כותרות TheMarker >
  ';

  מ-קלקלה ל-כלכלה: עולם גלובלי-אינטגרלי דורש כלכלה חדשה

  מי ומה צריכים להשתנות בשיטה הכלכלית-חברתית, כדי שנתוני המאקרו הטובים של המשק, יורגשו בכל בית בישראל?
  איך יוצרים שיטה כלכלית שתשרת אותנו, במקום שאנו נשרת אותה?
  מדוע ישראל הפכה לאחת המדינות היקרות בעולם?ואיך הגענו לצמרת העולמית בפערים החברתיים והכלכליים?

  מהפכות לא יעזרו. להיפך - הן מסוכנות.
  גם המחאה החברתית לא תושיע אותנו.
  ערבות הדדית בינינו וסולידריות חברתית הן צו השעה
  ותתפלאו - הן גם משתלמות מבחינה כלכלית.

  0

  סטנלים לא עושים מהפכות

  0 תגובות   יום שלישי, 9/7/13, 19:43

  הזהב הירוק: מה הקשר בין המשבר הכלכלי ללגליזציה של השימוש בגראס ואיך עושים מזה כסף.

  מן העיתונות: "הבהלה לזהב הירוק. אחרי שוושינגטון וקולורדו אישרו את השימוש במריחואנה למטרות הנאה, וכשלראשונה יש רוב בציבור האמריקאי לליגליזציה של מוצרי קנביס, נוהרים משקיעים ויזמים לענף הצפוי לצמוח ב-200% בחמש השנים הבאות".

  תגובתי:

  בואו נשים לרגע בצד את הוויכוח אודות התועלות והנזקים של השימוש במריחואנה, לצרכים רפואיים או לכל צורך אחר, ונבחן את המספרים והאינטרסים מאחורי אחת התעשיות הצומחות והמעניינות שיש. מה שנכון לגבי ארה"ב, תקף גם לגבינו, בהתאמות המתבקשות.


  עזבו את אמסטרדם, ארה"ב צועדת בקצב מהיר מאוד בדרך להיהפך לאומת גראס. תסתכלו על המפה. 16 מדינות מאשרות את השימוש במריחואנה, או עוצמות עין ונוקטות במדיניות של "אי הפללה" של משתמשים פרטיים.

   

  ''

   

  תעשיית הקנביס בצמיחה מואצת

  מגזין דה מרקר מביא את סיפורם של יזמים, מגדלים, משקיעים, משווקים ומדענים - המתחילים להגשים את התקוות לחדירה חוקית של המריחואנה אל הזרם המרכזי של החברה האמריקאית, והופכים את ענף הקנביס לעסק המגלגל מיליארדי דולרים בשנה. חברת מחקרי השווקים IBISWorld מעריכה כי ב־2012 הסתכמו המכירות החוקיות של הענף בארצות הברית בכ־1.7 מיליארד דולר, ושעד 2018 הן יזנקו ב־200% ויגיעו לכ־5 מיליארד דולר.

  “מריחואנה היא הבום העסקי הגדול ביותר מאז האינטרנט”, נכתב במגזין האמריקאיVICE , תחת הכותרת “העידן המתקרב של תאגידי הקנביס”.

   

  הלהיט החדש בתעשיית הפיננסים האמריקאית: הבהלה לזהב הירוק 

  באמריקה כמו באמריקה, הכל בגדול. תקישו Pot stocks ( מניות הקשורות לסמים) בגוגל ותקבלו כמעט 80 מליון תוצאות. תעשיית הפיננסים האמריקאית מוחאת כפיים ללהיט החדש ומאמצת אותו בחום. כבר היום יש מועדוני אנג'לים המתמחים בהשקעה בעסקי המריחואנה, קרנות  השקעה והון סיכון מתמחות מגייסות בקלות כסף ממשקיעים רעבים לתשואות, ואנליסטים ובלוגרים מפרסמים דוחות מחקר והמלצות וטיפים כיצד להרוויח מהריצה את הזהב הירוק.

  יש גם חברות ציבוריות, מרביתן בבורסה שמעבר לדלפק, שעיקר עסקיהם נובע מהיבטים שונים של תעשיית הקנביס. הבולטת היא חברת Medbox, Inc  ( סימבול MDBX ) שמחיר המנייה שלה המריא מסביבות דולר אחד ל- 28 דולר תוך שנה, לשווי שוק של 400 מ' $, המייצג מכפיל רווח דמיוני גבוה מ- 1300 על רווחיה הצפויים ב- 2013. מדבוקס עצמה מייצרת תאי אחסון בטיחותיים ומשוכללים לאיסוף משלוחי תרופות ועיקר ההכנסות שלה מקורן מתעשיית הקנביס. ב- CNBC דווקא מתלהבים מהחברה.

  ''

   

   

  המשקיעים האמריקאים שואלים את עצמם האם ההשקעה בתעשייה החדשה של הקנביס, תייצר להם רווחים פנומנליים הדומים להצלחה המטאורית של חידוש מסחרי נוסף - יצרניות ומשווקות מדפסות התלת מימד, שהמובילה שבהן, DDD הגיעה לשווי שוק גבוה מ- 4 מיליארד $, לאחר שהכפילה את מחירה פי 4 בשנתיים למחירה הנוכחי, המשקף מכפיל רווח גבוה מ- 100.

  ''

   

  מה תרוויח המדינה (א'): הגדלת ההכנסות ממסים ומשרות חדשות.

  לא רק המשקיעים מפנטזים על רווחים דמיוניים, גם 16 המדינות המובילות את הלגליזציה של המריחואנה עסוקות בלחשב את התוספת להכנסות שלהן ממסים ואת מקומות העבודה החדשים שיוצרו מהצורך לפקח על תעשיית הקנביס. במדינת וושינגטון מעריכים כי המסים על ענף המריחואנה החוקי יוכלו להניב הכנסות של כ־2 מיליארד דולר בחמש השנים הבאות. מדינת קולורדו נהנתה ב־2012 מהכנסות של עשרות מיליוני דולרים ממסים, כתוצאה ממכירות גראס רפואי ב־200 מיליון דולר. בשנים האחרונות נוצרו בקולורדו לבדה אלפי משרות חדשות כתוצאה מהקמתם של עסקים בענף ומהתשתית שהקימה המדינה לפיקוח, רגולציה ואכיפת החוקים.


  מה תרוויח המדינה (ב'): סטלנים לא עושים מהפכות....... 

  או טו טו המונח "אופיום להמונים" יפסיק להיות ביטוי תיאורטי וסימבולי וייהפך למציאות חיינו.

  אי השוויון בכל העולם גדל, ה-1% ממשיך להתעשר בעוד כל השאר מוצאים את עצמם חיים בעבדות מודרנית ונאבקים כדי לגמור את החודש. לא מדובר רק על ברזיל, מצרים או יוון.

  בארה"ב עצמה כל אמריקאי שישי מקבל תלושי מזון מהמדינה, האבטלה האמיתית כפולה מזו המדווחת והחלום האמריקאי התרחק ונגוז, בעוד המוביליות החברתית והמעמדית מצויה בקיפאון עמוק: אתה נולד חי ומת באותו המעמד בו נולדת והסיכוי שלך להגשים את החלום האמריקאי התפוגג לבלי שוב. 

   

  המשטרים ברחבי העולם מודעים לסכנה ליציבותם בשל העלייה באי השוויון, באבטלה ובעוני.

  מדובר בפצצת זמן שהפתיל שלה הולך ומתקצר. בחלק מהמדינות היא כבר התפוצצה.

  המערכת הפוליטית האמריקאית מסתכלת בדאגה על המהומות בשטוקהולם שוודיה, בכיכר טקסים בתורכיה, בכיכר תחריר במצרים, בפריז, לונדון או ריו והיא מבינה כי מחאה ה- OCCUPY המינימליסטית, ההזוייה והמנומסת שחוותה וכמעט נעלמה, עלולה להיות רק ההקדמה לסצנה העיקרית.

   ברגע שתוכניות הריאליטי, הספורט והבישול יפסיקו להרגיע אותנו, להקהות את חושינו ולתעתע בנו להאמין שאנו בשליטה על חיינו, נהנים מפירות עמלנו ומתרבות פנאי מפותחת, ברגע שנתחיל לשאול את עצמנו שאלות קשות על מהות חיינו ואיך הגענו לאן שהגענו, אז בני אדם ברחבי העולם עלולים, או עשויים, תלוי בפוזיציה, פשוט לצאת לרחובות ולזעזע את המערכת הפוליטית, החברתית והכלכלית. 


  אבל המשטרים והאליטות הכלכליות אינן מעוניינים בכך. זה רע לעסקים ולהגמוניה שלהם.
  מה הפתרון: לגליזציה של המריחואנה.  סטלנים לא עושים מהפכות, לא מתגייסים למחאה חברתית ולא יאיימו על שיטה כלכלית וחברתית שלאליטות יש אינטרס עליון לשמרה.

  ניתן להעריך שככל שיחמיר מצבה הכלכלי של ארה"ב, ושלא נטעה לרגע לחשוב שהשגשוג בתחום הפיננסים מהווה איזושהי אינדיקציה לשיפור אמיתי בכלכלה הריאלית באמריקה המצויה עדיין במשבר עמוק,  כך נראה עוד ועוד מדינות, בעידוד הממשל המרכזי, המתירות את השימוש במריחואנה, בין אם זה לצרכים רפואיים או לשימוש חופשי, באופן חוקי או תחת הדגל של מדיניות "אי הפללה" ועצימת עין. 


  מהזווית הזו מדובר בצעדים מתבקשים ובאסטרטגיית הישרדות חכמה של ה-1%.

  האם היא תצליח? האפשרות בהחלט קיימת והלגליזציה עשויה לקנות לשיטה הכלכלית הנוכחית תקופה ממושכת של שקט תעשייתי, כיון שכאמור, סטלנים לא עושים מהפכות.

  אבל  בסופו של דבר, האדם לא יוכל לברוח מעצמו, עם או בלי מריחואנה, ויבין שאת העתיד הטוב והוורוד לא משיגים דרך סיגריה מגולגלת או באנג, אלא באמצעות קשרים חברתיים חמים ויפים, סינרגיה וחיבור בינינו, כמתבקש מהתלות ההדדית בינינו המתגלה לנו בעולם שעבר תהליכי גלובליזציה ואינטגרציה מואצים. התוצאה המידית של ערבות הדדית כזו בינינו, תהיה גם שיטה כלכלית חדשה, שפויה, מאוזנת ורציונלית, שתביא איתה צמצום בפערים הכלכליים, אספקת מזון ואנרגיה במחירים זולים לכולם, ירידה ביוקר המחיה ותחושה של סיפוק ואושר שכסף לא יכול לקנות. מה שהשתבש בכלכלה זה אנחנו, כלומר הקשרים בין האדם לזולתו והקשר ההדדי שבין המדינה לאזרחיה. אם נגיע באמצעות תהליכי חינוך ויצירת סביבה תומכת שינוי, לחיים משותפים בערבות הדדית בינינו, נגלה שהכלכלה משרתת אותנו, במקום שאנו נשרת אותה. 

   

  פוסטים קשורים:

  -עקרון היד הנעלמה, השלב הבא

  -מה השתבש בכלכלה? אנחנו

  -משטוקהולם לשדרות רוטשילד

  -המדפסת התלת מימדית מאיימת על שוק העבודה העולמי


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   ישראלזיו
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין