כותרות TheMarker >
  ';
  0

  על העידנים הגדולים שבאסטרולוגיה

  5 תגובות   יום ראשון, 1/9/13, 19:46

  בפוסט הקודם דיברנו על כך שמחזור אחד של נקיפת ציר כדור הארץ נמשך 25800 שה וכתוצאה מכך יש הבדל בין גלגל המזלות שהוא סימבוליזציה של מהלך העונות השנתי לבין קבוצות הכוכבים שבשמיים ששמותיהם מקבילים לשמות המזלות שבגלגל המזלות. התוצאה היא שבעוד שבגלגל המזלות 0 מעלות מזל טלה תמיד מסמל את נקודת השוויון האביבית (במפגשה עם מישור המילקה), הרי שבמשך הזמן בקצב איטי לאין ערוך נקודת השוויון נודדת על פני קבוצות הכוכבים ומצביעה כל פעם לעבר קבוצת כוכבים אחרת.

   

  כתוצאה מכך בעוד שבגלגל המזלות 0 מעלות טלה מסמל את זמן השוויון האביבי (בחצי הכדור הצפוני) שבו היום והלילה שווים ושאז מכן מתחיל האביב בחצי הכדור הצפוני, הרי שמבחינת קבוצות כוכבים בשמיים נקודת השוויון האביבית מצביעה כיום לעבר מזל דגים , בערך 6 מעלות מזל דגים -לפי חלק מהגרסאות -בעוד שבימי פריחת המדע ביוון העתיקה- פריחה שכללה עיסוק ב באסטרונומיה ואסטרולוגיה ושאז חולק גלגל המזלות- נקודה זו הצביעה על איזור המעלות הראשונות של קבוצת הכוכבים טלה. לפי דעות אחרות כיום אנחנו נמצאים כבר ממש בתחילת גיזרת קבוצת הכוכבים דגים ויש המדברים על כך שהחל כבר עידן הדלי ונקודת השוויון האביבית החלה להיכנס לגיזרת הכוכבים "דלי". כפי שנכתב בויקיפדיה לגבי קבוצות כוכבים, יש המדברים על  קיומה של קבוצת כוכבים נחש ובמקביל "מזל "13 בגלגל המזלות (בין עקרב לקשת).

   

  אני, כנראה כמו רוב האסטרולוגים, דוחה את הרעיון של קיום "מזל נחש" ואם גלגל המזלות כולל 12 מזלות מוטב לחלק גם את קבוצות הכוכבים בשמים ל-12 קבוצות ראשיות. ע"י כך כל פעם נקודת השוויון האביבית תצביעה לעבר קבוצת כוכבים אחרת המקבילה למזל מסויים בגלגל המזלות. הדבר חשוב במיוחד בשל נושא "העידנים הגדולים" שבאסטרולוגיה- כל "עידן גדול" באסטרולוגיה הוא תקופה בה נקודת השוויון האביבית מצביעה לעבר קבוצת כוכבים אחרת ובהתאם לתכונות המזל שאותה קבוצת כוכבים מזוהה עימו הדבר משפיע השפעה כללית על ההיסטוריה האנושית.

   

  יצויין קודם כל שנקודת השוויון האביבית נודדת אחורה על פני קבוצות הכוכבים- כלומר אחרי העידן בו היא הצביעה לעבר קבוצת הכוכבים טלה ("עידן הטלה") היא עברה להצביע (ועדיין מצביעה) לעבר קבוצת הכוכבים שלפני טלה- דגים ("עידן הדגים" בו אנו עדיין מצויים) ואחרי כן נקודת השוויון האביבית תצבעה לעבר קבוצת הכוכבים הקרויה "דלי" ("עידן הדלי שעל בואו מדברים הרבה) הנמצתלפני הדגים וכן הלאה. כל "עידן גדול" נקרא גם "חודש גדול" בעוד שמחזור אחד של נקיפת ציר כדור הארץ (ולפיכך סיבוב נקודת השוויון האביבית סביב כל קבוצות הכוכבים) נקרא "השנה הגדולה". בעוד שמשך שנה גדולה הוא כאמור 25800 שנה הרי שכל "חודש גדול" נמשך בערך 2150 שנה, אם כי חלק מהעידנים יכולים להיות קצת ארוכים יותר חלק קצת קצרים יותר. "יום גדול" זה תקופה בה נקודת השוויון האביבית מספיקה לנוע מעלה אחת על גלגל המזלות ומישכו של "יום גדול" הוא בערך 71.66 שנים.

   

  בכל אחד מהעידנים, תכונות המזל שעל שמו נקרא העידן הן התכונות המשפיעות השפעה כללית ועיקרית על אופי ההיסטוריה האנושית גם אם כל עידן מחולק כמובן לתתי תקופות שהרי ברור שאף עידן  אינו מיקשה מונוליטית אחת. בכל עידן ישנו גם הד להשפעות המזל הקוטבי למזל שעל שמו נקרא העידן. למשל, בעידן הדגים ההשפעה הראשית  על ההיסטוריה האנושית היא של מזל דגים אך ניתן למצוא הד מסויים - אף אם שולי יותר כמובן - גם להשפעת מזל בתולה  הקוטבי למזל דגים. כמו כן, המעברים בין השפעות של עידנים הם הדרגתייים ולא קורים בבת אחת. למשל, המעבר בין השפעות עידן הדגים לעידן הדלי הן הדרגתיות.

     

  בעידן הדגים שהסתיים זה עתה או שמא אנו נמצאים בסופו, יש המצביעים על עליית הנצרות כסממן השפעה עיקרי של מזל דגים בגין העובדה שישו נחשב כמי שהטיף לסלחנות והקרבה עצמית ומיוחסת לו הליכה על המים (אומנם הנצרות כלל לא קיימה את כלל "מסירת הלחי השנייה" ועל כך מייד) בעוד שסמליות מזל בתולה הקוטבית התבטאה במוטיב הבתולה הקדושה ולצדזאת גם מדברים על הדו פרצופיות ששררה בעידן זה שבו נוצרו הדתות המונותאיסטיות הבינלאומיות (נצרות ואיסלם) שהבטיחו עולם שכולו טוב ומצד שני נעשו בשמם פשעים איומים. ואילו לגבי עידן הדלי עליו מדברים ושיש כאמור האומרים שכבר התחיל ויש האומרים שיתחיל רק עוד כמה מאות שנים, עידן זה מוצג כמי שאמור להתאפיין בדמוקרטיה ובקידמה חסורת תקדים כפי שאומנם מתחילים להרגיש גם אם אלו לא הגיעו עדיין לכלל האנושות.

   

  האסטרולוגיה ההודית , בניגוד לזו המערבית, אינה מפרידה בין גלגל המזלות לקבוצות הכוכבים ועלפי האסטרולוגיה ההודית נקודת השוויון האביבית נמצאת כיום בערך ב-6 מעלות מזל דגים (כלומר בערך 24 מעלות לפני הנקודה בה היא נמצאת בגלגל המזלות באסטרולוגיה המערבית) ולפיכל גם רק בעוד 400 שנה בערך נקודת השוויון האביבית תצביעהלעבר קבוצת הכוכבים "דלי". פירוש הדבר למשל שמי שנולד כשהשמש הייתה במעלה אחת במזל קשת לפי האסטרולוגיה המערבית, הרי שלפי האסטרולוגיה הודית השמש תהיה אצלו בכלל בערך ב-7 מעלות מזל עקרב. אני איני מקבל דעה זו של האסטרולוגיה ההודית, ובכלל האסטרולוגיה עליה אני מדבר (אם לא צויין במפורש אחרת) ושאותה אני מאמץ  היא האסטרולוגיה המערבית.

   

  בין השאר עמדה זו של האסטרולוגיה ההודית יוצרת בעיה שהשייכות העונתית של מזל מסויים יכולה להשתנות עם הזמן (אומנם כל פרקזמן ארוך ביותר)ולפיכך לפגוע בציבות הבסיסית של הסימבוליקה של כלמזל והרי הסימבוליקה של כל מזל קשורה גם בשייכות העונתית שלו. מה עוד ש-4 מזלות (כיום תאומים, בתולה, קשת ודגים) , לפי שיטה זו של האסטרולוגיה ההודית, מחולקים בין 2 עונות שנה

   

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     8/9/13 08:53:
   שנה טובה גם לכן.
     7/9/13 09:23:
   אמיר - שנה טובה ונפלאה לך וליקירייך. תודה על הפוסט המעניין. סיגל.
     2/9/13 23:47:
   מענין... שנה טובה...
     2/9/13 20:16:
   בבקשה, שנה טובה גם לך.
     2/9/13 19:57:
   תודה! שנה טובה!

   ארכיון

   פרופיל