כותרות TheMarker >
  ';

  עין לציון צופיה

  נושאים הקשורים לנעשה בישראל, בתחומי האקטואליה, ההגות, החינוך, הספרות, והמשפט.

  0

  האבל על מות הילד במכונית - אינה תחליף לעונש

  42 תגובות   יום שני, 15/7/13, 09:52

  בכל קיץ אנו עדים למות תינוקות וילדים שנשכחו במכוניות סגורות.

  הרשויות המשפטיות מסתפקות באסון המשפחה ואינן תובעות לדין את האשמים. זוהי סטייה חמורה, לדעתי, מאושיות המשפט.

   

  האחריות לילד היא חובת ההורים מיום לידתו. הורה "מטלטל", הורה מכה למוות תינוק, הורה דורס תינוק במכונית בנסיעה לאחור ועוד, עמד ויועמד לדין. במקרים אלה אין האבל על אבדן התינוק פוטר מהעמדה למשפט. גם כאן חוסר אחריות מצד ההורה.

   

  גם במקרים הנ"ל אין כוונת ההורים להרוג את הילד, כפי שכוונה כזו נעדרת מ"שוכחי-ילדים" במכונית. ובכל זאת ההורה נשפט על חוסר אחריות בטיפול בילדו.

   

  הטענה המושמעת כי חינוך והפקת לקחים היא הדרושה במקרים מסוג זה, של שיכחת ילדים במכוניות, אינה מספקת, לדעתי, והפרקליטות חייבת לשנות את עמדתה , גם ובעיקר עקב ריבוי מקרי השיכחה הללו.

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (42)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     5/9/13 07:43:

   בעניין זה נפלא מביניתי להבין בכלל איך יכול לקרות דבר כזה למרות ריבוי המקרים, פשוט לא קולט את זה.... אני כן צריך להיות הסברה במקביל לענישה

   והעיקר -  שנה טובה ומאושרת וחג שמח

     31/8/13 16:09:
   בעבר לא נשכחו ילדים במכוניות גרועות בהרבה. מדוע? כי הם ישבו ליד הנהג. לאחר התקנות החדשות נראה מקרים קשים של שיכחת ילדים. אין ספק שצריך להמציא ולחייב התקנת מכשיר אלקטרוני שלא יאפשר לנהג לסגור את רכבו מבלי לפנות את הילדים. אבל בינתיים, מורשעים מובילי ילדים, אם שכחו ילד במכונית, ולא מורשעים הורים. לא ידוע על "באג במוח" הפוקד את ההורים שעה שהם נועלים את ילדיהם במכונית. זו היא רשלנות שאחריתה טראגית, לכן, כל עוד אין חיוב להשמת מכשיר מתאים ברכב, צריכה מערכת המשפט לשפוט ולהעניש את ה"שוכחים". זה לא אכזרי, זו מציאות שיש להילחם בתוצאותיה.
     31/8/13 09:14:
   אני לא מהינה כלל איך אפשר לשכוח ילד באוטו..אגב , חבר שלנו השאיר לרגע את ילדיו באוטו עם מזגן באו כנבים הוציאו את הידים ולקחו את האוטו................
     28/8/13 23:55:
   יש אכזריות בנחרצות שלך או בהשוואה של המקרים הללו להורה מתעלל, האירועים האלו מזוויעים ומצמררים ואני בעד לחייב להתקין ברכב מכשיר המתריע על מצב בו נשכח ילד, אבל בכול המקרים שנסתיימו במוות דובר בהורים מסורים וחמים, אני משוכנעת שזה סוג של באג במוח שקורה ברגע נתון מתוך פיזור דעת, מתוך שינוי מסלול נסיעה, שינוי בעבודה תוסיפי לזה את הלחץ והטירוף שבחיים המודרניים ואת זה שניתן לתפוס לכל אדם את המוח בטלפון בכל רגע נתון ולהסיח את דעתו, המכלול של כל זה יכול לקרות לכל אחד ברגע אומלל של ניתוק אז שאף אחד לא יהיה יהיר מידי לשפוט ולגזור גזר דין, הורה כזה לא ימצא נחמה לנפשו לעולםםםם רק צער וייסורים , אז מה הטעם עוד להעניש ולהתאכזר למשפחה, רק המחשבה לשפוט משפחה כזו נראה לי מעשה מבעית, תכנסי לעובי הקורה יתכן שאף תגלי שהם הורים טובים ומסורים מכול "השופטים " שמזדקפים לערוף ראשים ערופים ממילא אין פה שום עניין של הרתעה.. אני כול פעם מופתעת מחדש איך בשם החמלה מתגלה האטימות במלוא הדרה.
     28/8/13 16:43:
   מזל שלא שואלים אותי.
     24/8/13 15:10:
   נכון ....................עתה תני דין על מות בנך בצה"ל............................נקודה.
     17/8/13 15:31:
   ללא ספק. יש להעניש בהריגה
     6/8/13 23:27:
   בתחילה כשראיתי את הכותרת, חשבתי שאני מסכים איתך… אולם כשקראתי חלק מהתגובות הבנתי שבעצם זה יותר מורכב… פיתרון אולי יהיה לחייב הורים להשתמש במתקן פשוט שמונע שכחה….
     3/8/13 14:02:

   חולק אני על דעתך, יקירתי.

   המטרה העיקרית של הענישה היא הרתעה, אבל כאן אין לה שום משמעות.

   האם אימת הדין תגביר את מודעות ההורים ותשומת הלב שלהם לילדם?

   עם כל הצער והכאב- אי אפשר להעמיד לדין הורה שגרם, ברשלנותו, למות ילדו.

     3/8/13 12:23:
   אין לי ספק שמרבית ההורים שחטאו סובלים. סובלת גם משפחתו ובייחוד ילדיו של פושע שנכלא, סובל גם הפושע שאינו יכול לחיות בחיק משפחתו. ואולי סובל גם מי שרצח את אשתו או ילדו. אולי המניע לרצח היה סבלו שלו? אז למה להעמיס על הרוצח סבל נוסף? יש מחקרים לפיהם גם פשע ואף רצח יכול לבצע כל אחד. או כמעט כל אחד. אדם נורמטיבי אינו חסין. האם לא נענישם? והשאלה האחרת היא מה מטרת הענישה. האם היא רק נקמה במי שפשע או חטא? האם המטרה היא להרתיע אחרים? האמנם הם נרתעים? (אם כן מדוע בתי הכלא מלאים עבריינים ש"הורתעו?") איזה מסר מבקשת מערכת המשפט להעביר לאחרים? האם נועדה הענישה לומר לפושע כי עליו לשלם את חובו לחברה? לא כנקמה, אפילו לא כעונש. ואולי זה יותר פשוט? יש חוקים, נעשתה עליהם עבירה קשה, מישהו שילם בחייו. והעבריין, הפושע, ישלם. יתמרק לו מחטאו במקום המתאים ביותר, במשך הזמן הראוי לחטאו.
     28/7/13 15:25:

   נעשו מחקרים שזה יכול לקרות לכל אחד ושזה קשור לפיזור דעת ולא לחוסר אחריות. (שלא נדע!)

   לי קשה להחליט אני מכירה אנשים שמטפלים לאוו דווקא במקרה כזה למשל בתאונה כשמישהו דורס אדם, דורס חיים וכמה הוא מתייסר וחייו כבר לא חיים.

     24/7/13 23:11:
   יש פה אכן שאלה קשה כי הורים שתינוקם מת מתייסרים גם ככה בעונש כבד שיישאר כזה כל חייהם. מצד שני מוכרחים לשים קץ להפקרות הזאת!... האם באמת חוק עונשים למקרה כזה יעזור? אינני יודע, ושלא נדע ממקרים כאלה...
     17/7/13 03:14:
   אני משוכנעת שההורים החיים עם המוות שנגרם בעטיים קשה יותר ממאסר אולם הישנות המקרים מחייבת גם פיתרון משפטי.
     16/7/13 20:58:
   קשה להעניש על טימטום. לפחות יש אולי מעכשיו יותר פחד וזהירות.
     16/7/13 19:02:
   בהחלטה להעמיד או לא להעמיד לדין יש אמירה. יש חוק במדינה נגד גרימת מוות ברשלנות. כאשר נותנים פטור למי שגרם מוות לילדיו אנחנו בעצם אומרים שבין הורה וילד החוקים לא חלים.
     16/7/13 18:06:
   לא מבינה איך שוכחים . ילד זה לא חפץ איך איך ועוד לכל כך הרבה שעות מבלי להיזכר
     16/7/13 17:47:
   האם באמת נראה למישהו שהרתעה מוגברת היא העניין פה? החשש שילדך/ילדתך ימותו בייסורים היא לא גורם מרתיע מספיק? מה תועיל כאן ענישה? הפתרון גלום במנגנון שיבצע וידוא יומי בנוגע לסיבה שילדים לא הגיעו לגן/פעוטון. זול, יעיל, ישים. עונש? לא יציל ילד אחד.
     16/7/13 14:34:
   ענישה במקרה כזה אין לה שום קשר להרתעה. זה רק להשקיט מצפון או נקמה חברתית במי שסטה מהדרך. צריך לעבו למניעה אחרת. מניעה שמניחה שזה יכול לקרות לכולנו. כמו שעשו עם חגורת בטיחות- לא חגורה רק במהירות מסוימת אלא לכולם, כל הזמן. צריך מכשור שיתריע, וכל הורה צריך להניח שזה יכול לקרות לו- ועליו לנקוט צעדים לזכור.
     16/7/13 12:17:
   הרגישות כל כך גבוהה שאין למערכת פתרון הולם... אך לאחר ריבוי המקרים חייבים שתהיה הרתעה !!! אין בררה, זאת הדרך היחידה שיכולה לגרום להתייחסות יתרה. המודעות הציבורית צריכה לחלחל כל הזמן עם אצבע על הדופק
     16/7/13 12:15:
   אולי כדאי להתחיל בחינוך, לפני הענישה. ללמד מגיל ההתבגרות מהי אחריות לסביבה, מהי אחריות הורית, מהן ההשלכות להזנחה, לטיפול שגוי, להכיר מקרים דומים, וליצור טריק טכני שימנע מהמכונית להינעל אם יש נפש חיה במכונית - גם בעל חיים. בעיני קצת אכזרי לשפוט אב או אם על הריגת ילדם בשוגג כי הם מתים כל יום מחדש..
     16/7/13 10:42:
   קשה מכל היבט. להעניש את האבא, אבל לא לקחת אותו לבית-הסוהר ממקום עבודתו ולהפקיר את יקיריו ללא פרנסה וללא ראש משפחה. העונש צריך להיות חינוכי. יש דבר כזה.
     16/7/13 10:37:
   הסיבה היחידה שבגינה הייתי מענישה את ההורים העלובים האלו, ושמה אותם בכלא, היא לא כדי להרתיע אחרים, אלא כדי למנוע מהם לעשות שוב ילדים. אנשים כאלו, לא צריכים שיהיה להם שרשור בדורות הבאים. טיפת חמלה אין לי אליהם, אלא רק לעולל המסכן שלהם, שמת ביסורי כוויות וחנק.
     16/7/13 09:35:

   1) אין שום ריבוי. יצא במקרה שהקיץ היו שלשה מקרים. בארבע השנים שקדמו קרו ארבעה מקרים שכאלה - בממוצע שיכחה אחת לשנה. כל מקרה שכזה כבד מנשוא - אבל תעמידי אותו מול מאות הנקטלים בתאונות דרכים, למשל, אז ה"ריבוי" הזה בטל בשישים.

   2) אין "שוכחי-ילדים". יש שוכחי ילדים. השיכחה אמיתית לגמרי. והיא אנושית.

   לעצם הענין, כן, אני בעד העמדה לדין. יש פה מקרה ברור של הריגה מתוך רשלנות.

     16/7/13 08:57:
   האמת עונש לא עונש מה זה משנה ההורה כבר בלי חיים עד סוף החיים אולי כלא זה ר טוב לו
     16/7/13 08:50:

   בכול המקרים שהזכרת, מקרי אלימות-הורים כלפי ילדיהם

   כמו "טלטול", הכאה, צריבה, כליאה וכו' ישנו אלמנט אלים

   שלשון החוק רואה בו, כוונה לבצע פשע.

   ומשהוא כזה, הרי החוק מפרט עונש מידתי יותר או מידתי פחות.

   במקרה מעין זה לא מתקיימת "כוונת פשע" בכלל...

   עד כאן..., הלשון היבשה...

   אך לא כך, העיניים!!! אלו לא יבשות בכלל.

   נפש רכה איבדה את חייה, משפחה שלמה עומדת לחיות

   חיי חרטה, צער וייסורים על כך, עד לא קץ..., חיים מלאי בדמעות.

   אבל לעומדים מהצד?, אלה שלא "זכו" לעבור חווייה מטלטלת

   שכזאת, אלה שאינם מאמינים שזה יכול לקרות גם להם, אלה

   המאמינים אמונה שלמה שהם הורים נ-ו-ר-א "אחראים"?

   להם, אין דמעות...

   הם יתלהמו, וינהמו, וישלחו אצבע מאשימה לעברם של אלה

   שחייהם מעתה, אולי יהיו חיים, אך שונים יהיו בתכלית השינוי...,

   והם יכנו את אותם אומללים בכינויים הזויים כמו: פסיכופטים

   חסרי-אחריות ועוד ועוד כהנה...

   ואחרי שהשיירה תמשיך בדרכה, הן ימשיכו אותם הורים אומללים

   בשגרה האומללה של שארית חייהם...,

   והכלבים?

   הם ימתינו בקוצר-רוח ל..., שיירה הבאה...

     16/7/13 08:35:

   צטט: ד'ר רותי לאופר 2013-07-16 05:53:34

   אני באמת לא מבינה את הסלחנות הבלתי ניסלחת כלפי הורים שמפקירים את ילדיהם חסרי הישע למוות בצליה. המדינה מחוייבת לפעול היכן שהורים מסויימים כושלים. אם כל מי שמכניס למכוניתו חסר ישע, יידע שמחכות לו 20 שנה בכלא אם ישכח אותו, אולי זה יפחית את התופעה המחרידה.

    

    

   20 שנים בכלא? וואלה?!!!

   את מי את מענישה בדיוק? את ההורה האומלל, או את

   יתר ילדיו שנותרו בבית, ללא הורה (שנמצא בכלא)?

   צעקה


     16/7/13 07:45:
   לאה יקרה, הראש מסרב להבין , הלב ממאן להאמין.
     16/7/13 05:53:
   אני באמת לא מבינה את הסלחנות הבלתי ניסלחת כלפי הורים שמפקירים את ילדיהם חסרי הישע למוות בצליה. המדינה מחוייבת לפעול היכן שהורים מסויימים כושלים. אם כל מי שמכניס למכוניתו חסר ישע, יידע שמחכות לו 20 שנה בכלא אם ישכח אותו, אולי זה יפחית את התופעה המחרידה.
     15/7/13 23:22:

   *
   מצטרפת לדעתך. קצתי בנסיבות מקלות גם לגבי מקרים נוראים כאלה ובכלל, הנסיבות המקלות זו רעה חולה.
   ילדים פחות חשובים ממישהו אחר?
   ואם היה שוכח חסר ישע אחר במכונית סגורה שהוא מבוגר? בן אדם?
   אני בטוחה שהעונש היה קיים, ואחר לגמרי, ללא נסיבות מקלות.
   ילדים הם אנשים, יצורים חיים ככולנו, כמו כל יצור חי, שאין שום הצדקה וצידוק שיאבד חייו בסבל מחריד כזה.

     15/7/13 21:14:
   שלום לאה, בדיוק עכשיו דברו במהדורת החדשות על כך שמשרד התחבורה מקדם אמצעי התראה דרך פלאפונים להורה.. אני מקווה שהמאמץ להעלות את התודעה לנושא, ישא פרי.
     15/7/13 19:50:

   אין ספק - מקרה כל כך חמור אסור שישנה וחייבים להפעיל את מלוא חומרת הדין. הבה ונטיל על העבריינים קנס כבד... במחשבה שנייה זה לא מספיק חמור ולא ירתיע אותם מלעבור שוב את אותה עבירה. אולי תקופת מאסר ארוכה... נשמע מפתה אבל ישנם אין סוף סיפורים על עבריינים שהשתחררו מהכלא וחזרו לבצע את אותם עבירות. אז אולי עונש מוות - זה בוודאי ימנע מהם לשכוח שוב את תינוקם במכונית... נשמע מפתה אבל עונשי מוות יש אלפי שנה ועד עתה הם לא מנעו עבירות כמו רצח, ואנו כמובן לא רוצים שילידים ישכחו יותר. כאן צריך עונש דרכוני באמת שירתיע כל הורה בארץ מלחזור על העבירה הזאת... ויש עונש בלתי אפשרי ברמת חומרתו - שהידיים ירעדו למי שיחתום עליו (ובטח על מי שייגזר גזר הדין). להרוג את הילד הקטן של אותם הורים...

    

   קצת קשה להבין את הנאמר בפוסט - המוות של ילדך שלך לא ירתיע מהורה לשכוח את ילדו אבל הפחד מלעבור על החוק (ואפילו לשבת בבית סוהר) הוא מה שיגרום להורה להתעשת... נדמה לי שהאנרכיסט הבוטה ביותר לא היה מצליח להעביר התקפה על "הסגידה" לחוק בצורה יותר בוטה ועוקצנית.

    

   התופעה קשה וכואבת אבל מי שחושב שעל ידי חקיקת חוקים וענישת עונשים ניתן לצמצמה, דומה למי שמאמין שעל ידי נשיפת רוח ניתן לכבות שריפה. השיטה הבסיסית היא להעלות את זה פעם אחר פעם למודעות (כפי שעושים לדוגמה עם תשדירי בטיחות),. אפשרות נוספת היא להצמיד את הארנק למושב התינוק וכמובן למצוא פתרון טכנולוגי שייתן התרעה להורה במידה ונשאר ילד ברכב (הרי כאשר משאירים אורות במכונית ישנה התרעה).

     15/7/13 19:50:
   זוועה בלתי נתפסת...
     15/7/13 17:14:
   קשה מאד להכיל אסון שכזה , לדעתי ההורים חייבים בדין.
     15/7/13 15:32:

   צטט: מיכל-1 2013-07-15 15:25:14

   אני חוששת שאת עונשם הם כבר קיבלו - הם צריכים לשאת את כאב האובדן הנורא ולחיות בצל תחושת הגעגוע הבלתי פוסק, ובנוסף לחיות עם תחושת האשמה, הצורך לשאת את מבטי/תגובות הסביבה השיפוטית ועוד ועוד.. ובקיצור - מעט רחמים ..

    

   אגב - מי שצריך לעמוד לדין הם רשויות החוק והחקיקה, אשר צריכות היו כבר מזמן לחוקק חוקים בדבר איבזור כל רכב באמצעי בטיחות שונים שכבר קיימים בשוק ואשר אמורים להגן מפני מקרים מעין אלו..

     15/7/13 15:30:
   אני חושבת שבאמת קשה למערכת המשפט לגזור עונש על הורה שנענש באופן כה קשה. יש כאן בהחלט דילמה לא פשוטה והשאלה מה הערך החינוכי, מוסרי הרתעתי בענישה כזו? האם זה יפחית את מספר האסונות הללו? האם זה מה שיוביל הורה להיות אחראי יותר? לא בטוחה!
     15/7/13 15:25:
   אני חוששת שאת עונשם הם כבר קיבלו - הם צריכים לשאת את כאב האובדן הנורא ולחיות בצל תחושת הגעגוע הבלתי פוסק, ובנוסף לחיות עם תחושת האשמה, הצורך לשאת את מבטי/תגובות הסביבה השיפוטית ועוד ועוד.. ובקיצור - מעט רחמים ..
     15/7/13 15:08:

   לפי מה שאת כותבת, אפשר להרחיב את אותה אחריות הורית וגם לא לשלוח למשל ילד לצבא.

   כי ילדים מתים שם.

   ילדים גם נהרגים בתאונות דרכים, אז אולי כדאי [בלי ציניות שיהיה ברור] לעטוף ילד בצמר גפן עד מות ההורים ורק אז לשחרר את הגוזל למרות שאולי הוא כבר בן 60 ואולי 70.

    

   הורה שמת לו הילד. קיבל את העונש שלו. עם כל הכאב שבאת לבטא פה, לא מקנאה אם יש פה בין הקוראים מישו שמת לו ילד. כי רגשי אשמה על מוות תמיד. אבל תמיד קיימים :(

    

   ועוד דבר קטן. לקרוא כותרות בעיתונים. לשמוע כתבה בטלויזיה בלי להיות פיזית בדיונים ארוכים בבית משפט, זה קצת. רק קצת לעשות חצי עבודה. כי לא תמיד שומעים את כל הפרטים. . . 

     15/7/13 14:58:

   עצוב נורא ! ומות נוראי לתינוק.
   להביא ילד לעולם, ברוב המקרים זה החלק הקל שבעיניין, והחלק הקשה יותר היא האחריות והטיפול בחסרי הישע הללו עד שיעמדו על רגליהם (תרתי משמע)
   לא עברו 24 שעות מהמוות של אתמול ושוב עוד פעוט "נשכח" ומת.
   קראתי באחת התגובות רעיון פשוט אך עצוב, לשים ליד הילד את התיק והפלאפון (כי אותם מסתבר פחות שוכחים) .
   כדאי מאוד שהמוח היהודי ימציא איזשהו פטנט מעשי שיתריע על מקרים כאלו כי בחיים הלחוצים שלנו פלוס החום המעיק אנשים מוסחים בקלות.

     15/7/13 14:35:
   כואב הלב אין מילים. אי אפשר להבין איך דבר כזה יכול לקרות אבל עובדה שזה קורה. לא הייתי רוצה לשפוט הורה ששכח ילד באוטו. אני חושבת שבכולנו מקנן החשש שאולי בטעות זה יכול לקרות גם לנו. אם הייתה מתאפשרת איכשהו כניסת אוויר לרכב אחרי נעילתו זה היה מצמצם לפחות את כמות האסונות. לבי עם ההורים.
     15/7/13 14:06:

   חולץ כלב שהושאר ברכב סגור והיה על סף אובדן הכרה.

   לא.לא מבינה ולא רוצה להבין או לקבל כל תירוץ.

   לא משאירים בעל חיים ברכב סגור,לא משאירים תינוקות ולא שוכחים אותם.

   לא יודעת מה העונש שצריך להטיל על השכחנים אך הם חייבים לתת את הדין.

   חולץ באפיסת כוחות (צילום ארכיון)

     15/7/13 13:56:

   והיום עוד תינוק נשכח.

   מזעזע.

   אין כוונת הורים להרוג והילדים מתים .

   לא מבינה במשפט. מבינה בהורות . מבינה ברגישות. אין חשוב יותר מיצור קטן ,חסר אונים שאחריות עליו חלה עליך.

   ''

     15/7/13 11:16:
   עצוב.

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   דוקטורלאה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין