כותרות TheMarker >
  ';

  פולמוסאי

  פולמוסים בענייני דיומא

  0

  למה שוק חופשי לא יכול לנהל פנסיה

  1 תגובות   יום חמישי, 6/6/13, 07:49

  היקף החיסכון הפנסיוני בישראל, המופקד בקרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים, הוא יותר מ-500 מיליארד שקלים. כשליש ממנו נמצא בקרנות הפנסיה הוותיקות שהולאמו, והן מנוהלות בידי גוף ממשלתי, "עתידים", וכל השאר מנוהל ע"י חברות פרטיות, כמו למשל חברות הביטוח מגדל וכלל או בית ההשקעות דש. לטענתי, שוק פרטי לא יכול לנהל פנסיה, ומשתי סיבות, סיבה אחת כלכלית ושניה מוסרית.

  העיקרון של שוק חופשי הוא פשוט: ישנם צרכנים וישנם יצרנים, וישנה תחרות בין היצרנים למכור לצרכנים. הצרכנים רוצים תמורה לכספם: מוצר עם מקסימום איכות ומינימום מחיר. היצרנים לעומתם, רוצים מקסימום כסף, אבל כדי לגבור בתחרות מול היצרנים האחרים, עליהם לייצר מוצר איכותי וזול. בזכות התחרות, השוק ינוע לעבר מוצרים איכותיים יותר ובמחיר נמוך יותר לרווחתו של הצרכן. מושלם, לא כך? יש כמובן הרבה תחומים בהם שוק חופשי מתפקד היטב, אך בתחום של פנסיה יש לו בעיה עקרונית. קרן פנסיה טובה היא כזאת שתניב לחוסך עוד 40 שנה פנסיה מכובדת (הכוונה היא לא רק קרן פנסיה אלא גם קופות גמל, ביטוחי מנהלים ואף במידה מסוימת קרנות השתלמות). אלא שרק חוזה עתידות יוכל לחזות 40 שנה קדימה. לכן החוסך נאלץ לבחור את קרן הפנסיה רק על סמך תשואות הקרן בהווה. בגלל שהחוסך בוחר על פי התשואה בטווח הקצר, נוצרת בעיה חדשה. מנהל ההשקעות רוצה למקסם את הרווח שלו, וכך גם הבעלים של קרן הפנסיה. בכלכלה המודרנית, בה בתדירות גבוהה עובדים מחליפים מקומות עבודה וחברות מחליפות בעלות, כמעט בוודאות שלא מנהל ההשקעות ולא הבעלים ישארו בקרן הפנסיה אפילו עוד 20 שנים. אם הם ישקיעו מתוך שיקולי טווח ארוך, הרי שבטווח הקצר הם עלולים להיפגע מתשואה נמוכה לעומת המתחרים, ואילו בטווח הארוך לא הם יהנו מפירות ההשקעה (לחידוד העניין, קרן הפנסיה לא מרוויחה מהתשואה עצמה, אלא שתשואה גבוהה מאפשרת לגייס יותר חוסכים ויותר הפקדות וכך להגדיל את הרווח של קרן הפנסיה). ההשלכות ברורות. נניח שמנהל ההשקעות של קרן הפנסיה חש בחושיו הכלכליים החדים ששוק המניות עולה בבועה והוא יתפוצץ בקרוב. בהשקעה לטווח ארוך עליו למכור את המניות. אבל מה אם הפיצוץ יקרה רק עוד שנתיים? בינתיים המתחרים יהנו מתשואה גבוהה של שוק מניות צומח, ואילו הוא ידשדש מאחור, ואולי יפוטר. כשיגיע הפיצוץ הוא יוכל להתגאות בכך שחזה את המצב, אך זאת תהיה נחמה פורתא. והקרנות המתחרות? הן עלו יחדיו כששוק המניות צמח, ונפלו יחדיו כשהוא קרס. העיקר שהן לא דשדשו מאחורי המתחרים. ודוגמה אחרת, אותו מנהל השקעות מוכשר מזהה שמפעלי ביוב הם העתיד, ועוד 20 שנה יניבו תשואות נאות ובטוחות. לכאורה כדאי להשקיע, אבל אם רק עוד 5 שנים הביוב יתחיל לפרוח אז בינתיים המנהל ידשדש לעומת המתחרים. תחלופת המנהלים והבעלים יוצרת בעיה אחרת. אותו מנהל השקעות מוצלח שנמצא היום ובזכותו החוסך בחר בקרן הפנסיה, קרוב לוודאי לא יהיה שם מחר.

  התייחסתי לקרנות הפנסיה (ושוב, גם ביטוחי המנהלים וקופות הגמל) כאל הוגנות וישרות המתחרות על בסיס תשואה לחוסך. לא הטלתי דופי ביושרן והעליתי את האפשרות שמנהלי ההשקעות מנצלים לרעה את כספי החוסך ומשקיעים בחברות הקשורות לבעל קרן הפנסיה או שהם משקיעים בחברה מסוימת היום כדי לקבל ממנה משרה מחר. ולא טענתי שהקרנות מגייסות חוסכים בעזרת עמלת גבוהות לסוכני הביטוח שינצלו את זה שחסכון פנסיוני הוא נושא מורכב וקל לתמרן את החוסכים.

  לסיכום, התחרות בין קרנות הפנסיה מעוותת ולכן השוק החופשי לא מתאים להן, וזאת מהסיבות הבאות:

  א. בעוד המוצר הוא חיסכון לטווח ארוך, החוסך יכול לבחור רק על סמך הטווח הקצר.

  ב. קרן הפנסיה צריכה להשיג תשואות גבוהות בטווח הקצר, וזה בא על חשבון תשואות לטווח הארוך.

  ג. בגלל תחלופת העובדים, קרן פנסיה שהיא טובה היום עלולה להיות גרועה מחר.


   

  ועכשיו לסיבה המוסרית למה שוק חופשי לא יכול לנהל חיסכון פנסיוני. כספי הפנסיה הם כספם של כלל האזרחים (אם נדייק לא כולם חוסכים לפנסיה לצערנו, למשל העניים), כלומר כסף ציבורי. בדמוקרטיה, מי שקובע את גורלו של הציבור צריך להיות נתון לביקורת הציבור ולבחירה על ידו. האם אתם יודעים מי האנשים שמשקיעים את כספי הפנסיה שלכם? לפי אילו כללים? אולי הם משקיעים בחברות שמתחמקות מתשלום מיסים, והרי זה גול עצמי, כי אז כדי לפצות את אוצר המדינה נופל עליכם נטל מס כבד יותר! אולי הם משקיעים בחברות שמפלות נשים, שמפטרות נשים בהריון, שמפטרות מילואימניקים, שמפלות עובדים מסיבות גזעניות, שמזהמות את הסביבה, כלומר כל מיני חברות שפוגעות בחברה הישראלית. דרך אחרת להסתכל על זה היא שכמו שהמדיניות הכלכלית הקפיטליסטית העכשווית משרתת את ה-1% על פני טובת שאר ה-99%, כך גם נכסי הציבור "נחטפו" ע"י האליטה הפיננסית, והחיסכון של ה-99% נמצא בידיו של ה-1%.


   

  השאלה הגדולה היא מי יחליף את השוק הפרטי בניהול כספי הפנסיה שלנו. אפשרות אחת היא שכל אחד ינהל את הפנסיה של עצמו. הבעיה היא שהשקעת הפנסיה מחייבת הבנה כלכלית מעמיקה מעבר ליכולתו של רוב רובו של הציבור. אפשרות אחרת היא שהממשלה תנהל את הפנסיה. לא ארחיב בנקודה זאת, אבל גם הממשלה והפולטיקאים לא מצטיינים בהשקעה לטווח ארוך, ובנוסף הפיתוי לשחיתות בניהול 500 מיליארד שקלים רב מאוד. האפשרות שאני מציע היא שאת כספי הפנסיה תנהל מועצה ציבורית לפנסיה, שתורכב מנציגי ציבור כמו מומחים מהאקדמיה, נציגי עובדים ומעבידים, נציגי משרד האוצר ובנק ישראל, ובראשות שופט בכיר. המועצה תהיה תחת פיקוח הכנסת ותפעל בשקיפות. לשם התחרות כדאי אולי כמה מועצות כאלה. אולי המועצות רק יפקחו על חברות הפנסיה הפרטיות וידרגו אותן כדי שציבור החוסכים יוכל לבחור נכון. העיקרון הוא שיהיה גוף דמוקרטי מקצועי שישקיע לטווח הארוך, לטובת החוסכים ולטובת המשק הישראלי. אפשר גם להפריד בין השקעת כספי הפנסיה לבין הנהלת החשבונות. המועצה הציבורית תשקיע את כספי הפנסיה לטווח הארוך, וחברות פרטיות, אולי אפילו הבנקים, יתעסקו בהעברות תשלומים, בקבלת הפקדות מהעובד ומהמעביד ובתשלום פנסיה לפנסיונר.

   

  אני מאוד חושש לעתיד הפנסיה שלי. העולם נע בתזזית ומשתנה בקצב חסר תקדים, לכלכלה נכונו תמורות דרמטיות. ואני חושש שקרנות הפנסיה הפרטיות, שעינהן נשואות לטווח הקצר, לא ערוכות להתמודד עם אתגרים שכאלה. לכן חובה למצוא דרך טובה יותר לנהל את החסכונות הפנסיונים שלנו.

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     26/4/19 19:05:

    
   היש בישראל שוק חופשיקריצה

    

   ארכיון

   פרופיל

   פולמוסאי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין