כותרות TheMarker >
  ';

  עובדי קבלן בישראל

  במדינת ישראל של ימינו קיימים דפוסי העסקת עובדים רבים, אבל בולטת במיוחד התרחבות העסקת עובדי הקבלן. זו אינה עומדת בכל קריטריון של שמירה על חוקי העבודה, על זכויות האדם, על הזכות לחופש הבעת הדעה, על זכות השימוע - ומאפשרת הפרה בוטה של הזכות לחופש ההתאגדות. על-פי כל אמות המידה הערכיות והתחיקתיות העסקת עובדי הקבלן היא עבדות מודרנית, הרואה בהם \"כלי\" כלכלי בידי מנהלים לוויסות רווחיהם. בעתות שגשוג נקלטים העבדים-עובדים, ובעתות משבר או האטה כלכלית הם מפוטרים. וכך, בהינף כוחם של בעלי ההון נרמס עובד הקבלן, בהינף הממון והשררה נגזרת עליו חשכת העוני המתדפק על דלת ביתו עם פיטוריו.

  0

  עוצמתה של ה"סולידריות החברתית"

  9 תגובות   יום חמישי, 21/3/13, 08:51

  העם שהתאחד למרד העבדים בפרעה יצא למסע הארוך והקשה שהוא מבחנה האמתי של  ה"סולידריות החברתית" של עם במצוקה קשה, מבחן שהוא גם מבחנו של הפרט האינדיבידואלי בתוך קבוצה מאוחדת למטרה משותפת, ביציאת מצרים מעבדות לחירות העם היהודי ידע להתאחד בסולידריות לקראת המסע הארוך ליציאה מעבדות לחירות, הסולידריות הובילה את העם למשימתו הערכית והעליונה להשיב לעצמו את חירותו ולהגיע לנחלתו, למרות הקשיים הרבים היה "דבק" שסייע לעם לעמוד במשימתו, "דבק" הסולידריות החברתית של עם שלם שידע את "פרעה".... ויכל לו.

  ''

  ממשלת ישראל ה-33 בכנסת ה-19 הוקמה בערב חג החירות בתשע"ג, איך שלא נבחן את מרכיביה הקואליציוניים בממשלה נגלה שיש בה הרבה מהמפלג על המאחד, יש בה מההקצנה ולא מההכלה, יש אינדיבידואליזם רעיוני כלכלי ובלי סולידאריות מאחדת. הממשלה הוקמה משנאת הדתיים והדרת החרדים, הממשלה הוקמה לטיפוח מעמד הביניים החזק על חשבון השכבות המוחלשות, נצבעה בהרבה "לבן" אשכנזי עשיר אליטיסטי, ויש בו ב"לבן" הממשלתי כמה כתמים מזרחיים שחורים. ממשלה שאין בה לא תורה, לא חרדים ולא ערבים. ממשלה של עשירים ושליחיהם של הטייקונים שכל מטרתם לחזק את מעמד הביניים החזק, והפקרת שאר האוכלוסיות והמעמדות לפרעות וגזירות כלכליות קשות ביותר. ממשלת "פרעה" שלא ידעה את העם הוקמה בכנסת ה-19.

   

  ממשלה הקוראת לשיווין בנטל ולא מבינה ש-צ.ה.ל אינו יכול לקלוט את כולם לשרות צבאי. ממשלה הרוצה שרות לאומי לכולם, ואינה מבינה שכל מילוי משרת שירות לאומי בבית החולים או במערכת החינוך, תוביל מייד לפיטורים של עובדים שיובילו את העמקת האבטלה. ממשלה שרוצה שהחרדים יצאו לעבוד בכל עבודה, ואינה מבינה שהיא צריכה קודם כל לייצר מקומות עבודה חדשים. ומהו אותו שוויון בנטל? מיהם הקוראים לשיווין בנטל? התשובה לכך פשוטה, פוליטיקאים כביכול מזן חדש שהפכו את הקריאה לשוויון בנטל לאמירה אלקטוראלית מפלגת שאין מתחתיה שום אידיאולוגיה או חזון לעם, למעט שנאה ופילוג. הרי ג'ורג'ט מקריית שמונה ועליזה מדימונה נושאות בנטל הקמת המדינה בדיוק כמו הקצין מסיירת מטכ"ל, נפתלי בנט ואיש גל"צ ה"לוחם" האגדי עם המיקרופון יאיר לפיד.

   

  מה קיבלנו בממשלת ישראל ה-33, שבירת האחדות המלכדת, שנאה בוערת לחרדים ולדתיים, בעלי ההון השולטים בעטיני המדינה, ועכשיו יושבים בעזרת שליחיהם בממשלת ישראל. עם הקמת ממשלת ישראל ה-33 נשברה הסולידאריות במדינת ישראל, סולידאריות שאיחדה אותנו מיום הקמת המדינה ואפשרה לנו להפוך למדינה מהמתקדמות בעולם, היום הסולידאריות נשברה והתנפצה לרסיסים, וכל שנותר לנו זה ללמוד מהעבר ההיסטורי של העם היהודי בכדיי למנוע את האסון העומד לפתחנו.

     

   חורבן בית ראשון : המערכה על ירושלים | שבירת הסולידאריות 

   

  המערכה על ירושלים החלה בי' בטבת של השנה התשיעית למלכות צדקיהו (15 בינואר 588) (מלכים ב, כה א; ירמיה נב ד; יחזקאל כ"ד –א-ב). התיאור בספר מלכים מתרכז רק בשלביה האחרונים של המערכה ובחורבן העיר. אך פרטים רבים על השתלשלות המצור, שנמשך שנתיים וחצי, עולים בנבואות ירמיהו ויחזקאל. נוכח סכנת האויב, שיגר מלך יהודה שליחים למצרים לגייס סיוע צבאי, בראש וראשונה ביקשה יהודה חיל-רכב, שכן ממדינה קטנה ודלת-אמצעים כמותה נבצר מלטפח זרוע צבאית מסוג זה. אולם מעל לכול הפעילה יהודה בוודאי לחץ על פרעה, שישגר חיל-עזר מצרי לארץ-ישראל. כפי שקרה לא-אחת ביחסים בין מעצמה ובת-חסות, נעתר פרעה באיחור רב להחיש עזרה ליהודה, ואמנם אילץ בזה את הבבלים להסיר את המצור מעל ירושלים לשעה קלה, כדי לקדם את פני הצבא המצרי.

   

  הופעת חיל המשלוח המצרי בארץ עוררה אשליות-שווא של בטחון בירושלים, שעליהן התריע ירמיהו. ואמנם, תושביה הפרו את הברית בדבר שחרור עבדיהם, שחרור שכנראה נועד בין השאר לתגבר את כוח-המגן של העיר עם תחילת המצור (ירמיה לד, ובייחוד פסוקים כ"א-כב'). אך חיל המשלוח המצרי היה דל מכדי להצליח במשימתו. אם אמנם רשאים אנו להסיק מסקנות היסטוריות וכרונולוגיות מנבואות הפורענות של יחזקאל על מצרים, ומן התאריכים שבכותרותיהן על פעולת-הנפל המצרית – הגיע כוח המשימה המצרי לארץ והובס על אדמתה בין י"ב בטבת וז' בניסן, אך גם לאחר כישלונה, כאשר עניבת החנק הלכה ונתהדקה מחדש סביב הבירה, הוסיפו מגניה להחזיק מעמד למעלה משנה.

   

  עם זאת, מקצת תושבי ירושלים הסגירו עצמם ביד האויב בשנה האחרונה למצור, כפי שמלמדים דברי צדקיהו לירמיהו: "אני דואג את היהודים אשר נפלו אל הכשדים פן יתנו אותי בידם והתעללו בי..." (ירמיה ל"ח יט'). ייתכן, כי עריקים אלה נמנו על אותם 832 נפש, שלפי רשימת-הגולים בירמיה נ"ב כט', גלו מירושלים בשנת שמונה-עשרה לנבוכדנאצר (בין ניסן 587 וניסן 586), היינו עדיין בעת המצור על העיר נשברה הסולידאריות בין הנצורים דבר שהחליש את ירושלים ואת כושר עמידתה במצור, שבירת הסולידאריות הובילה לחורבן הבית הראשון, ירושלים.

   

  חורבן בית שני : מלחמת אחים | יציאה לגלות 

   

  המאורע שהצית את המרד הגדול כנגד השלטון הרומי היה שוד אוצרות בית המקדש על-ידי הניצב הרומי, גֶסְיוּס פְלוֹרוּס. כשהביעו תושבי ירושלים את מחאתם על השוד הוא נתן התר לאנשיו לבזוז גם חלק מהעיר עצמה. עם תחילת המאבק על ירושלים והעצמת הפרעות, הוטל על יוסף בן מתתיהו להכין את הגליל לקראת בואם של הלגיונות הרומאיים. ערים כמו ציפורי, טבריה, ידפת וגם הישוב גמלא שבגולן בוצרו והוכנו לקראת הלחימה הקשה הצפויה. צבא מורדים גדול נאסף לקבל את פניהם של החיילים הרומאיים. אך כשהללו נכנסו לצפון הארץ התפזרו המורדים ונסו לכל עבר. ציפורי נכנעה, ככל הנראה, ללא כל קרב ולכן לא הושמדה. הרומאיים רדפו את המורדים אל המבצרים ואל מקומות המסתור שאליהם הם ברחו והרגו רבים מהם. יוסף בן מתתיהו היה בין המעטים שהצליחו למלט את נפשם. הוא עצמו נפל חי בשבי והפך להיסטוריון שהתלווה לצבא הרומאי במסעות המלחמה שלו ותיעד אותם.

   

  הכישלון המוחלט בגליל גרם לתסיסה רבתי בעיר ירושלים. המנהיגות הבלתי פשרנית של המרד עלתה על המנהיגות המתונה יותר וחיסלה אותה בקרב דמים. יהודים מכת הקנאים שהתגוררו בסביבת ירושלים עלו על העיר והצטרפו לכוחות המורדים. מנהיגם של המורדים מכת הקנאים היה יוחנן מגוש חלב. זוהי הייתה תחילתה של מלחמת אחים מיותרת שעלתה בדמים רבים. תושביה היהודיים המתונים של ירושלים צרו על הקנאים שהתבצרו בהר הבית. הקנאים מצדם קראו לעזרתם את בני אדום. יחד עם האדומים שעלו לירושלים הם תקפו את היהודים המתונים שרצו להפסיק את המרד. שני הצדדים רצחו וטבחו אלה באלה. אספסיינוס, מנהיג הכוחות הרומאיים, ששמע על המתרחש בירושלים העדיף לחכות ולתת לשני הצדדים הלוחמים להתיש את עצמם.

   

  מלחמת האחים שפרצה בלב ירושלים הובילה לחורבן בית שני, להרס העיר ירושלים ולבזיזת ערכי הקודש של העיר הקדושה, מלחמת האחים הרוויה בדם אחים וטבולה בשנאה אפשרה לרומאים להחריב את לב ליבו של העם היהודי, ומשם יצאנו לגלות של 2,000 שנה ומאז התפללנו בגלות במשך מאות ואלפי שנים: "בשנה הבאה בירושלים השלמה", והכול בגלל שנאת אחים ומלחמת אחים.

   

  יציאה מעבדות לחירות | כוח הסולידאריות של עם 

   

  ברוח ימינו אנו, מאבקו של משה רבנו המתואר בספר שמות הוא משל לפעולותיו  של מנהיג של עם המנסה להוציאם מעבדות לחירות. בכל ערב ליל הסדר חייב כל אדם לשאול את עצמו מה הסיבות שהובילו את משה רבנו להוציא את העם היהודי מעבדות לצעוד אתו במדבר ארבעים שנה ולהגיע למחוז חפצם לבית, לבית של העם היהודי במדינת ישראל? בערב פסח, חג החירות של העם היהודי, ראוי לחזור לסיפורו של משה רבנו שגאל את בני ישראל מידי פרעה. אלפיים שנה עברו מאז, והיום עלינו לשאול את עצמנו מה הכוח שהוביל עם שלם שחי בעבדות להתאחד למרד ולצאת לחירות?

   

  פרק ה' בספר שמות מתאר את תחילת המאבק של העם היהודי ליציאה מחירות לעבדות, שהוא גם ראשית המאבק של מנהיג העבדים משה. "וְאַחַר, בָּאוּ מֹשֶׁה וְאַהֲרֹן, וַיֹּאמְרוּ, אֶל-פַּרְעֹה: כֹּה-אָמַר יְהוָה, אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, שַׁלַּח אֶת-עַמִּי, וְיָחֹגּוּ לִי בַּמִּדְבָּר". ההיסטוריה של עם ישראל רוויה בתיאורי העבדות הקשה במצרים. אך למרות אלה העם היהודי במצרים העתיקה זכה לחירות מסוימת להתארגן ולפעול מול הפרעונים שרדו בו, ולמרות התנאים הבלתי נסבלים ידעו העבדים היהודים לממש את זכותם לחירות. מכאן אנו למדים שבכל סוג של עבדות, קשה ככל שתהא, מגולמת גם יכולתם של העבדים ליטול את גורלם בידיהם ולהשתחרר משעיבודם.

   

   העם שהתאחד למרד העבדים בפרעה יצא למסע הארוך והקשה שהוא מבחנה האמיתי של "הסולידאריות החברתית" של עם במצוקה קשה, מבחן שהוא גם מבחנו של הפרט האינדיבידואלי בתוך קבוצה מאוחדת למטרה משותפת, ביציאת מצרים מעבדות לחירות העם היהודי ידע להתאחד בסולידאריות לקראת המסע הארוך ליציאה מעבדות לחירות, הסולידאריות הובילה את העם למשימתו הערכית והעליונה להשיב לעצמו את חירותו ולהגיע לנחלתו, למרות הקשיים הרבים היה "דבק" שסייע לעם לעמוד במשימתו, "דבק" הסולידאריות החברתית של עם שלם שידע את "פרעה".... ויכל לו.

   

  חג חירות שמח, ובתקווה עמוקה שהסולידאריות במדינתנו תתחזק ותאפיל על כל המחלוקות והקרעים, כי אין לנו ברירה אחרת.

  דרג את התוכן:

   תגובות (9)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/3/13 08:38:

   צטט: natan_b 2013-03-24 07:53:03

   סולידריות במדינתנו היא דבר חשוב .חג פסח שמח

   חג חירות שמח

   ''

     24/3/13 07:53:
   סולידריות במדינתנו היא דבר חשוב .חג פסח שמח
     21/3/13 19:16:

   אז יש אחוז, די קטן, של חרדים שבוחרים לעשות מסלול (מקוצר, מקוצר!) בצהל. יופי. קודם כל זה מוכיח שהדבר אפשרי.

   שנית, אכן אני חושב שהשירות בצהל הוא חובה בראש וראשונה. אם יש אנשים שחושבים שזאת גם זכות גדולה ללמוד כיצד להרוג - יבושם להם.

   החשוב הוא לא "לא לצאת פראיירים". החשוב הוא השיווין כלפי החוק.

   ואם לשיטתך (לא שיטתי) - אז החשוב הוא הסולידאריות. נו, אז אם סולידריות, למה שהחרדים לא יפגינו אותה וישרתו כמו כולם?

   אין "מהות עצם בעיה". כשאני שירתתי בצהל לפני 40 שנה חרדים שירתו לידי בצבא. אז למה היום לא? איך זה שאז לא היתה מהות ולא היתה בעיה ולא היתה עצם?

   לא יודע מהי שנאה. אני רק יודע שיש פה עלוקות ושזה מאוד לא מוצא חן בעיניי ולא נעים לי.

   נכון, יש עוד מגזרים עלוקתיים. עוולה א' לא גורעת מעוולה ב'.

    

   צטט: יצחק ג'קי אדרי 2013-03-21 18:34:11

   צטט: אטיוד5 2013-03-21 10:13:19

   החרדים הם עצמם אלו שבחרו לשבור את הסולידאריות, להתרחק מהעם היושב בציון, להתכנס לתוך הישיבות שלהם ולהתעלק עלי, משלם המיסים. ועכשיו באה הבכיה שהם לא בקואליציה? בושה! שילכו לעבוד כמו אחיהם בברוקלין. ושישרתו בצבא. מה פירוש "לא צריך אותם בצבא"? אין כזה דבר. אם יש עודף אנשים לצבא אז שיקצרו את השירות לשנתיים! למה שהבנים שלי ישרתו שלש שנים תמימות בעת שהכולירות האלו יושבים בישיבות, אם הם בכלל יושבים שם, כי חלק גדול מהם בכלל לא לומדים ולא עובדים, ועוד לא דיברתי על הקיצוניים ביניהם שבכלל שוללים את הרעיון הציוני כי הם מחכים למשיח.

    

   בחרתי לענות לך בסרטון, ואז אולי תחליט להפסיק עם הדמוניזציה שלך לחרדים, שלושת ילדי שרתו בצ.ה.ל כקצינים, אחד מהם נפצע בעופרת יצוקה וקיבלנו אותו במתנה, מעולם לא חינכתי את ילדי שהשרות הצבאי הוא חובה, השרות הצבאי עבורם היית זכות גדולה שנתנה להם. אתה מוכן להרוג את צ.ה.ל (קיצור שרות) והעיר לא לצאת פראיירים מול החרדים, בושה וחרפה שאתה ואני גרים באותה המדינה. לדעתי אתה מונע משנאה ולא מתוך הבנה למהות עצם הבעיה.

   גדוד הנח"ל החרדי

   ''

     21/3/13 18:34:

   צטט: אטיוד5 2013-03-21 10:13:19

   החרדים הם עצמם אלו שבחרו לשבור את הסולידאריות, להתרחק מהעם היושב בציון, להתכנס לתוך הישיבות שלהם ולהתעלק עלי, משלם המיסים. ועכשיו באה הבכיה שהם לא בקואליציה? בושה! שילכו לעבוד כמו אחיהם בברוקלין. ושישרתו בצבא. מה פירוש "לא צריך אותם בצבא"? אין כזה דבר. אם יש עודף אנשים לצבא אז שיקצרו את השירות לשנתיים! למה שהבנים שלי ישרתו שלש שנים תמימות בעת שהכולירות האלו יושבים בישיבות, אם הם בכלל יושבים שם, כי חלק גדול מהם בכלל לא לומדים ולא עובדים, ועוד לא דיברתי על הקיצוניים ביניהם שבכלל שוללים את הרעיון הציוני כי הם מחכים למשיח.

    

   בחרתי לענות לך בסרטון, ואז אולי תחליט להפסיק עם הדמוניזציה שלך לחרדים, שלושת ילדי שרתו בצ.ה.ל כקצינים, אחד מהם נפצע בעופרת יצוקה וקיבלנו אותו במתנה, מעולם לא חינכתי את ילדי שהשרות הצבאי הוא חובה, השרות הצבאי עבורם היית זכות גדולה שנתנה להם. אתה מוכן להרוג את צ.ה.ל (קיצור שרות) והעיר לא לצאת פראיירים מול החרדים, בושה וחרפה שאתה ואני גרים באותה המדינה. לדעתי אתה מונע משנאה ולא מתוך הבנה למהות עצם הבעיה.

   גדוד הנח"ל החרדי

   ''

     21/3/13 10:34:

   צטט: moran.m 2013-03-21 09:41:06

   מורן היקרה.

   אין שום צל של ספק שבמשך השנים נולד עיוות גדול בנושא החרדים, העיוות נולד מיום הקמתה של מדינת ישראל ועם השנים הנושא הפך לקריטי בהתנהלות הקהילות ומהמגזרים במדינת ישראל.

   אני לא אדם דתי, אני לא חובש כיפה ובוודאי לא אדם דתי חרדי, אבל אני אזרח החרד מהדמוניזיציה הקשה שעושים לחרדים ובפרט במערכת הבחירות האחרונה!!! לתשומת ליבך שעד לרגע זה לא הוצגו שום נתונים אמפיריים המאמתים שהחרדים עושקים את הקופה הציבורית יותר ממגזרים אחרים (התנחלויות) - (משק המים לחקלאות) - (הקיבוצים בפרשות הנדל"ן) - (הטבות המס לטבע או למשפחת עופר).

   מהות המאמר לקדם סולידריות שתאפשר לנו להמשיך להתקיים כעם חופשי במדינתו

   תודה.


    


    

    


    


     21/3/13 10:13:
   החרדים הם עצמם אלו שבחרו לשבור את הסולידאריות, להתרחק מהעם היושב בציון, להתכנס לתוך הישיבות שלהם ולהתעלק עלי, משלם המיסים. ועכשיו באה הבכיה שהם לא בקואליציה? בושה! שילכו לעבוד כמו אחיהם בברוקלין. ושישרתו בצבא. מה פירוש "לא צריך אותם בצבא"? אין כזה דבר. אם יש עודף אנשים לצבא אז שיקצרו את השירות לשנתיים! למה שהבנים שלי ישרתו שלש שנים תמימות בעת שהכולירות האלו יושבים בישיבות, אם הם בכלל יושבים שם, כי חלק גדול מהם בכלל לא לומדים ולא עובדים, ועוד לא דיברתי על הקיצוניים ביניהם שבכלל שוללים את הרעיון הציוני כי הם מחכים למשיח.
     21/3/13 09:41:

   תודה ג'קי

   כן הממשלה שקמה ..ברובה  קפיטליסטית ימנית אשכנזית ..,

   ברור לי שלפיד מייצג את מעמד הביניים החזק ולא המוחלש אם כי אני

   מכירה רבים שהצביעו לו והם מעמד ביניים רגיל .אך למה אתה חושב

   שהבית היהודי מייצג את הביניים החזק? לא הייתי אומרת ,

   אני באה מבית בינוני מאד וכך גם חבריי שהצביעו לבית היהודי ,

   ואני מאמינה שבנט יפעל להורדת מחירים ולחיזוק מעמד הביניים .
   לגבי החרדים ,אני מבינה שיהיה מאד קשה להכניס אותם למעגל העבודה

   מיד .. לביצוע הנטל השווה יידרש תהליך ארוך ,כדי ליצור מקומות עבודה .
   הסולידריות שאתה מדבר עליה תמיד היתה קיימת בעם ישראל .. 

   גם שהעם היהודי היה בגולה , היהדות הדתית והחרדית למדה

   תורה והתפרנסה ., מעולם לא היה מצב כפי שקורה היום שעשרות

   אלפי חרדים אינם לומדים ואינם עובדים , ובעצם מי שמשלם מיסים כדי

   להחזיק אותם הוא מעמד הביניים .. העניים ממילא לא משלמים

   והעשירים מקבלים פטורי ממס.
   כשהרב עובדיה יוסף אמר שאם יגייסו אותם או יצטרכו להפסיק

   ללמוד תורה , הם יעזבו את הארץ לארה"ב , נשאלת השאלה למה

   הדתיים והחרדים באמריקה לא נזעקו להחלטה זו של הממשלה ?

   ולמה לא באו לעזרת אחיהם הדתיים? התשובה היא כי הם לא מבינים

   כיצד זה ציבור ענק נתמך ע"י המדינה מבלי לעבוד ..

   כי  באמריקה כל החרדים עובדים ומתפרנסים וגם לומדים תורה .
   בפרקי אבות נאמר : אהוב את המלאכה ושנא את הרבנות ..

   וגם על שלושה דברים העולם עומד : תורה , עבודה , גמילות חסדים ..
   הסולידריות צריכה להיות בקרב הזקוקים לנו . זקנים חולים נכים ומוגבלים ,

   למה אימי בת ה60 (לא הכי בריאה )צריכה להמשיך לעבוד לפרנסת

   הבית כאשר אברך צעיר שכוחו במותניו לא עובד?
    הסולידריות צריכה להיות הדדית . זו דעתי .
   שיהיה לך למשפחתך  ולכל בית ישראל חג פסח כשר ושמח

    

   ''

    


    

    


    


     21/3/13 09:20:

   עובדי קבלן "מעבדות מודרנית" לחירות תעסוקתית בהעסקה ישירה

   ''

     21/3/13 08:58:

   ''

   ארכיון

   פרופיל

   יצחק ג'קי אדרי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין