כותרות TheMarker >
  ';

  עסק משפחתי I חברה משפחתית - חזון ההצלחה בחילופי הדורות / אלי כהן

  20 תגובות   יום רביעי, 17/7/13, 12:07

  "בַּיָּמִים הָהֵם לֹא יֹאמְרוּ עוֹד אָבוֹת אָכְלוּ בֹסֶר וְשִׁנֵּי בָנִים תִּקְהֶינָה" ( ירמיהו ל"א כ"ח )

   

  מניסיוני ומהיכרותי רבת השנים עם עסקים משפחתיים למדתי כמה גדול הצער של משפחות שהעסק המשפחתי שלהם לא צלח את חילופי הדורות וכשל בדור השני או בדור השלישי או שנמכר בלית ברירה לאחרים. לעיתים מדובר במפעל חיים שהקשר הרגשי והכלכלי אליו הוא כה חזק ולכן המשבר המתלווה לפרידה כפויה ובלתי צפויה ממנו עלול להיות קשה מאוד.  

   

  יש כאלה שאומרים שלא נכון להעביר את העסק המשפחתי לדור הבא; איתן ורטהיימר, מבעלי ישקר עד לאחרונה, הוא לפי הפרסומים האחרונים בעיתונות, אחד מהם. גם וורן באפט וביל גייטס לפניו נודעו בהחלטתם שלא להעביר את עסקי המשפחה לילדיהם ועל באפט אמרו שנימק את החלטתו במילים ש"זה כמעט לא אמריקאי" לנהוג כך.

  בכל זאת, עדיין יש הרבה משפחות בעסקים שהיו מעדיפות מסיבותיהן לעמוד בהצלחה באתגר ההעברה הבין דורית ולאפשר לצאצאיהם וקרוביהם להמשיך לעבוד ולהתפרנס בעסק המשפחתי. באיזו מידה הדבר אפשרי ?

   

  הספרות המחקרית והסטטיסטיקה המרה המוכרת היטב לכל מי שעוסק בתחום זה לא מנבאות שיעורי שרידות גבוהים לעסק המשפחתי במעבר מדור לדור; במקורותינו נאמר "כִּי לֹא לְעוֹלָם חֹסֶן; וְאִם-נֵזֶר, לְדוֹר וָדוֹר" ( משלי כ"ז כ"ד ) תוך הטלת ספק בסיכויי ההצלחה. נשאלת השאלה האם, ועד כמה, אפשר לשפר את סיכויי ההצלחה של עסקים משפחתיים בחילופי הדורות ואם כן, מה נחוץ לשם כך ?

   

  במאמר זה אתמקד בכמה מגורמי הרקע החשובים, לדעתי, להבנת הקושי העצום במעבר הבין דורי בעסקים משפחתיים וגם אעלה כמה רעיונות שלדעתי הכרחיים להצלחה באתגר הזה.  

   

  גורמי הרקע - הכשרה, חינוך, חישול והתאמה

  הפרשנות המקובלת לפסוק המקראי שבפתח מאמר זה היא שבנים לא ייענשו עוד על חטאי אבותיהם אלא כל אחד בחטאו יישא. אבקש לפרש את הפסוק מנקודת מבט אחרת, שונה במקצת, הנוגעת ביחסי אבות ובנים וביחסי הורים וילדיהם בעסקים משפחתיים ובחברות משפחתיות.

   

  אין חולק, שהקמתו של עסק חדש היא מטלה כבדה של יזמות, שליטה וניהול לאורך זמן; היא מצריכה כוחות נפש ומשאבים רבים, אישיים, מקצועיים, כלכליים ואחרים. את המטלה הזו נושאים על כתפיהם המייסד או דור המייסדים והם אלה שאוכלים את פירות הבוסר של שלבי הייסוד וההקמה עד להתבססות העסק החדש.

   

  יש מקומות לרוב, שבהם בני ובנות המייסדים מגיעים לעבודה בעסקי המשפחה רק לאחר שעסקים אלה התבססו היטב בשוק כתוצאה מעמל כפיים וזיעה ברוכה של הוריהם ושל הורי הוריהם; רבים מהם קיבלו את הג'וב בעסק המשפחתי רק בשל היותם מקורבים למשפחת המייסדים, ולפעמים התפקיד ממש נתפר עבורם.

   

  בנים ובנות של בעלי עסקים משפחתיים כאלה לא חוו ולא למדו את אתגרי ההקמה של העסק המשפחתי, לא התנסו בעצמם ביזמות ובהנהגה עסקית ולא רכשו את החישול הנדרש לכך; לפעמים הם גם חסרי כל ניסיון קודם בשוק העבודה ובניהול של עסקים; ביניהם יש המשתלבים היטב בתפקידי ניהול בכירים בעסקי המשפחה בעוד הבעלות, השליטה ושרביט הניהול, על כל האחריות הנגזרת מכך, נותרת לאורך זמן ניכר בידי דור ההורים בלבד.

   

  במצב כזה לא מן הנמנע ששיניהם של בנים ובנות כאלה תקהינה; הם לא מעט פעמים חסרים את ההכנה הדרושה לעמוד בהצלחה באתגר ההעברה הבין דורית בעיקר משום שלא רכשו את הכישורים הנדרשים לבעלות ושליטה בעסקים - עסקים בכלל ועסקים מורכבים בפרט - שלא לדבר על ייזום והקמה של עסקים חדשים בכוחות עצמם.

   

  אם אכן כך, של מי הוא ה"חטא" שבעטיו קהו שיני הבנים והבנות ? האם זה "חטא" האבות או "חטא" ילדיהם ? לדעתי זה לרוב "חטא" דור ההורים; אף שהוא רצוף כוונות טובות למכביר, את מחירו משלמים, בטווח הארוך, צאצאיהם וקרוביהם; לא רק בקהות שיניים אלא לפעמים גם בשברון לב.

   

  הכיצד, אפוא, אפשר להקנות לבני ובנות הדור הבא את יכולת ההתמודדות עם אתגר ההעברה הבין דורית בעסק המשפחתי ?

   

  חזון ההצלחה - פעולות הכרחיות

  לדעתי, לעסק משפחתי המבקש להצליח בחילופי הדורות נחוץ, בראש ובראשונה, חזון שתכליתו המפורשת היא העברה של העסק המשפחתי מדור לדור בהצלחה; זה חזון שהמשפחה כולה מחויבת לו וממנו ייגזרו התכנון האסטרטגי וגם כל הפעולות הנחוצות, החל מיום ההצטרפות של בני ובנות המשפחה לעסק המשפחתי.

   

  כאן כדאי להזכיר שיש משפחות שאין בהן בן או בת המבקשים להצטרף לעסקי הוריהם; יש משפחות בהן רק אדם אחד נבחר להמשיך את עסקי הוריו; יש כאלה שרק חלק מבניהם או בנותיהם מעוניינים להצטרף לעסק המשפחתי בעוד אחרים מתנגדים לכך ( וזה אתגר מורכב העומד בפני עצמו ); יש גם משפחות בהם כל בני ובנות המשפחה מייחלים בכל מאודם להעברת העסק לדור הבא בהצלחה אך אינם יודעים מה הן הפעולות הנדרשות כדי להצליח בכך.

   

  מה הן, אם כן, הפעולות העשויות להיגזר מחזון שתכליתו היא הצלחה בהעברה הבין דורית בעסק המשפחתי ? הנה כמה מהפעולות, התודעתיות והמעשיות, ההכרחיות ( לא מספיקות ) לדעתי:

  א.

  דרושים לבני ובנות דור ההמשך בעסק המשפחתי חינוך ליזמות ולהנהגה עסקית וגם הכשרה ניהולית המותאמת, לעסקים משפחתיים בכלל ולעסק המשפחתי בפרט, שיינתנו להם מגיל צעיר; מן הראוי להקצות בהתמדה משאבים, משפחתיים ועסקיים, למטרה זו.

  ב.

  יש לפתח תרבות של למידה מתמדת יחד עם סובלנות ופתיחות כלפי חדשנות ותהליכי שינוי בעסק המשפחתי. בנים ובנות החוששים, יתר על המידה, לסטות מדרכי הוריהם עלולים להפוך לזהירים ושמרניים מידי, לפעמים עד כדי קפיאה ודעיכה מסוכנת בעסק המשפחתי; מאידך, לבנים ובנות שקיבלו אימון עסקי ויודעים לקחת סיכונים מחושבים בעסקים יש סיכוי להרחיב את עסקי המשפחה ואף להקים עסקים חדשים משלהם.

  ג.

  הפרנסה האפשרית למשפחה ההולכת ומתרחבת תלויה בגודל הצמיחה של עסקי המשפחה והרי אף עסק אינו גדל עד אין סוף; לכן, ברור שלא יתאפשר לכולם להתפרנס לאורך ימים אך ורק מהעסק המשפחתי המקורי; ודאי שלא כולם יוכלו לעבוד בעסקי המשפחה ולנהל אותם אפילו אם הם מתאימים וראויים לכך. הליכי בחירת הממשיכים והכשרתם מוטב שייעשו בתבונה ורגישות רבה תוך הסתייעות באנשי מקצוע מתחומי מומחיות שונים.  

  ד.

  העסק המשפחתי הוא גוף חי וישות מורכבת העומדת בפני עצמה ולא רק נכס רכושי שבידי המשפחה. נחוצים תהליכי תכנון ניהולי, ארגוני ועסקי לעסק המשפחתי לאורך זמן, הרבה לפני העברת הבעלות והשליטה לאחרים ולפני עריכת צוואה. לדעתי, בני ובנות המשפחה אשר קשרו את עתידם בעתידו של העסק המשפחתי יכולים וצריכים להיות מעורבים, משלב מסוים, בגיבוש החזון, המטרות, הדרך והאפשרויות להמשיך ולשלוט ( ביחד או לחוד ) בעסקי המשפחה בדור הבא, על כל השאלות הנובעות מתכנון יסודי, סדור ומקצועי, של סוגיות הבעלות השליטה והניהול בעסק המשפחתי.

  ה.

  האופי ומבנה השותפות של אחים ואחיות, חתנים וכלות בעסק משפחתי אינו דומה כלל לאופי ולמבנה ההיררכי במשפחה גרעינית של הורים וילדיהם העובדים בעסק משפחתי. לכן, החל בדור השני ( ובוודאי בדור השלישי ואילך ) של הבעלות על העסק המשפחתי דרושים דגם ניהולי אחר ותרבות ארגונית ומשפחתית שונות לחלוטין. אלה חייבים להישען על תקשורת בין אישית טובה שאפשר וצריך לפתח אותה, כבר בדור המייסדים.

   

  מה האסטרטגיה שלך ?

  יש בעלי עסקים הנמנעים מלכתחילה מהכנסת בני ובנות משפחה לעבודה בעסק שלהם מסיבות עקרוניות ואידיאולוגיות, אך האם אלה שבוחרים להכניסם יוכלו להרשות לעצמם להימנע מהכנה ותכנון של ההעברה הבין דורית בעסק המשפחתי ?!

   

  בקרב עמיתיי, החוקרים והיועצים לעסקים משפחתיים, יש רבים הסבורים שעל בעלי עסקים כאלה מוטלת החובה העסקית והמשפחתית ( לדעתי, גם המוסרית ) להנהיג תכנית עבודה מפורטת להכנה ותכנון של ההעברה הבין דורית. לדעתי, זו צריכה להיות תכנית למידה המותאמת להם ולעסק המשפחתי שלהם ועל צאצאיהם וקרוביהם להיות מודעים לצורך הזה ולהשתתף בנטל הכרוך בכך - בין שהדבר יוביל לשגשוג העסק המשפחתי ולהעברתו בהצלחה לדור הבא ובין שהדבר יוביל להחלטה למכור אותו לאחרים.

   

  להורים יש, מטבע הדברים, כוח מוסרי ומשפטי, להכריע ולגשר במחלוקות בלתי נמנעות שיצוצו ויעלו, במוקדם או במאוחר, בין צאצאיהם וקרוביהם בעסק המשפחתי ואפשר לנצל כוח זה לטובת הכנה ותכנון של ההעברה הבין דורית גם במסגרת תהליך גישור עסקי משפחתי.

   

  אף שאין במאמר זה מסגרת כוללת לדיון וקבלת החלטות פרטנית, אוכל לומר, מניסיוני ומהיכרותי עם עסקים משפחתיים, שהאסטרטגיה ההימנעותית הקרויה "אחרי המבול" או בגרסתה הרכה יותר "שיסתדרו לבד" עלולה להיות הרסנית, יקרה וכואבת מאוד, לעסק ולמשפחה.

   

  אלי כהן הנו יועץ לניהול, מאמן עסקי ומגשר העוסק בליווי עסקים משפחתיים, מנהל חברת הדרכה יוצרת פיתוח ארגוני בע"מ המתמחה מאז 1994 בליווי עסקים משפחתיים. טלפון ישיר 050-7251251

   

   

                                          כל הזכויות שמורות  ©

   

  המידע במאמר הוא כללי בלבד ואינו מהווה בשום אופן יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ מקצועי. נא לא לעשות כל שימוש במאמר ללא קבלת רשות מראש ובכתב.

   

  מן התקשורת: עסקים משפחתיים הקיימים מאות שנים


  לדיונים:

  הערך החיובי של ניהול קונפליקטים

  בן ממשיך בעסק משפחתי

  .

  לקריאת מאמרים של אלי כהן:

  עסק משפחתי - זה קונפליקט חיי אז לוותר או להתעקש ?

  העסק המשפחתי - זה חום הלב או אש הקרב ?!

  עסק משפחתי - לפעמים גשר הוא רגש 

  עסק משפחתי - צרות של עשירים

  עסק משפחתי - מדור לדור

  עסק משפחתי - מחכמתם של מייסדים

  דרג את התוכן:

   תגובות (20)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     16/4/18 13:41:

   הקמת עסק משפחתי I חברה משפחתית

   .

   הקמת עסק משפחתי מלווה רק לעיתים רחוקות בתכנון מוקדם אך עם התרחבות העסק והצטרפות בני ובנות המשפחה לעבודה נוצרים בו אתגרים ייחודיים המחייבים תכנון ותיאום עסקי – משפחתי. בכל שלב אפשר ורצוי לתכנן את ההתנהלות המשותפת ולקבל הדרכה לניהול העסק המשפחתי מניסיון נצבר של יועצים ומדריכים לעסקים משפחתיים. 

   .

   שילוב עסקים עם משפחה יכול להיות שילוב מנצח אם מבינים מראש את היתרונות והחסרונות בעסק בבעלות משפחתית ונערכים אליהם היטב. אחת ההצעות העיקריות שלנו לקראת הצטרפות בני ובנות המשפחה אליו היא לגבש את חזון העסק המשפחתי בשיתוף פעולה נרחב מתוך הבנת המאחד והמפריד שבין צרכי העסק לצרכי כל אחד מבני ובנות המשפחה המתעתדים להשתלב בעבודה בעסק המשפחתי.  

   .

   חילופי דורות בעסק משפחתי דומים להקמה של עסק משפחתי אף כשהעסק לא משנה את תחומי פעילותו ואופן ניהולו. ומדוע ? כי העברה של שרביט הניהול והשליטה לידי הבנים והבנות של הדור הבא משמעה חשיבה חדשה, יכולות שונות ומעל הכל שותפות מסוג אחר עם מערכת יחסים ודינמיקה שונה לחלוטין, אפילו כשדור המייסדים עדיין בחיים.

   .

   לדעתנו, אין תחליף לתהליכי למידה משותפת ותכנון מקדים, ניהולית, ארגונית ועסקית, בעוד מועד ולאורך זמן, שיכינו את מנהלי הדור הבא לשינוי העצום של ההעברה הבין דורית בעסק המשפחתי ובחברה המשפחתית

   .

   אנו מאמינים שאין שום צוואה בעולם שיכולה כשלעצמה להכין את היורשים של החברה המשפחתית והעסק המשפחתי לחילופי דורות בעסקי המשפחה אפילו אם היורשים עבדו בעסק המשפחתי כל חייהם הבוגרים. צוואה יכולה להיות התוצאה של הסכמה בסיום תהליכי למידה ותכנון משותפים ולא תחילתה של מחלוקת בעסק המשפחתי ובמשפחה אחרי 120. 

    

     22/9/14 20:12:

   הובלת תהליכי תכנון להעברה בין דורית בחברה משפחתית היא מלאכת מחשבת משולבת ורב מימדית. היא מצריכה בראש ובראשונה נכונות ושיתוף פעולה מלא של המשפחה ומנהלי העסק המשפחתי.

   בשנה האחרונה זכיתי ללוות 2 משפחות בעסקים גדולים ונכבדים שההבדל העיקרי ביניהן היה שהאחת הגיעה אלינו מאונס עקב משבר משפחתי ועסקי חמור והאחרת הגיעה אלינו מרצון כדי להסדיר דברים מבעוד מועד. כמובן, שההבדל הזה הוא מהותי ביותר ויש לו השפעה ישירה על עיצוב התהליך והתוצאות האפשריות לו.

   הצלחה בשיפור יחסי הניהול ותכנון עתיד העסק המשפחתי לאחר משבר חמור אינה דומה כלל להצלחה בטיוב מערכות היחסים ותכנון מקדים של עתיד העסק המשפחתי על מי מנוחות. למרות שבשני המקרים הסיפוק הוא עצום, אפשרויות הפעולה במקרה השני רחבות ומגוונות בהרבה. על כך אמרו חז"ל: "איזהו חכם ? הרואה את הנולד".

     7/8/13 08:28:
   פיני, תודה. נגעת בנקודה רגישה מאוד מבחינה פסיכולוגית ורגשית. כאן חשוב לומר ששאלות ההעברה בפועל של עסק משפחתי ( או כל עסק אחר ) לידי הילדים, בין בחיי ההורים או לאחר 120, נפרדות ושונות משאלות החינוך, הלמידה, התכנון וההכנה של הדור הבא לניהול עסקים בכלל ולניהול עסק משפחתי בפרט - החל משלב ההצטרפות של בני בנות המשפחה לעסקי הוריהם או קרוביהם.
     4/8/13 15:13:
   האתגר הכי משמעותי והכי כואב לעצמאים שעשו בשתי ידיים ומתקשים להעביר... התמחית בתחום משמעותי אלי יקירנו...
     2/8/13 06:58:
   עדינה יקירתי, תודה על התייחסותך מנקודת מבט אישית. סוגיית בן ממשיך או דור המשך בחקלאות ובעסק משפחתי בכלל היא אכן מאתגרת ומרתקת. ראי גם את התייחסותה של בלהה. בהצלחה !

   צטט: עדינה מוסקוביץ' 2013-07-31 07:52:30

   אלי תודה על מאמר מעניין ומעשיר כהרגלך. אין ספק שהייתי ממליצה להורים  בעלי עסק משפחתי להתייעץ בבעל מקצוע בתחום שלך שיכלול אח"כ את כול הילדים.  הדילמות מאוד מורכבות ורגשיות.

    

   לדוגמא, ילד שיגדל בבית שבו ההורים משדרים לו את אי ההתאמה שלו לתפקיד הממשיך , לו ההורים לא ישכילו לנווט ולתמוך בו על כישוריו האחרים בתבונה ואהבה , הם עלולים לגדל ילד חסר ביטחון ובעל דימוי עצמי נמוך.

   כמו כן, ליצור תחרות בין האחים על יוקרה והערכה מצד ההורים.

    בהורות בכלל אני ממליצה היום ללמוד להתמודד עם אתגרי החינוך. בודאי שמדובר בעסק משפחתי על כול סיכויי ההסתבכות שלו.

    כמתיישבת בנגב ובעלת משק גם אנחנו מתמודדים עם הנושא של דור ממשיך.

    במושבים מקימים עסקים חקלאיים או תייירותיים  שהורים מאוד היו רוצים לראות את ילדיהם ממשיכים את פרי עמלם. זה בהחלט לא פשוט גם בגלל אופי המקום והריחוק שלא תמיד מושך את הילדים להישאר

   . אנחנו זכינו שאחד הילדים יקים משק משלו. מקווה שעוד אחד יחליט להמשיך את שלנו.

   עבודה חשובה ומבורכת יש לך אלי.

    

     29/7/13 19:38:
   חברים יקרים, ישראל, דרור, עופר, יהודית, יעל, הראלה, מיכאל, יוסי, רחל, אבישי, אריאל, בלהה, ישראל, תודה על ההתייחסות ועל ההעשרה.
     25/7/13 08:48:
   אני מסכים עם הדברים שנכתבו כאן ע"י הפורום.אני חושב שחשוב שהדור הבא יתחיל בחינוך מלמטה, הכוונה שיעשה את כל העבודות כולל תיוקים,ויתקדם בהתאם בכל המחלקות, כך יכיר את העסק.אני גם רוצה לתת דוגמא של שטראוס כל הילדים עבדו במערכת והכירו את המחלקות,בסופו של דבר הוחלט שעופרה הכי מתאימה לנהל את האימפריה וצדקו. שאר האחים שלא מצאו את מקומם בצמרת פרשו והקימו עסק משלהם,בנוסף הם הביאו מנכ"ל מקצועי שזה ברוב המקרים הכי נכון כאשר המשפחה לוקחת את תפקיד יו"ר הדירקטוריון.גם בחברות יותר קטנות אפשר לקחת מנכ"ל מקצועי .
     23/7/13 19:11:
   "שיש משפחות שאין בהן בן או בת המבקשים להצטרף לעסקי הוריהם; יש משפחות בהן רק אדם אחד נבחר להמשיך את עסקי הוריו; יש כאלה שרק חלק מבניהם או בנותיהם מעוניינים להצטרף לעסק המשפחתי בעוד אחרים מתנגדים לכך ( וזה אתגר מורכב העומד בפני עצמו )" לאחרונה שמעתי מחברים על בעיה סבוכה הקשורה בדיוק לכך כשאחד מבני המשפחה לא רצה להמשיך בעסק המשפחתי בעוד אחותו הסכימה, אך לכך היו תוצאות עגומות מאד מבחינת הבן שנושל בצוואת האב מהנכסים המשפחתיים בעידוד האחות....סיפור משפחתי כואב...
     23/7/13 13:18:

   אכן, חשיבות רבה נודעת להכנסת דור ההמשך לתוך העבודה מגיל צעיר, ולאו דווקא אל ההנהלה - אלא תחילה לדרגים הנמוכים, כדי שיכירו את העסק מבפנים (ובהזדמנות זו, גם יראו בעיניים חדשות, פגמים ישנים), לפני שהם מגיעים לעמדות ניהול והחלטה.
   חשוב כמובן גם לדאוג להשכלה פורמלית בתחומים הרלוונטיים לניהול עסק.
   אבל חשוב עוד יותר לראות מי מהילדים אינו מתאים/מעוניין להיכנס לתחום, ולהניח לו להתפתח בכיוון המתאים לו.

   להורים יש לעתים בעיה להכיר בכך שילדיהם הם יישויות עצמאיות. 

     23/7/13 12:15:
   אלי היקר, תרמת בכתיבתך המעניינת והמקיפה ותודה לך. חוויתי כחבר הנהלה: בהוצאת מסדה ומפעלי דפוס פלאי את הדור השלישי שלא צלח את ירושת סבתו-הגב' ברכה פלאי, את רים תעשיות ודניש (קצת אחרי בנימין נתניהו)בו הדור השני לא צלח, ואת חברת אביק - תעשיית תרופות וכימיקלים אשר נאלצה לשכור מנכ"ל חיצוני ומצליח מאוד (אלי אדמוני) נוכח הדור השני שלא צלח. חברת שטראוס הינה דוגמא לתהליך מתוכנן היטב בו מיכאל שטראוס לא וויתר לעצמו בבחירתה של עופרה, וגם זאת אחרי ייצוב המערכת בעזרת מנכ"ל שכיר ומוצלח-עמיקם כהן.
     23/7/13 06:29:
   תודה על מאמר מרתק! עכשיו אני בטוחה שעסק משפחתי הוא לא בשבילי :)
     22/7/13 23:01:
   תודה אלי. מאד מעניין אצלך, כתמיד. זהו מאמר חובה לכל מי שמתכנן לשלב משפחה בעסקיו. עולות פה שאלות מרתקות.
     19/7/13 17:49:
   תודה, אלי על המאמר המרתק. העברה עסקית מדור לדור, כמסתבר, אינה עניין פשוט כלל וכלל, ונתת צוהר לעניין חשוב זה לרבות דרכי חשיבה ופתרונות (גישה) אפשריים. שבת שלום.
   העלית דברים מעניינים. תודה רבה :)
     18/7/13 19:11:
   אלי, הנושא והנקודות שהעלית הקשורות בו בהחלט מענינות. יכולה בהחלט להבין את המניעים הריגשיים בעיקרם של מי שעמלו על הקמת וביסוס עסק עצמאי, ומבקשים לשמור עליו ולהבטיח בכך את המשך קיומו כמו גם לפעמים את עתידם הכלכלי של בניהם/ן, אך כפי שאתה מעלה הדברים הם מורכבים ובהחלט ההעברה אוטומטית ללא בדיקה והכנה מתאימה ומקיפה, עלולה להסב הרבה עוגמת נפש לכל הצדדים..
   מאמר כללי אמנם, אלי יקר, אך עם הרבה חומרים למחשבה. כתוב בצורה מרתקת .תודה רבה.
     18/7/13 06:21:
   אלי שלום אני מוצא את הפוסט מעניין ביותר. בעסקים בכלל בלי קשר אם מדובר בעסק משפחתי או לא. יש חשיבות רבה לבניית מערכת עסקית ראויה. מהאמור נגזרות שתי דרכי פעולה אפשריות הראשונה בניית הבסיס בעצמך (דור המייסדים בעסקים משפחתיים) השניה רכישת בסיס קיים ממערכת עסקית מתפקדת הדוגמא השכיחה היא הזכינות. או במקרה של עסקים משפחתיים הורשת העסק לבן משפחה ראוי לתפקיד. האתגר בעיני הוא בחינוך היזמי. היטבת לכתוב. ובמיוחד כאשר המשפחה אינה גרעינית אלא משפחה מורחבת עקב גירושים. במקרה שלי עקב ריחוקי הגיאוגרפי מהילדים והריחוק הענייני (בגובה העיניים העסק של אבא "לא בראש" של הילדים).ההתמודדות עם הרצון שלי לקרב את הבנים שלי לעסק נעשה על ידי תהליך "התאמה" של החינוך והמערכת הסובבת את הבנים לחינוך היזמי. דוגמא בני הבכור לפני הגיוס לצהל השתתף במכינה קדם צבאית. זהו נוער שנמצא במרווח זמן בין סיום הלימודים בתיכון והבגרויות לבין תאריך הגיוס המכינה הקדם צבאית שעודדתי אותו להשתתף בה מקנה להם ערכים רבים בין היתר מחויבות חברתית ובראיה היזמית אותו טיפול ללא תמורה בקשיש מקנה לו את היכולת לדחות סיפוקים, לעבוד ללא תמורה, מעבר להרגשה הטובה שבעזרה לזולת. כאשר בני יסיים את שירותו הצבאי אני מקווה שהשאיפות שלנו (שלי ושל בני) "יצטלבו" והוא ישתלב בעסק בשלב הזה חשוב שידע מה אבא שלו עושה ברמת הידיעה בלי ללחוץ עליו אלא לפקח בשקט מרחוק. ההצטלבות הזו להערכתי לא תאחר להגיע או בסיום שירותו הצבאי או בסיום או במהלך לימודי ההמשך.
   מאמר מאלף! חתיכת מקצוע בחרת לך :-))
   תובנות חשובות לבעלי עסקים משפחתיים. רובם מרוב מעורבות בעסק, אינם מבינים כמה חשובה עצתו של בעל מקצוע מנוסה בתחום, שאין לו מעורבות רגשית ועצתו שווה עבורם זהב!