כותרות TheMarker >
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  יאיר לפיד, האם שנאת חרדים זו אידיאולוגיה.

  6 תגובות   יום שבת, 27/4/13, 22:47

  בימים שהקהילה האורתודוקסית האמריקאית נלחמת את מלחמת השיער 3 אצלנו נלחמים החרדים במלחמת קיום אמיתית עם שר האוצר יאיר לפיד. בשתי היבשות מככבת מורשתו של  הרב שך ז"ל מנהיגה הדגול של הקהילה החרדית, ואצלנו  שואלים האם אצל יאיר לפיד הנושא החרדי הוא אידיאולוגיה או פלטפורמה בדרך לקידום פוליטי?   

   

  מלחמת השיער 3 מקורה ברצון של רב בכיר בקהילה האורתודוקסית האמריקאית שניסה לטעון כי כיסוי השיער לאשה היהודית מקורו במנהג (דרבנן ) ולא מהתורה.  הרב מיכאל ברוידא שעומד "במרכזו של  הסקנדל " הוא גם פרופסור למשפטים באוניברסיטת אמורי באטלנטה ,ג'ורג'יה וגם דיין עד לאחרונה בבית הדיו הגדול של הקהילה האורתודוקסית בארה"ב . 

   

  בתחקיר עתונאי נרחב שהתחיל לפני כשבועיים חשף סטיבן וויס, בלוגר , עיתונאי בערוץ היהודי  ומגיש תכנית טלביזיה בערוצי הכבלים בארה"ב, כי הרב ברוידא השתמש במשך שנים רבות בפסבדון-כפיל  בשם הרב הרשל  גולדוואסר שנהג להשתמש בתגובות של הרב גולדוואסר  לפאר את שמו ואף נרשם לארגון רבנים מתחרה. בעקבות הכתבה הראשונה נאלץ הרב ברוידא להתפטר נחברותו בבית הדין הגבוהה בארה"ב. 

  ''

  סטיבן וויס חשף את "הסקנדל הגדול" שבו מעורב הרב מיכאל ברוידא , 

   

  בכתבה נוספת שפורסמה לפני כמה ימים  מתואר כי לאחר שהרב ברוידא פרסם מאמר בנושא כיסוי ראש לנשים באחד מכתבי העת החשובים בארה"ב, Tradition, פורסם מכתב (קישור) של אדם בשם דוד כתר ובו סיפור על שניים מגדולי ישראל: הרב יהודה גרשוני והרב שך. לאחר זמן קצר, פרסם הרב ברוידא מאמר קצר נוסף בTradition, כהמשך למאמר הראשון, ובו הוא מתאר כי בזמן האחרון הגיע לידיו מידע חדש שמצטרף ומחזק את הדברים שהוא כתב במאמר הראשון. בין היתר הוא הביא את מכתבו של אותו דוד כתר עם סיפוריו על גדולי ישראל הנ"ל כמחזק את דבריו.

  ''

  הרב מיכאל ברוידא, פרופסור למשפטים ומבכירי הקהילה האורתודוקסית בארה"ב ,נמצא במרכזו של "סקנדל גדול " 

   

  את האמור בכתבה  מתאר הבלוג "רב צעיר " . : 
  התחקירן המבריק שחשף את פרשת הרב ברויד החליט לבדוק מה ידוע על אותו דוד כתר. הוא השיג את הכתובת ומספר הטלפון שדוד כתר הציג בפני זה שפרסם את מכתבו, וגם אסף אי אלו פרטים ביוגרפיים שדוד כתר כתב על עצמו כדי שדבריו ייראו כאמינים. התחקירן בדק את הכתובת (בארץ, אגב), את מספר הטלפון, את רישומי שמות העולים לארץ בתחילת קום המדינה, את שמות בוגרי אוניברסיטת קולומביה שדוד כתר טען שהוא בוגר שלה, ובאף אחד מאלה לא מצא זכר לקיומו של דוד כתר.

   

  אז מה לרב שך  וליאיר לפיד ? הרב אפרים שך ז"ל  בנו של הרב שך ז"ל עזב את הקהילה החרדית ,הצטרף לאצ"ל וחלק מבניו הם חילוניים גמורים. בראיון נדיר שהוא נתן הוא מספר כי אכן אמו גוטה ,רעיתו של הרב הגדול אכן הסתובבה ללא כיסוי ראש כמנהג הליטאים . ההונגרים מסאטמר היו יותר קפדנים .

  ''

  הרב אפרים שך הבן על רקע תמונת אביו- הבין אבל לא סלח 

   

  באותו ראיון מספר אפרים שך הבן כי כשנפטרה אמו הוא שהה בחו"ל .: מספר הבן אפרים :

  "רגע המשבר הגדול ביותר במערכת היחסים בין אפרים לאביו לא התרחש כשהוא עזב את הישיבה, אלא דווקא ביום בו נפטרה אמו ב-69'. "זה קרה כשהייתי בחו"ל ואבא אמר לי שאין לי מה לצאת לארץ שכן הוא רוצה לערוך את הקבורה בשעות הקרובות ואני לא אספיק להגיע ללוויה", משחזר שך. "אבל למה? שאלתי אותו ואבא ענה: 'העיכוב גורם לביטול תורה עצום. הבחורים מסתובבים כל הזמן סביב המיטה ואומרים תהלים. זה לא יכול להימשך כך…'"
  ואתה נפגעת מזה?

  או-או! מה-זה נפגעתי. ועוד איך נפגעתי. ותבין שאני הייתי היחיד שיכול להגיד קדיש. אין עוד בנים. מאוד מאוד נפגעתי".
  הבנת את הצד שלו?

  "בשום פנים ואופן לא. שנים זה כאב לי. לא תפסתי איך הוא עשה לי דבר כזה. לא הבנתי. לא דיברתי איתו שנה. הוא כתב לי ולא השבתי לו. הוא ידע שאני ברוגז והמשיך לשלוח מכתבים וניסה לפייס".
  מה הוא כתב בהם?

  "שהוא עשה את זה לכבוד התורה ועשה את זה לכבודה". 
  מתי סלחת לו על זה?

  "חזרתי לדבר איתו אחרי שנה, אבל להבין את הצד שלו הבנתי רק ב-71' כשהוא שכב בבית החולים תל השומר. גילו אצלו סרטן והוא עמד בפני ניתוח. ואז, בנוכחות פרופ' שיבא, הוא אמר לי שהוא רוצה שאני אקח אותו חזרה הביתה, כי אין לו בבית החולים את האפשרות ללמוד כמו בבית. אז הבנתי שאין מה לעשות – לימוד תורה אצלו קודם לכל. קודם גם לבריאות שלו. הבנתי אותו, אבל המשכתי להבין גם את הכעסים שלי".

  ואז הוסיף שך עדות מעניינת על אביו: "אבא היה קנאי לניצול כל דקה פנויה ללימוד. כשבחורים עמדו בתור כדי לבוא ולהתייעץ איתו, בשניות שחלפו משבחור אחד יצא מהחדר ועד שבחור אחר נכנס, הוא היה מרכין את הראש ושוקע באחד הספרים שלפניו, פעם ב"קצות" פעם ב"שיטה". אבל מהרגע שהוא שמע צרה כלשהי מאחד התלמידים הוא לא נח, עד שהוא הצליח לסייע לו במשהו. הדאגה והאכפתיות שלו למצוקות פשוטות, לכאורה, שהעלו בפניו תלמידיו היו מדהימות".

   

  הרב שך שהיה גדול בתורה לא היה מוכן לבטל לימוד תורה של רבים מפני כיבוד זכותו של בנו להשתתף בהלווית אמו . כמה טראגי וכמה משמעותי. הרב שך היה יכול להיות מנהיג של קהילה קטנה וסגורה שמתמודדת  בסגפנותה עם תאוות החיים ומצוות הקיום ,אבל בהיותו מנהיגם של מאות אלפים הוא כבר איננו יכול להעמיס את הסגפנות והעקרונות על קהילות אחרות . זו שגיאתו הגדולה של הרב שך וזו היתה מדיניותו שהובילה מאות אלפי חרדים ואת תומכיהם מש"ס (שאף הם חיבים את קיומם לתמיכתו של הרב שך ) להתכחש לחובתיהם למדינה ולעצמם  ושהביאו את המדינה למצב בו ציבור של מאות אלפים נסמך על קופת המדינה , חי בעוני ובסגפנות ומתנזר מלימודי ליבה ומחובות קיומיות.

  ''

  יאיר לפיד שר האוצר. האם שנאת חרדים זו אידיאולוגיה ? 

   

  שר האוצר יאיר לפיד חייב להבין כי מאות אלפי עניים חרדים ובני משפחותיהם הם קורבן של מנהיגות חרדית בעבר ומכאן שמלחמתו צריכה להיות נגד המנהיגות ולא נגד התלמידים החרדים ,כי כשר אוצר הוא אחראי לכל עניי ישראל .

   

  שאלו את הרב שך האב מדוע הוא פוסל את המפמניקים אוכלי הטרפה ואינו פוסל את הליכודניקים אוכלי הטרפה . ענה הרב שך (לפי אמרי בנו אפרים ) : כי אצל המפמניקים זו אידיאולוגיה ואילו הליכודניקים סתם נהנים .גם הרב שך ז"ל חטא בשנאת חינם ובפיזור פירורי אידיאולוגיה של שנאה כלפי המפמניקים והקיבוצניקים , כפי שזה נעשה היום מדי פעם על ידי הרב עובדיה יוסף . 

   

  מי שראה את מחזהו של א.ב יהושע "הילכו שניים יחדיו " היה מתרשם כי אם בן גוריון וזבוטינסקי היו נפגשים היום על מדוכת הגיוס  סביר להניח שז'בוטינסקי היה מורה לגייס מייד כל חרדי וכל ערבי ואילו בן גוריון היה מוכן להיות יותר ותרן בנושא, מתוך שיקולים פרקטיים. המנהיגים שנפגשו בלונדון ב 1934 שש עשרה  פעמים בתיווכו של מר חשמל פנחס רוטנברג, הביעו  שאט נפש מהחרדים הקיצוניים המתנגדים להקמת מדינה יהודית , אלא שבעוד בן גוריון שנא את ה DNA של יהודי הגולה ללא הבדלים, הרי שז'בוטינסקי החילוני, הליברל והדמוקרט , שנא בעיקר את הדתיים הקיצוניים והעדיף על פניהם אפילו את האוכלוסיה הערבית בפלסטינה.  

   

  אז אצל יאיר לפיד שנאת חרדים זו כנראה אידיאולוגיה וזה עלול להיות מאוד מסוכן.  . 

  דרג את התוכן: