כותרות TheMarker >
  ';

  כי האדם עץ השדה

  כי האדם עץ השדה / נתן זך

  כי האדם עץ השדה.
  כמו האדם גם העץ צומח
  כמו העץ האדם נגדע.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא שואף למעלה
  כמו האדם הוא נשרף באש.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  אהבתי וגם שנאתי
  טעמתי מזה ומזה.
  קברו אותי כחלקה של עפר
  ומר לי, מר לי בפה.
  כמו עץ השדה.


  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא צמא למים
  כמו האדם גם הוא נשאר צמא.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  0

  הקב"ה עצמו העניק את האש לאדם הראשון

  4 תגובות   יום שישי , 26/4/13, 15:20

  ''

   

  הקב"ה עצמו העניק את האש לאדם הראשון

   

  האש היא אחד מיסודות הטבע ,אשר בלעדיהם אין אנו יכולים לחיות .כאשר למד האדם להבעיר את האש-הפך ל"שליט" על יסוד  זה. בעזרת האש, אנו מבשלים את מזוננו, מחממים את גופנו ואת ביתנו.

   

  לפי המסורת היהודית ,הקב"ה עצמו העניק את האש לאדם הראשון,כדי לעזור לאנושות להתפתח..במדרש נאמר: "כיון ששקעה החמה במוצאי שבת ,התחיל החושך ממשמש ובא ונתיירא אדם הראשון ... מה עשה הקב"ה? זימן לו שני רעפים, והקישן זה לזה ויצא מהן אור ובירך עליה ... מה בירך עליה? "בורא מאורי האש".

   

  מאז ראשית תולדות האנושות ,נתפסה האש כאחד האמצעים העיקריים המסייעים לאדם להתגבר על הסכנות האורבות לו ולהתקדם בפיתוח תרבותו. כך מתבטא בן-שמאי בנדון: פיתוחן של שיטות בדוקות בייצורה של האש ובאופני השימוש בה ,הניח את היסוד לתרבות של מלאכת-מתכות, שהיא הסימן המובהק של ההפיכה העמוקה, שבאה במצבו הרוחני והיישובי של האדם בסוף תקופת-האבן.

   

  התפתחות זו ,הניחה את היסודות החומריים הראשונים לטכניקה מתוכננת ולכלכלה חברתית, שהן מיוסדות על שיעבוד האנרגיה שבטבע לצורכי-האדם.ולפיכך ,לא ייפלא שתופעות האש ותכונותיה תפסו בכל הדורות ובכל העמים ,מקום חשוב במחשבה ובמעשה. האש הינה חלק בלתי נפרד מתרבויות העולם, בעקבותיה נוצרו אלילים, אגדות, חגים, פולחנים, סיפורים, שירים והמצאות אשר שינו את פני העולם.

   

   לפי הרש"ר הירש:דווקא הוצאת האש המלאכותית[בימי חול]- היא הכוח המביא ומבטיח לאדם את שלטונו האמיתי על העולם הגשמי. רק על ידי האש, עושה לו האדם את כלי מלאכתו וחודר אל תוך תוכם של החומרים ... לפיכך אנחנו מבינים ,מדוע הוציא הכתוב את ההבערה, כסוג של מלאכה בשבת, מכל שאר אבות המלאכה ... שביתת מלאכה בשבת -היא ההודאה שה' הוא שהעניק לאדם את כוח השליטה בעולם הגשמי, ושאין לאדם לנהוג בשליטה זו אלא כעובד ה'. השבת באה להזכירנו ,שהקב"ה הוא היוצר והבורא, וכי כל מה שניתן לנו הוא על מנת שנכבד את רצונו ונקיים את מצוותיו.

   

  הסטורית,לא ניתן לקבוע  במדויק כיצד ומתי נפגש האדם בפעם הראשונה באש. סביר להניח ,שהאש נתגלתה בתקופה הקדם היסטורית, במקומות שונים על פני כדור הארץ אצל קבוצות בני אדם שונות.

   

  ניתן להניח כי אנשים ראו את האש לראשונה כ-500.00 לפני הספירה הנוצרית, מתוך התפרצות של הר געש, ממכת ברק או מהדלקת של צמחייה יבשה בעקבות קרני השמש שחיממו אותה עד להבערת אש.

   

  הבעיה הגדולה הייתה ,כיצד לשמור על האש אשר נוצרה מסיבה טבעית -ולהעבירה אל אזור המגורים של הקבוצות השונות. במרוצת השנים ,למד האדם הקדמון כיצד לשמור על האש שלא תדעך.

   

  כעבור הזמן ,למד האדם הקדמון לפתח שיטות לשמור על אש חזקה לאורך זמן, מבלי שתדעך -וכך היא שירתה מטרות שונות [חימום, בישול ותקשורת בעזרת עשן בין קבוצות שונות שהיו רחוקות אחת מהשנייה]. הטיפול באש הוטל על הנשים אשר היו נשארות בכפר, כאשר הגברים היו יוצאים לציד. בגלל חשיבות התפקיד על שמירת האש - נשים אלו היו מכובדות ביותר,אך היה זה עול נכבד ואחריות גדולה.

   

  במהלך השנים האדם הקדמון למד להבעיר אש בעצמו, כאשר העדויות הקדומות ביותר בכל הקשור לגילוי האש, הן העדויות על שיטות הבערת האש. העדויות הבטוחות הקודמות ביותר על הבערת האש בידי האדם הייתה מלפני כ- 180,000  שנה  בערך. 

   

   השיטה הקדומה ביותר להבערת האש הייתה :לשפשף מקל עץ קשה בחריץ שנחרת בגזע עץ. שיטה זו נהוגה גם כיום אצל עמים כמו פולנזיים ואוסטרליים רבים.  שיטות  הבערה מאוחר יותר היו: הקשה של שני אבנים שנקראות הצורן, המכונה אבן  אש. 

   

  לאחר  200,000  שנה של ניסיונות  גדל מספר המשפחות שברשותם הייתה האש מצויה ,ואם כבתה האש לא היה זה אסון.

   

  במיתולוגיות רבות ,תופסת האש מקום מרכזי.האלים רצו למנוע מן האדם את השימוש באש, ובכך להבטיח את עליונותם עליו. מעשה גבורתו של פרומתאוס ,אשר גנב את האש מהאלים העניק לאנושות את האמצעי החשוב הזה. הפגניות היוונית רואה את הענקת האש לאדם ,כנוגדת את רצון האלים – ועל כך מלמד העונש האכזרי שהענישו את פרומתאוס על גנבתו.

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     27/4/13 07:44:

   צטט: אביה אחת 2013-04-27 07:25:26

   אסתר רבקה - תודה על הפוסט - שבת שלווה

   תודה אביה ושבת ברוכה לך

     27/4/13 07:25:
   אסתר רבקה - תודה על הפוסט - שבת שלווה
     26/4/13 17:57:

   צטט: נסיהגולן 2013-04-26 17:51:05

   והשלב האחרון באבולוציה של ביות האש הוא כמובן השימוש המופרז שעושים בה בשירים המכונים "ים תיכוניים": "אש בוערת בליבי", "נפשי נשרפת אש"... וכן הלאה וכן הלאה.

   חח..אהבתי

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   אסתר רבקה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רשימה

   רשימה