כותרות TheMarker >
  ';

  סין. עסקים בסין.

  בבלוג הזה תמצאו מידע, דעות ועצות בנוגע לשוק העסקי בסין. צוות החברה - מנכ"ל, סמנכ"ל, מנהלי מחלקות ויועצים – מעלים לכאן מאמרים, עדכונים, תובנות וקישורים מעניינים.
  קריאה מועילה ולהתראות בסין, צוות PTL Group

  PTL Group - קישורים

  גישה בין-תחומית: מפתח להצלחת מוצרים טכנולוגיים בסין

  0 תגובות   יום רביעי, 3/4/13, 13:20

  בחודש מרץ האחרון יצא לאור מגזין "גלובס לתעשייה" שהוקדש לנושא:

  רב-תחומיות ובין-תחומיות באקדמיה ובתעשייה.

   המגזין הופק ע"י מכללת אורט בראודה בשיתוף עם גלובס, לקראת כנס שנערך בנושא זה.  

   

  ''

   

   

  במגזין התפרסם טור של צבי שלגו, מנכ"ל PTL Group, שהתייחס לנושא הבין-תחומיות כמפתח להצלחת מוצרים טכנולוגיים בסין.

   

  להלן הטקסט המלא:

   

   

  בין-תחומיות  - מפתח להצלחת מוצרים טכנולוגיים בסין

   

  צבי שלגו, מנכ"ל PTL Group ויו"ר לשכת המסחר הישראלית בשנחאי, מסביר מדוע חברות ישראליות בשווקי יעד כמו סין חייבות ליישם שת"פ צמוד בין תחומי הניהול, השיווק, והפיתוח בתעשייה. שילוב של ידע מקומי בשוק היעד כבר בשלב הפיתוח מעניק למוצר יתרון תחרותי מובהק יותר.

   

  בין-תחומיות נדרשת לא רק בין תחומים מדעיים, אלא גם בין הדיסציפלינות השונות המעורבות במחזור חייו של מוצר טכנולוגי – פיתוח, ייצור, שיווק, מכירה. לכל אחת מהדיסציפלינות יש השפעה על המוצר הסופי ועל הצלחתו המסחרית. כשמדובר בשוק יעד כמו סין, שהוא בעל מאפיינים תרבותיים, אדמיניסטרטיביים, רגולטיביים ולוגיסטיים ייחודיים – יש חשיבות מכרעת לתהליכי עבודה בין-תחומיים בתוך הארגון, החל משלב הפיתוח. זאת משום שהאתגר הגדול של תהליך הפיתוח הטכנולוגי בתעשייה הוא השגת היכולת לסמן חדשנות שתיצור ערך כלכלי וחברתי ברור במקום בו נמכר המוצר הסופי.

   

  כבר שנים רבות שאנו עוסקים בפיתוח שוק של חברות טכנולוגיות ישראליות בסין. בתחילת הדרך אנו נוהגים לשאול שאלה בסיסית – "מהו היתרון התחרותי של המוצר בשוק הסיני?"על פי רוב התשובה שאנו מקבלים מהחברות מורכבת מתיאור מפורט של תכונות טכנולוגיות ושל יתרונות המוצר מול מוצרים מתחרים, אך אין די בכך. בשל מאפייניו הייחודיים של השוק המקומי חשוב להבין את התמהיל השיווקי במלואו, על היבטיו הלוגיסטיים, מחירו, גודלו, צורת אריזתו, מיתוגו ועוד. מניסיוננו, לחשיבה בין-תחומית המתבטאת בתהליכי שיתוף מידע והיזון חוזר בין המחלקות השונות בארגון כבר בשלב הפיתוח, יש משקל עצום ביכולת הפריצה של מוצר חדש לשוק היעד.

   

  הטכנולוגיה הישראלית קנתה לה מעמד של כבוד בשוק התעשייתי בסין. עם זאת, אין זו הטכנולוגיה שמובילה את התעשייה אלא דווקא השוק. כלומר, אם מתעורר צורך בשוק, יהיה כבר מי שיזהה זאת ויציע מוצר מתאים. מוצרים חדשניים ופורצי דרך, הינם בד"כ תוצאה של זיהוי הצורך והצלחה לאפיינו במושגים טכנולוגיים. שהרי רק אז נוצרת ההצדקה להשקיע בפיתוח ובייצור. כך עשתה אפל בפיתוח האייפון, כשאפיינה את צרכי השוק וזיהתה את הפוטנציאל השיווקי של הסמארטפון לפני כולם. כך גם הפיתוח הישראלי של כיפת ברזל, שנולד מתוך צורך ואילץ מומחים מתחומים מגוונים ליצור מוצר טכנולוגי חדש שהסתמך על טכנולוגיות מארגז הכלים של המפתחים. "צורך" של שוק, הוא מושג יותר מופשט ופתוח לאינטרפרטציה מאשר טכנולוגיה,והגדרתו מבוססת על מידע מקומי והבנה מעמיקה של שוק היעד.

   

  Think Global Act Local- מרכזי פיתוח בסין  

   

  במשק של היום, בו שווי שוק ממוצע של חברות כשנתיים אחרי הנפקה הוא מינוס 30%, רבות מידי הן החברות השואפות להימכר מוקדם ומוותרות על השלב האתגרי והיקר של הרחבת פעילות מסחרית, ביסוס החברה והפיכתה לרווחית. יותר ויותר חברות טכנולוגיות צעירות מגיעות לשלב ההתרחבות ומסחור המוצרים כשהן חלשות מבחינה פיננסית. קיצור תהליכים והתאמת המוצר לדרישת הלקוח הסופי מוקדם ככל שניתן, יתרמו ליכולת ההישרדות הפיננסית של החברות תוך שיפור חשיפתן לשווקים נוספים.

   

  ככל שהתעשייה הופכת לגלובאלית יותר וזמני התגובה שלה הולכים ומתקצרים, כך מתקצר גם מחזור חייו של המוצר. בתנאים אלו ההתחשבות בתנאי שוקי היעד העיקריים כבר בתהליך הפיתוח הופכת למשמעותית ביותר. כפי שלמדנו על בשרנו, מוצר שנראה מוכן ומוגמר בישראל, לא בהכרח מוכן לשיווק בשוק הסיני.

   

  כאן נדרשת ראייה בין-תחומית בתוך הארגון:

  חברה ישראלית המחזיקה מספר מהנדסים העוסקים בהטמעה טכנולוגית של המוצר בסין במקביל לצוות הפיתוח בארץ, תוכל להשיג הבנה מעמיקה יותר של צרכי השוק ואפיון קפדני של התנאים והמגבלות, וליצור התאמה מרבית לצרכי הלקוח הסיני כבר בשלבי הפיתוח. מהלך כזה ייעל גם את תהליך החדירה המתוכנן לשוק הסיני, מאחר ויצטבר באמצעותו ידע רב גם בתחום הניהולי, התפעולי והשיווקי –למשל בנושאי שירות ולוקליזציה של מערכות, הבנת מתודולוגיות ותהליכי רישוי ופיתוח אצל לקוחות, ליווי צמוד של ועדות בנושאי תקינה שהחלטות בהן יוצרות הזדמנויות חדשות או סוגרות אפיקי התפתחות מהעבר. ידע  זה יסייע לחברות להתכונן לחדירה מבחינה אסטרטגית, אם אכן ייושם באופן בין-תחומי בתוך הארגון. 

   

  חברות רבות זקוקות היום לנוכחות קבועה בסין כדי להשיג מטרות אסטרטגיות ארוכות-טווח בשווקי אסיה. בימים אלה אנו מקימים בשיתוף עם חברת מטריקס גלובל מרכז ביקורת תוכנה ופיתוח בסין.שלושה מרכזי מו"פ נוספים של חברות ישראליות בתחומי שירותי טלפוניה, רובוטיקה ותקשורת לוויינית,נמצאים כרגע בשלבי תכנון. בכל המקרים הללו, כוונת החברות היא למצב את עצמן בהמשך בשוק הסיני. במקרים אלו, הקמת פעילות פיתוח ובהמשך גם פעילות יצור בסין, היא חלק מאסטרטגיה גלובאלית רב-תחומית הרואה בסין שוק יעד מרכזי בשנים הקרובות.

   

  על אף הנטייה הטבעית לצמצם חשיפה בשלב הפיתוח והחשש המובן של חברות ישראליות משילוב צוות סיני בתהליך, ישלקחת בחשבון את העובדה שלממשלה הסינית משאבים אדירים המופנים לפיתוח טכנולוגיות והיא מעוניינת לקדם מרכזי פיתוח על אדמת סין כחלק מתפיסה מקרו-כלכלית שפיתוח כזה יוביל להאצת הכלכלה הסינית. זו הסיבה שאנו מצליחים היום להקים מרכזי פיתוח בשליטה ישראלית מלאה וללא שותפויות מקומיות כלשהן, ועדיין לגייס השקעות משמעותיות מהצד הסיני - רק משום שהם מוקמים בסין. 

   

  הקמת מרכזי פיתוח, תפעול ואף ייצור מחוץ לישראל עדיין נראית לרבים כצעד המזיק לכלכלה הישראלית, אך האמת הפוכה בתכלית. חברה ישראלית שתתעלם מהיתרונות העסקיים ומהידע המקומי באזורים אחרים של העולם, תפסיד יכולות ותשתיות הדרושות להצלחת מכירותיה בעולם, ובעיקר - תפסיד בכושר התחרות שלה.

   

  שילוב הידע בין התחומים השונים המעורבים בחיי המוצר הוא המפתח להצלחה מסחרית, אך היכולות הנדרשות ליצירת הצלחה של מוצר טכנולוגי פזורות כיום על פני הגלובוס. לכן טוב נעשה אם נתמוך בתהליכים גלובליים אלו ללא היסוס ונפתח יכולות שיתוף בידע המצטבר בין הגורמים השונים בחיי המוצר, החל משלב הפיתוח הן בארץ והן בשוק היעד.

   

   

  ''

   

   

   

  להתראות,

  צוות PTL Group

   

  חזרה לבלוג עסקים בסין

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   המומחיות שלנו בסין - PTL Group

   פוסטים מומלצים