כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  דיני נזיקין

  רשלנות רפואית, הולדה בעוולה, חיים בעוולה, התיישנות, פיצויים

  הלכת אבו סרייה - לאן?

  0 תגובות   יום שלישי, 13/8/13, 07:01

  הלכת אבו סרייה  - לאן?


  בפסק דינו של ביהמ"ש העליון בתיק ע"א 6935/99 קרנית נ' אבו סרייה (ניתן ביום 22.6.00, פורסם בנבו) נקבע כי תקבולי הביטוח הלאומי ינוכו במלואם משומת הנזק של הנפגע-הניזוק, וזאת גם שעה שעפ"י חוות דעת המומחה שהוגשה בתיק קוצרה תוחלת חייו, ובהתאם לתוחלת חיים מקוצרת זו נערכה שומת הנזק בתיק ביהמ"ש.

   

  ניכוי מלוא תקבולי המל"ל עלול להוביל לתוצאה אבסורדית בה אין קורלציה בין שומת הנזק בתיק ביהמ"ש, שכאמור נערכת לפי תוחלת חיים מקוצרת, ולפיכך, מטבע הדברים, היא נמוכה באופן משמעותי משומת הנזק המחושבת לפי תוחלת החיים המלאה, לבין הניכוי, אשר נערך לפי תקנות הביטוח הלאומי (היוון) – תקנות אשר משקפות את ממוצע תום תוחלת החיים עפ"י לוחות סטטיסטיים ואינן מביאות בחשבון קצת"ח, ודאי שלא ניכר.

   

  אחד הרציונאלים שעמד בבסיס הלכת אבו סרייה, מעבר לצורך באחידות הפסיקתית, היה החשש שבהיעדר ניכוי מלוא התקבולים עלול המזיק לצאת נפסד במסגרת משולש היחסים ניזוק – מזיק – מיטיב, כאשר הוא ישלם למעלה מן הנזק שנגרם. דא עקא, שרציונאל זה אינו מתיישב עם העובדה שבתיקים בהם ישנו קצת"ח משמעותי ברי כי המל"ל לא יישא בתשלומים לפי חישוביו (עפ"י תקנות ההיוון כפי שפורט לעיל), אלא בתשלומים נמוכים לאין ערוך (בהתאם לתוחלת המקוצרת) - מהלך אשר הינו בבחינת "עשיית עושר" על חשבונו של הניזוק!    

   

  ביהמ"ש העליון היה ער לקשיים שמעוררת הלכת אבו סרייה, אולם חרף הרהורי כפירה בהלכה (ר' למשל ע"א 9946/01 אררט נ' המל"ל, דנ"א 10114/03 המל"ל נ' אררט, ע"א 9040/03 היימן נ' מגדל – שם קבע כב' השופט ריבלין בנוגע להלכת אבו סרייה "הגיונה – אך גם קשייה – עימה" – אמירה שצוטטה בפסקי דין מאוחרים יותר וע"א 5884/08 כפר ויתקין נ' המל"ל), היא נותרה על מכונה ולא הפכוה.

   

  יודגש כי תחושת חוסר הצדק ואי הנוחות שעוררה הלכת אבו סרייה נובעת מלשון סעיף 328(א) לחוק הביטוח הלאומי עצמו – הוא סעיף השיבוב, שם קבע המחוקק כי ניתן לשבב "...פיצוי על הגימלה ששילמו או שהם עתידים לשלמה." (מה שאין כן לגבי גמלה עתידית פיקטיבית – הח"מ).

   

  בפסק דינו האמיץ והנכון בת"א 1483/09 א' נ' (קטין) נ' מנורה ואח' (ניתן ביום 1.8.13, פורסם בנבו) סוטה ביהמ"ש המחוזי בתל אביב מהלכת אבו סרייה וקובע כי לאור הכרסום שחל בהלכה ע"י ביהמ"ש העליון עצמו, נוכח העיוות שנגרם לניזוק כתוצאה מחוסר האיזון בשומת נזק עפ"י תוחלת חיים מקוצרת מחד ובניכוי תקבולי מל"ל עפ"י תוחלת חיים "רגילה" מאידך ובהתאם לעיקרון "השבת המצב לקדמותו" עליו מושתתים דיני הנזיקין – עיקרון שהלכת אבו סרייה חוטאת לו, אין לקבל את תוצאת ההלכה כל אימת שמונחים בפני ביהמ"ש נתונים ידועים וודאיים בנוגע לקצת"ח ובכל מקרה עניין הוא למחוקק לענות בו.

   

  יואב יעקבסון, עו"ד

   

  http://www.dubjaclaw.com/?page_id=373

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   יואביעקבסון
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין