כותרות TheMarker >
  ';

  היום שהיה

  בלוג אינפורמטיבי בעיקר, מבחר נושאים מכל העולם, וגם קצת מפרי עטי..

  0

  נשים מרגלות ששינו את מהלך ההיסטוריה

  4 תגובות   יום שישי , 8/3/13, 14:57
  ''
   
  לרגל יום האשה השנה, בחרתי לסקור את סיפורן של מספר נשים שלאורך ההיסטוריה שירתו בנאמנות, אומץ ואפקטביות את מדינתן או עבור האידאלים שלהן דרך הריגול כדי לקבל גישה לסודות מדיניים. חלק אחר עבד עבור מדינה אחרת, אפילו אוייבת. תחום שנחשב לגברים בעיקר, עבודה זו מכילה מספר נשים יוצאות דופן ומוערכות מאוד. חלקן קיבלו עיטורי כבוד על שירותן במלחמת העולם השנייה.
  לאחרות לא היה כל כך הרבה מזל, חלקן הורשעו והוצאו להורג.
   
  האם ההיסטוריה הייתה נשארת אותו הדבר לולא הנשים האלו?
   
  קבלו את נערות בונד האמיתיות:
   
   
   
  מליטה נורווד
   
  ''
   
  היא הייתה אזרחית בריטית בעלת אידאלים קומוניסטיים. עבדה כמזכירה במתקן מחקר גרעיני חשאי כדי לקבל גישה למסמכים מסווגים. האידאלים שלה לא הטרידו את המשטרה הבריטית, אבל משכו את תשומת הלב של הסובייטים, אשר ב-1940 גייסו אותה כמרגלת.
   
  במהלך חמישה העשורים הבאים הקדישה את מרצה בסינון מסמכים סודיים למפעיליה הסובייטים. בין היתר העבירה נורווד את התוכניות לפצצה הגרעינית הראשונה שבריטניה בנתה מה שאפשר לרוסים לפוצץ פצצה גרעינית שנה לאחר מכן לתדהמת גורמי הביון המערביים שלא האמינו שהרוסים יצליחו להצטייד בנשק גרעיני מהר כל כך. קיומה של נורווד התגלתה לאחר שואסילי מיטרוקין, מתנגד המשטר של הק.ב.ג, הצליח, בשנות ה-90`, לגשת לתיקים של השירותים החשאיים של רוסיה.
  לבסוף נורווד בת ה-80 לא הועמדה לדין בגלל גילה המופלג.
  אפשר להגיד שיצאה בזול ושגילה הציל אותה לאור בגידה בסדר גודל כזה.
   
   
   
  אליזבת בניטלי
   
  ''
   
  היא החלה את קריירת הריגול שלה בחושבה שהיא פועלת עבור המפלגה הקומוניסטית של ארצות הברית, כאשר למעשה היא עבדה עבור המשטרה החשאית הרוסית. למרות הבלבול הזה, אליזבת הפכה, במהלך מלחמת העולם השנייה, לאחת המרגלות הסובייטיות המוכשרות ומצליחות ביותר בארצות הברית.
   
  היא הדליפה אינפורמציה סודית על הנאצים למפעילייה הרוסים. לאחר מות המאהב שלה, היא יצרה קשר עם המשטר הסובייטי וערקה, וכי לא יכלה לשאת באבדתה. בעקבות האירוע, היא הלכה ל-FBI ומסרה שמות של כ-150 מרגלים סובייטיים, כולל עשרות עובדי מדינה אמריקאיים.
   
   
   
   
  לונה כהן
   
  ''
   
  עוד חברה במפלגה הקומוניסטית, שמשה כשליחה לתיאודור הול, פיזיקאי של `פרויקט מנהטן` והדליפה סודות גרעיניים לסובייטים. לאחר המלחמה, היא ובעלה עברו ללונדון. שם הפכו להיות חלק מרכזי ברשת הריגול המפורסמת `פורטלנד`, שהעבירה סודות צי בריטיים לסובייטים.
   
  הבריטים הרשיעו אותה ונידו אותה ל-8 שנות מאסר, עונש מופחת מהמקורי שהיה 20 שנות מאסר. מאוחר יותר, מרגלים סובייטיים החלו במשא ומתן והחליפו אותה בהסכם החלפת מרגלים. כך הגיעה לונה לברית המועצות, שם קיבלו אותה באהדה ותרועות רבות ואף קיבלה מדליית כבוד.
   
   
   
   
  ויולט סאב
   
  ''
   
  היא הייתה חברה בארגון למבצעים מיוחדים באנגליה, תמכה ושירתה במבצעי ריגול קצרים למען המחתרת הצרפתית. זמן קצר לאחר D-Day, נתפסה ע"י הגרמנים לאחר קרב יריות אינטנסיבי. היא נלקחה למחנה הריכוז ראוונסבריק.
   
  האומץ שלה נתן השראה לשאר האסירים, סיבה שהובילה אותה להוצאה להורג בשנת 1945, בגיל 23. יופיה, גבורתה וחייה הקצרים, תרמו להעצמת האגדה סביבה. נכתבו ספרים על חייה ואפילו `אקס בוקס 360` קיבל השראה ממנה ונעזר בה ליצירת המשחק Velvet Assasin.
   
   
   
   
  וירג`יניה הול
   
  ''
   
  היא הייתה סוכנת של מבצעים מיוחדים בבריטניה. ביצעה משימות רבות בתמיכת המחתרת הצרפתית והרוויחה את המוניטין של חמקמקה בחסד עליון: היא הייתה מסוגלת להתחמק מכל מצב, כולל פשיטות נאציות. בשנת 1944 נמלטה ברגל לספרד והצטרפה  למשרד האמריקאי לשירותים אסטרטגיים.
   
  מאוחר יותר חזרה לצרפת כדי לאמן את כוחות ההתנגדות, להקים בתים בטוחים ולאסוף מידע רב ערך על הצבא הגרמני.
  מעלליה של וירג`יניה הם יותר מרשימים אפילו בגלל העובדה שהיא איבדה חלק מרגלה בשנות ה-30` והתהלכה מאז עם רגל תותבת מעץ. (נמלטה לספרד ברגל.. זוכרים?)
   
   
   
   
  ננסי וויק
   
  ''
   
  היא עבדה כעיתונאית בצרפת בעת שמלחמת העולם השנייה פרצה. מהר מאוד התנדבה כדי להיות שליחה של כוחות ההתנגדות ותוך זמן קצר הקימה רשת ריגול כה נרחבת ויעילה, עד כדי כך שהגסטפו שם מחיר על ראשה.
   
  אומרים גם כי מלבד מיומנות הריגול שלה, היה לה כושר גופני מעולה. היא הואשמה בהריגתו של חייל גרמני במו ידיה.
  כאשר הסתיימה המלחמה מספר רב של מדינות העניקו לה מדליות ופרסים אזרחיים גבוהים. וייק הנה האישה המעוטרת ביותר מקרב חיילות צבאות בעלות הברית במלחמת העולם השנייה.
   
   
   
   
  כריסטינה סקרבק
   
  ''
   
  שנינותה יוצאת הדופן במהלך 6 השנים שעבדה כסוכנת מיוחדת עבור הסוכנות למבצעים מיוחדים באנגליה, הפכו אותה לאחת המרגלות המוצלחות ביותר של מלחמת העולם השנייה. היא ביצעה משימות בפולין, הונגריה, צרפת ומצרים.
   
  תהילתה גדלה כאשר הצילה את חייהם של שני סוכנים שעמדו להיות מוצאים להורג על ידי הגסטפו. כריסטינה התחזתה לאחייניתו של חבר המפקדה הבריטית. כאשר הסתיימה המלחמה, היא ננטשה, גם ע"י ארץ מולדתה פולין, וגם ע"י בריטניה. היא נרצחה ב-1952 על ידי מאהב שנטשה, בשכונת עוני באנגליה.
   
   
   
   
  בריטה טוט
   
  ''
   
  כן.. גם בימי הביניים ולפניו היו כבר מרגלות.
   
  בשנת 1442, בת למשפחת אצולה דנית התחתנה עם בן משפחה מהמלוכה השבדית. עשר שנים מאוחר יותר, השבדים נלחמו נגד הדנים. במהלך התקופה הזו, בריטה הפכה למרגלת המושלמת עבור מולדתה והפכה לשותפה במזימה כדי להרוג את המלך שארל השמיני משבדיה.
   
  כאשר המלך שם לב לבגידה, הוא מצא אותה אשמה וגזר את דינה: מוות בשריפה. העונש הוחלף באחד שהיה עליה להקבר חיה בתוך קיר, אך לבסוף לא אושר והותר לה לחיות עד סוף ימיה בארץ מולדתה. היא כמעט ניצלה על האש, אך בסוף ניצלה ללא אש וללא קיר. ''
   
   
   
  שריל בנטוב (נערת הפיתוי סינדי)
   
  ''
   
  ב-1986 יצר מרדכי ואנונו קשר עם עיתונאים ממערכת הסאנדיי טיימס בלונדון, ומסר להם צילומים מהכור הגרעיני בדימונה. החשיפה של הסוד השמור ביותר במדינת ישראל, הניעה את ראש הממשלה שמעון פרס להורות למוסד להביא את ואנונו לישראל ולהעמידו לדין.
   
  ואז מצא המוסד כי ואנונו היה סוג של מכור למין. המוסד שלח ללונדון את הסוכנת שריל בנטוב, צעירה בלונדינית (יש כאלה שאומרים ג`ינג`ית) מתולתלת, אשה נשואה עם שני ילדים, תושבת מיאמי, שהסכימה לעשות מעשה פטריוטי. לא היו לה בעיות בלהכניס את ואנונו בזריזות למיטה ולשכנע אותו לנסוע לרומא כדי ליהנות מתענוגות הבשר, ב-1986.
   
  שריל הוליכה אותו למכונית שבה היו צוות של סוכני מוסד אשר לקח אותו, גם בזריזות, בחזרה לתל אביב, וכל השאר ידוע.
   
   
   
  הנסיכה סטפני ג`וליאנה פון הוהנלוהה
   
  ''
   
  היא הייתה חברה באצולה הגרמנית העשירה והמקושרת היטב של 1930. היא עברה ללונדון, שם התחברה במהירות ופיתתה בעזרת יופיה שרי קבינט ואנשי מלוכה בכירים. במשך הזמן, הסקס אפיל שלה הפך למכרת זהב עבור הריגול לטובת היטלר ימח שמו.
   
  כאשר פרצה מלחמת העולם השנייה, שרותה כמרגל עבור הגרמנים בלונדון, היסתיימה.
  סטפני החליטה לעבור לארה"ב עם מאהבה פריץ ווידמן. שם היא הועסקה ע"י הממשלה כדי להרכיב פרופיל פסיכולוגי וניתוח אישיותו של חברה הותיק, אדולף היטלר, ב-1943.
   
   
   
  איזבל פדרו
   
  ''
   התמונה מתוך מעריב
   
  האשה שלנו בקהיר:
   
  רגע אחרי שעלתה מאורוגוואי לישראל, הצטרפה איזבל פדרו לארגון הביון והחלה בקריירת ריגול במצרים, שבה הופעלה ע"י שמיר.
  השנה היא 1962. שני בחורים עומדים בפתח ביתה של איזבל פדרו, בת 28, עולה חדשה מאורוגוואי, גרושה בלי ילדים, ומציעים לה לעבוד בחו"ל. רק אחרי שהסכימה, הבינה שמאותו רגע גויסה למעשה למוסד הישראלי ומעתה היא אמורה לשרת את המדינה כסוכנת חרש. מתוך מעריב, אתם מוזמנים להמשיך לקרוא את הכתבה המרתקת בקישור.
   
   
   
   
  מאטה הארי
   
  ''
   
  המפורסמת מכל המרגלות, למרות שריגלה מעט ורע. היה זה הוצאתה להורג שהפך אותה לאגדה.
   
  היא נולדה במשפחה הולנדית עשירה, מרגרטה גירטואידה (חרטריידה) זלה הגיעה לפריז לאחר שהתגרשה, שם הפכה למאטה הארי (שפירושו במלאית הוא "עין אווז"), אחת הנודיסטיות המוכרות של התקופה. היא נסעה דרך כמה מדינות והפכה לקורטיזנה של כמה מהאנשים העשירים ביותר של הממשלה והצבא.
   
  עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, הצרפתים חשדו בה שהיא מרגלת לטובת הגרמנים. למרות שהיא טענה שהייתה נאמנה לצרפת, נעצרה ב-1917
   והוצאה להורג 8 חודשים לאחר מכן ע"י הבוסים שלה.
   
  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/4/15 22:16:
   שרה גיבורת ניל"י היא הגיבורה שלי.
     8/3/13 18:13:

   צטט: מיסיס הייד 2013-03-08 18:10:41

   צטט: face 2013-03-08 15:37:41

   מעולה!

   מכל מה שנכתב בימים האחרונים פה. על יום האשה.

   חייבת להגיד לך [מהמקום שלי] שמה שעשית פה לי באופן אישי, זה עשה הכי כיף לקרוא!

   לא רק כי אני אוהבת מרגלות ואת סרטי ג'יימס בונד.

   ולא בגלל שאת מאטה הארי באמת כולם מכירים למרות הקריירה הכי קצרה [וזהו! אני מפסיקה לחפור נבוך ]

   תודה גדולה!

    

   איזה כייף שאהבת!

   גם אני מטורפת על עולם הריגול, כולל סרטים וכו', לכן התמקדתי הפעם בנושא הזה.

   תודה על התגובה ובכלל את לא חופרת חיוך

   מקווה שהגבתי במקום הנכון, אני תמיד מסתבכת כאן.

    

    

     8/3/13 18:10:

   צטט: face 2013-03-08 15:37:41

   מעולה!

   מכל מה שנכתב בימים האחרונים פה. על יום האשה.

   חייבת להגיד לך [מהמקום שלי] שמה שעשית פה לי באופן אישי, זה עשה הכי כיף לקרוא!

   לא רק כי אני אוהבת מרגלות ואת סרטי ג'יימס בונד.

   ולא בגלל שאת מאטה הארי באמת כולם מכירים למרות הקריירה הכי קצרה [וזהו! אני מפסיקה לחפור נבוך ]

   תודה גדולה!

    

     8/3/13 15:37:

   מעולה!

   מכל מה שנכתב בימים האחרונים פה. על יום האשה.

   חייבת להגיד לך [מהמקום שלי] שמה שעשית פה לי באופן אישי, זה עשה הכי כיף לקרוא!

   לא רק כי אני אוהבת מרגלות ואת סרטי ג'יימס בונד.

   ולא בגלל שאת מאטה הארי באמת כולם מכירים למרות הקריירה הכי קצרה [וזהו! אני מפסיקה לחפור נבוך ]

   תודה גדולה!

   ארכיון

   פרופיל

   מיסיס הייד
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין