כותרות TheMarker >
  ';
  0

  איך פיספסה ועדת טרכטנברג את הרכבת

  0 תגובות   יום ראשון, 24/2/13, 13:42

  קריאה בפרוטוקלים של ועדת טרכטנברג היא אכזבה גדולה.

   

  ''

   

  מתברר שכל מה שאמרנו היה ידוע לחברי הוועדה אבל בסוף ההצעות שלהם לא כללו את הרעיונות הטובים שהם עצמם העלו:

   

  הם הבינו שיש בעייה עם דירות ריקות שאנשים קונים להשקעה ומוציאים משוק הדיור. זה מקטין את ההצע.

   

  הם הבינו שאפשר בקלות להכניס את הדירות הריקות וגם את דירות מגורים המשמשות כמשרדים חזרה לשוק השכירות - אם הממשלה תחייב זאת באמצעות הטלת מס על דירות ריקות (מה שאייל גבאי מכנה "דירות הפנטום" - כלומר דירות הרפאים)  וגם כמובן דירות משרדים.

   

  הם גם הבינו את הציפיות שיש בשוק הדיור לירידת מחירים - ציפיות שיכולות בקלות להגשים את עצמם כי בדיור חשוב ליצר מומנטום : אנשים קונים רק כאשר הם מאמינים שהמחירים ממשיכים לטפס. כאשר המחירים מתחילים לרדת הקונים נוטים לחכות וכך הציפיה היתה יכולה להגשים את עצמה.

   

  הם גם העלו את ההצעה להטיל מס רכוש - בפרט על דירות ריקות ותיארו את התופעה הקיימת היום שבה במקום מס רכוש שנתי הועלתה הארנונה אך זו גולגלה לגמרי על שוכרים. במקום זאת הועלתה ההצעה להטיל מחדש מס רכוש שנתי פרוגרסיווי - דבר שיכול להוות תמריץ שלילי לקניית עוד ועוד דירות על ידי משקיעים.  אבל הכל טבע בסבך המלל וכמעט שום דבר לא הגיע להמלצות (פרט להכפלת הארנונה על דירות ריקות - דבר שגם כיום שר הפנים ישי עדיין חוסם)

   

  הם הבינו ש"שנוי קריטריונים" על 5,000 דירות בשנה לא יכול לפתור בעייה בשוק שבו כל שנה צריך 40,000 דירות חדשות. הבעייה היא מערכתית ולא רק לגבי "קריטריונים" לסיוע ממשלתי והנחה בדיור. מחיר השוק (כולו) הוא הבעייה. הם הבינו שמדובר בבועה.  אבל כולם פוחדים לפוצץ אותה. הדבר אף עולה במקומות אחרים בהם הם דנים במחירים (בהקשר של נוסחת סווארי לפיקוח למשל על מחירי המלט) ואז אחד המתדיינים מצהיר: ברגע שאתה רוצה לעשות משהו קמים ואומרים לך: "זה יפגע ב...".

   

  וגולת הכותרת:

   

  • הם הבינו שהריבית הנמוכה יצרה כאן בועה בדיור - אבל בסופו של יום כאשר הציבור שיתף פעולה והמתין הממשלה לא עשתה דבר ואילו בנק ישראל הוריד שוב ושוב את הריבית עד אשר הקונים שהמתינו לירידת המחיר נכנעו ונכנסו לשוק - במחירי שיא.

   

  ''

   

  הנה הפרוטוקולים:

   

  ''
  ''
  ''
  ''

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אייל עופר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין