כותרות TheMarker >
  ';
  0

  תנו ללפיד לפחות 10 ימים של חסד

  9 תגובות   יום ראשון, 24/3/13, 13:16

  כעת גם בטוויטר:  https://twitter.com/Eyalo365

   

      

  רק אמר את המילה "אוברדראפט לאומי" ומייד מקטרגים עליו גפני, גלאון, שטייניץ, יצחק כהן ויחימוביץ . אולי במקום להתעסק ברטוריקה – תתמקדו במעשים (או במחדלים).

   

  יש משהו חסר אחריות (שלא לומר צבוע) במתקפה שאותה סופג הבוקר שר האוצר הטרי יאיר לפיד. אפשר לחשוב שתפקידה של אופוזציה הוא רק לבוא בטענות. רק לפני שבוע נכנס לתפקידו, עוד לא עשה כלום אבל הספיק לעבור שינוי תודעתי -  במקום רטוריקה על "החרדים", מתחיל לפיד לדבר על עובדות: מדינה לא יכולה להיות באוברדראפט תמידי וגדל. צודק שר האוצר, אם אנחנו רוצים לשפר את חיי ילדיינו אי אפשר להוריש להם חובות .


  בתגובה על דברי לפיד : "אני הולך להיכנס בגירעון, לצמצם ולקצץ" ניסה השר שטייניץ כבר הבוקר למזער את חשיפת האמת במשפט אווילי: "לפיד צודק, התקציב קשה - אך מצב המשק טוב" והראה בכך שהוא אינו מפנים את מה שלפיד מכנה "גרעון מפלצתי". לפיד הסביר: "במקום לנהל כלכלה אחראית לקחו הלוואות ענק ועשו חגיגות".

  שטייניץ עדיין מנסה עדיין למכור לנו את הסיפור הישן, של "צמיחה" שהושגה בעזרת הזרמות שקלים:  קניית מט"ח והורדת ריבית מבית מדרשו של ההליקופטר סטנלי פישר. הזרמת כספים זו (שהחלה עוד ב 2007 עם קניית אגח"ים בידי בנק ישראל - זו צורה של "הקלה כמותית QE ) הביאה לכאורה לפריחה וצמיחה. למרות השקאת המשק בשקלים ואשראי זול יצא הציבור למחאה ב 2011 והצביע ללפיד ובנט ב 2013 מסיבה אחת ברורה: כל הכסף הזה הצטבר אצל שכבה צרה בלבד ולכל האחרים המצב הכלכלי קשה מאשר היה לפני שנתיים ושלוש.

   

   

  הציבור הוא הריבון: הציבור העניק לבנט, לפיד ונתניהו מנדט ולא לשלי יחימוביץ אשר במשך שנתיים מנסה למכור את הסיפור שתקציב גדול שווה רווחה לאזרח. לפיד צודק שאין ארוחות חינם ומישהו בסוף צריך לשלם את החשבון. זה המקום שבו מגיע השאלה הגדולה: לא "מה יגיד לפיד" ? אלא:


  מה לפיד יעשה ? בטווח הקצר ובטווח הארוך.


  מגיע ללפיד, אם לא מאה, אז לפחות עשרה ימים של חסד.

   

  בפני לפיד עומדות כבר בזמן הקרוב הכרעות שיאפשרו לציבור לבחון רטוריקה לעומת המעשים:


  1. מחיר החשמל. לפיד דיבר במערכת הבחירות על כך ש"הם יעלו את מחיר החשמל כי מעמד הביניים סופג הכל".  האם ציפיתם ששלי יחימוביץ המחוברת לועדים הגדולים תצא נגד העלאת מחיר החשמל ? האם שלי יחימוביץ אינה מבינה שמחיר החשמל משפיע על עלויות היצור של המשק כולו ? בטוח שגם שלי יחימוביץ וגם לפיד מבינים את חשיבות אי העלאת מחיר החשמל – בפרט למשקי הבית הכורעים תחת נטל יוקר המחייה. האם מישהו מהם מציע הצעה אשר תמנע את ההעלאה: אולי תעריף דיפרנציאלי שבו  500 הקוט"ש הראשונים למשפחה לא יעלו.


  2. יצוא הגז. בזמן מערכת הבחירות נשאל לפיד על ידי פעילי מפלגתו בפייסבוק: " כיצד אתם מציעים שנפעל לכל הנוגע לעתודות הגז שנמצאות בשטח ישראל? במתכונת הנוכחית, האזרחים לא מרוויחים מהשלל כלל מכוון שהרווחים ברובם מופנים אל בעלי ההון (יצחק תשובה במקרה זה), האם תפעלו להגדיל את המס על הרווחים לטובת רווחת התושבים?כמו-כן, האם אתם בעד למנוע ייצוא גז בכמויות כמו אלא שהומלצו עד היום" תשובתו החד משמעית: " מסקנות ועדת צמח על ייצוא הגז הן אכן שגויות ועתודות הגז צריכות להיות מופנות לטובת אזרחי ישראל, לא לייצוא יקר שמשרת רק כמה טייקונים".


  3. מדי יום אנו שומעים על טייקונים שעורכים תספורות לחובות שלהם לציבור בעוד משכורות של מיליונים משולמות למנהלי העסקים של חברות אלו. ברור שלפיד מבין את הצורך למלא מחדש את הקופה הציבורית – האם ידע להטיל את הנטל על אלו שבאמת יש להם או שינהג כפי שנהג שטייניץ ויעלה מיסים עקיפים הפוגעים בכלל הציבור ?

   

   

  כל מה שנותר כעת נותר לציבור לבחון את המעשים לעומת ההבטחות:


  האם לפיד יפעל לרווחת כל הציבור או שבחסות רטוריקה חדשה ימשיך את המדיניות שהיטיבה עם המחוברים: הוועדים הגדולים ובעלי ההון המקורבים לשלטון. ימים יגידו. לא צריך אפילו לחכות הרבה.

   

   

  ''

   

  צריך לברך על הרטוריקה החדשה שמגיעה מלפיד ומבנט.

   

  ''


   

   

   

   

  מי שרוצה לראות מה דעתנו על "להאשים את טרכטנברג" (הכוון של סגן השר לשעבר כהן) מוזמן לראות מה הצענו לועדה: http://www.themarker.com/news/protest/1.938410

   

  אנו ("ישראל יקרה לנו" שהיתה אז חלק ממחאת הקוטג') כתבנו לוועדת טרכטנברג: "לא יקום שוק תחרותי עד שהמבנה המונופולסטי והקרטליסטי יפורק"

   

  בפנייה לוועדה כותבים יוזמי המחאה: "מבנה האוליגרכים בישראל נתמך על ידי ח"כים, צבא של עורכי-דין, רואי חשבון, אנשי תקשורת ויחצ"נים - כולם פוגעים ביעילות הכלכלה הישראלית" ■ דורשים הוזלת מוצרי המזון ב-40% תוך שנה

   
  "כדי להפסיק את הפקעת המחירים", כותבים יוזמי המחאה, "יש ליצור בישראל שוק פתוח ותחרותי. שוק כזה לא יקום ולא יהיה עד שהמבנה המונופולסטי והקרטליסטי יפורק. מבנה זה של אוליגרכים נתמך על ידי חברי כנסת, אנשי ציבור, צבא של עורכי-דין, רואי חשבון, אנשי תקשורת ויחצ"נים - כולם ביחד פוגעים לא רק בשכבות המוחלשות אלא ביעילותה וביכולת התחרותיות של הכלכלה הישראלית כולה. חניקת הכלכלה הישראלית בידי גורמים אלו בא לידי בטוי באי-מיצוי פוטינציאל התעסוקה והפריון המתאים למדינה עם הון אנושי מצוין".
   

  אנו מציעים פתרון שאינו מתבסס רק על שינוי העוגה התקציבית. השיטה שאנו מציעים לחברי הוועדה היא לטפל ענף-ענף - בכל אחד מענפי הצריכה בישראל. קרטל קרטל, זנגה זנגה (זהו אינו ביטוי היתולי: על הוועדה לוודא כי תחרותיות אמיתית קיימת בכל שכונה בישראל - לא ייתכן שבאזורים מסוימים תהיינה מספר חנויות השייכות לאותה רשת ואשר מביאות לכך שמתחרים אחרים נדחקים החוצה).

  תחילה, יש לסיים את מה שחוללה מהפכת הקוטג' בשוק החלב לצרכן הישראלי. משם להמשיך לסוגי מזון אחרים. לכשיפתח שוק המזון כולו לתחרות הוגנת ויירדו המחירים - ניתן יהיה לעבור לתחומים אחרים ומגוונים: משוק הסידקית, לביגוד, הנעלה ואף לשוק הרכב. צדק מנכ"ל אחת מחברות החלב אשר הגיב למחאת הקוטג' ביומה הראשון במילים: 'הכל יקר פה, גם המכוניות'. זוהי תמציתה של הבעיה שעל הוועדה לפתור. הקוטג' הוא רק סמל לבעיית יוקר המחייה כולו. אין זו בעיה של תקציב הממשלה או חלוקתו מחדש - זוהי בעיה הגדולה פי כמה מונים מכל שינוי שניתן לבצע בתקציב.

   

   

  ''

   

  ''

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אייל עופר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין