כותרות TheMarker >
  ';

  חוק ו/אי סדר

  אנחת מדינת הרווחה

  1 תגובות   יום חמישי, 23/5/13, 14:17

   

  אז זהו. מלאו לי 50. די מטריד, האמת. כלומר אומרים שזה רק מספר ובכל זאת, אצטרך להתרגל לזה. בינתיים עד ואולי על מנת שאתרגל, אנסה לאמר משהו על או אפילו ל.. שר האוצר החדש. זה שהתברכנו בו בעקבות הבחירות  זה שעוד לא יצאו מאות אלפים להפגין נגדו, בין אם בשל ההלם ובין אם בשל התקווה הגדולה כל כך שלא יכזיב, שיהיה משהו אחר. אנסה לדבר אליו בגובה העיניים. אולי אפילו, וכמובן רק בגלל הגיל[i], קצת מלמעלה.

   

  מהמקום בו חגגתי את יום ההולדת שלי, נכון בעיני לאמר לשר האוצר החדש שיש להבחין בין ההצלחה שלו למנוע מחאה, לבין ההצלחה של המדיניות הכלכלית שלו. זה לא אותו הדבר. נכון אפילו לאמר, שאלה שני דברים שונים בתכלית. אחד ההבדלים הברורים יימצא במקום שבו על שר האוצר החדש (והנאה יש לאמר) להבין, שאם שבים ועושים את אותו הדבר, התוצאה תהיה אותה תוצאה. אם תימנע מלקחת יותר מהחזקים, אם תטיל מסים על החלשים ולא תעז אלא לתאם פגישה מתוקשרת אך מגומגמת עם בכיר בטבע במקום למסות אותו ואותם ואת רווחיהם האדירים, שאינם מחלחלים לשום מקום בשל עבודות חייטות מזהירה אך גם די מגעילה של טובי היועצים, אם כך תעשה, תגיע לאותה תוצאה. התוצאה הזו,  היא תוצאה שרחוקה מלהיות טובה כפי ששטייניץ וביבי ניסו לספר לנו לפני ואחרי גלי ההפחדה הרגילים שהם אוהבים כל כך.

   

  לכאורה, אבל רק לכאורה, בעיני קפיטליסט' הכיוון שלך הוא כיוון של הצלחה, אבל אם הוא קפיטליסט הגון וישר הוא יבין שזה לא המקרה. השיטה ש"הצליחה" עד כה, השיטה בה לוקחים מהציבור הרחב ומקטינים עוד יותר את הסיוע לחלשים השיטה הזו שבה בחרת, זו שכביכול לא נכשלה עדיין, רחוקה מלהיות הצלחה של ממש. בשיטה הזו, החלשים ייחלשו עוד יותר והחזקים, אלה שידם תחובה כבר עמוק לתוך הכיס הציבורי כמו גם לכיסים הקטנים של כל אחד מאתנו, יתחזקו עוד יותר ועדיין, המשק הישראלי לא יתרומם ולא יבריא עקב כך אלא להיפך.

  הוא לא יבריא גם אם תמשיך להתראיין ולספר שזה מה שעתיד לקרות ושעוד שנתיים יהיה טוב יותר. הוא לא יבריא אלא להיפך. הרקמה החברתית שמצבה אינו מזהיר תימתח ותימתח בשל הפערים הבלתי נסבלים שבה, תימתח ותימתח עד שתיקרע ותקרע לגזרים את הקהילה שאנו מנסים לבנות כאן. אולי זה לא יקרה תוך שנתיים כי להפחדה ולהסתה ולשקרים יש כוח משלהם, אבל זה הולך ומתהווה ורק עיוור לא יראה זאת. רק עיוור יכחיש שבשיטה הזו הצלחת הניתוח פרושה אין ספור חולים מתים ללא כל צורך וסיבה ולא לכך קבלת מנדט מציבור רחב כל כך.

   

  אז נכון שאפשר לתת לזה הסברים דרוויניסטים של צדק בחלוקת המשאבים ואפשר לספר שמגיע להם כי הם מייצרים מקומות עבודה ותורמים למשק, ואפשר לאמר שבלי יוזמות עסקיות שרק "הם", הנפילים, יכולים להניע, לא תהיה צמיחה ואפשר גם להסית נגד עובדי חברת החשמל ואפילו די בצדק אבל עדיין, לא שם הפתרון. חייבים לעשות משהו אחר. רק אם ייעשה משהו שונה, נגיע לתוצאות שונות ואז מגיעה השאלה הבאה. מה בדיוק אתה רוצה להשיג.

   

  כלומר אם מתאים לך לשמר את מבני הכח הישנים, אם ברצונך להנציח את האמונה שהעניים ורק העניים אשמים במצבם ולעשירים מגיע יותר ויותר ועוד ועוד, אם לשם אתה רוצה להגיע ובשביל זה נכנסת לפוליטיקה למרות שעד כמה שאני יודע לא היית חייב לעשות כן, אז המשך בדרכך זו. אבל אם אתה מתכוון להגיע למקום אחר, אם אתה למשל רוצה להפוך את ישראל למדינה צודקת יותר, טובה יותר, למדינה חזקה יותר, למדינה שנרצה לחיות בה לא רק בגלל הפחד ממה שעלול לקרות מעבר לים או בשל האיום האירני אלא כי בנינו ואנו בונים כאן קהילה טובה יותר, אולי אפילו חברת מופת, אז עשה זאת אחרת.

   

   לא נכון לאמר שבשום מקום לא הצליחה השיטה של לקחת מהחזקים. זה לא נכון ראשית, כי לא באמת ניסו לקחת מהם כפי המידה. במקרי קצה, לקחו מהם הכל. בשאר המקרים, לוקחים מהם די מעט, ממש מעט, מעט מדי ורק אחרי שביקשו יפה והתחננו אפילו וריצו לוביסטים והובטח שלא תיפגע התמיכה הפוליטית. רק השיטות האלה נוסו ואלה הן השיטות שעליהן ניתן לאמר שהן לא עלו יפה.

   

  אבל לאחרונה התחילו להבין שזה לא היה מספיק ולא היה נכון, רק לאחרונה התחילו שהגאונות של כמה ענקי היי-טק אינה מסתכמת בניצול פועלי דחק מעבר לים במקרי הרע יותר ועובדי קבלן בשכר מינימום במקרה הרע פחות אלא מתבטא גם בהעלמת מס סיטונית. רק לאחרונה גילו, שעיקר הרווחים של ראשי העשירון העליון אינם ממוסים כלל. רק לאחרונה מסתבר, שלכל היותר, לקחו מכמה עשירים והעבירו לכמה אחרים, ושנית, וזה חשוב לא פחות, כי בשום מקום לא באמת ניסו להבהיר ולהסביר לחזקים שעליהם לשאת בנטל, גם כשהם מוכשרים וחזקים וגם כשאינם מוכשרים אלא חזקים מכל סיבה אחרת שהיא. בשום מקום לא ניסו להסביר להם ולהבהיר להם, שהם אינם נושאים בהרבה יותר מהנטל בו נושאים החלשים, אלא בדיוק להיפך. לא ניסו להסביר להם שהם חיים על חשבונם ועל גבם של החלשים וספק אפילו אם ניסו להסביר להם שדוקא כיון שבורכו, כיון שהם החזקים, עליהם לשאת ביותר מן הנטל ושזה אם נאמר את האמת גם לא יכאב להם יותר מדי. את כל אלה לא ניסו, לא באמת. לא ניסו ללמד את החזקים אחריות מהי וכל עוד זה לא יקרה, לא נינצל מגורלן של יוון וספרד ולא נעלה על הנתיב שבונה חברה מתוקנת.

   

  נכבדי שר האוצר הצעיר, אחי, בלשון שותפך לדרך, הדרך בה אתה הולך היא דרך שתשאיר אותנו להיות חברה בה החלשים משלמים את המחיר המלא לא רק עבור חטאיהם שלהם אלא גם עבור חטאיהם של אחרים וחברה מעין זו תחיה לעד על בסיס של שימוש בכוח או איום בשימוש בכוח ולא על בסיס רחב של סולידריות חברתית. כל עוד נישאר בנתיב הזה, זה יהיה נתיב הכישלון הגדול של שלנו,  כשלון  קולוסלי בבניית קהילה שלא לדבר על חברת מופת ולכן כב' שר האוצר החדש, נסה זאת אתה. נסה להיות הראשון, שבשום שכל וברגישות הראויה, ינסה לקחת מהחזקים יותר ולקחת מהחלשים פחות. יותר מזה, נסה לתת עוד ועוד לחלשים, עשה כן בשום שכל ולאחר מחשבה ותראה עד כה, לא רק שהחלשים יתחזקו, גם החזקים, יעשו חיל ויראו ברכה בעמלם. גם החזקים ייהנו מתרומתם לקיומה של קהילה ראויה לשם והם יהנו מכך, גם בלי שייקראו מוזיאונים על שמם.

   

  אולי תתפלא ואולי לא, אני עדיין רוצה להאמין, למרות שזה הולך ונהיה קשה יותר ויותר, שבגלל זה נכנסת לפוליטיקה או לפחות שבגלל זה תישאר בה, אבל רבים מהחזקים ערים לכך ששפר עליהם גורלם, רבים מהם מבינים שהגיעה השעה שיתרמו את חלקם ואף יותר. אחרים אינם מבינים זאת, התפקיד שלך, וכדאי שתתחיל לפני יום ההולדת ה- 50 שלך, להסביר להם זאת ומהר.

   


  [i] לפי הויקיפדיה יום הולדתו ה- 50 של כב' שר האוצר חל ביום 5.11.2013

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     24/5/13 08:17:
   נראה לי שכל שיטה כלכלית היא לא רק מבוססת על מערכת ערכים ומוסר שונה אלא שהיא עצמה גם מחזקת את אותה מערכת הערכים. ערכים באים לסדר יחסים בין בני חברה. השאלה היא מה רוצים להשיג מנהיגי אותה חברה

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין