כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  כי האדם עץ השדה

  כי האדם עץ השדה / נתן זך

  כי האדם עץ השדה.
  כמו האדם גם העץ צומח
  כמו העץ האדם נגדע.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא שואף למעלה
  כמו האדם הוא נשרף באש.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  אהבתי וגם שנאתי
  טעמתי מזה ומזה.
  קברו אותי כחלקה של עפר
  ומר לי, מר לי בפה.
  כמו עץ השדה.


  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא צמא למים
  כמו האדם גם הוא נשאר צמא.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  0

  כוח הדמיון כאספקלריא של המציאות לחיוב ולשלילה

  0 תגובות   יום חמישי, 30/5/13, 04:47

  ''

   

  כוח הדמיון כאספקלריא של המציאות לחיוב ולשלילה''

   

  "אל תהיה קלה בעיניך התפתחותו של כוח המדמה, גבורתו וצחצוחו, שהוא מקושר בקדושתו וטהרתו. כי הוא הכסא שאור החכמה והחיים העליונים שורים עליו" [הראי"ה קוק].

   

  בכל אדם ואדם שוכנת שכינה, שהיא נציגה של אור אין סוף בחדרי נשמתו ומתחננת שיתקשר איתה. כשהאדם אינו עונה לקריאות אלה, אזי נעשה נתק בינו ובין נשמתו ומופיעות הצרות - מבחוץ או מבפנים.

   

  האדם מכיל את כל העולמות - הנקראים גם נר"ן[נפש,רוח,נשמה] ח"י[חיה,יחידה]. הכוח המדמה הוא הכוח היכול לחבר את האדם לכל מקום שיחפוץ. ככל שהאדם זך יותר, הכוח המדמה שלו זך יותר ויכול לראות דברים יותר גבוהים.

   

  דרך הכוח המדמה,שהוא תחום של בין אדם לעצמו , צדיקים ונביאים יכלו לראות דברים גבוהים מאוד. הכוח המדמה אינו כוח המתעתע בנו, אלא הוא כוח שנתברכנו בו, ובא לעזור לנו על מנת להתחבר חזרה אל שורש הכוחות שבנו למצוא את הכלים לעזור לנו כאשר אנו מאבדים חלילה, את האיזון בעצמנו.

   

  אם האדם טהור ודמיונו טהור [נקי מחשיבה שלילית] מכניסים אותו דרך הדמיון שלו אל העולמות האלה. אם אינו זכאי או שלא רגיל או שמפחד, אזי לא יראה כלום. לשם כך האדם צריך ללמוד לסלק את השליטה .בכדי לפתח את כוח הדמיון עלינו לאמן עצמנו ולנטרל את השליטה במוח וכך,להרשות לנשמה שלנו להראות לנו מה שהיא רוצה להראותנו בתוך מסך הדמיון. הואיל וכך, על האדם להתמיד בפעולות ההתבוננות, מדיטציה, על מנת להמשיך להתחבר דרך הכוח המדמה אל כל העולמות שחפץ בהם .

   

  תפקידו של הכוח המדמה:

  -לעזור לנו בחיי היומיום שלנו. ע"י כך שאנו מעלים ומדמיינים בעיני רוחנו את החיים היותר טובים, מדמיינים עצמנו חיים נכון יותר חסר בטחון ידמיין שהוא בעל ניסיון והדבר ישפיע על תפקודו בביטחון או כשאדם מדמיין אוכל, מופיעים מיצי עיכול בקיבה!].

  -לרפא אותנו ולהחזיר אותנו לאיזון ולכן אפשר ע"י הכוח המדמה לרפא את עצמנו, כל זאת ברובד היומיומי.

  -לעזור ולרפא את עצמנו, מפני שעל האדם ללמוד לאזן ולרפא את עצמו ללא הזדקקות לאחרים, כדי שכל אדם עלי אדמות יהיה עצמאי ובעל יכולת למימוש הפוטנציאל האישי שבו. לכן, המחלות שבאות על האדם באות על מנת ללמדו את הקשר והקשב והתקשורת בינו לבין עצמו.

  -לחבר את האדם לעצמו, לנשמתו ואף לעולמות עליונים יותר. כשאדם מדמה שנכנס לגן עדן עליון או תחתון, הרי בתוכו נמצאים כל העולמות כולם, ואזי כשהוא מבקש להיכנס לגן עדן יכול להיכנס דרך הכוח המדמה "זה השער לה' צדיקים יבוא בו".

  אם האדם לא קשור לנשמתו ולעצמותו יגיעו אליו צרות כניסיונות להביאו להקשבה פנימה, ובסיימם את תפקידן הן מסתלקות .

   

  מעבר למחלות, ישנן צרות שהנשמה "מזמינה" לעצמה כ"עונש" ומיועדות לקרב את האדם לנשמתו ועל כן האדם מצווה לעשות כל אשר ביכולתו על מנת לגלות את האני השוכן בקרבו, את הניצוץ האלוקי ששוכן בו, השכינה, כי ממנה האור.

   

  בעלי ההשגה הגדולים, כוח המדמה שלהם הוא גדול נשגב מאד, והוא מקושר עם החזיונות היותר כלליים שבמציאות, ולפי גודל הרוחניות והטהרה הנפשית שלהם, פועל בהם כוח המדמה את פעולתו לצייר ציורים עליונים ונשגבים, שאור האמת העליונה מתגלה על ידם, בגילויים כאלה, שאין שום שכל הגיוני יכול להגיע אליהם.

   

  יש מנהיגים רוחניים ביהדות החוששים מהכוח המדמה:

  הרב קוק אמר כי "כל התרבות הזמנית בנויה על יסוד כוח המדמה". אנו חיים היום בתרבות אודיו ויזואלית, בתרבות המתמקדת בכוח הדמיון - עד כדי כך, שהשאלה אם אדם ראוי להיות ראש ממשלה או לא נקבעת מול מצלמת הטלוויזיה. שאלת אישיות המנהיג מתמצית ברושם החזותי שאותה אישיות עושה על דמיון הצופה.

   

  בחסידות מובא הכוח המדמה מצד אחד  כמקור התאוות והיצר הרע , ומאידך גיסא: "כל הארת הנשמה היא בלתי אפשרית ללא כוח המדמה שבמחשבתה" .

   

  ר' חיים ויטאל בספרו שערי קדושה מוסיף, כי כוח המדמה הוא כוח חשוב מאוד שיכול לקדם את האדם, ולהוביל אותו לדרגות גבוהות עד כדי נבואה; אך מאידך כוח זה יכול להיות הרסני ביותר ולהפיל את האדם לשאול תחתיות.

   

  רק נחמן כותב בליקוטי מוהר"ן "כל החטאים באים ע"י כוח המדמה שמשמם נמשכין כל התאוות".

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   אסתר רבקה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רשימה

   רשימה