוסט שלך מעלה המון מחשבות על העתיד המצפה לנו כבני אדם.

   אני ממש לא מבינה גדולה בזה ,
   אבל האם מדפסת כזו ועוד שינויים טכנולוגים מופלאים אולי גם יעזרו לנו ולכדור הארץ.

   פחות מפעלים גדולים..שמזהמים את האויר

   עובדים שרצים לעבודה תקועים בפקקים ומאבדים המון שעות חיוניות ,

   אלפי מכוניות שפולטות גזים רעילים.. 

   דברת על חינוך. כן אנשים יצטרכו להנחות את המשתמשים בטכנולוגיה שכזו. 

   פשוט יהיה שינוי תודעה  לכיוון אחר.

     22/2/13 10:26:

   נדמה שהתחזיות הקודרות על הקדמה שמונעת מקומות עבודה, התחילו מראשית האוטומציה. לפחות עד היום הקדמה יצרה יותר מקומות עבודה מאשר האוטומציה לקחה - וזה מהטעם הפשוט שלאנשים נוצר יותר כסף ופנאי מה שהביא לתוספת מאוד גדולה של צרכים מעבר לצורכי הקיום של פעם.

    

   אני עדיין זוכר את הימים (לפני כ-17 שנה) שבסין נמנעו מחקלאות ממוכנת כדי למנוע אבטלה... וראה זה פלא דווקא המיכון והקדמה הם שהעלו את סין למקום בו היא נמצאת כעת.

    

   חלק ניכר מהמשבר הנוכחי (ובעצם ניתן לכנות אותו המשבר המערבי), נוצר מנדידת שוק העבודה למקומות בהם הוא זול (ובאותם מקומות קצב הצמיחה דווקא עולה), בעצם סימני המשבר החלו כבר לפני 15 שנה - כאשר החלה ליווצר ההתפלגות מזרח - יצור, מערב - צריכה. כבר אז היו מי שהזהירו שהמגמה הזאת (שכמובן התגברה) לא תסתיים בטוב. לכן ההתמודדות עם המשבר נעוצה בראש ובראשונה בשאלות גלובליות כשהראשונה בהם היא שאלת הדמוגרפיה (כאשר חצינו מזמן את רף 7 המיליארד), וזו כמובן לא השאלה היחידה.

     22/2/13 08:45:
   פוסט נהדר :-) הולך להדפיס קצת חינוך תלת מימדי לגזע האנושי :-)

   ארכיון

   פרופיל

   ישראלזיו
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין