כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פרופיל

  bonbonyetta
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  המקום של bonbonyetta

  דאגה לסביבה בעיני זה גם אכפתיות ל"שקופים" חסרי הישע שאתנו על הכדור הזה, ומי שבסוף סולם העדיפויות - בעלי החיים. כאן לשם שינוי, אני מנסה לשים אותם בפוקוס קדימה.
  למה? כי רק מי שאוהב רואה את המצוקה, הסבל, וחוסר ההגינות ביחס כלפיהם.
  תמונת הבלוג מהספר "כלבי המגפה", ריצ'רד אדמס, שנתן בי אותותיו וחותמו לנצח.

  0

  אתם רואים את עצמכם בלי שמים?

  78 תגובות   יום רביעי, 21/8/13, 21:15

  ''
   

  אתם רואים את עצמכם בלי שמים?

    

  ב "לוקיישן // איך תיראה עיר העתיד? פחות שמים ויותר אנשים", מסופר על מגמה מתגברת, עירונית בעיקרה, של מגורים לגובה, במגדלים, כברירה שאינה חדשה, אך מעוררת מחשבות מתמיד.

  מצב זה מהווה כבר מציאות בערים רבות בעולם (ניו יורק, וערים מסוימות בסין : ההגירה הגדולה בתולדות האנושות, רק הסינים יכולים לפנות מאדמתם מיליוני איכרים ולהעביר אותם לרבי קומות בערים, ועוד).

    

  בסין פינוי המוני אדם ושיכונם במגדלים רבי קומות בזמן קצר, קיים כמגמה כמה שנים. ספציפית שם, ארץ שמתפתחת בקצב מסחרר דמוגרפית ותעשייתית זה אולי הליך "טבעי".

  הצורך וחוסר הברירה של השלטונות למצוא פתרונות לצרכים דחופים של אוכלוסיה מתרבה בקצב, שאינם קיימים במידה כזו כבמקומות אחרים, גורם לכך שאין להם זמן ויכולת להתעכב ולהתעסק עם התנגדויות בודדות, ועם השחיתות בבניה לא חוקית ודברים אחרים שם אולי גם אין מודעות ורצון (לזכויות אזרח בכלל...)

    

  ראיתי לא מזמן תמונה שמראה מה קורה כשגורם בודד מביע התנגדות לצעדים מסוג זה של השלטונות. בית בודד הושאר באמצעו של כביש אוטוסטראדה מהיר, ללא חצר, גדר, או מרווח, כיון שבעליו סירב להתפנות, מסופר על זה כאן וכאן: הכביש המהיר נבנה מסביב לבניין הדירות 

  ''

  צילום׃  odditycentral.com

    

  ''
   

    

  החששות בנושא רבים מהתקוות והציפיות: מגדלי מגורים אחידים חסרי אינדיבידואליות גורמים לניכור, אכלוס וצפיפות המוניים יוצרים שכונות עוני לגובה, ארכיטקטורה חדגונית, חוסר איכות חיים ונוף, והשלכות בריאותיות ונפשיות של אלה על האדם עצמו.

    

  נראה שמגמה ופתרונות מסוג זה משרתים ומתאימים בעיקר לגורמים שעיסוקם ורווחיהם בכנ"ל : קבלנים, אדריכלים, ובעלי קרקעות. גם השלטונות מרוויחים במישרין ועקיפין מפינוי שטחים עצומים מאדם לתשתיות, מקומות עבודה, וכד', כשהדגש על ראייה כלכלית רוחבית. הפרט, האדם, צרכיו, והרגשתו מהווים שיקול קטן ביותר בלשון המעטה, לא בטוח שבשל אילוצים בלבד, אולי בשל דרך חשיבה, ואינטרסים שונים.

    

  מי שצריך לגור בבניין כזה שבע רצון? מרוויח? זה טוב לו ולמשפחתו לאורך זמן נפשית ובריאותית? ושאלת השאלות : אם יש לו בכלל ברירה?

   

  ב"מדוע השכונות הסגורות מזיקות?" מדובר על אספקטים אחרים של מגמה כזו, כי בעצם מגדל מגורים מבחינות רבות הופך לשכונה בפני עצמה. בבניה חדשה יש שם בריכת שחיה, חדר כביסה, שוער, ועוד. אלא שלא כל מגדלי המגורים העירוניים הם "מגדלי יוקרה", ברובם תכליתם להוות מגדלים כפתרונות דיור אורבאניים להמונים, במספר גדול של אנשים. ככאלה עלינו רק לשער כיצד ייראו החיים שם.

    

  על מקרה אחד אפשר לקרוא כאן מגדלי הסלמאס//צפו בשכונת העוני שממוקמת בקומה 28 בלי מעלית

  ''
   

    

  אם נצרף לזה את מגמת ה"ביטון" הכללית של סביבה עירונית (בטון, אפור במקום שטחים פתוחים טבע וירוק), נקבל עתיד ללא ראייה חופשית לשמיים (בשל הבניה המאסיבית לגובה), ומה שהיה נראה טריוויאלי לא מהותי או חשוב, ללא גישה ישירה לטבע, צומח, ציפורים (הרי לא יהיו עצים), וביטון מאסיבי, יהפך לסיוט אפוקליפטי.

    

  כדברים אחרים שלא מודעים לחשיבותם וחיוניותם עד שמאבדים אותם, זה יהיה בלתי הפיך כשזה יקרה, אבל יש מקומות רבים בהם זה כבר שם.

    

  הקשר עם הטבע, החי, האדמה הולך ונעלם עם העלמות השטחים הציבוריים, הירוקים, הפתוחים, והדורות הבאים עלולים לא להכיר ולדעת מה הם שמיים פתוחים, וטבע אמיתי (ולא גנים ציבוריים עם צמחיה מעשי ידי אדם שגם אלה יהיו מועטים). הניתוק יהיה מאיך שכדור הארץ באמת, והחיבור בכורח המציאות למה שהפך אותו האדם.

    

  גם כאן תהיה שליטה לבעלי הון ותאגידי ענק שישלטו גם על מגדלים כאלה, כעל דברים רבים אחרים, ועל איך שנראית ומתפקדת סביבה עירונית כמתואר וזו תהיה המציאות.

    

  עיר העתיד? עתיד? ללא שמים?  

  אולי זו מחשבה קצת רחוקה ואפוקליפטית, אך כשקראתי את הכתבות הבנתי שהזמן עובר מהר מכפי שמשערים. לא הייתי רוצה לחיות כך, ולא שהדורות הבאים ייאלצו לחיות בצורה כזו, ולא אף יצור אחר על הכדור הזה, כי בעולם כזה איפה נשאר להם מקום?

    

  בעלי חיים הם חלק מהטבע, כמונו חיים כאן על הכדור הזה, נראה לכם שמגמות כאלה ודומות משאירות להם אפשרות לשרוד? כלומר בטבע החופשי, לבד מבעלי החיים בתעשיות השונות (מזון, ניסויים) שאנו רואים לא כיצורים חיים?

  ''

  התמונה לקוחה מהאתר כאן

    

  כיום בניו יורק ובסביבת גורדי השחקים העירונית אם תביט למעלה תראה עדיין פיסת שמים רחוקה מאד, אך להגיע למצב שכמעט ולא רואים אותם, באופן קבוע ולאורך שנים רבות, בעוד ועוד מקומות -  יש למישהו מושג מה ההשלכות של כל זה על הבן אדם נפשו פנימה?

  כבר כיום אנשים סובלים ממחלות ותסמונות שהם תוצאה של חיים בעידן התעשייתי מודרני, מלאי מתח, זיהום, וריחוק מכל מה שטבעי, יש רק לשער מה יקרה במצבים מתוארים.

    

  לתוהים אם אני חיה באשליה שאדם בודד יכול לעצור דברים כאלה: בודאי שלא. אני מציאותית יותר ממה שמשערים, ודווקא לכן איני קוברת הראש בחול כבת יענה ומתעלמת ממציאות שאינה לרוחי, אלא מנסה להיות עירנית לה. העלאת נושאים כאלה, אולי  קצת מזכירה "נבואות זעם" אך אני מקווה שמעוררת ראייה רחבה ומודעת בציבור שאינו אינטרסנטי.

    

  תמיד ישנם מי ש"קוברים את הראש בחול" ולא רוצים לראות (כי ממילא זה לא יעזור), אך האם זו הדרך? צריך לאפשר לגורמים בעלי עניין בתחום לעשות ככל רוחם ודעתם?  גם כשזה משפיע בצורה הרסנית על חייהם של המוני בני אדם?

    

  לא יודעת, אין לי תשובות, רק שאלות, אך זה לא מונע את התהיות.

  בכתיבה לפעמים מתבהרים דברים, וזו אחת הדרכים לבירורם, אם במישור האישי של האדם, או במישור הכללי הציבורי, גלובלי.......

  אתם רואים עצמכם ללא שמיים? על כל הכרוך בכך?

   

   

  ''

   

   

  תגובה שאהבתי ומסוג התגובות שרואים שהבינו בדיוק כוונתי. תודה להאמין.נשיקה

  ''

    24/8/13 09:20:
  אילו היינו עוצרים רגע ובודקים היינו מגלים כי אפשר לספק קורת גג לכל אדם מבלי להגיע לשמים ולכסות אותם. בעבר לא התביישנו לשון ארבעה ילדים בחדר אחד. השינה הייתה שינה. בחדר המשותף הסלון התרכזו בני המשפחה שוחחו ביניהם הכירו זה את זה אהבו וגם כעסו. אולי אם יהיה פרסום בעד מגורי ילדים באותו חדר נזקק לפחות שטח וכך נמנע מבניית קומות
  דרג את התוכן:

   תגובות (78)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/6/15 21:59:
   תודה על המידע המעניין
     2/9/13 07:19:
   אני רק רוצה שלא יקחו לי את השמיים. אם יסגרו, פשוט צריך לזוז הצידה למקום פתוח יותר.
     28/8/13 21:08:

   צטט: שמעוןלוי2 2013-08-27 07:12:13

   חוץ מלכאוב את המצב,מה את מציעה?רוב המשיבים הגיבו נכון,אז אין לי מה להוסיף,חוץמזה שאני לפעמים שמח שאני כבר זקן.(לא "מבוגר,.זקן!!!

   הרי ציינתי בפירוש שאין לי פתרונות.

   חוץ מזה מה זאת אומרת "רוב המשיבים הגיבו נכון"? 

   אין דבר כזה להשיב נכון, או לא נכון.

   אנשים מגיבים כפי שהם חושבים ומרגישים.

   פתרונות יש ברור שיש, אך האדם אינו נוח לו אתם.

   ''

     28/8/13 21:04:

   צטט: לוק סקיווקר 2013-08-24 22:05:50

   לא רואה את עצמי בלי שמיים. מאד מאד לא. בגלל זה.....אני מאד בעד בנייה לגובה. מתוכננת, מהונדסת, ושוב מתוכננת . כדי שיישארו לנו שמיים ושטחים ירוקים ופתוחים.

   אנא ראה תגובות נוספות ותגובותי להן, המציאות די מקלקלת לפעמים את המגמות הירוקות הטובות ביותר. 

     28/8/13 21:03:

   צטט: אמירחן0 2013-08-24 21:17:07

   הרשומה הזו, מתקשרת להפליא עם המגמות וההשפעות של התפתחות חברת ההמונים ועידן המידע ומה שמכונה בשפת העם הכפר הגלובאלי. הייצור האנושי הנו קרבן חסר אונים ואומלל שנאלץ במרבית המקרים לנטוש בכפייה משהו את מנהגיו, המסורת עליה גדל ועוד כדי להשתלב בחברה. כך גם כאן הבניה לגובה מרחיקה אותו מהאדמה, משורשיו, מהיציבות שזאת יודעת להעניק לנו....שבוע טוב ומבורך

   -

   תודה, אתה מוזמן להשלים לנו בלינק למאמר ממצה בנושא. אשמח. מגניב

     28/8/13 21:02:

   צטט: לוחש לסירים 2013-08-24 19:21:04

   מה שקורה בסין לא יכול לקרות בשום מקום אחר. אם הממשל רוצה הוא עושה.

   באמת?

   נחכה ונראה shall we ? 

    

   ''

     28/8/13 20:59:

   צטט: ההלך 2013-08-24 18:53:47

   צטט: שלויימה 2013-08-24 06:46:22

   כמה דברים. ראשית אני רוצה למחות בשם בנות היענה, הן לא קוברות את הראש בחול - זו סתם אמונה תפלה, במציאות הן מחפשות מים... דבר שני את רוצה מרחבים ירוקים ושטחים לא מעובדים אז הכי פחות טביעת קרקע יש לביניינים שעולים לגובה. אם לכל אדם היה שטח צמוד קרקע במקום דירה לא היה מספיק שטח בעולם לכולם לגור - במיוחד במדינות כמו הולנד ישראל ורצועת עזה... או שאת מציעה לדלל את האוכלוסיה ולהפטר מכמה עמים (אנטישמים למשל) כמו כולם אנחנו מנסים להסתדר עם הקלפים שהמזל חילק לנו... למרות התלונות, מנהטן היא אחת מהמקומות המסעירים והמעניינים ביותר בעולם.

   מה שאמר שלויימה.

   במנהטן יש אחת הריאות הירוקות הגדולות ביותר באזורים אורבניים - סנטרל פארק. ויש עוד המון פארקים אחרים, כולם יפים ומטופחים.

   הבעיה היא לא עם ערים עם תכנון אורבני מודע וטוב כמו ניו יורק. היא עם ערים כמו מקסיקו סיטי.

   --

   נכון, והעולם מורכב ממקומות רבים, ומה שקובע לגבי המגמה הכללית הוא הרוב. מזעיף את הפה

     28/8/13 20:58:

   צטט: סירפד מתוק 2013-08-24 14:13:06

   השאיפה לאידיאל היא נהדרת. אבל למציאות יש את כוחות-השוק, את הטייקונים לצד מנהיגות רופסת, שלא תמיד שומרת על זכויות האזרח.

   זה בדיוק מה שניסיתי לומר, שהמציאות כוחות משלה לה, וגם אם יש תכנית טובה ירוקה היא אינה מושלמת ומתקלקת ע"י אותה מציאות....הסנני

    

     28/8/13 20:57:

   צטט: פיני1 2013-08-24 13:44:50

   לצערי עדיין לא למדו את הלקח ממגדל בבל

   כן, טעות לעולם חוזרת....

    ''

     28/8/13 20:55:

   צטט: סתם יום של חול 2013-08-24 13:18:31

   גם לי יש שאלה - האם עדיף בניה "לרוחב" מאשר בניה "לגובה". הרי את האנשים יש לשכן... נכון, כולנו מעדיפים בית עם חצר, או לפחות בניה עירונית "נמוכה" , גם אם המחיר הוא התמעטות השטחים הפתוחים על חשבון בניה "רחבית"?

   וזו אכן אחת השאלות, והתפיסה הירוקה באה לענות אליה, תוכלי לקרוא בתגובות קודמות. גם מה שעניתי, שבחיים המציאות לפעמים הורסת את התפיסות הירוקות, ואז נשארים בלי זה ובלי זה....

   ציינתי שאין לי פתרונות רק תהיות. 

   וגם המוצא של בניה לגובה אינו עונה על כל בעיות ואינו פתרון טוב מכל הבחינות.

     28/8/13 20:53:

   צטט: sari10 2013-08-24 10:12:12

   לראות את עצמי חיה בלי שמים??? ~~~~~
   ממש, אבל ממש לא!!! ~~~~~
   לא אוהבת סביבה של גורדי שחקים ללא טבע ושמים.~~~~~
   אני בנאדם של הרבה ירוק וכחול ~~~~~.
   הסרטון על קראקס מזעזע ~~~~~.
   חושבת שהטבע חיוני לא רק עבור החי והצומח,~~~~~~ אלא גם עבור האנשים בתוך ה"חי".

    

   הטבע חיוני לכולנו כמובן, לכל אחד מאתנו. ואנו כורתים את הענף עליו אנו יושבים. לא שעמת למשל כמה עובדי הייטק שעובדים רצים וחיים בתוך סביבות מתועשות כאלה פתאום נשברים אחרי שנים רבות ומחליפים כיוון לגמרי? קריצה

     28/8/13 20:51:

   צטט: להאמין 2013-08-24 09:20:49

   אילו היינו עוצרים רגע ובודקים היינו מגלים כי אפשר לספק קורת גג לכל אדם מבלי להגיע לשמים ולכסות אותם. בעבר לא התביישנו לשון ארבעה ילדים בחדר אחד. השינה הייתה שינה. בחדר המשותף הסלון התרכזו בני המשפחה שוחחו ביניהם הכירו זה את זה אהבו וגם כעסו. אולי אם יהיה פרסום בעד מגורי ילדים באותו חדר נזקק לפחות שטח וכך נמנע מבניית קומות

   בהחלט אחד הפתרונות אליהם התכוונתי בתגובות קודמות ש"לא כולם יאהבו אותם". צריך לחשוב מעבר לקופסא ולמה שהורגלנו בו. פתרונות יש בשפע, אלא שאיננו אוהבים אותם.

   תודה 

   ''

     28/8/13 20:47:

   צטט: מוטיש_ 2013-08-24 07:45:25

   בניית מגדלים מוזכר במקרא " הָבָה נִבְנֶה לָּנוּ עִיר וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם וְנַעֲשֶׂה לָּנוּ שֵׁם פֶּן נָפוּץ עַל ... " בראשית י"א, הנימוק לבניית המגדל האנושות לאחר המבול מעוניינת להתרכז במקום אחד. זה חלק מהטבע האנושי לחיות במרוכז לשם סיפוק צרכים חברתיים, כלכליים ועוד. כפי שציינת "הדורות הבאים עלולים לא להכיר ולדעת מה הם שמיים פתוחים, וטבע אמיתי (ולא גנים ציבוריים עם צמחיה מעשי ידי אדם שגם אלה יהיו מועטים)." ובנוסף לזה איכות האוויר, המים, בערים נמוכה. בעקבות התיעוש. לאן פנינו ? רק מודעות לאיכות הסביבה, פיתוח תשתיות אקולוגיות יכולות להקל על המגמה..

   -

   בהחלט דברים אלה ועוד דברים, מודעות סביבתית כוללת ארוכת ורחבת טווח ללא אינטרסים אלה ואחרים. 

   ''

     28/8/13 20:44:

   צטט: שלויימה 2013-08-24 06:46:22

   כמה דברים. ראשית אני רוצה למחות בשם בנות היענה, הן לא קוברות את הראש בחול - זו סתם אמונה תפלה, במציאות הן מחפשות מים...

   תודה קניתי והפנמתי.

   דבר שני את רוצה מרחבים ירוקים ושטחים לא מעובדים אז הכי פחות טביעת קרקע יש לביניינים שעולים לגובה. אם לכל אדם היה שטח צמוד קרקע במקום דירה לא היה מספיק שטח בעולם לכולם לגור - במיוחד במדינות כמו הולנד ישראל ורצועת עזה... או שאת מציעה לדלל את האוכלוסיה ולהפטר מכמה עמים (אנטישמים למשל) כמו כולם אנחנו מנסים להסתדר עם הקלפים שהמזל חילק לנו... למרות התלונות, מנהטן היא אחת מהמקומות המסעירים והמעניינים ביותר בעולם.

   ציינתי בפירוש שאלה דילמות לא חדשות ויש תהיות גם לגבי הפתרונות המוצעים של בניה לגובה, ושאין לי פתרונות. מה אני רוצה זה לא שייך, העניין שהפתרונות הללו אינם מושלמים וכפי שציינתי בתגובות קודמות למציאות ולמה שקורה בשטח חוקים משלו, וזה לא פועל תמיד לפי איך שצריך....ואז האדם יוצא קרח מכאן ומכאן. 

   לשון בחוץ

     28/8/13 20:41:

   צטט: עמנב 2013-08-24 00:58:32

   "מגדל דוד" הוא מקרה חריג של בנייה לגובה. למיטב ידיעתי, מרבית מגדלי המגורים מספקים דיור נאות ואף מעבר לכך, והם אכן הפתרון לחיסכון במשאבי הקרקע. בני האדם הורסים במו ידיהם את סביבת חייהם, ומקומות המחייה של בעלי חיים אחרים. כתבי הקודש של הדתות המונותיאיסטיות נותנים צידוק אלוהי ל"נזר הבריאה", לשלוט בטבע. נקווה שהמגמה "הירוקה" תצליח להביא את האיזון המיוחל בין צרכי הקדמה לצורכי הקיום של היקום. שבת שלום, עמוס.

   המגמה הירוקה מצליחה להאט את הנזקים בלבד, האיזון המיוחל לא יגיע כי דרוש לכך גם מהפך בראייתו והשפקתו של האדם עצמו, של כל אחד מאתנו.  איזון גם לגבי הטבע וגם לגבי בעלי החיים.

   ''

     28/8/13 20:39:

   צטט: גליתוש. 2013-08-23 20:37:57

   פתרונות יצירתית של בנייה לגובה היא הרי מתוך אין ברירה של חוסר בשטחים וצורך באיכלוס המון אדם.
   המוח היצירתי כבר ממציא המצאות של הבאת הטבע אל ראש בניין גבוה, רק כדי להרגיש קצת קרובים לטבע ולשמיים.
   נושא חשוב ומעניין. תודה

   ''

   תודה גלישתוש, ראיתי צילומים דומים על מאמרים וידיעות לגבי הבניה בסין. שם יש הרבה עבירות בנייה, ואנשים בנו שכונות שלמות לא חוקיות על גורדי שחקים למעלה, כולל גנים ציבוריים וירוק. והכל לא חוקי. בלתי ייאמן, ועם זאת די עצוב לדעתי.

   תראי איך התמונה והנוף נראים גם בתמונה שהבאת. הכל סביב בניינים גבוהים, אין ולו רמז קטן לטבע ולירוק כמו שהוא. והפתרון הזה בתמונה הוא רק לבעליו, אף אחד מהאנשים שגרים ברדיוס סביב אינו יכול לראות או להנות מזה.

   אז איזה פתרון זה?

    

    

     28/8/13 20:35:

   צטט: אביבי32 2013-08-23 19:20:37

   פוסט מעניין -תודה.

   ,

   הדילמה של חסכון בקרקע על ידי בניה לגובה היא רבת שנים.

   מי שמעוניין להרחיב ידע בנושא קשור למאמר הקרב על הגובה

   כן, זו דילמה לא חדשה, תודה למאמר שהבאת לנו.

   הצרה שלפעמים עוסקים במאמרים והמציאות אינה זורמת בהתאם... הסנני

     28/8/13 20:28:

   צטט: עצבן 2013-08-23 17:13:58

   מי שגורל החיות - ואפילו גורל כדור הארץ חשוב לו יודע - שבנייה לגובה היא האפשרות הסבירה שלנו להמשיך להתקיים עם שכנינו לכדור הארץ. התחליף למגדל מגורים בין ארבעים קומות שבו 8 דירות בקומה הוא 320 בתים פרטיים. אם מוסיפים בין הבתים כביש מדרכה, חניה, תשתיות יוצא שטח מאוד גדול שמופקע מעולם הצומח והחי (ויש אזורים בארץ בהם אוכלוסיית החיות המקומית כמו שועלים, ארנבות, איילות ועוד פשוט נעלמו). 

    

   אין ספק שהרבה יעדיפו לחיות בבית פרטי מאשר בבית דירות או אפילו במגדל - אבל מי שטובת בעלי החיים לנגד עיניו לא יציע הרחבת אזורי הבנייה אלא להפך מיקוד הבנייה באזור מצומצם על ידי פתרונות כמו בנייה לגובה. בפועל הרחבת אזורי המחיה של האדם גרמה להתמעטות של בעלי חיים (זנים שנכחדו או על סף הכחדה) הרבה יותר מהביות (כולל אכילה) של בעלי חיים.

    

   תודה לתגובתך עצבן.

   על התפיסה הירוקה הזו אני יודעת, ראה מה עניתי ל topron, במציאות זה לא תמיד עובד לאורך זמן, וחוששתני שבסופו של דבר, בשל סיבות שונות, נשאר ללא זה וללא זה, רק עם מפלצות בניינים גבוהים כל כך הכרוך בכך.

   ''

     28/8/13 20:21:

   צטט: topron 2013-08-23 16:56:04

   התפיסה הירוקה דווקא מחייבת לצופף יישובים ולבנות לגובה. במיוחד במידות קטנות כמו ישראל. מחסור בשטחים ירוקים ופתוחים הולך וגדל. אם כל אחד יגור על חצי דונם, הדונמים יגמרו מהר. אם לא יבנו לגובה, לא יהיו ריאות ירוקות ולא יהיהו שטחים לגידול חקלאי וייצור מזון לאוכלוסייה גדלה והולכת. המגמה חייבת להיות בנייה לגובה, אבל בתבונה ותוך יישום טכנולוגיות ירוקות ובנות קיימה. ויש כאלה שכבר מוקמים, כמו אותו בניין בסין, אותו תכננו אדריכלים ישראלים שבכל מרפסת יש גם גינת ירק. פשוט אין ברירה...עקב התפתחות הרפואה והארכת תוחלת החיים העולם הולך ונעשה צפוף. וגם את יערות הגשם, המדבריות ושאר השטחים הפתוחים חייבים להשמר.

   -

   מה שהתפיסה הירוקה אומרת אני יודעת, אלא שהדברים לא תמיד מסתדרים במציאות כמו שאמורים היו, וראית את הדוגמא של הבניין ודייריו האומללים. ציינתי גם שיש לי תהיות ללא פתרונות.

   אני חוששת גם עם תפיסה כזו יגמרו השטחים הירוקים הפתוחים כי תראה מה קורה עם ועדות תכנון והקמת ישובים חדשים, אז מה יוצא מזה?

   גם השטחים הפתוחים הירוקים שטחי הטבע אוזלים, וגם אנשים נתקעים בבניינים רבי קומות.

   אוכלים אותה מכל הכיוונים. 

   gallery thumbnail

     28/8/13 20:18:

   צטט: noa_p 2013-08-23 09:29:16

   לא בטוחה לגבי התשובה על החיים בתוך המגדלים, אבל ברור לי, שכל אוהב חיות וטבע, צריך להעדיף חיים באזור מופר כמו עיר, על פני הקמת יישוב חדש- שאי8ן רע ממנו לסביבה כולה, וצמודי קרקע הם רעה חולה ידועה מזמן.

   אכן יש כאן בעיתיות, וציינתי זאת שיש לי המון מחשבות ללא פתרונות, אך אין זה אומר שאין, זה אומר שלא מחפשים פתרונות ברצינות ושאנו שבויים בהלך מחשבה כמו בקופסא ואיננו רואים מחוצה לה. אין בעיה שאין לה פתרון. יש לפעמים שלא רוצים ולא נוח לראות את הפתרונות. כסף

     28/8/13 20:15:

   צטט: חופר סדרתי :) 2013-08-23 07:55:44

   חחחח הקטע הוידאו בהתחלה, עם הבית שנמצא באמצע הכביש גדול בעיניי, אבל הוא את המיליונים שלו קיבל.

    

   מאיפה אתה יודע שהוא אכן קיבל? ושהוא קיבל משהו בכלל?

     28/8/13 20:14:

   צטט: silviaisr 2013-08-23 07:23:22

   אפילו בירושלים מתחילים לבנות לגובהה... דבר שלא היה קודם... לא היה אישור...

    

   בירושלים בכלל הרסו את הצביון שלה את יודעת עם מה....איזה בניין. בושה וחרפה, וגם הגשר הזה תקוע שם כפיל לבן ולא מתאים לסביבתו בכלל.אטום

     28/8/13 20:13:

   צטט: ישראל איגרא - isig 2013-08-22 22:41:40

   בגלל ריבוי האוכלוסין, ומיעוט השטחים הפתוחים,

   מגמת מגיני הטבע היא, לצופף את הערים

   ולנסות לשמור ככל הניתן, על שטחי טבע וחקלאות פתוחים מחוץ לערים.

   זה אכן, פחות נעים, אך מאפשר לשמור שטחים פתוחים וטבע לדורות הבאים.

   מותיר גם לנו אפשרות לצאת אל הטבע, מפעם לפעם..

   -

   הצרה שזה אינו נשאר כך, שטחי הטבע והציבוריים מצטמצמים ומה שנשאר או יישאר לאנשים זה בניינים מגדלים ואובדן תחושה וקשר עם הטבע כפי שהוא או שהיה.

   אנשים רבים למשל אלה בבניין בקרקס אין להם גישה לטבע, ראית איך החיים שלהם נראים נכון?

   אז נכון שזו היתה המגמה בהתחלה, הממשלה ובוני הבניין עמדו בהתחיבויות? ראית איך הם חיים? 

   gallery thumbnail

     28/8/13 20:09:

   צטט: נויאור 2013-08-22 22:32:29

   הילדים שאני עובדת איתם נסעו בחופש לביקור בעיר הגדולה ושאלו את המארחת למה היא גרה בבית מלון ולמה אין לה בית לא הבינו מה פיתאום יש מעלית והכול צפוף כל כך בתי קומות הם פגשו באילת וזה הייה בחופשה במלון!!!הבעייה היא הפשרת קרקעות בתוך הארץ על ידי מינהל קרקעי ישראל ישנם הרבה קרקעות השיכות למינהל והם לא משחררים אותם לבניה וחבל יש לנו ארץ נהדרת וכבישים מהירים כך שגם בישוב מרוחק בו אני גרה התושבים נוסעים לעבוד בתל אביב וחיפה למה בארצות אחרות התושבים נוסעים לפעמים שעה וחצי לעבוד ופה האנשים מפונקים ? הגליל והנגב מזמינם לגור כאן וגם עם רוצים לצאת לבלות או לראות הופעה ביער הגדולה לוקחים שמרטף ונוסעים

   האמת מפי ילדים. נפלא.

   תודה שסיפרת ,

   gallery thumbnail

     28/8/13 20:06:

   צטט: מיכאל 1 2013-08-22 22:09:35

   נושא חשוב מאד שחייבים לתת עליו את הדעת. אבל כשהעולם בו אנו חיים מתנהל על פי קנה מידה כלכלי בלבד, התוצאות אינן יכולות להיות טובות. תקצר היריעה ... סופ"ש נעים ומבשר טוב.

   תודה.

   זו אכן אחת הבעיות המרכזיות, שהעולם שלנו מתנהל לפי קנה מידה כלכלי בלבד, לא תמיד זה היה כך.מזעיף את הפה

    

     28/8/13 20:05:

   צטט: מושיקו החמוד 2013-08-22 22:01:28

   מה מציעה?

    

   מושיקו חמוד, מה שאנימציעה לא ייראה לרוב האנשים, וממילא כתבתי בפירוש שיש לי המון תהיות ושאלות ולא פתרונות.

     28/8/13 20:04:

   צטט: דוקטורלאה 2013-08-22 21:36:26

   מי שכופה מגדלי דירות זאת האוכלוסיה הרוצה להצטופף בערים הגדולות, או בקרבתן. בשל בעיות תחבורה ויוקר המכוניות והדלק מעטים מוכנים לגור "בחיק הטבע" ולנסוע לעבודה. יום העבודה הארוך אינו מאפשר לעובד להינות מהבית הנמצא בחיק הטבע. הוא בא הביתה עייף, אוכל, רואה קצת טלוויזיה והולך לישון. לשם מה הוא צריך במצב זה טבע? מתי יהנה ממנו? כך נבנים מגדלים בתוך הערים. בעלי יכולת יסעו בחופשה לבלות בטבע. כאשר יצאו לגימלאות, יעבירו הדירה לילדיהם וישתכנו בדיור מוגן או בבית בטבע. (אם מצבם הכלכלי מאפשר זאת). הקבלנים הבונים עושים את דרישות הקונים ולא להיפך. מה יהיה בעתיד? קשה לנחש...

   דוקטור לאה, חיק הטבע הולך ומצטמצם ועוד מעט כבר לא יהיה....שכחת? כיום יש מעט מאד אזורים כפריים לגור בהם הרבה פחות מהעבר, ובעתיד יהיו פחות ופחות עד שלא יהיו יותר.... 

     28/8/13 20:02:

   צטט: גילהסטחי 2013-08-22 16:12:39

   המגורים במתחמים גבוהים וצפופים מקשים על השמיים לרדת לתוך הלבבות ואנחנו עלולים להיות חתומים בתוך עצמנו. לצערי החשיבה היא אנטרס ולא מה שנכון..

    

   כן, אני חשה כך בעצמי.

     27/8/13 20:44:

   צטט: נערת ליווי 2013-08-22 13:38:36

   אין מצב.

   זה לשאלה של איך אני רואה אותי.

   לא שתהיה ברירה.

   מספיק לנסוע על דרך חיפה לכיוון רכבת מרכז למשל  שם פתום צמחה לה עיר של גורדי שחקים הסנני

   (לא מדברת על אזור שדה דב שפעם אפשר היה לראות את הים ועכשיו הכל מלא שם בניינים לא נורא גבוהים ועדיין)

   את יכולה לקפוץ ל- כאן

   הסברתי אותי אולי יותר טוב בכלל :))

    

   בכל מקום שמים לב שפתאום צצו להם בניינים רבי קומות כפטריות אחרי הגשם ותחת כל עץ רענן.אטום

     27/8/13 20:42:

   צטט: נ.י.ל.י 2013-08-22 11:22:47

   אני גרה בלב העיר ההומה ובכל זאת השכונה כה ירוקה והשמים כחולים רוב השנהחיוך

   מאות פעמים חשבנו לעבור לשכונה חדישה יותר,מעלית ברב קומות וכל השרותים הנלווים למגורים כאלה

   ותמיד מגיעים למסקנה שאי אפשר לוותר על הטבע לטובת היוקרה.

   אבל-היות ואין קרקעות לבניה נמוכה-כל הבניה החדשה היא לגובה.שכונות שהן כפרי בטון.

   ארצנו הקטנטונת נושאת על אדמתה משא בטון כבד.

   -

   והמגורים באזורים כאלה שמים משא כבד של בטון בלבם של אנשים. מזעיף את הפה

     27/8/13 20:41:

   צטט: יעלyael 2013-08-22 08:26:39

   הרי ידוע שאנחנו מחקים את ארה"ב. ומבחינת אנשים, לא לכולם יש כסף לקנות וילה. לדעתי רוב האנשים היו מעדיפים וילה או בניין בן 2-3 קומות. אבל זה מה שבונים היום. נושא מעניין:)

   -

   להתפשר חייבים כנראה אבל למה להגזים עם גורדי שחקים עד שבקושי יראו את השמיים? הסנני

     27/8/13 07:12:
   חוץ מלכאוב את המצב,מה את מציעה?רוב המשיבים הגיבו נכון,אז אין לי מה להוסיף,חוץמזה שאני לפעמים שמח שאני כבר זקן.(לא "מבוגר,.זקן!!!
     26/8/13 22:33:

   צטט: ~בועז22~ 2013-08-22 07:39:01

   לא לכך התכוון המשורר ב"נלבישך שמלת בטון"...

   (-:

   ובקשר לנושא הניכור - אני נזכר בקריקטורה שראיתי

   פעם ובה בעולם עתידני-משהו, מורה לוקחת את תלמידיה

   למוזיאון, שם הם עומדים מול פסל אבסטרקטי לחלוטין והמורה

   אומרת להם: ילדים!, כך נראית פרה...

   -

   באמת מצחיק, טרגי קומי, נראה לי שבקרוב זה יקרה, והדור הצעיר יהיה כל כך מנותק מהאדמה, היצורים החיים, שלא ידע כיצד היא נראית במציאות. 

    

   ''

     26/8/13 22:30:

   צטט: * חיוש * 2013-08-21 23:06:17

   מצטרפת למילותייך בונבוניטה יקרה לליבי נשיקה

   אני אישית לא אוהבת את הבנינים רבי הקומות

   החלום שלי לגור בבית צמוד קרקע וכמובן (- : לראות את

   השמיים ואפילו לנסות לספור את הכוכבים

   בצעירותי מגדל כל בו שלום בתל אביב היה הבניין היחיד הגבוה בעיר

   והינו עולים לרגל לקומה האחרונה ויכולנו לעשות תצפית על העיר מגבוה

   אבל כניראה שאי אפשר לעצור את ההתקדמות הטכנולוגית והצורך במדינות

   לשכן אנשים לגובה.

   * פוסט מעורר מחשבה והתייחסות

   * חיבוקים אוהבים יקירתי

   וערב ניפלא

   -

   תודה חברה.

   החלום שלי לחזור ולגור כיצד שגדלתי בבית הורי בבית, צמוד לקרקע. לשבת במרפסת לשתות, לברך ולהחליף כמה מילים עם העוברים שהם שכנים, וכולם מוכרים מוכרים ושכנים, אין מצב אחר.

   כלומר פעם כך היה. הסנני

     26/8/13 22:28:

   צטט: . ארז . 2013-08-21 22:39:50

   הפערים גדלים וימשיכו לגדול. מי שיוכל להרשות לעצמו יגור בבית צמוד קרקע והמחיר יעלה ויעלה ויעלה… ובעיר הגדולה… כנראה אין אלטרנטיבה ..

   -

   תמיד יש הרי אלטרנטיבה, אין דבר כזה שאין ברירה. יש מצבים שאיננו מוכנים פשוט לשלם את המחיר, אבל ברירה יש גם במצבים הכי קשים. קריצה

     26/8/13 12:31:
   רק שאלות, אבל יופי של שאלות... שנה טובה ילדה מקסימה!
   לא יכולה בלי שמיים....הלפ! ***
     25/8/13 20:34:

   צטט: אפרת ש. 2013-08-21 21:58:44

    

   לא רואה את עצמי ללא שמיים. (גם אם זה יחייב חיים בצריף...)

   לא סובלת בניינים (וזה בלשון המעטה) שלא לדבר על מעליות.

   פעם עוד הגבילו את הבנייה רק ל2 קומות (בשנת תרפופו...)

   וכשהתחילו עם בנייה של 3 זה רק הידרדר יותר ויותר.

   המגדלים שפופולריים כיום הם מכוערים, מפלצתיים

   ומה שלא לוקחים בחשבון הוא, שגם הבניינים הישנים של היום

   ניראו חדשים ונוצצים בזמן שהם ניבנו, כך שאותו עתיד מצפה

   לתיפלצות ההולכות וגובהות הללו.

   למי שיש בעלי חיים, חיים בבניין הם עונש לא רק לבני האדם אלא

   גם לבעלי החיים שאין להם אפשרות להינות מהחופש שמגיע להם

   וחייבים להסתפק, במקרה הטוב, בשעה בפארק או הליכה על מדרכה.

   בארץ אין תיכנון בנייה לעתיד, אלא רק לפיתרון מיידי מה שאומר

   בנייה מטורפת ללא כל התחשבות באיכות הסביבה והחיים והנזק

   שנגרם, בסופו של דבר, יהיה בלתי הפיך.

   לא פחות חשוב , הציוויון הישראלי הולך ונעלם וכל הייחודיות שיש

   לארצינו נאבדת. לאט, לאט, זו כבר לא מדינת ישראל

   לפחות לא בצורה שאני רואה אותה.

   -

   אוי אפרת,

   התגובה שלך ממצה כמו תמצית את כל מה שכואב אצלי בלב בנושא.

   כמה עצוב וכמה נכון, וכמה חבל שכך.

   תודה 

   gallery thumbnail

   צירפתי לך תמונה שאני יודעת שתאהבי כי גם הוא ממשפחת החתוליים.

   כשהייתי קטנה ממש, אז עוד לקחו אותי לגן חיות, ועדיין הסכמתי ללכת.....נעמדתי מול הכלוב של הטיגריס ונאלמתי דום, נשימתי נעתקה ולא יכולתי להוציא את המילים....ואבא ז"ל שאל אותי שוב ושוב מה אני רוצה לומר, ובסוף יצא לי :

   "יא.....איזה חתול גדול"....

     25/8/13 11:49:

   צטט: פיני1 2013-08-24 13:44:50

   לצערי עדיין לא למדו את הלקח ממגדל בבל

    

   גם נכון! :))

     25/8/13 07:43:

   צטט: דוקטורלאה 2013-08-22 21:36:26

   מי שכופה מגדלי דירות זאת האוכלוסיה הרוצה להצטופף בערים הגדולות, או בקרבתן. בשל בעיות תחבורה ויוקר המכוניות והדלק מעטים מוכנים לגור "בחיק הטבע" ולנסוע לעבודה. יום העבודה הארוך אינו מאפשר לעובד להינות מהבית הנמצא בחיק הטבע. הוא בא הביתה עייף, אוכל, רואה קצת טלוויזיה והולך לישון. לשם מה הוא צריך במצב זה טבע? מתי יהנה ממנו? כך נבנים מגדלים בתוך הערים. בעלי יכולת יסעו בחופשה לבלות בטבע. כאשר יצאו לגימלאות, יעבירו הדירה לילדיהם וישתכנו בדיור מוגן או בבית בטבע. (אם מצבם הכלכלי מאפשר זאת). הקבלנים הבונים עושים את דרישות הקונים ולא להיפך. מה יהיה בעתיד? קשה לנחש...

    

   ------------- נכון מאוד הבניה לגובה נובעת מרצון האנשים לגור בערים הגדולות .בתל אביב לדוגמה לא נשארו שטחי בניה אבל נשארו הרבה אנשים אשר רוצים לגור בה לכן בונים לגובה !

     24/8/13 22:05:
   לא רואה את עצמי בלי שמיים. מאד מאד לא. בגלל זה.....אני מאד בעד בנייה לגובה. מתוכננת, מהונדסת, ושוב מתוכננת . כדי שיישארו לנו שמיים ושטחים ירוקים ופתוחים.
     24/8/13 21:17:
   הרשומה הזו, מתקשרת להפליא עם המגמות וההשפעות של התפתחות חברת ההמונים ועידן המידע ומה שמכונה בשפת העם הכפר הגלובאלי. הייצור האנושי הנו קרבן חסר אונים ואומלל שנאלץ במרבית המקרים לנטוש בכפייה משהו את מנהגיו, המסורת עליה גדל ועוד כדי להשתלב בחברה. כך גם כאן הבניה לגובה מרחיקה אותו מהאדמה, משורשיו, מהיציבות שזאת יודעת להעניק לנו....שבוע טוב ומבורך
     24/8/13 19:21:
   מה שקורה בסין לא יכול לקרות בשום מקום אחר. אם הממשל רוצה הוא עושה.
     24/8/13 18:53:

   צטט: שלויימה 2013-08-24 06:46:22

   כמה דברים. ראשית אני רוצה למחות בשם בנות היענה, הן לא קוברות את הראש בחול - זו סתם אמונה תפלה, במציאות הן מחפשות מים... דבר שני את רוצה מרחבים ירוקים ושטחים לא מעובדים אז הכי פחות טביעת קרקע יש לביניינים שעולים לגובה. אם לכל אדם היה שטח צמוד קרקע במקום דירה לא היה מספיק שטח בעולם לכולם לגור - במיוחד במדינות כמו הולנד ישראל ורצועת עזה... או שאת מציעה לדלל את האוכלוסיה ולהפטר מכמה עמים (אנטישמים למשל) כמו כולם אנחנו מנסים להסתדר עם הקלפים שהמזל חילק לנו... למרות התלונות, מנהטן היא אחת מהמקומות המסעירים והמעניינים ביותר בעולם.

   מה שאמר שלויימה.

   במנהטן יש אחת הריאות הירוקות הגדולות ביותר באזורים אורבניים - סנטרל פארק. ויש עוד המון פארקים אחרים, כולם יפים ומטופחים.

   הבעיה היא לא עם ערים עם תכנון אורבני מודע וטוב כמו ניו יורק. היא עם ערים כמו מקסיקו סיטי.

     24/8/13 14:13:

   השאיפה לאידיאל היא נהדרת. אבל למציאות יש את כוחות-השוק, את הטייקונים לצד מנהיגות רופסת, שלא תמיד שומרת על זכויות האזרח.

   http://cafe.themarker.com/image/2494300/

     24/8/13 13:44:
   לצערי עדיין לא למדו את הלקח ממגדל בבל
     24/8/13 13:18:
   גם לי יש שאלה - האם עדיף בניה "לרוחב" מאשר בניה "לגובה". הרי את האנשים יש לשכן... נכון, כולנו מעדיפים בית עם חצר, או לפחות בניה עירונית "נמוכה" , גם אם המחיר הוא התמעטות השטחים הפתוחים על חשבון בניה "רחבית"?
     24/8/13 10:12:

   לראות את עצמי חיה בלי שמים??? ~~~~~
   ממש, אבל ממש לא!!! ~~~~~
   לא אוהבת סביבה של גורדי שחקים ללא טבע ושמים.~~~~~
   אני בנאדם של הרבה ירוק וכחול ~~~~~.
   הסרטון על קראקס מזעזע ~~~~~.
   חושבת שהטבע חיוני לא רק עבור החי והצומח,~~~~~~ אלא גם עבור האנשים בתוך ה"חי".

    

     24/8/13 09:20:
   אילו היינו עוצרים רגע ובודקים היינו מגלים כי אפשר לספק קורת גג לכל אדם מבלי להגיע לשמים ולכסות אותם. בעבר לא התביישנו לשון ארבעה ילדים בחדר אחד. השינה הייתה שינה. בחדר המשותף הסלון התרכזו בני המשפחה שוחחו ביניהם הכירו זה את זה אהבו וגם כעסו. אולי אם יהיה פרסום בעד מגורי ילדים באותו חדר נזקק לפחות שטח וכך נמנע מבניית קומות
     24/8/13 07:45:
   בניית מגדלים מוזכר במקרא " הָבָה נִבְנֶה לָּנוּ עִיר וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם וְנַעֲשֶׂה לָּנוּ שֵׁם פֶּן נָפוּץ עַל ... " בראשית י"א, הנימוק לבניית המגדל האנושות לאחר המבול מעוניינת להתרכז במקום אחד. זה חלק מהטבע האנושי לחיות במרוכז לשם סיפוק צרכים חברתיים, כלכליים ועוד. כפי שציינת "הדורות הבאים עלולים לא להכיר ולדעת מה הם שמיים פתוחים, וטבע אמיתי (ולא גנים ציבוריים עם צמחיה מעשי ידי אדם שגם אלה יהיו מועטים)." ובנוסף לזה איכות האוויר, המים, בערים נמוכה. בעקבות התיעוש. לאן פנינו ? רק מודעות לאיכות הסביבה, פיתוח תשתיות אקולוגיות יכולות להקל על המגמה..
     24/8/13 07:38:
   תודה על הפוסט החשוב ומעורר המחשבה, בונבונייטה. שבת שלום ומבורך!
     24/8/13 06:46:
   כמה דברים. ראשית אני רוצה למחות בשם בנות היענה, הן לא קוברות את הראש בחול - זו סתם אמונה תפלה, במציאות הן מחפשות מים... דבר שני את רוצה מרחבים ירוקים ושטחים לא מעובדים אז הכי פחות טביעת קרקע יש לביניינים שעולים לגובה. אם לכל אדם היה שטח צמוד קרקע במקום דירה לא היה מספיק שטח בעולם לכולם לגור - במיוחד במדינות כמו הולנד ישראל ורצועת עזה... או שאת מציעה לדלל את האוכלוסיה ולהפטר מכמה עמים (אנטישמים למשל) כמו כולם אנחנו מנסים להסתדר עם הקלפים שהמזל חילק לנו... למרות התלונות, מנהטן היא אחת מהמקומות המסעירים והמעניינים ביותר בעולם.
     24/8/13 00:58:
   "מגדל דוד" הוא מקרה חריג של בנייה לגובה. למיטב ידיעתי, מרבית מגדלי המגורים מספקים דיור נאות ואף מעבר לכך, והם אכן הפתרון לחיסכון במשאבי הקרקע. בני האדם הורסים במו ידיהם את סביבת חייהם, ומקומות המחייה של בעלי חיים אחרים. כתבי הקודש של הדתות המונותיאיסטיות נותנים צידוק אלוהי ל"נזר הבריאה", לשלוט בטבע. נקווה שהמגמה "הירוקה" תצליח להביא את האיזון המיוחל בין צרכי הקדמה לצורכי הקיום של היקום. שבת שלום, עמוס.
     23/8/13 20:37:

   פתרונות יצירתית של בנייה לגובה היא הרי מתוך אין ברירה של חוסר בשטחים וצורך באיכלוס המון אדם.
   המוח היצירתי כבר ממציא המצאות של הבאת הטבע אל ראש בניין גבוה, רק כדי להרגיש קצת קרובים לטבע ולשמיים.
   נושא חשוב ומעניין. תודה

   ''

     23/8/13 19:20:

   פוסט מעניין -תודה.

   ,

   הדילמה של חסכון בקרקע על ידי בניה לגובה היא רבת שנים.

   מי שמעוניין להרחיב ידע בנושא קשור למאמר הקרב על הגובה

     23/8/13 17:13:

   מי שגורל החיות - ואפילו גורל כדור הארץ חשוב לו יודע - שבנייה לגובה היא האפשרות הסבירה שלנו להמשיך להתקיים עם שכנינו לכדור הארץ. התחליף למגדל מגורים בין ארבעים קומות שבו 8 דירות בקומה הוא 320 בתים פרטיים. אם מוסיפים בין הבתים כביש מדרכה, חניה, תשתיות יוצא שטח מאוד גדול שמופקע מעולם הצומח והחי (ויש אזורים בארץ בהם אוכלוסיית החיות המקומית כמו שועלים, ארנבות, איילות ועוד פשוט נעלמו). 

    

   אין ספק שהרבה יעדיפו לחיות בבית פרטי מאשר בבית דירות או אפילו במגדל - אבל מי שטובת בעלי החיים לנגד עיניו לא יציע הרחבת אזורי הבנייה אלא להפך מיקוד הבנייה באזור מצומצם על ידי פתרונות כמו בנייה לגובה. בפועל הרחבת אזורי המחיה של האדם גרמה להתמעטות של בעלי חיים (זנים שנכחדו או על סף הכחדה) הרבה יותר מהביות (כולל אכילה) של בעלי חיים.

     23/8/13 16:56:
   התפיסה הירוקה דווקא מחייבת לצופף יישובים ולבנות לגובה. במיוחד במידות קטנות כמו ישראל. מחסור בשטחים ירוקים ופתוחים הולך וגדל. אם כל אחד יגור על חצי דונם, הדונמים יגמרו מהר. אם לא יבנו לגובה, לא יהיו ריאות ירוקות ולא יהיהו שטחים לגידול חקלאי וייצור מזון לאוכלוסייה גדלה והולכת. המגמה חייבת להיות בנייה לגובה, אבל בתבונה ותוך יישום טכנולוגיות ירוקות ובנות קיימה. ויש כאלה שכבר מוקמים, כמו אותו בניין בסין, אותו תכננו אדריכלים ישראלים שבכל מרפסת יש גם גינת ירק. פשוט אין ברירה...עקב התפתחות הרפואה והארכת תוחלת החיים העולם הולך ונעשה צפוף. וגם את יערות הגשם, המדבריות ושאר השטחים הפתוחים חייבים להשמר.
     23/8/13 09:29:
   לא בטוחה לגבי התשובה על החיים בתוך המגדלים, אבל ברור לי, שכל אוהב חיות וטבע, צריך להעדיף חיים באזור מופר כמו עיר, על פני הקמת יישוב חדש- שאי8ן רע ממנו לסביבה כולה, וצמודי קרקע הם רעה חולה ידועה מזמן.
     23/8/13 07:55:
   חחחח הקטע הוידאו בהתחלה, עם הבית שנמצא באמצע הכביש גדול בעיניי, אבל הוא את המיליונים שלו קיבל.
     23/8/13 07:43:
   בהחלט נושא מעניין וחשוב.
     23/8/13 07:23:
   אפילו בירושלים מתחילים לבנות לגובהה... דבר שלא היה קודם... לא היה אישור...

   בגלל ריבוי האוכלוסין, ומיעוט השטחים הפתוחים,

   מגמת מגיני הטבע היא, לצופף את הערים

   ולנסות לשמור ככל הניתן, על שטחי טבע וחקלאות פתוחים מחוץ לערים.

   זה אכן, פחות נעים, אך מאפשר לשמור שטחים פתוחים וטבע לדורות הבאים.

   מותיר גם לנו אפשרות לצאת אל הטבע, מפעם לפעם..

     22/8/13 22:32:
   הילדים שאני עובדת איתם נסעו בחופש לביקור בעיר הגדולה ושאלו את המארחת למה היא גרה בבית מלון ולמה אין לה בית לא הבינו מה פיתאום יש מעלית והכול צפוף כל כך בתי קומות הם פגשו באילת וזה הייה בחופשה במלון!!!הבעייה היא הפשרת קרקעות בתוך הארץ על ידי מינהל קרקעי ישראל ישנם הרבה קרקעות השיכות למינהל והם לא משחררים אותם לבניה וחבל יש לנו ארץ נהדרת וכבישים מהירים כך שגם בישוב מרוחק בו אני גרה התושבים נוסעים לעבוד בתל אביב וחיפה למה בארצות אחרות התושבים נוסעים לפעמים שעה וחצי לעבוד ופה האנשים מפונקים ? הגליל והנגב מזמינם לגור כאן וגם עם רוצים לצאת לבלות או לראות הופעה ביער הגדולה לוקחים שמרטף ונוסעים
   מאמר מעניין ובצידו חומר למחשבה
     22/8/13 22:09:
   נושא חשוב מאד שחייבים לתת עליו את הדעת. אבל כשהעולם בו אנו חיים מתנהל על פי קנה מידה כלכלי בלבד, התוצאות אינן יכולות להיות טובות. תקצר היריעה ... סופ"ש נעים ומבשר טוב.
     22/8/13 22:01:
   מה מציעה?
     22/8/13 21:43:
   אוי, הבנין בקאראקאס. תודה שהבאת
     22/8/13 21:36:
   מי שכופה מגדלי דירות זאת האוכלוסיה הרוצה להצטופף בערים הגדולות, או בקרבתן. בשל בעיות תחבורה ויוקר המכוניות והדלק מעטים מוכנים לגור "בחיק הטבע" ולנסוע לעבודה. יום העבודה הארוך אינו מאפשר לעובד להינות מהבית הנמצא בחיק הטבע. הוא בא הביתה עייף, אוכל, רואה קצת טלוויזיה והולך לישון. לשם מה הוא צריך במצב זה טבע? מתי יהנה ממנו? כך נבנים מגדלים בתוך הערים. בעלי יכולת יסעו בחופשה לבלות בטבע. כאשר יצאו לגימלאות, יעבירו הדירה לילדיהם וישתכנו בדיור מוגן או בבית בטבע. (אם מצבם הכלכלי מאפשר זאת). הקבלנים הבונים עושים את דרישות הקונים ולא להיפך. מה יהיה בעתיד? קשה לנחש...
     22/8/13 16:12:
   המגורים במתחמים גבוהים וצפופים מקשים על השמיים לרדת לתוך הלבבות ואנחנו עלולים להיות חתומים בתוך עצמנו. לצערי החשיבה היא אנטרס ולא מה שנכון..
     22/8/13 13:38:

   אין מצב.

   זה לשאלה של איך אני רואה אותי.

   לא שתהיה ברירה.

   מספיק לנסוע על דרך חיפה לכיוון רכבת מרכז למשל  שם פתום צמחה לה עיר של גורדי שחקים הסנני

   (לא מדברת על אזור שדה דב שפעם אפשר היה לראות את הים ועכשיו הכל מלא שם בניינים לא נורא גבוהים ועדיין)

   את יכולה לקפוץ ל- כאן

   הסברתי אותי אולי יותר טוב בכלל :))

     22/8/13 11:22:

   אני גרה בלב העיר ההומה ובכל זאת השכונה כה ירוקה והשמים כחולים רוב השנהחיוך

   מאות פעמים חשבנו לעבור לשכונה חדישה יותר,מעלית ברב קומות וכל השרותים הנלווים למגורים כאלה

   ותמיד מגיעים למסקנה שאי אפשר לוותר על הטבע לטובת היוקרה.

   אבל-היות ואין קרקעות לבניה נמוכה-כל הבניה החדשה היא לגובה.שכונות שהן כפרי בטון.

   ארצנו הקטנטונת נושאת על אדמתה משא בטון כבד.

     22/8/13 08:26:
   הרי ידוע שאנחנו מחקים את ארה"ב. ומבחינת אנשים, לא לכולם יש כסף לקנות וילה. לדעתי רוב האנשים היו מעדיפים וילה או בניין בן 2-3 קומות. אבל זה מה שבונים היום. נושא מעניין:)
     22/8/13 08:16:
   אכן נושא חשוב וכאוב עד מאד. הגורם האנושי הולך ומתרחב וגם השמיים אינם הגבול... מי יודע, אולי יום אחד נראה את השמיים של....מאדים.....
     22/8/13 07:39:

   לא לכך התכוון המשורר ב"נלבישך שמלת בטון"...

   (-:

   ובקשר לנושא הניכור - אני נזכר בקריקטורה שראיתי

   פעם ובה בעולם עתידני-משהו, מורה לוקחת את תלמידיה

   למוזיאון, שם הם עומדים מול פסל אבסטרקטי לחלוטין והמורה

   אומרת להם: ילדים!, כך נראית פרה...

     22/8/13 06:34:
   מעורר מחשבה...תודה !
     21/8/13 23:06:

   מצטרפת למילותייך בונבוניטה יקרה לליבי נשיקה

   אני אישית לא אוהבת את הבנינים רבי הקומות

   החלום שלי לגור בבית צמוד קרקע וכמובן (- : לראות את

   השמיים ואפילו לנסות לספור את הכוכבים

   בצעירותי מגדל כל בו שלום בתל אביב היה הבניין היחיד הגבוה בעיר

   והינו עולים לרגל לקומה האחרונה ויכולנו לעשות תצפית על העיר מגבוה

   אבל כניראה שאי אפשר לעצור את ההתקדמות הטכנולוגית והצורך במדינות

   לשכן אנשים לגובה.

   * פוסט מעורר מחשבה והתייחסות

   * חיבוקים אוהבים יקירתי

   וערב ניפלא

     21/8/13 22:39:
   הפערים גדלים וימשיכו לגדול. מי שיוכל להרשות לעצמו יגור בבית צמוד קרקע והמחיר יעלה ויעלה ויעלה… ובעיר הגדולה… כנראה אין אלטרנטיבה ..
     21/8/13 21:58:

    

   לא רואה את עצמי ללא שמיים. (גם אם זה יחייב חיים בצריף...)

   לא סובלת בניינים (וזה בלשון המעטה) שלא לדבר על מעליות.

   פעם עוד הגבילו את הבנייה רק ל2 קומות (בשנת תרפופו...)

   וכשהתחילו עם בנייה של 3 זה רק הידרדר יותר ויותר.

   המגדלים שפופולריים כיום הם מכוערים, מפלצתיים

   ומה שלא לוקחים בחשבון הוא, שגם הבניינים הישנים של היום

   ניראו חדשים ונוצצים בזמן שהם ניבנו, כך שאותו עתיד מצפה

   לתיפלצות ההולכות וגובהות הללו.

   למי שיש בעלי חיים, חיים בבניין הם עונש לא רק לבני האדם אלא

   גם לבעלי החיים שאין להם אפשרות להינות מהחופש שמגיע להם

   וחייבים להסתפק, במקרה הטוב, בשעה בפארק או הליכה על מדרכה.

   בארץ אין תיכנון בנייה לעתיד, אלא רק לפיתרון מיידי מה שאומר

   בנייה מטורפת ללא כל התחשבות באיכות הסביבה והחיים והנזק

   שנגרם, בסופו של דבר, יהיה בלתי הפיך.

   לא פחות חשוב , הציוויון הישראלי הולך ונעלם וכל הייחודיות שיש

   לארצינו נאבדת. לאט, לאט, זו כבר לא מדינת ישראל

   לפחות לא בצורה שאני רואה אותה.

   ארכיון