כותרות TheMarker >
  ';

  להפריך את השממה

  הבלוג הפוליטי-מדיני-חברתי-כלכלי-תרבותי-רוחני-מדעי-חינוכי-תקשורתי-הומניסטי שלי

  ארכיון

  0

  שלוש הערות על הממשלה החדשה

  0 תגובות   יום ראשון, 17/3/13, 16:50

  בתום חמישה שבועות מפרכים של שמועות, ספינים תקשורתיים ודיס-אינפורמציה, מוקמת לה בשעה טובה הממשלה הבאה של ישראל.
  בהיעדר מידע אמיתי, העיתונים שפעו במשך חמשת השבועות האחרונים באינספור טורי פרשנות שתיארו בהרחבה על "ברית האחים" בין בנט ללפיד, ועל המאבק בין ה"פוליטיקה הישנה" של נתניהו, ליברמן ולבני אל מול "הפוליטיקה החדשה" של יחימוביץ' לפיד ובנט.
  יש בתיאורים הללו מן האמת. הברית הפוליטית בין לפיד לבנט אכן מעידה על כישרון פוליטי ייחודי מצד שני הטירונים הפוליטיים. כמו כן, קיימים הבדלים בולטים (בעיקר בסגנון ופחות במהות) בין מייצגי ה"פוליטיקה החדשה" לבין מייצגי ה"פוליטיקה הישנה".

   

  ''

   

  מאחר ובכל האבחנות הללו דובר כבר רבות אני לא רואה צורך לדון בהן. בפוסט הנוכחי אשתדל לחדש עם שלוש הערות משלי:

  ''

  1. הברית בין לפיד לבנט היא תופעה שולית בלבד
   אם נתעלם מכל הדיס-אינפורמציה של חמשת השבועות האחרונים, אנחנו נגלה שבכל הנוגע להרכב הממשלה, מה שהיה צפוי הוא מה שהתממש.
   עוד בפוסט שכתבתי לפני הבחירות - לפני שהתברר עומקו של הכישלון של נתניהו, חזיתי את הרכב הממשלה הזו כאחת משתי האפשרויות העומדות בפני נתניהו.
   מייד לאחר הבחירות, כשכבר היה ידוע שכ- 5 מנדטים נדדו מהליכוד ביתנו ללפיד, ועוד לפני שנכרתה "ברית האחים" כבר חזיתי שהממשלה הבאה תהיה ממשלת נתניהו-לפיד.
   אני לא מזכיר כל זאת זאת כדי להתפאר בכישורי הניבוי שלי. אני לא כתבתי אז שום דבר יוצא דופן. לא הצעתי שום תחזית ייחודית שלא הוזכרה על ידי פרשנים פוליטיים רבים בעיתונים ובטלוויזיה באותו זמן.
   הסיבה שאני מרגיש צורך להזכיר זאת היא כדי לצנן במעט את ההתלהבות המוגזמת מברית בנט-לפיד. הברית הזו אולי תרמה להישגיהם המשמעותיים של לפיד ובנט במו"מ הקואליציוני אך היא לא זו שקבעה את הרכב הממשלה.ברגע שהתברר שהממשלה שנתניהו רצה תורכב מגוש שברירי של 61 מנדטים, היה ברור שלא נותרה לו כל אופציה אחרת. כל הדיבורים על אופציית יחימוביץ' או  אופציית ה- 55 (כפי שתיאר אותה יוסי ורטר – "ממשלת ליכוד וחרדים שתקום ברגע האחרון ותעמיד את בנט וסיעתו במצב בלתי אפשרי") היו בסך הכל אוסף של ניסיונות סרק פתטיים מצד נתניהו, לפלג בין בנט ללפיד.
   הברית בין בנט ללפיד היא אך ורק תעלול פוליטי, שבוצע אמנם במיומנות מדהימה, אך נולד מתוך הצטלבות אינטרסים זמנית. הוא לא מבשר על מהפך פוליטי רעיוני ולא מבשר שינוי מהותי בפוליטיקה הישראלית. ההתמקדות בו הייתה מוגזמת ונבעה בעיקר, מהצורך של עיתונאים ופרשנים למלא טורים, לאורך חמישה שבועות של ערפל פוליטי סמיך.
  2. לפיד יכול כבר לרשום לעצמו כישלון אסטרטגי ראשון
   הברית הפוליטית עם בנט ביטאה הישג טקטי מרשים עבור טירון פוליטי כלפיד. בזכות הברית הזו לפיד הגיע למשא ומתן הקואליציוני בעמדת כל יכול. לפיד יכול היה להתמנות לתפקיד שר החוץ אילו רק היה מתעקש על כך. ה"הבטחה" המפוקפקת שנתן נתניהו לנאשם ליברמן לפני הבחירות איבדה כל תוקף לאחר שנודע גודל הכישלון של מפלגת הליכוד ביתנו. לפיד לא התפשר על תיק האוצר. הוא בחרבו. ובחירה זו מהווה לדעתי כישלון אסטרטגי ראשון עבור לפיד.בהחלטתו זו, לפיד בעצם הסכים להקמתן של שתי ממשלות. האחת תעסוק במדיניות חוץ ובראשותה יעמדו נתניהו וליברמן. השנייה תעסוק בכלכלה ומדיניות פנים, ובראשותה יעמדו לפיד ובנט. אלא שלפיד יגלה במהרה שבהיעדר השפעה על מדיניות החוץ של ישראל, הוא יאבד את עצמאותו גם בקביעת מדיניות הפנים.
   ההתעלמות מהסוגיה המדינית הייתה אולי הכרחית עבור לפיד המועמד, אך היא טעות קריטית עבור לפיד שר האוצר.

   לפיד לא יוכל להביא להצלחה כלכלית מהסוג שהוא זקוק לה במציאות של בידוד מדיני ותהליך גובר של דה-לגיטימציה לישראל. החשיפה הישראלית לכלכלה העולמית ולשוק האירופי היא עצומה. הנזק הפוטנציאלי שיכול לגרום האיחוד האירופי לישראל הוא אדיר. ככל שהזמן עובר, וישראל ממשיכה להצטייר כסרבנית שלום, הנזק רק יגבר. (בפוסט עתידי אפרט יותר בהרחבה על הנזק שגרם הבידוד המדיני לכלכלה הישראלית עוד בקדנציה הקודמת של נתניהו).

   בפוסט הקודם הצעתי שני תרחישים סבירים לממשלת נתניהו-לפיד. האחד אופטימי (באופן יחסי) והאחר פסימי. בין שניהם נפרש ספקטרום רציף של תרחישים אפשריים. בכוחו של יאיר לפיד לנווט אותנו לתרחיש האופטימי, אם רק ישכיל לעשות זאת. לצערי, בחירתו של לפיד בתיק האוצר מהווה ניווט ראשוני חד אל עבר התרחיש הפסימי.
   ההערכה שלי היא שהמשך התדרדרות המצב המדיני של ישראל תביא למיתון כלכלי חריף שייאלץ את לפיד ולבני לפרוש מהממשלה בתוך כשנתיים. כדי למנוע את הקדמת הבחירות, נתניהו יצרף את החרדים לקואליציה וישרוד כך שנה נוספת. תרחיש שכזה יפגע קשות בסיכוייו של לפיד לזכות בבחירות הבאות.

   אני יכול רק לדמיין את קריאות הייאוש מצד יועציהם של אובמה, מרקל וקמרון כאשר יתבשרו שתיק החוץ נשמר לליברמן. אני יכול רק לדמיין את הייאוש כשהם יחקרו קצת על סגן שר החוץ המיועד, זאב אלקין, על "חוק החרם", מאבקו בעיקרון הפרדת הרשויות ושאר מעלליו. כאשר מדיניות החוץ הישראלית מובלת על ידי פירומנים, לפיד יתקשה לקדם הסכמי סחר עם העולם הנאור. ללא מראית עין של תהליך מדיני, כישלונו כשר אוצר יהיה כמעט ודאי.

  3. נפילתו של המשולש האנטי-ליברלי
   אין כמו מנה קטנה של שמחה לאיד כדי להמתיק את הגלולה. אם יש סיבה אחת לאופטימיות היא שהממשלה הבאה תבלום, לפחות באופן זמני את המהפכה האנטי-ליברלית שהביאו עלינו המשולש נתניהו-ליברמן-ישי.נתניהו נפגע קשה. הפנטזיות המוסוליניות שלו על "ראש ממשלה חזק", מדינה חזקה ושאר שמות עצם מלווים לשמות תואר בשורש ח.ז.ק. התנפצו לרסיסים. זוהי ככל הנראה תהיה הקדנציה האחרונה של נתניהו בחייו הפוליטיים והיא תהיה קדנציה אומללה ביותר. לפיד ובנט יאמללו אותו חדשות לבקרים בדרישות ואיומים. מן העבר השני, חברי הכנסת המקופחים של הליכוד (אלו שהתמנו על ידי לובי של מתנחלים שהצביע בפועל עבור בנט) ימרדו בו. צמרת הליכוד תבין שהסיבה העיקרית למפלת הליכוד הייתה הפיכתו מ"גוש חירות ליברלי" ל"גוש אמונים אנטי-ליברלי". אני צופה ששיטת הפריימריז בליכוד תשתנה לצערם הרב של רגב, אלקין, דנון ושאר המזיקין. אני מאמין שהליכוד, פוסט נתניהו ילמד את הלקח ויפנים את המסר.

   גם ליברמן נמצא בתהליך שקיעה. חמשת הבלופים שציירו תדמית של מנהיג עוצמתי, לוחם חופש חילוני וקורבן של מערכת משפט מושחתת, מתחילים להתפורר לאיטם. ליברמן הצליח לסחוט מנתניהו חמישה תפקידי שר באופן בלתי פרופורציונאלי בעליל לגודל מפלגתו. אך זוהי תהיה ככל הנראה שירת הברבור של תופעת ליברמן - סממן אחרון לעוצמה הפוליטית שנתניהו מייחס לו.
   עוצמתו של ליברמן היא עוצמה מדומיינת. זוהי עוצמה שמתבססת על פיקציה שרואה בליברמן שליט כל יכול שמתמרן את חברי מפלגתו כאילו היו מריונטות. זה אולי היה נכון בעבר, כשהיה ראש סיעה עצמאית המונה 15 מנדטים. אך כיום, גם אם לא יוטל על ליברמן קלון במשפטו (ואני דווקא מאמין שיוטל), ליברמן הוא פוליטיקאי בנסיגה. ציבור עולי חבר המדינות כבר מבין שליברמן הונה אותם בעשר השנים האחרונות כשהתיימר לייצג אותם אך בפועל תפקד כבעל ברית נאמן של אלי ישי. עשרות אלפי עולים מחבר המדינות העבירו את קולם מליברמן ללפיד. אם לפיד יצליח לקדם אפילו מראית עין של שוויון בנטל (ואני מאמין שהוא יצליח), הסחף יימשך ויתבטא גם בסקרים. במציאות כזו עשרת חברי ישראל ביתנו כבר לא יהיו חיילים של ליברמן וייפתחו עצמאות משל עצמם. כשתגיע העת הם ייאלצו לבחור בין נאמנות עיוורת לליברמן ומפלגתו הדועכת לבין חבירה לליכוד. אני מאמין שמרביתם יבחרו לנסות את מזלם בליכוד ובכך תתפוגג לה העוצמה המדומיינת של ליברמן.

   לבסוף, הנפגע האולטימטיבי במשולש האנטי ליברלי הוא אלי ישי. במשך ארבעת השנים האחרונות בנה ישי ברית אסטרטגית אמיצה עם נתניהו וליברמן, ברית ששירתה אותו ואת מפלגתו בצורה נאמנה. אלא שבמרוצת השנים שכח אלי ישי שהוא מייצג, בראש ובראשונה מפלגה סקטוריאלית. בנאמנותו המוחלטת לליכוד וישראל ביתנו הוא חגג בהילולות של בניית מאחזים ורקד בקרנבל של שנאה נגד מיעוטים. הוא היה יותר מתנחל מיעקב כץ, גזען יותר ממיכאל בן ארי, אנטי-ליברל יותר מיריב לוין, מתלהם יותר ממירי רגב ולאומן יותר מליברמן. בכך הוא לא רק הפגין את היותו אדם חשוך ושפל, אלא גם ככישלון פוליטי. אם היה מתמקד אך ורק באינטרסים הסקטוריאליים – הלחם והחמאה של ש"ס, ומפגין צניעות ביתר הסוגיות אולי הוא לא היה שורף את הגשרים מול הציבור החילוני-ליברלי של שלי יחימוביץ' ויכול היה איכשהו לשתף איתה פעולה, בניסיון לבנות חלופה סוציאל דמוקרטית לציר בנט-לפיד.
   בזמן שאלי ישי קידם בששון ושמחה את אווירת שנאת המיעוטים, הוא שכח שגם הוא מייצג מיעוט. האירוניה ממש זועקת לשמיים כשנציגי ש"ס בוכים על ה"גזענות" שמפעילים נגדם לפיד ובנט.
   ש"ס בראשות דרעי ואטיאס אולי תשכיל לבנות מחדש את הגשרים בעתיד. אבל היא תעשה את זה בלי אלי ישי. אני מאמין שגם היא למדה את הלקח. על כל מקרה, עתידו של אלי ישי, לשמחתי, כבר נמצא מאחוריו.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה