כותרות TheMarker >
  ';

  דמות האדם של ארץ הקודש

  המפה נוגעת בכול תחומי החיים, וישומיה בחלקם הם כלכליים מובהקים: מיתוג מדינות, איכות הסביבה, תיכנון איזורי, ועוד. המפה נוצרה בהשראת יחס הזהב, שיש לו קשר לניתוח טכני של מניות.

  מלחמת היעיל-פעיל

  0 תגובות   יום שבת, 1/6/13, 16:28

  צטט: אלונ 2013-06-01 14:12:17

   

  קמתי הבוקר להכרזת מלחמה בפייסבוק. יאיר לפיד, הג'ל ועכשיו גם הכיסא, הכריז מלחמה עלי ועל תפיסת עולמי.

  אני איני חרדי, אולי ההפך המוחלט מכך. דור מי-יודע-כמה להשכלה, חילוני בן חילונים, ספקן מלידה, בוגר פיסיקה ופילוסופיה, הומניסט, פורש היייטק וכותב.

   

  לא חרדי וגם לא עובד נמל.

   

  אז תשאלו, איך דווקא עלי יאיר לפיד הכריז מלחמה?

   

  אני אגלה לכם סוד - על כולכם יאיר לפיד הכריז מלחמה. כל מי מכם שאינו רק יעיל-פעיל, כל מי שחולם על משהו מעבר ללהיות חלק במערכת משומנת שמייצרת מזומנים עבור הטיקונים. כל מי מכם שמרגיש שהוא אדם בעל נשמה ולא רובוט עשוי בוץ מתוחכם. כל מי מכם שמאמין שאדם לא נמדד רק בכיסו.

   

  יאיר לפיד, שמאמין תמיד שמילים מלוקקות הופכות את המציאות לנוחה יותר, פירסם מכתב הגנה ארוך להשתלחות שלו בציבור החרדי, מעין קריאה לפיוס שבין אנס לקורבנו, ובין השאר כתב כך:

  "אז אני רוצה לדבר אל אשר, שהוא בן 28 ויש לו חמישה ילדים, והם גרים בדירה זעירה וצפופה בירושלים, קופסת גפרורים עם קירות. והוא ער בלילות כי הוא לומד תורה, ומדי פעם הוא עושה הפסקה והוא הולך עם גרביים כדי לא להעיר אותם והוא מסתכל עליהם ישנים – וילדים תמיד נראים יותר קטנים כשהם ישנים – והוא שואל את עצמו את השאלה שכל אחד מאתנו, כל אדם שיש לו ילדים, שואל את עצמו: איך אני יכול לסדר להם חיים טובים יותר משלי? הוא אומר לעצמו, אני מוכן להפוך את העולם בשביל הילדים שלי, אבל איך אני אעשה את זה?"
   
  כולנו יודעים מה התשובה של יאיר לשאלה ההיפוטטית של פרי דמיונו - שירות צבאי, עבודה, תשלום מס גולגולת ומס הכנסה ומע"מ מוגדל. שירות המדינה ושירות הטיקונים ושירות האוצר. מבחינת יאיר לפיד מטרתו של אשר, מטרתנו שלנו כולנו היא שירות. 
   
  ותגידו - אבל אם אשר יצא לעבוד הוא באמת יוכל לקנות לילדיו חיים טובים יותר.
   
  שקר, ואחריו שקר נוסף, גרוע פי כמה. 
   
  שקר ראשון הוא בכך שעבודה יכולה לקנות למישהו חיים טובים. זהו השקר הגס ביותר שמסופר בימינו, ועוד על-ידי אנשים שכל דקה פנויה מהשתלחות בחרדים מופנת להשתלחות בעובדי הנמל - הפועלים האחרונים בישראל שמרוויחים מספיק כסף לגמור את החודש. איך הם מעזים.
   
  חמישים אחוז מהעניים בישראל נמצאים במשפחות עובדות. בדיוק ככה, אנשים עובדים ונשארים בעוני. לא חייבים את נתוני הלמ"ס בשביל זה - כולנו יודעים כמה אנשים נמצאים בחובות לבנק במקרה הרע ולקרובי משפחה במקרה הטוב. שאי-אפשר לקנות בית, אולי אי-אפשר אפילו לגמור את החודש, במדינה בה הכל יקר והמשכורות נמוכות.מדינה בה ברונים-שודדים גנבו וממשיכים לגנוב את אוצרות הטבע ואת הפנסיות של האזרח היעיל-פעיל בחסות (וכסות) מושל. מדינה בה את החור בתקציב צריך לשלם אותו עובד עני מהכסף שאין לו.
   
  יאיר לפיד הוא עצמו ההוכחה להבל שנקרא עבודה. לא צריך ללמוד מקצוע, לא צריך שירות צבאי משמעותי - רק תוולד לאיש הנכון, לחשבון-הבנק הנכון, לקשרים הנכונים והעולם פתוח בפניך. (ולא שאני חושב שזה רע להוולד במקום הנכון ולאיש הנכון, להפך - הלוואי על כולנו).
  לא רק יאיר - כל החברה שלנו היא הוכחה לשקר הזה. תסתכלו ימינה ושמאלה - תבדקו כמה מרוויחים חרטים או מסגרים, המקצועות המבוקשים ביותר במשק, ותבדקו כמה מרוויח הלוביסט של תשובה שיושב בכנסת ודואג שאף חבר-כנסת לא יצביע בטעות לטובת העם. תבדקו כמה מרוויחים המנהלים הכושלים של הטיקונים וכמה מרוויחים העובדי קבלן חסרי הזכויות שלהם.
   
  ומי יקח חרדים לעבודה? איזו עבודה? וכמה כסף בדיוק הם יעשו בה? ולמה?
  ותכריח אותם לשרת, ותכריח אותם לבגרות ריאלית (שאתה עצמך לא טרחת בה), ותכריח אותם ללמוד מקצוע - ומה מצפה בצד השני? אותו בית צפוף, אותו עוני. לא עדיף להשאר בבית, להיות נאמן לעצמך ולדרכך?
   
  וזו הנקודה שמובילה אותנו מהשקר הקטן, הפשוט, המטופש לשקר השני שמסתתר בדבריו הגסים של לפיד. פיסת בפיסת קולניאליזם תרבותי נבער ומכוער שאין כדוגמתו.
  כי מה יאיר אומר לנו בעצם?
  מה הוא מבטא בדברו בזלזול על "קופסת גפרורים", בלגלוגו על אב שהולך בגרבים על מנת לא להעיר את ילדיו?

  יאיר אומר שיש רק דרך חיים אחת. מסלול המירוץ הקפיטליסטי, התחרות הבלתי-פוסקת לעוד, לתפוקה, ליעילות. כל הזמן אומרים שאנשים צריכים לתרום - לתרום מה, ולמי? 
   עזבו אתכם משאלות כאלו - מי שלא יעיל היאורה תשליכהו. 
   
  מה זה ללמוד תורה? מה זה לכתוב להנאתך? מה זה לשבת בבית? מה זה לחיות בצניעות, לעבוד רק מספיק בשביל לקיים צרכים פיזים בסיסיים ולשמור את האנרגיה והזמן ללימודים, לאמנות, להשכלה, לדעת, למשפחה.
  מה זה לראות את הילדים שלך ישנים באותו החדר בו אתה גם ישן ועובד במקום לבנות להם אגף נפרד ולשכור פיליפנית שתשגיח עליהם ולקנות גם מצלמה מיוחדת שתוכל מהאגף השני להשגיח עליה משגיחה עליהם.
   
  רוצה ללמוד - לך תלמד מקצוע! תעשה כסף! שיהיה לך בשביל לקנות דברים! שאנשים אחרים יצטרכו לעבוד קשה גם לייצר לך דברים! שגם הם יוכלו לקנות עוד דברים עד שההתחממות הגולבלית תיקח את כולנו! צרכנים יעילים-פעילים - קדימה, צעד!
   
  ולמה כולם צריכים להיות יעילים-פעילים? כי על כל עסקה כזאת שאנחנו עושים, על כל רווח ועל כל הוצאה, הבנק גוזר קופון, והברון-השודד גוזר קופון, וגם קופת האוצר גוזרת קופון. אנחנו יכולים לעבוד פחות ולבזבז פחות ולהשאר עם אותו דבר (ועם הרבה יותר מעצמנו) - אבל אז מאיפה יגזלו החברים של יאיר את הגזל שלהם?
   
  לא במקרה ההסתה הקבועה של אוליגרכיית ההון-שלטון היא נגד עובדי הנמל והחרדים - הראשונים מלמדים שגם החלש יכול להיות חזק ולהרוויח משהו במשחק הקפיטליסטי אם הוא מתאחד ומתאגד, השניים מלמדים שלא חייבים לשחק בו.
    
  ולכן המלחמה של יאיר היא לא מלחמה נגד החרדים - אלא מלחמה נגדי. היא מלחמה נגד כל בן-אדם שמאמין שיש יותר מדרך אחת לחיות, שיש יותר דרכים למדוד את חייו של אדם מאשר הכסף שבכיסו, מאשר יעילותו ותפוקתו. 
   
  קל לדבר על צרות האופקים של החרדים, על תפיסת עולמם הסגורה  - אבל באותה אשמה בדיוק אפשר וצריך להאשים את הנאו-ליברלים שהשתלטו על מדינתנו. הנאו-ליברלים שסוגדים לכסף; מעריצים את בעלי ההון ובזים לעובד, לעני, למשכיל, לאמן, לאיש-הרוח ולאיש הדת; התפוקה היא דת והיעילות היא ערך יחיד.
   
  אנחנו חיים בימים של מלחמת תרבות עולמית - והאויב האויב הוא אוליגרכית ההון שרוצה להפוך את כולנו לרובוטים יעילים-פעילים. האויב הוא תפיסת העולם הנאו-ליברלית. בהם צריך להלחם, ומהשיטה שלהם צריך לברוח. ואם בשביל לנצח במלחמה הזאת צריך לעבוד פחות, לעבור לדירה קטנה יותר, ולבלות יותר זמן בחיי משפחה ופיתוח הנפש - אז זה מה שנעשה. 
   
   
  ''
  דרג את התוכן:

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   avira111
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין