כותרות TheMarker >
  ';

  חינוך אחר

  רוח האדם בחינוך

  3 תגובות   יום שישי , 1/3/13, 18:06

  בשנת 1987 כתב אלן בלום את הספר "דלדולה של הרוח באמריקה", ובו בקורת קשה על מעמדה של הפילוסופית המערבית ה"קלאסית" באקדמיה האמריקנית. בימים אלה מצטרפים בישראל מאות חברים ל"מועצה לרוח האדם בחינוך", ביניהם בעלי פרס ישראל, פרופסורים לחינוך, ראשי מכללות להכשרת מורים, מנהלי בתי ספר ועוד רבים. ההצטרפות הנלהבת מצביעה על תחושת דחיפות לשינוי מצבה של מערכת החינוך שלנו, שאיבדה כמעט לחלוטין את מה שניתן לכנות "השיח הפילוסופי", בדומה למה שחש בלום לפני 25 שנים.


  הקמתה של המועצה לרוח האדם בחינוך מעניינת במיוחד על רקע התקופה שבה אנחנו חיים, של חומרנות, דיבור תכליתי, וטכנולוגיה שמייצרת רשת חברתית וירטואלית מצד אחד, ובדידות אישית מול המחשב מצד שני. ילדים, צעירים ובוגרים, יושבים שעות ארוכות מול המיכשור הטכנולוגי, ומעבירים את זמנם בתקשורת שטחית ביניהם או במשחקים רדודים על המסך, גם אם  אטרקטיביים עבורם. היכן הם משוחחים על נושאים בעלי עומק, בעלי תוכן משמעותי, האם הם עושים זאת בכלל? יש להניח שמעטים בלבד מביניהם מנהלים שיחות מעמיקות עם הוריהם בבית הפרטי, ועוד פחות מכך במפגש חברתי ביניהם. זה לחלוטין לא in. לדאבון הלב, הם אינם עושים זאת כראוי גם בבית-הספר.


  סוגיית השיח הפילוסופי באה לביטוי במסמך שגיבשו חברי הגוף המייסד של המועצה לרוח האדם, שבו הם קוראים לשוב ולעסוק ביסודותיו המהותיים של החינוך: העמקת ההשכלה ופיתוח כושרי החשיבה והלמידה; התכוונות למשמעות, להשראה וליצירה; פיתוח האישיות ומידות טובות של האופי ועוד היבטים מהותיים של רוח האדם.


  המסמך הנרגש בא על רקע תהליכים בית-ספריים, אותם הוא מתאר בדאגה עמוקה: בבתי ספר רבים התדלדלה תכנית הלימודים וצומצמו בה תחומים שאינם משרתים ישירות את "ההצלחה" המדידה, ביניהם תחומים התורמים להרחבת הדעת, לבירור שאלות החיים; נפגע האמון במורה-המחנך; תרבות בית הספר נעשתה חרושתית-תכליתית והצטמצמו בה חוויות חינוך ומצבי התעלות. (http://edu-council.org.il/).


  השיח הפילוסופי אִפיין במיוחד את העידן המודרני, בו שלטו מספר אידיאולוגיות מרכזיות שעיצבו את דמותם של בני התקופה. במפלגות, במקומות העבודה, בתנועות הנוער ובבתי הספר דנו, התווכחו והתעמתו שעות ארוכות על "סוציאליזם", "פאשיזם", "ליבראליזם" ואיזמים אחרים. הדיון היה אמיתי, אישי ועפ"ר גם קנאי, ואנשים היו מוכנים למסור עליו את נפשם.  העידן המודרני פינה את מקומו לתקופה אחרת, שבה הריבוי והפיזור שולטים בכיפה. האם בכלל מתאים לדרוש בתקופתנו "שיח פילוסופי"? האם הוא אפשרי? האם הוא נחוץ?


  בכדי לתת מענה חיובי לשאלות החשובות הללו צריכה המועצה להתייחס אל הרוח, ככל שזה פרדוקסאלי – באופן פרקטי. היא צריכה להגדיר ברור מהם התכנים הדרושים למערכת החינוך בכדי "למלאה ברוח"; לבחון מהו היקף הזמן שצריך להקדיש לתכנים הללו בתוך המערכת הבית-ספרית; להציע את הדידקטיקה, כלומר את אופן ההוראה-למידה, שתסייע להפוך את התכנים לרלוונטיים ומשמעותיים בזמנים שיוקצו לה; ואולי חשוב מכל, תצטרך לתת דעתה למורים שיובילו את הרוח בחינוך. השבת הרוח אל כתלי בתי-הספר היא הליכה מאומצת כנגד הרוח, ורק אנשים מתאימים היטב למשימה יוכלו לשאת בעולה ולהוביל שינוי. 

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     2/3/13 21:38:
   החינוך היום סוגד לענף אחד, להערכה, להשוואה מספרית. כמה תלמידים מאיזו כיתה עברו מבחן מסויים בציון מסויים. כתה תלמידים זכאים לתעודת בגרות, בכמה מקצועות. בשנות לימודיי בתיכון העירוני בתל-אביב, קיימנו, אחרי הצהריים, חוג לספרות עברית. עסקנו בכל מה שלא היה כלול בחומר לבחינות הבגרות. האם ישנו מורה אחד בארץ שיכול לדמיין לעצמו חוג כזה המתקיים היום? כאן השוני בין ההוראה של אותם הימים, והמירוץ לבגרויות של היום.
     2/3/13 21:34:
   בתי הספר הם ראי של החברה. אם כל הטענות של הורים נגד מערכת החינוך והמורים, נדמה לי שרמזת לחלק גדול מהבעיה במשפט "יש להניח שמעטים בלבד מביניהם מנהלים שיחות מעמיקות עם הוריהם בבית הפרטי," - הורים רבים הסירו מעצמם את האחריות לחינוך, ובכלל את אחריותם על ילדיהם, ויחד עם זאת הם עצמם עסוקים יותר עם "מסכים" מאשר עם שיחות מעמיקות או ערכים. כדי שיתרחש שינוי אמיתי הורים חייבים להיות שותפים פעילים בתהליך.
     2/3/13 08:27:
   זה אכן נשמע כמו הליכה מאומצת נגד רוח פרצים

   ארכיון

   פרופיל

   חינוך אחר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין