כותרות TheMarker >
  ';

  כמו צמח בר

  מה לא יהיה כאן: פילוסופיות, הגיגים, על מה שהיה ועל מה שיהיה, כל השאר יכול להיות כאן

  חינוך בבלוג

  מהי רגולציה? הבט נוקב על פרשנות של מושג

  1 תגובות   יום שישי , 26/4/13, 14:40

  ועדת הרגולציה // הרגולטורים יתאמו עמדתם עם משרדי הממשלה; המועצה הלאומית לכלכלה תמנע צעדים מזיקים ( קישור למאמר השלם יבוא המשך)

   

  הכותרת המופיעה כאן למעלה הופיעה בעיתון דה מרקר מלפני יומיים.

  ואני ממש לא מתכוונת להתווכח עם הכותבים או העורכים של דה מארקר- הם מבינים בכלכלה  הרבה יותר טוב ממני.

   

  בהמשך הפוסט הזה אני אנסה להסביר איך ניסית להבין מהי "רגולציה" ומדוע קצת התייאשתי.

   

   

   

   

  אינטראקציה סימבולית היא גישה בסוציולוגיה הטוענת שלבני תרבות משותפת חולקים את אותה הפרשנות לסמלים ואירועים, פרשנות הנבנית לאורך זמן תוך כדי אינטראקציה בין אנשים. אירועי השבוע הזכירו לי את המושג בשל שפע הפרשנויות שניתנו למושגים בתקופה זו.

   

  כך למשל השדרנים שדיווחו על התאונה הנוראית שהראה בנשר שבה איבדה משאית את בלמיה מסרו שלנהג 16 עבירות תנועה וגם טענו שמספר זה הוא לא רב לגבי מי שנמצא הרבה שעות על הכביש. זאת כמובן פרשנות מענינת.

  בואו נחשוב על רופא מנתח שלזכותו עשרות ניתוחים. איך נתייחס לאותו מנתח אם דוחו"ות הניתוחים שלו יראו ל 16 פעולות לא תקינות שנערכו בזמן ניתוח?

   

  כך המונח  "חרדים" זכה השבוע לעשרות פרשנויות.  לחלק מהאנשים היו אסוציאציות של "כל החרדים רעים" וחלק דיברו על "חרדים טובים - בתנאי שיעבדו".  כל זה בסדר אם כי כמובן שיש אינסוף ויכוחים על כך בתקשורת.

  רציתי רק להעיר פה שיש גישה בסוציולוגיה שנקראת "רב-תרבותיות" שאומרת שאתה יכול לאהוב או לשנוא תרבות אחרת בתנאי שתכיר אותה- ובעניין זה אני מאד ממליצה לכל ציפורי הלילה שאני נמנית עליהם להקשיב במוצ"ש לשלוש שעות של תוכנית על התרבות החרדית בשם "מלווה מלכה" - (לא אני לא חרדית- התוכנית מרתקת לאנשים שמעונינים להכיר תרבויות) -

  הרגשתי היא שכל הכלכלנים שעושים את החישובים על "כמה החרדים האלו עולים לנו" כלל לא מכירים את התרבות החרדית וזה לא אומר שלא צריך להוריד מההקצבות הנתנות להם- צריך רק קצת ללמוד את הנושא יותר לעומק.

   

   

  פועלה של מרגרט תאצ`ר שנפטרה לפני שבועיים גרם היא זכתה לפרשנויות מענינות. ראש הממשלה נתניהו מיהר להצהיר שהיא היתה טובה לישראל- שזאת פרשנות קרתנית (אתנוצנטרית- יגידו הסוציולוגים) שלפיה נבחנת אישיות בראש ובראשונה לפי היותה או אי היותה טובה ליהודים.

   

  עיתון "דה מארקר" מיהר להביא את תורתה של גב תאצ`ר לפיה דה־רגולציה, שוק חופשי, הפרטה, צמצום הממשלה יביאו להבראת כלכלתה של מדינה ושהדבר גורם לאי-שיוויון ואבטלה. בבריטניה לא נותנים לגברת לנוח על משכבה בשלום והפירושים השונים לתורתה ימשיכו להדהד גם אחרי הבאתה לקבורה.

   

  . המושג דה-רגולציה הביא אותי לחשוב על המושג "רגולציה" ששמענו אינספור פעמים במדורי הכלכלה בטלוויזיה ובעיתונים. מדורי הכלכלה נוהגים לדווח על הנעשה בעולם הכלכלי כאילו גם מסעודה משדרות וגם ריקי כהן מחדרה סיימו תואר שני בכלכלה וכולם מבינים על המושגים שהם משתמשים בהם.

   

  בכלל- נראה לי שמדורי הכלכלה העמוסים "כלכליסט" "זה מארקר" "לילה כלכלי" ועוד יצרו מעין "תרבות משנה" של אנשים שמבינים או שמתיימרים להבין את מערכת הסמלים בהם גורמי תקשורת אלו מרבים להשתמש.

   

  אבל כרגע בואו נחזור ל"רגולציה".  סקרנותי הביאה אותי לחיפוש מהיר ב"גוגל"  שם מצאתי הגדרות שונות של המושג כאשר למשל בפרסומי המכון לדמוקרטיה מצאתי את המשפט -"בקרב העוסקים בתחום אין כיום הגדרה אחת ומוסכמת לרגולציה" מה שכבר יוצר בעייה כי על פי גישת האינטראקציה הסימבולית זה אומר שכל אחד יכול לפרש את המונח כרצונו וכי לא קיימת הסכמה לגבי החובות או הזכויות הקשורות למושג זה.

   

  ובכל זאת- בין ההגדרות השונות כולל האקדמיות מצאתי  כי יש  איושהיא הסכמה לגבי  מושג הרגולציה

   

  מדובר  בסוג של פיקוח שנעשה על ידי גורמים שמונו על ידי הרשות המבצעת ושתפקידה לגרום לאיזהשהוא סדר במוסדות או ארגונים בהתאם לחוקי המדינה\\

   

   

  יפה, אם זה כך אז למה מפרסם "דה מרקר" במאמר המצורף שורה של החלטות שבהם  הוחלט שצריך לפקח על הרגולטורים?  האם אין כאן החלטה אבסורדית? הממשלה ממנה רגולטור שיפקח על החלטותיה ואז מנסחת שורה של חוקים שבאה להגביל את  עבודתם של הרגולטורים שהיא עצמה ממנה ומממנת?

   

  http://www.themarker.com/news/1.2002795

   


  נספח: מתוך פרסומי המכון לדמוקרטיה

  מהי רגולציה?

    בקרב העוסקים בתחום אין כיום הגדרה אחת ומוסכמת לרגולציה. במובן הרחב נוטים להתייחס אליה כ"החוקים והתקנות המשליטים סדר ביחסי החליפין של סחורות ושירותים" (ארבל-גנץ, 2003: 14).

   

  לפי הגדרה זו, כל חקיקה היא רגולציה ומטרתה לכפות באופן חוקי כללי התנהגות מחייבים (לוי-פאור, רגולציה). מדובר בפעולות של הסדרה, פיקוח ואכיפה שנועדו לכוון ולווסת פעילויות פרטיות בתחום או בשוק כלשהו ולפקח עליהן. את הרגולציה עושה בדרך כלל סוכנות או רשות רגולטורית עצמאית שהוסמכה לכך מתוקף חוק. לעתים רחוקות עושה את הרגולציה הממשלה עצמה.

   

  חשוב לציין כי הרגולציה אינה חייבת להתבצע מטעם המדינה, אלא יכולה להיעשות גם מטעם גופים "חוץ-מדינתיים" כגון ארגונים בחברה האזרחית או אפילו ברמה הבין-לאומית הרגולציה מתבצעת באמצעות תקנות (חקיקת משנה), הנחיות, הוראות, צווים וכו`, שבאמצעותם הרשות הרגולטורית שואפת "להשיג מטרה אחת או יותר מאלה: שמירה על קיום החוק, מניעת סטיות, הגנה על הפרט, מניעת השתלטות גורם כלשהו על התחום המפוקח"

   

  ברשות הרגולטרית פועלים בדרך כלל בעלי תפקידים מקצועיים מאוד שמומחים בתחום הרלוונטי - הן אקדמאים והן "אנשי שטח". הרשות הרגולטורית אינה קובעת מדיניות, אלא אחראית על הוצאה לפועל של המדיניות שקובעים משרדי הממשלה.

   

  הרגולטור הוא אמנם גוף מקצועי, אבל הוא כפוף להחלטות פוליטיות. במקרים רבים עלותה הכספית של הרגולציה אינה ברורה וחד-משמעית, שכן בעיקרה היא נועדה לקבוע כללי התנהגות במשק, ועלותם של כללים אלה אינה משתקפת בהכרח בתקציביהן של הרשויות הרגולטוריות או בתקציביהם של הגופים הנתונים לרגולציה  ???? 

  http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1992025 

   

  http://www.haaretz.co.il/gallery/television/1.198834

   

  וכמה שאלות נוקבות לעורכי העתונים הכלכליים?

   

   

  באיזה תחומים מונו רגולטורים על פי החלטתת הרשות המבצעת?

  איך נבחרו התחומים?

  איך הם מתוקצבים?

  מי הם הרגולטורים ומה  הכשרתם?

  מה קורה שרגולטור לא מבצע את עבודתו ויש תקלה חמורה בשטח עליו הוא מופקד

  (כמו בבנקים כרגע או ברשות השנייה שלא עושה את עבודתה)

  למה אין שקיפות בנושא?

   

  וכמה שאלות אישיות?

  האם יש רגולטור שמפקח על רישוי של כלי רכב כבדים?

  האם יש רגולטור שמפקח על הרשויות המקומיות כאשר כל יום יש ראש רשות שמועמד לדין?

  האם יש רגולטור שמפקח על בחירת הזכינים למזנונים בתחנות רכבת?

  האם יש רגולטור שמפקח על רישוי כלבים תווקפניים? האם יש מעקב אחרי הבעלים?

  האם יש רגולטור המפקח על השערורייה שחיילים לא יכולים להגיע לבסיסיהם ביום ראשון?

  האם יש רגולטור שמפקח אם בכלל חברי הכנסת עובדים ביום שני שלישי רביעי כי במליאה הם לא היו?

   

  ו

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     5/12/14 04:11:

    

    

   רגולציה ? הצחקת אותי... 

    

   הממשלה -- אף ממשלה -- לא מסוגלת להיות רגולטור. זה הוכח ומוכח כל פעם מחדש:   

    

    

   "המבקר גילה כאוס רגולטורי נרחב, אי־בקיאות בחומר והיעדר פרוטוקולים שפגעו ביכולתו של משרד התחבורה לבקר את הנעשה באגד. הביקורת העלתה פערים ניכרים בהצגת עלות הסכם התחרות שנחתם עם אגד רק ב–2010, כשהאוצר טען שמשמעותו עלות של 683 מיליון שקל למדינה בשנה - בעוד שאגד טען לתקצוב כפול של 1.3 מיליארד שקל. המבקר גילה שמשרד התחבורה ומשרד האוצר הסתפקו בהערכות כלליות למרות הסכומים הגבוהים שעמדו על הפרק, ולא הציבו יעדים למשא ומתן.

    

   קטע מתוך, 

   כיצד פקיד בעירייה יכול לנפק חתיכת נייר ששווה 150 מיליון שקל?

   סיפורו של עו"ד גלבוע מביא בקליפת אגוז את הסיפור הכלכלי של ישראל בעשור האחרון: כיצד עושים כאן כסף ועל חשבון מי

   http://www.themarker.com/wallstreet/1.2504617    

    

    

    

   "זהו מהלך של הפחתת נטל הרגולציה בישראל, באמצעות קביעת מדדים ברורים למדידת העלות של הרגולציה מול התועלת שלה."

    

   קטע מתוך,

   2 מיליון מבוטחים נגד המפקחת על הביטוח

   פוליסה אחידה בביטוח ניתוחים פרטיים תקל על הלקוח הפרטי, אך עלולה לפגוע בעובדים החזקים במשק

   http://www.themarker.com/news/health/1.2501475