כותרות TheMarker >
  ';

  עוזרים לסביבה

  נושאים סביבתיים, חברתיים וניהול
  רשויות המדינה

  שינוי קטן בצורת הממשל שלנו (עם השפעה גדולה)

  0 תגובות   יום שבת, 12/1/08, 18:36

  כל יום שני וחמישי קם לו מישהו מהעם וקורא לאיזושהי רפורמה בשלטון. כי מי מאיתנו לא מרגיש חוסר שביעות רצון ממה שהוא קולט מאמצעי התקשורת השונים לגבי האנשים שהוסמכו לנהל את ענייני המדינה בשמו. זהו עניין נפוץ לא רק בישראל אלא בכל מדינה דמוקרטית שבה ניתן לבקר את השלטון. אנחנו כמעט אף פעם לא מרוצים ולרוב בצדק.

  גם אני מרגיש שיש לי הצעה בוערת להציע שיכולה להועיל לאופן ניהול המדינה ואשר יכולה להיות חלק מהשינוי המיוחל שרבים מאיתנו רוצים בו. האם היא עוד אחת מההצעות ההזויות של אנשים שבחייהם הפרטיים לא מצליחים לנהל בהצלחה אפילו את חייהם ובפורומים באינטרנט מתיימרים לנהל את המדינה או שבאמת יש לרעיון פוטנציאל- זאת כבר נקודה לשיפוטכם.

  אנחנו נמצאים כעת לקראת סיום האולטימטום של שביתת המרצים שתוקפה צפוי לפוג מחר. במקרה הגרוע יביא הדבר לביטול גורף של סימסטר שלם בכלל האוניברסיטאות, ארוע חסר תקדים גם למערכת השלטונית הבלגניסטית הישראלית. לאורך כל תקופת השביתה הנ"ל ובעיקר לקראת סיומה התחדדה השאלה מדוע ראש הממשלה לא מוצא לנכון להתערב בשביתה ולפעול לסיומה.יש בכוחו לקבל החלטות שיכולות להשפיע על הסכסוך המתמשך ונראה כי הדבר הוא גם בתחום אחריותה של ממשלתו.

  זוהי למעשה דוגמה אקטואלית ומובהקת ביותר לאחת מבעיות היסוד של אופן השלטון בישראל. ראש הממשלה יחד עם שריו הבכירים טרודים באופן יומיומי בנושאים ה"קיומיים" של ישראל יחסי חוץ, בטחון וקידום "תהליך השלום" (או הכנות למלחמה הבאה תלוי בנקודת המבט) מול שכנינו. מתוקף כך אין לו זמן לעסוק בבעיות השוטפות של ניהול המדינה בנושאים כמו חינוך, תחבורה, שיטור, איכות הסביבה וכו'. אלה נושאים אשר מטבע הדברים זוכים לתעדוף נמוך. הם אינם נמצאים ברמת דחיפות מקבילה לנושאים המדיניים ובעיני בכירי הממשל אצלנו החלטות בנושאים אלה אינן בעלות חשיבות אלקטורלית פרופורציונליות להחלטות בנושאים כמו כינוס ועידות בינלאומיות, פינוי או אכלוס התנחלויות וכו'.

  זוהי טעות חמורה ביותר אשר עולה לנו ביוקר כבר שנים רבות. נושאי הניהול השוטף אינם מטופלים כבר שנים בצורה הראויה. כל ראש ממשלה מכהן בטוח לעומת זאת שאם הוא רק ישקיע את מרצו בנושא הליבה של ישראל מול שכנותיה הוא יביא לשינוי המיוחל ויירשם בספר דברי הימים כמי שהשיב את השקט והבטחון לאזרחי ישראל לאחר עשרות שנות מאבק עקוב מדם. בפועל מאז כינון הסכם השלום עם ירדן, אי שם לפני למעלה מ-10 שנים, קשה לומר שחל שינוי כלשהו לטובה במצבה של ישראל אל מול שכנותיה וכל האנרגיה המיניסטריאלית שהושקעה בנושא הטעון הזה היתה במקרה הטוב בבחינת "פול גז בניוטרל" ובמקרה הגרוע אך הסביר הזיקה למכלול האינטרסים של ישראל וליחס הכוחות שלה אל מול שכניה. אם רק עשירית מתשומת הלב הציבורית שלטונית הייתה מועברת מהתחום המדיני/בטחוני אל עינייניה האזרחיים של המדינה הרי שמעבר לכך שנושאים אלה היו יכולים לזכות לתנופה אדירה ולשביעות רצון גדולה יותר של אזרחיה כך מצבה האסטרגי של ישראל כמדינה מפותחת יותר, מושחתת פחות ומעט פחות מזוהמת היה משתפר ומשפיע לטובה בכך על מצב יחסי החוץ שלנו.

  מעבר להפנמת עקרון זה, הפתרון המעשי למתן דגש רב יותר לסדר יום אזרחי של ממשלות ישראל הבאות לאור העובדה שישראל בכל זאת בשונה ממדינות דמוקרטיות מערביות אחרות נמצאת תחת שלל סכנות קיומיות הוא מינוי שני מנהלים למדינה:

  • ראש הממשלה הכללי – הסמכות העליונה לקבלת ההחלטות בכל התחומים והמנהל בפועל של כל הנושא המדיני ובטחוני. הוא יעבוד ביום יום יחד עם השרים העומדים בראש משרדי החוץ והבטחון. יחד אולי עם עוד שר אחד או יותר שימונה לעניינים נוספים (כדוגמת השר לאיומים אסטרטגיים)

  ראש הממשלה הוא הפוסק האחרון כמובן בעיניינים תקציביים בין המשרדים.

  • ראש הממשלה האזרחי – כפוף רק לראש הממשלה הכללי והוא האחראי לענייני המדינה השוטפים. תחתיו יעבדו השרים בכלל המשרדים – אוצר, תחבורה, חינוך, תקשורת פנים וכו.
   איש זה יהיה אחראי למנהל התקין בישראל במשרה מלאה. הוא לא יהיה טרוד בעינייני החוץ של המדינה ,איומי החיזבאללה, דרישות מהקוורטט או פגישות משמימות עם ראשי מדינות אחרות אלא יעסוק בכך שהשרים שתחתיו יעמוד ביעדים ממש כמו מנכ"ל של תאגיד גדול.

  רק כך נוכל להימנע ממשהו מיותר ועצוב כל-כך כמו שביתת מרצים כה ממושכת בשנה בה הקופה הציבורית עולה על גדותיה מגביית מיסים ונוכל להעלות את רמת החיים והגאווה לחיות פה במדינה, עד שראש הממשלה הכללי וחבר מרעיו יצליחו אולי בשנים הבאות להגיע לפריצות דרך גם בתחום המדיני.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   צופה מהצד
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין