כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ארכיון

  0

  למה שועל? למה פנקס כיס? למה אלקטרוני?

  11 תגובות   יום שני, 10/6/13, 11:02

  לאחרונה החלטתי להוציא את ספרי החדש 'פנקס הכיס של השועל' במהדורה אלקטרונית. רציתי ליידע אתכם קצת על תכני הספר, ולשתף אתכם בשיקולים מדוע דווקא ספר זה בחרתי להוציא כספר אלקטרוני. 

   

  ''

   

   

   

   

   

  למה שועל?

  אנחנו חיים ופועלים בעידן קריסת הפרדיגמות והתנועות הפוליטיות הגדולות. תור הזהב של התאוריות הגדולות שהנחו את האדם כיצד עליו לנהוג בכל מצב ומצב, חלף. עלינו למצוא את דרכנו בין תאוריות קטנות, חלקיות ובעלות תוקף זמני בלבד. מי שימשיך לנהוג כקיפוד המצפה לקבל את התשובות מלמעלה, יכשל. אין עתיד לקיפודים. זהו עידן הזהב של השועלים.

  השועל הוא מי שמכיר את התאוריות ואת הידע הכללי, אך תמיד חושב ופועל בין ומעבר להם. שועל הוא מי שאינו נוסע- מוסע באוטוסטרדה של החיים, אלא מפלס לעצמו את הנתיב שלו. הוא תמיד מחפש את הפרצה על מנת להתגנב דרכה ל"כרם".

  בכל אחד מאתנו יש קיפודיות ושועליות. הנאת הילדות שלנו היא ההנאה השועלית, אך בבית הספר, בצבא, באוניברסיטה ובארגונים שאנו עובדים בהם מחזקים בנו דווקא את הקיפודיות ומחלישים את השועליות שבנו.


  למה פנקס כיס?

  'פנקס הכיס של השועל' הוא פנקס הרשימות שלי שבו אני משתף אותך במסע האישי שלי להעצמת השועליות שבי. בכל אחת מהרשימות שבפנקס אני מביא אנקדוטות ותובנות רלוונטיות להבנת הפעולה השועלית בעולמנו המשתנה בקצב מסחרר והנחיות פרקטיות כיצד תוכל אתה לחזק את השועליות שבך.

   

  למה ספר אלקטרוני? בחרתי להגיש אותו לך כספר אלקטרוני מאחר ואני רוצה שהוא ישמש אותך גם כפנקס הכיס השועלי האישי שלך. תוכל להיעזר בו ואף להוסיף בו את רשימותיך בכל מקום בה אתה מצוי – בבית ובמשרד באמצעות המחשב, או כשאתה בתנועה באמצעות ה- Ipad, הטאבלט או הטלפון החכם שלך שמצוי תמיד אתך. וכמובן גם באמצעות קורא ספרים אלקטרוני יעודי דוגמת Kindel של אמאזון או 'עברית' הישראלי.
   

   

  הטקסט בספר האלקטרוני מתאים את עצמו למסך הספציפי עליו הוא נקרא, והוא מספק יכולות חדשות שאינן קיימות בספר מודפס. יכולות אלו מאפשרות להתייחס אליו לא רק כאל ספר אלא גם כפנקס החשיבה והרשימות שלך, ולהפעיל אותו בהתאם להעדפות שלך.

  תוכל לסמן ולהדגיש בו את הקטעים המשמעותיים לך ולכתוב את מחשבותיך. תוכל להעלות את התובנות האישיות שלך בטקסט עצמו, וגם לקבל את כל הרשימות שכתבת במרוכז. מאחר והספר הדיגיטלי מצוי בתוך סביבת ענן אינטרנטית, תוכל להעלות אותו בקלות מכל מקום שאתה נמצא בו, ולקשרו גם עם תכנים אישים אחרים.

  תוכל להעשיר את התובנות מן הספר עם מקורות ידע אחרים ברשת,  ואף לשתף בהם קוראים-כותבים אחרים של 'פנקס הכיס של השועל'. גם הם יהפכו אותו בהדרגה מספר קריאה לפנקס הכיס השועלי אישי שלהם, ובכך תוכלו להעשיר זה את זה בתובנות וחוויות החיים והחשיבה השועלית שלכם.

  זה הוא ניסיון לקחת את הספר האלקטרוני צעד אחד קדימה. אך כל צעד קדימה הוא גם פרידה מחוויה מוכרת שכבר התרגלנו אליה ואל הטעמים שהיא מספקת לנו. החדש תמיד כרוך בנסיון למצוא את החוויה והטעם האישי במה שהוא בשלב של התהוותו. לכן החדש עדיין לא יכול להתחרות בחוויה שהורגלנו אליה.

  המעבר מספר מודפס לספר אלקטרוני הוא כשלעצמו כזה. מסתבר כי לעם הספר יותר קשה מהאמריקניים או מהבריטים לוותר על הנייר ולעבור לספרות אלקטרונית. אני מנסה לקחת את הדברים צעד אחד מעבר לכך. להפוך את הספר האלקטרוני לפנקס המחשבות האישי שלך. 

  אני מקווה שזה לא יתברר כצעד אחד רחוק מדי. זה תלוי בעיקר בכם. מבחינה זו אתם מתבקשים להיות נחשון או מה שקרוי early adaptors, ולשתף אותי בקשיים שתמצאו בכך. התגובות שלכם הם שיקבעו אם נצליח בכך או שיתברר שבשלב זה של התפתחות הטכנולוגיה זהו עדיין צעד רחוק מדי.

   

  למה 'שועל פוגש שועל'?
   

  החשיבה האנושית, מעצם מהותה, היא לא אישית בלבד -  .Mind is not a mind החשיבה נזקקת לשיתוף. היא מתעשרת במפגש בין ה- Mind שלך ובין זו של האחר, או האחרים. אתם זקוקים לחוויית המפגש החשיבתי עם  האחר על מנת לפרש את עצמכם.

  השועל הוא אינדיבידואל.

  אך גם אינדיבידואל זקוק למפגש חשיבתי עם שועלים אינדיבידואלים שמקיימים חשיבה שילובית ביניהם.

  השועל מעצם היותו אינדיבידואל שמרחיק עצמו ומחפש את עצמו מעבר לידע הכללי ולהמון, מצוי תמיד במצב של הבנה לא שלמה. הוא רוצה להבין משהו ולבטא משהו, שהוא עצמו לא מבין עד הסוף.

  היכולת לאתר שועל אחר שהוא 'האחר הרלוונטי' לו, שותף בהתעניינות ובהתלבטות במה שעדיין לא מובן לו, היא חשובה לשועל. היא מאפשרת לו לחשוב מחדש ולהבין טוב יותר את מה שהוא חש בו ועדיין לא מבין.

  אתר השועלים ובתוכו דף 'שועל פוגש שועל' נועדו ליצור את המקום בו השועלים יכולים למצוא זה את זה, ולקיים את אותו שיח עם  'האחרים הרלוונטיים' להם.

  אלה הם 'אחרים רלוונטים' מאחר וגם הם שועלים שמרגישים את הצורך לברר לעצמם את מה שהם חשים מתוך ההתנסות שלהם ונקודת המבט הסובייקטיבית שלהם וזקוקים זה לזה על מנת להבהיר את הדברים לעצמם.

  'שועל פוגש שועל' הוא המקום שבו השועלים נפגשים ומשתפים זה את זה בהבניה (construction) של מה שהם  חווים אך עדיין לא יודעים.

  אין זה מקום שמנסה למשוך אליו ציבור בלתי מסונן ואין כאן כוונה לחפש אחר 'חוכמת ההמון'.  זה הוא המקום להתהוותו של שבט השועלים – מיעוט נבחר שבחר להתמודד עם האתגר השועלי.

  רבים מקוראי 'פנקס הכיס של השועל' מגלים לראשונה שבעצם הם תמיד היו שועלים אך לא ידעו זאת. אחרים מגלים שהיו רוצים להיות שועלים, אך עד כה לא הגיעו לכך. 'שועל פוגש שועל' נועד גם למפגש בין אלה לאלה  - אלה גם אלה הם מיעוט נבחר.

   

  נתקלתי בידידים לא מעטים שעדיין מתקשים לוותר על ריח הספר המודפס ולבצע את המעבר. האם גם אתם כאלה? 

  דרג את התוכן:

   תגובות (11)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     22/7/14 13:13:
   תצרף קישור מאיפה ניתן לקנות את הספר המקוון?
     22/7/14 13:12:
   נהדר להוציא ספר מקוון - ebooks , זו המגמה ואכן צריכים להתרגל אליה. ולגבי השועל - מעניין שאנו מוצאים יותר ויותר דימויים לעולם החיות ומנגד האנשה של החיות.
     18/8/13 10:49:
   מקסים צבי. בהצלחה בדרך והיציאה אל האור*
     18/6/13 06:53:
   היי פיני יקירי כל הכבוד לכל הכבוד אולם מה שאני מחפש זה השתתפות. מאוד אשמח אם תקרא את הספר ותגיב ובינתיים תודה...
     18/6/13 06:00:
   תמזין, אל תמהרי. נצלי את האפשרות להפוך את 'פנקס הכיס של השועל' לפנקס הכיס שלך. הקלידי את הרהוריך בגוף הספר. וכך גם את קשיי היישום שלך. אשמח גם אם תשתפי במה שתמצאי לנכון לשתף.
     16/6/13 00:38:
   קניתי וקוראת באיטיות ומתוך עניין והתרגשות, תובנות שנראות לי כ"כ נהירות ונכונות.... לגבי היישום- זה כבר סיפור שונה. מתקדמת בקצב צב ולו כדי להפוך לשועל לרגע...
     15/6/13 08:33:
   מזל טוב יקירי! ושבת שלום...
     13/6/13 19:46:

   הי אייל הצולל בין הצללים (האם הכוונה אינה גם בין הצלילים?).

   בחרתי בקיפוד כי הוא החיה שהאנקדוטה על השועל מביאה אותו כניגודו של השועל, אך זה בהחלט יכול להיות גם צב.

    

   בעניין הספר שבדעתך להוציא בהוצאה אלקטרונית, אשמח לסייע לך בעצות ובקשרים. השתדל להיות יותר ספציפי בשאלותיך ואשיב לך.

    

   צביקה לניר

     13/6/13 19:40:
   אילנה, תודה על תגובתך. אכן הרגשתי היא כהרגשתך. אני מודע למגבלות הטיעונים השכליים כאשר המדובר הוא בשינוי עוגנים תפיסתיים והתנהגותיים עמוקים. מה שמועיל יותר הם סיפורים וספרי 'פנקס הכיס של השועל' נכתב בעיקרו כרשימות סיפוריות שיש בצידן לקחים. ואני מודע לכך שגם זה אינו מספיק ועל כן אני מזמין את הקורא לעבור בעצמו את חווית ההתנסות ולשתף אותנו בה ב'אתר השועלים'. כמוך, גם אינני מצפה שהספר ישיג בסערה את מה שאני שואף שהוא ישיג. זו הולך להיות מסע ארוך עם לא מעט אכזבות בדרך. אך אלה הן גם ההזדמנויות ללמוד, לשפר, לשנות ולהגיע להתנסחות חדשה. ואלה אינם ניתנים בספרים מודפסים. הפלטפורמה של הספר האינטרנטי מתאימה יותר לכך. כך גם אני צופה לגבי נושא 'תקופת הבגרות המאוחרת' שאני עתה מצוי בכתיבת ספר עליו. אשמח אם תקראי את 'פנקס הכיס של השועל'. אני מאוד סקרן לדעת מה תהיה ההתנסות שלך בו. תוכלי לרכוש אותו בהוצאת 'מנדלי מוכר ספרים' (תמורת 30 שקל) ואם תעבירי לי את המייל שלך אשמח גם לשלוח לך עותק חינם. ושוב, תודה לך אילנה.
     11/6/13 12:21:
   זה קצת קשה ללבן משהו שמרגישים אותו רק באינטואיציה בשלב הזה. זה דורש זמן של התנסות בפועל והבשלה עד שהדברים עולים למודעות. לתחושתי, קשה, אם בכלל, לקצר הליכים באמצעות ליבון שכלי מקדים ואולי אני טועה. למשל, הרעיון של הבגרות השניה. אני גם חשה באינטואיציה שאתה צודק. אני רק שוברת לעצמי את הראש מה עושים בתקופה הזו כדי להפיק ממנה כמה שיותר. יחד עם זאת אני מרגישה שלשבור את הראש - לא יועיל אלא נדרשת התנסות, כמו בניסוי וטעיה/תהיה. התחושה/הרגש זקוק להתנסות כדי להגיע להתנסחות. כך אני מרגישה. תודה לך.
   הי לניר, קודם כל , כל הכבוד. אני במקום קיפוד הייתי בוחד בצב, מכיוון שצב במצוקה מתכנס בתוך הבית בזמן שהשועל מחפש פתרונות... אני גם עומד לפני הפקה של ספר אלקטרוני ואשמח לקבל ממך פרטים בנוגע להפקה של דבר כזה. אודה לך אם תוכל לעזור לי בפרטים. תודה ובהצלחה

   הבלוג של צבי לניר

   על החשיבה, ה- Web ומה שמסתתר ביניהם. ועל מה שרואים משם ולא רואים מפה.

   פרופיל

   לניר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   הפוסטים שלי כולם

   פוסטים