כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  האוצר לא מעז לפגוע ביבואני הרכב

  2 תגובות   יום שלישי, 30/7/13, 10:04

  בעוד כמה ימים ישתנו מחירי הרכב , המכוניות הזולות יתיקרו כי האוצר צריך כסף, אבל אף אחד לא מציע איך האוצר ימשיך לקבל את חלקו ואילו מחירי הרכב ירדו לצרכן באחוזים ניכרים וזאת רק על ידי הפרדה של תשלומי המס ממחיר הרכב, אז הנה הצעה שבעבר כבר הזכרתי אותה. אז למה באוצר לא חשבו על זה? תשאלו את יאיר לפיד שר האוצר "שדואג" למעמד הביניים. 

   

  בשבוע שעבר ביקרתי בארוע של חברת מרצדס במגרשי הגולף בגעש ועמדתי נדהם ליד ג'יפ שטח שמחירו ההתחלתי 707 אלף שקל. אז ברור שהמיסוי הגבוה מאפשר ליבואנים  מרווחי שיווק  גבוהים ורווחים מופרזים. 

   

  מרווחי השיווק על המיסוי הגבוה של הרכב מגיעים ל כ 25 אחוזים ממחיר הרכב המצב שבו מיסוי גבוה משפיע על המחירים והמרווחים בולט בענפים רבים. אם נניח שבענף הרכב היבואן לוקח 30 אחוזים ממחיר המכונית אז חלק הרווחים שלו על המיסים הוא 15 אחוזים ממחיר המכונית . באותו אןפן  חלק  הביטוח המחושב  על המיסים גם הוא כ 5% ממחיר המכונית , המוסכים המורשים  מחשבים חלפים ושעת עבודה לפי מחירי המכוניות הכוללות את המיסוי וגם כאן אני מעריך שמחיר המיסים על המרווח מגיע לכ חמישה אחוזים.


  מבלי לקחת גורמים נוספים בענף הרכב החיים על מרווחים המושפעים מהמיסוי הגבוה, אנחנו רואים שכ 25 אחוזים ממרווחי השיווק של ענף הרכב בישראל נובעים מהמיסוי הגבוה.


  מה זה אומר. הממשלה גובה כ 50 אחוזים  ממחיר הרכב כמיסוי , ומרווחי השיווק על המיסוי מגיעים ל  25 אחוזים נוספים ממחיר הרכב. כלומר, נניח שרכב עולה ללא מיסים כ 5000 דולר וכולל מיסים הוא מגיע ל כ 10000 דולר ולצרכן הוא נמכר ב 13000 דולר ועוד כ 1000 דולר על שירותי מוסך בשלש השנים הראשונות ועוד כ 1000 דולר לדילר, ס"ה כ 15000 דולר. 

   ''

  מרצדס בגולף געש. המכונית היקרה נמכרה ביותר מ 700 אלף שקל . 

   

  אם המרווחים לא היו כוללים את מרכיבי המיסוי היה הרכב נמכר רק ב 11500 דולר    ושרותי המוסך לשלש שנים היו יורדים  ל 500 דולר, והחלק של הדילר היה יורד גם כן ב 500 דולר , ס"ה חסכון של של   2500 דולר . אני מניח שסכום נוסף היה נחסך כל שנה על הוזלת תעריפי הביטוח ושהדילרים וחברות הליסינג לא מסתפקים ב עשרה אחוזים בלבד ממחיר הרכב ומכאן שחלק מרווחי השיווק גבוהה יותר  .כמובן שהסכומים גדולים בהרבה כשמדובר במכוניות משפחתיות ורכבי מנהלים ועל כל הסכום מוסיפים גם מע"מ שזה בחלקו  מס על מס שאינו  ניתן לקיזוז בענף הרכב.  


  מכאן ש 50  אחוזי מיסוי של הממשלה מיקרים את הרכב בעוד כ  25 אחוזים שהולכים למרווחי שיווק, מכבידים על האזרחים ותורמים להגדלת הפערים בחברה ולאי השיוויון שכולם זועקים עליו.  

  ''

  צדק חברתי: אפשר להוזיל את מחירי הרכב ב 25 אחוזים אם יבוטלו מרווחי השיווק על מרכיבי המיסוי. 


   

  בינתיים אני מציע שאת המיסוי על הרכב ישלם האזרח ישירות לאוצר, כפי שזה נעשה בשוק הנדל"ן לגבי תשלום מס רכישה. באופן הזה מרווחי השיווק לא יועמסו על המיסוי אלא רק על ההוצאות בפועל של היבואן.


  בתקופת המעבר צריך יהיה כנראה להטיל סוג של פיקוח על התהליך והאוצר ורשויות המכס ידרשו לפרסם ברבים את מחירי היבוא על מנת שעם ישראל ידע כמה מרווחי שיווק הוא משלם. בהמשך הדרך כשהתחרות בענף תשתכלל הנושא הזא יוסדר כנראה על ידי כוחות השוק. 

  לא מזמן שאלתי מבכיר שעסק במחירי הרכב במסגרת ועדה ממשלתית מדוע לא מישמים הצעה דומה לשלי וכך מוזילים את מחירי הרכב . הוא ענה לי , אף אחד לא מתכנן פגיעה כה קשה ביבואני הרכב ,  אז בנו האזרחים כנראה כן מעיזים לפגוע. סחטן יא לפיד. 

   

   

  דרג את התוכן: