כותרות TheMarker >
  ';
  0

  יאיר לפיד רוצה לעזור לגברת ריקי כהן מחדרה - בואו נעזור לו

  4 תגובות   יום שני, 1/4/13, 19:34

  עדכון: לפיד טוען שמדובר בעשירון 7-8 : 

  ''

   

   

   

  אז אתה רוצה לעזור לגברת כהן ?

   

  ברכות יאיר, אחרי שנתיים של מחאה יש שר בממשלה שמבין על מה יצאנו לככרות. התובנות שהעלת ב"פוסט הגברת כהן" הן בטוי לאמת כלכלית פשוטה: הכלכלה (שזה אנחנו) חנוקה - כי הכל כאן יקר מדי.  הסיבה למיתון: לאזרחי ישראל נגמר הכסף. כל המשכורת הולכת על מחייה בסיסית: משכנתא (או שכירות), מזון, תחבורה (דלק לרכב או תחבורה ציבורית), תקשורת, חשמל, מים, ארנונה, חינוך ובריאות.  בתנאים כאלו כאשר השכירות עולה קונים פחות ונוסעים פחות.

  האמת יאיר, שעם משכורת משפחתית של 20,000 ש"ח לגברת כהן, בעלה ולדיהם היו צריכים להיות חיים סבירים עם יכולת לחסוך לפחות רבע ממשכורתם.  ברמת מחירים סבירה היא יכלה לשלם את כל ההוצאות ב 15,000 ש"ח ( 12,000 אם היא חסכנית) והיה נשאר לעתידה ועתיד ילדיה - אבל זה במדינה נורמלית עם מחירים נורמלים.


  אבל במדינה שלנו של הוצאה משפחתי של 24,575 ש"ח נחשב על ידי הלמ"ס כסל של "משפחה עשירה" (עשירון עשירי).   ומהי הוצאה ממוצעת: רבים מאיתנו מגיעים די בקלות להוצאות שמתקרבות ל 20,000 ש"ח (בדיוק כפי שתיארה הגברת כהן) רק על מחייה בסיסית.


  גברת כהן, שמצבה אינו טוב, היא עדיין ברת מזל, יחסית ל 50% מהעובדים אשר מרוויחים פחות מהשכר החציוני שהוא 6,000 ש"ח בחודש. (אל תשכח את בני ה 50+ שלא מוצאים עבודה אבל אינם נספרים כלל לא כעובדים ולא כמובטלים. גם הם חלק מהכלכלה).

   

  זה נשמע אבסורד: האמנם מי שמרוויח 24,000 ש"ח נחשב עשיר ? פחות מ 20% מהמשפחות במדינה מרוויחות סכום כזה. עבור רובנו להגיע לרמה פחותה מזו של צריכה דורש להכנס לחובות, לשבור חסכונות – כל זה בעוד שטייניץ מספר לנו על צמיחה. בשנים האחרונות אנחנו, השקופים עבורו, אט אט קמלנו כלכלית. את זה "באת לשנות".

   

  בוא ננסה להגדיר מהו עושר ומהו "מעמד ביניים". עשיר אינו רק טייקון גז או מנכ"ל בנק. גם מי שיכול לחיות כל חייו ללא דאגות פרנסה – למשל אדם שיש לו פנסיה תקציבית או מחזיק ארבע דירות או שותף במשרד עורכי-דין מהגדולים במדינה יכול להחשב במדינה עשיר. לעומתו: "מעמד ביניים" הם אלו שעובדים קשה ומצליחים לחסוך כדי לשפר את מצבם ומצב ילדיהם: חסכון לחינוך, חסכון לדירה. 

   

  על פי הגדרות אלו גברת כהן כבר אינה חלק ממעמד הביניים – היא לא מצליחה לחסוך. קל וחומר למי שנמצא ברמת הכנסה משפחתית של 8,000-12,000 ש"ח: ברמת הכנסה זו יש מרוץ יום-יומי אחר הקיום הכמעט מינימלי. 

   

  הנה מתוך דו"ח של מרכז המחקר של הכנסת:

   

  ''

  נוצרה סתירה:

  על פי הכנסותיה גברת כהן היא מעמד גבוה אך לפי (מה שנשאר אחרי) הוצאותיה היא מעמד נמוך


  איך זה קרה ? האם מצבה של גברת כהן (שמשפחתה מרוויחה יפה) הוא גרוע כפי שתיאר שר האוצר - מה זה אומר על משפחות שמביאות הביתה 12,000-15,000 ש"ח בחודש . לכאורה, משפחות אלו הן מעל החציון של המעמד הבינוני. לפיכך: האם כולנו עניים ?

   


   

  התשובה העצובה (לרובנו) היא שכן, גם אם מצבנו כיום טוב אנו בקלות יכולים להתדרדר. אנחנו מדינה עשירה שבה יש המון עניים בפוטנציה. לא נעים להודות בזה. קל להתעלם מזה כאשר אתה נוסע ברכב ליסינג ממוזג אבל לאלו אשר איתרע מזלם ואיבדו עבודה בהיטק פתאום מתברר שקניית רכב ואחזקתו הם הוצאה של אלפי שקלים בחודש. שלא לדבר על מזון. אם תשווה את מחירי המזון היום למה שהיה לפני 10 שנים יתברר לך שישראל, שבעבר היתה זולה יחסית לאירופה, הפכה להיות מקום יקר – ואת זה מאשרים כל הדוחות שנכתבו על מחירי המזון מאז המחאה.

   

  ברכות יאיר, שהבנת שלא הכל הוא בתקציב ובטבלאות האקסל אבל אין די בתובנה זו. כדי לשנות את הכלכלה צריך הרבה יותר מאשר תקשורת טובה עם הבוחרים דרך דף הפייסבוק. ובסופו של יום תצטרך לחזור לתקציב כדי לאזנו כי אתה צודק: יותר מדי זמן פיזרו כאן כסף וחגגו. אז מהו הדדיסוננץ? כיצד קרה שהכלכלה צמחה אבל האזרח נבל ?

   

  התשובה היא במבנה הכלכלי המעוות. מבנה שבו שכבה שאינה גדולה (אך אינה זעומה) מצאה דרך לחיות על חשבון השאר. השכבה הזו אינה רק המנהלים מנקרי העיניים עם משכורות של מיליונים. אם אתה רוצה לאזן את התקציב לא תהיה לך ברירה ותצטרך לענות על השאלה: ממי כן לקחת ? מיהם העשירים ואיך מוצאים אותם. יהיו כמובן פרשנים מכובדים שמייד יקפצו ויראו לך באותות במופתים שני שקרים נפוצים: 1. אם תיקח מיסים מההון העשירים יברחו 2. גם אם תעלה את מס ההכנסה על המרוויחים הגדולים זה לא יספיק.

   

  העובדות הן הפוכות:

  רבים מהעשירים חייבים את עשרם ואת הכנסתם למצבים מיוחדים במדינת ישראל. טייקוני איתני הטבע אינן יכולים לקחת איתם את ים המלח או את בארות הגז ולהעבירם ללונדון או לאיי הבתולה. מקבלי הפנסיה התקציבית אינם יכולים לקבל סכומים דומים (וצמודים) על חשבון ממשלת קוסטה-ריקה ובעלי נכסי הנדל"ן אינם יכולים להעביר את ארבע הדירות הרשומות ע"ש הסבתא לווילה בריביירה. הנכסים של העשירים נמצאים כאן וביכולתך למסות אותם. אלו שאצלם הצטבר העושר הם (ברובם) אלו שנהנו מכך שכל האחרים עבדו בשבילם. בדיוק כמו שקודמך יכול היה לשאול את נערי משרדו לגבי תמלוגי הגז: "איך קרה שאנחנו לא מקבלים מכך כלום" אתה יכול לבוא אליהם ולשאול: "מדוע אין בישראל מס רכוש שנתי המוטל על בעלי הנכסים הגדולים" ?

   

  אם תשאל שאלה זו, ותתחיל לבדוק מהו העושר והיכן הוא צבור – תוכל להגיע למצב שבו במקום להעלות את המע"מ ולהחמיר בכך את מצבה של גברת כהן תוכל להוריד את נטל המיסים ממנה ומכל אלו שמרוויחים עוד פחות.

  אבל אין די שתטפל בשאלות המיסוי ותייצר רפורמה של ממש בנושא זה. לא מספיק לבטל את המע"מ על המזון כולו ועל שאר ההוצאות הבסיסיות למחייה (חשמל עד ל500 קוט"ש לחודש, תרופות, ספרי לימוד). עלייך להביא לרפורמה גדולה מזו: רפורמת הורדת המחירים.

   

  מבנה המשק הישראלי נתון היום בידיהם של מספר מונופולים. חלקם שולטים בתשתיות (גז, חשמל, מים) וחלקם במוצרי הצריכה הנחוצים למחייה: חמש חברות אחראיות ל 41% מיצור המזון, שתי חברות שולטות ב 60% משווק המזון. מספר בנקים קובע לאן ילך האשראי. חברות הליסינג מקבעות מחירי מכוניות בשמיים, דו-אופול שולט ב 60% משטחי הקניונים במדינה, וקבלנים יושבים על קרקע ומחכים שערכה יעלה במקום לבנות ולשווק את כל הקרקע שאושרה עליה בנייה – היכן שלא תפנה יש במשק הישראלי חוסר יעילות אשר מביא לתוצאה אחת בלבד: הרבים משלמים יותר מדי למעטים.

   

  נ.ב. יאיר, מערכת הבחירות הסתיימה. הכדור במגרש שלך, סגור את הפייסבוק ותתחיל לעבוד. אין לך הרבה ימים של חסד. כולנו נריע ביציעים למעשים הנכונים.

   

   

   

  נ.ב מתוך פרסום של "מרכז אדווה". עוזר להגדיר מהו בינוני ומהו גבוה:


   

  ''

   

  ''

   

  ''

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אייל עופר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין