כותרות TheMarker >
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  האם אתם מאמינים לשר האוצר יאיר לפיד

  2 תגובות   יום שלישי, 10/9/13, 11:16

  על התרגיל של שר האוצר לפיד להראות גרעון גבוהה בתחילת הקדנציה ולהתפאר בשיפור הגרעון בהמשך השנה כבר כתבתי בחודש מאי בכתבה: האם אתם מאמינים ללפיד? היום מפרסם לפיד את הערכותיו לקיטון בגרעון, ממש כמו שחזיתי. "

  שיפור בהכנסות ממסים צימצם הגירעון; לפיד: "נקיים הערכת מצב".

   

  אז השיפור בגרעון כבר היה קיים כשהממשלה הוציאה פחות לפי חוק עד לבחירתה והשאר זה הכנסות גבוהות ממיסים שהועלו ,וחלקם ממכירות חברות (ישכר לבאפט) ,סטארטאפים ,ועוד....אז הפעולות שהאוצר עשה היו בכיוון ,הניסיון לשרטט תמונה מעוותת זה יאיר לפיד ,שמביא לנו לדבריו פוליטיקה חדשה .

   

  על הפוליטיקה החדשה למדנו הרבה מהראיון שנתן לפיד לרענן שקד בידיעות אחרונות לפני כשבועיים ,מבלי להכנס לסוגיה האם לפיד לקח שחטה או לא הוא מגלה לנו כמה פרטים לא ידועים , כמו למשל שהוא הקים בישראל ממשלה חילונית ,כשכל בר דעת יודע שמפלגתו של בנט החליפה כיפה שחורה בסרוגה וגורמת לממשלה ולנו הוצאות נוספות בשטחים ועל האדרת השם. אנחנו גם יודעים ששר החינוך הבדרן של לפיד אישר הפרדת בנים ובנות בחינוך הדתי כבר בכיתה ד ,  שעולים למשלם המיסים עשרות מיליוני שקלים .

   

  אנחנו גם שמענו מלפיד איך ההתנגדות למאגר הביומטרי במצע של יש עתיד הפכה לתמיכה ואיך הוא כתב וקרא את המצע של מפלגתו. עכשיו רק נותר לו להשתמש בסמכותו ולפטר את בן הבליעל שלא חזה  את רוח המפקד .

   

  אנחנו גם למדנו מלפיד ששהקהל של כוורת הם כולם תומכי לפיד ואני יודע על 4 זוגות לפחות שאוהבים את כוורת ולא תומכים בלפיד. לפעמים כדאי ללפיד להקשיב למומחים ללוגיקה כמו שטיניץ בשביל להבין תהליכים מדעיים וחברתיים. 

   

  לפיד מבטיח שבעתיד הוא רק יוריד מיסים, זה אומר שהוא לא מתכוון להטיל מיסים נוספים על משכורות העתק של מנהלי הבנקים והוא גם לא מבטיח להעלות את קיצוצי הקצבאות שהפכו אנשים עובדים ליותר עניים ושלמעשה מדובר היטל מס הכנסה לעניים שכורעים תחת הנטל.

   

  לפיד מאמין שמאמינים לו , אבל הפרופסור דן אריאלי חושב  כי כשאנחנו עמוסים מנטלית, אנחנו נוטים יותר לרמות. למרבה הצער, המשמעות היא שמנהלים בכירים ופוליטיקאים, שטרודים כל היום בהרבה פעולות מנטליות, מועדים יותר לרמאות. "זה חלק מתופעה מאוד רחבה, שקשורה לכמה אנחנו בעצם מאבדים מהיכולת שלנו להתנגד לפיתויים. אני לא אומר שהם אנשים יותר רעים מהמוצא שלהם, היום שלהם יותר מתיש ולכן המשך היום שלהם יותר מועד לפורענות"

   

  אז להלן המאמר מחודש מאי  ושלא תגידו שלא אמרנו.

   

  האם יאיר לפיד ומשרד האוצר מטעים את הציבור , או שראשי האוצר משטים ביאיר לפיד שר האוצר חסר הנסיון . לפיד מונה לשר האוצר, אבל משרד האוצר ממשיך כנראה להטעות את הציבור. שר בא ושר הולך והשיטה עובדת . לפני יותר משנה כתבתי על " האם אתם מאמינים לביבי ושטיניץ , היום אפשר להוסיף גם "האם אתם מאמינים ללפיד."  

   

  לפי נתוני החשב הכללי באוצר הגרעון הממשלתי ברבעון הראשון של השנה עמד על4,667 מיליארד שקלים שהם כ 1.55 מיליארד שקל לחודש . הגרעון בחודש אפריל שלפני תחילתו מונה לפיד כשר אוצר קפץ ל 2.997 מיליארד שקלים.  הכנסות המדינה  עומדות על סכום יציב של כ 21.2 מיליארד שקל לחודש ולא ניכרת באפריל הרעה בגביה , נהפוך הוא ,לפי נתוני האוצר באפריל 2013 הגביה עולה ב 1.5 מיליארד שקלים על הגביה באפריל 2012 ( סך גביית המסים בחודש אפריל הסתכמה בכ 18.5 מיליארד שקלים לעומת 17.0 באפריל אשתקד). 

   

  חישוב הגרעון ברבעון הראשון של השנה מראה על גרעון של 2 אחוזים בלבד ( 4.667 מיליארד ש חלקי תוצר מקומי לרבעון של כ  של 240 מיליארד שקל) ואילו נתוני אפריל מראים על גרעון של 3.73 אחוזים,

  (3 מיליארד שקל גרעון חלקי תוצר מקומי ממוצע לחודש של 80.25 מיליארד שקל ). התמ"ג מחושב לפי, 928 מיליארד שקל תמ"ג ל 2012 בתוספת 3.8 אחוזים צמיחה צפויה ב 2013 לפי נתוני בנק ישראל, שהם כ 963 מיליארד שקל  . 

   

  ''

  האם אתם מאמינים לנתונים שמביא  משרד האוצר בראשותו של  יאיר לפיד ? 

   

  אז איך שר האוצר מסביר כי מרגע שמונה לתפקידו ב 18 למרץ 2013 נפתחו לרווחה קופות האוצר למרות שלא היה אפשרי באופן חוקי לגבות יותר מ 1/12 מהתקציב ? ואיך שר האוצר מסביר את הפער בין נתוני האוצר על גרעון של 4.2 אחוזים כאשר הגרעון ברבעון הראשון של 2013 לא עלה על 2 אחוזים וגם באפריל הוא עמד רק על 3.73 אחוזים. לכן כשלפיד זגזג את יעד הגרעון מ 4.9 ל 4.65 אחוזי תוצר זה היה כנראה רק חלק מהמשחק של האוצר. 

   

  ומילה על ראש הממשלה , שר העל הכלכלי ביבי נתניהו. במשך 11 חודשי תקציב 2012 נשמר יעד גרעון ש כ 3 אחוזי תוצר ואולם בחודש דצמבר 2012 נוצר גרעון של 12.8 מיליארד שקל ,כמעט שליש מהגרעון השנתי שהקפיץ את הגרעון השנתי ל 4.2 אחוזי תוצר. ההפקרות התקציבית הזו שנעשתה בחודש האחרון של התקציב  לפני בחירות ומבלי שהציבור ידווח עליה אלא בדיעבד מחייבת חקירה מעמיקה של מבקר המדינה . 

   

  מהנתונים שאני מצביע עליהם ברור שקצב הגרעון בשליש הראשון של 2013  אינו עומד היום על 4.65 אחוזים  מהתוצר וכי  יתכן והאוצר רוצה להראות הישגים  מהירים לאנשים שאינם מתמצאים בנתונים , או כפי שהתבטא שר האוצר בראיונות סוף השבוע ,בהם הוא הבטיח צפי לשיפור מהר מהצפוי, "עוד ששה חודשים יחשבו אחרת", התנבא לפיד.. אז האם יאיר לפיד ומשרד האוצר מטעים את הציבור , או שמשרד האוצר וראשיו  משטים ביאיר לפיד, שר האוצר חסר הנסיון .

  דרג את התוכן: