כותרות TheMarker >
  ';
  0

  על צדק מאוחר בפורומים

  17 תגובות   יום שישי , 20/9/13, 01:23

  השנה האחרונה עמדה בסימן משבר לא קטן בקפה מבחינת היקף הפעילות. במיוחד קהילה קרדינלית אחת בקפה - קהילת זוגיות- הגיעה לכדי התמוטטות של ממש אחרי הפעילות הרבה שבה הצטיינה כל השנים, פעילות שאף לוותה במפגשים רבים שהיו בין חבריה . נכון שגם היום יש מפגשים בין חלק מהחברים אך רבים כבר עזבו את אותה קהילה. אומנם לאחרונה חלה  תחיית מה של קהילה זו אך היא רחוקה מלחזור למה שהייתה פעם מבחינת רמת פעילות. יצויין כי חלק גדול עברו לקהילה מקבילה בפייסבוק וחלק מגיבים ב-2 המקומות ואומנם יש פעילות לא מעטה בפייסבוק בקהילה המקבילה . בכל מקרה עצם המעבר ההמוני רק מעיד עד כמה - למרות היתרונות של מימשק הקפה על אלו של הפייסבוק - הקהילה מצויה במשבר- הקהילה כמו גם הקפה בכלל. מן הסתם הנושא של קהילות וירטואליות במשבר קשור גם בנושאים של חסימות מוצדקות וחסימות לא מוצדקות, התנהגות טרולית שמטרתה הרס הקהילה ופגיעה במשתמשים אחרים (ושיכולה להיעשות גם תחת זהות אמיתית) ובנושא הזמן שלוקח עד שנעשה צדק בעניין החסימות.

   

  אחד הדברים החשובים שבעשיית צדק הוא המועד בו הוא נעשה וכן הנזקים שנגרמו עד עשיית הצדק. אין סליחה למי שנהגו בצורה לא עקבית במשך זמן ארוך מדיי - ותוך מודעות לבעיות - ורק בסוף כשכבר היה מאוחר מדיי יצאו נגד מי שהיה צריך לצאת נגדו , אחרי שאותו אחד כבר הספיק לזרוע נזקים ובוודאי שאין סליחה על כך שגם עכשיו עדיין ממשיך המוסר הכפול.  הכוונה היא הן למנהלים בקפה שהתנהגו כך  והן לחברי קהילה מסוימים שבמשך זמן רב מדיי גילו ועדין מגלים מוסר כפול. דבר אחד חשוב בכל זאת לזכור מעל הכל למי שחושב לבנות על "השיטה המלוכלכת" אם היא פועלת לטובתו : יש כאלו שחשבו או חושבים שניהול מלוכלך (או, בנסיבות מסוימות, מינוי מלוכלך של מנהל מסוים בקהילה מסוימת), אם הוא  פועל לטובתם, אז אין מבחינתם בעיה. הנסיון מראה שמי שהם בעד "השיטה המלוכלכת" (אם מבחינת התנהגות ההנהלה ואם מבחינת אופי והמינוי של מנהלי) ובלבד שהדבר ישרת אותם, אז רוב הסיכויים שבסופו של דבר השיטה תפעל גם נגדם.

    

  ועדיין, אין סליחה למי שבאופן שיטתי היפלו רעה משתמשים מסוימים במדיניות החסימה. וזה מוביל אותנו לקהילה קרדינלית אחרת בקפה- היא קהילת אקטואליה שעדיין פעילה אך פחות מבעבר. באופן כללי, יש בקהילת אקטואליה   נטייה לחסום בעלי דעות ימניות מהר יותר ובגלל פחות דברים מאשר לחסום שמאלנים. כך שעד שמתוקנות עוולות (מדיניות חסימה מפלה זה אי צדק) יש שמאלנים שממשיכים לחרחר ריבים והטיות דיונים תוך גרימה לעזיבת משתמשים עניניים (כולל גם כמה שמאלנים עניניים) ובינתיים גם אלו שנחסמים בסוף  אז עד חסימתם הם ממשיכים לחגוג בקהילה בשעה שימניים כבר חסומים על דברים שהם לא יותר גרועים. ובינתיים, נכון לרגע זה,  יש מהשמאל 2 משתמשים/ות עם רקורד של חרחורי ריב הרחוקים/ות מלהיחסם . גם לא מזמן הנהלת אקטואליה סרבה למחוק דיון של שמאלני אחד שהתבדח על מקרה התאבדות טרי שארע זה עתה -סרוב זה גובה גם ע"י דרגי ניהול גבוהים יותר.... הדבר חמור במיוחד בגלל שזמן קצר לפני כן נחסמו באקטואליה 4 אנשי מימין על פחות מכך (אחד מהם הוחזר בינתיים) וממש לאחרונה עוד גורם ימני. אז לא ייתכן שבנסיבות כאלו שימנים נחסמים בסיטונאות לא יאונה כל רע לאותו שמאלן שהתבדח על מקרה התאבדות טרי.

   

  ונחזור לקהילת זוגיות.אומנם לא מזמן סוף כל סוף נחסם בקהילת זוגיות טרול אחד (אגב גם כן שמאלני)- סוף כל סוף אחרי רקורד ידוע זה מכבר (כולל להנהלה) של זריעת הרס בקהילת זוגיות (אגב,  קצת לפניו נחסם בזוגיות עוד אחד עם דעות שמאלנית שהיו לו התנהגויות טרוליות ). הבעיה רק שבינתיים הטרול הזה גרם להמון הרס בקהילה וגם אם קהילת זוגיות התאוששה באופן מתון אז זה קצת מאוחר מדיי. טרול זה  נחסם בזוגיות רק זמן מה אחרי שאחרים נחסמו על פחות מכך - ביניהם מקרה בו מישהי נחסמה (אומנם בינתיים הוחזרה) רק משום שניסתה להתגונן מול הטרול הזה. ומחזור שוב לקהילת אקטואליה: האמת היא ש2 השמאלנים/ות האלו שדיברתי עליהם/ן שלמרות הרקורד מחרחר הריב עדיין לא נחסמו , כבר לא ישנה לי הרבה מדיי אם ימונו לניהול הקהילה או יחסמו לצמיתות. לא בגלל שאני הייתי שמח לראות גורמים אלו בתפקיד של ניהול קהילת אקטואליה . בגלל שפשוט כשצדק נעשה מאוחר מדיי, אז כבר אין טעם בעשייתו.

   

  אחד הדברים שאני אוהב בפייסבוק על פני הקפה זה שבפייסבוק אם יש איזה טרול שמאלני מחרחר ריבים ומחריב דיונים אתה יכול לחסום אותו ואז הוא אינו רואה את התגובות שלך ואת הדיונים שלך ואינו יכול להחריב דיונים שלך או להטות דיונים שאתה משתתף בהם. אתה לא צריך לחכות שם עד שסוף סוף המנהל בפורום יואיל בטובו לחסום את הטרול רק אחרי שהטרול הספיק בינתיים לזרוע הרס בקהילה. ההגדרה של טרול, שוב למי שלא יודע, זה  משתמש שמטרתו זריעת הרס בקהילה ופגיעה במשתמשים אחרים, לא חייב להיות משתמש עלום שם. יכול גם להיות עם זהות אמיתית להחריד. למרות מימשק נוח יותר בקפה (שבגללו אני עדיין כותב קצת גם כאן) יש לברך את הפייסבוק על האפשרות לעשות צדק מהיר במקום שמשתמשים עניניים  ותורמים יצטרכו לסבול מטרולים ושעד שהטרולים יטופלו, הטרולים יחגגו ואילו אחרים יעדיפו לא להיכנס לפורום או יסבלו מנחת זרועם.

   

  ואם ישאל אותי מישהו האם ולמה אני "לוקח ללב". אז קודם כל אני לוקח בפרופורציותחיוך ועם זאת, אסור שפורומים בישראל יהפכו להפקר או ינצלו כח מונופוליסטי. כשם שאם מקומות מסוימים מפלים לרעה אנשים מסוימים במדיניות הכניסה אליהם מסיבות לא מוצדקות, אז לרוב נאבקים נגד זה ולא נכנעים כך גם אסור שפורומים שנועדו לספק לציבור שירות מסוים (במקרה זה הבעת דעות ודיונים) יתנהגו בחוסר צדק.  מה עוד שבמקרה של קפה דה מרקר הצירוף של מאפייני מימשק מסוימים ואפשרוית טכניות מסוימות הופך אותו למעשה למונופול בתחומו מבין הרשתות החברתיות שבעברית וכשיש לך מונופול אז אין לך אלטרנטיבה לברוח למקום דומה שמספק את אותו המוצר או השירות. נכון כמובן שכעסק פרטי יש אומנם לקפה גם זכויות לא מעטות להחליט את מי לחסום ומי לא, אבל כמונופול אסור לדעתי שזכות זו תהיה מוחלטת.... חג שמח.

  דרג את התוכן:

   תגובות (17)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     6/11/13 18:57:

   צטט: שמוליקיפiד 2013-11-06 17:37:05

   שמאל ימין שמאל.
   לי היה נדמה שבאקטואליה דווקא השמאל נרדף ומתגונן.

   זה למעשה בכלל לא משנה, שמאל, ימין שמאל.
   משנים האנשים. יש שראויים ויש שראויים פחות.
   הדעיכה נובעת באופן כללי מדעיכת הקפה ואי הזרמת דם חדש.
   זה ממש לא קשור אך ורק להנהלה או אך ורק למשתתפים.

    

   שמאל ימין שמאל...... 

    אז שימשיך להיות נדמה לך שהשמאל הוא הנרדף והמתגונן........ לך זה נדה ואילו אני  עקבתי אחרי מה שקורה והמדיניות באקטואליה....וזה כן משנה אם יש או אין קביות ביחס ההנהלה כלפי כ אחד מ-2 המחנות (אם המחנות שבאקטואליה או אפילו במקרים מסוימים מחנות שנוצרו בזוגיות) . ברור שמשנה מיהם האנשים ושיש ראויים יותר ויש ראויים פחות, אבל במה זה מבטל מדיניות הנהלה לא עקבית או לא הוגנת? נכון שיש גם עוד סיבות חוץ מההנהלה שהקפה דועך, אבל זה לא מפחית מחשיבות התנהגות המנהלים  (נכון,לא כולם, אבל ב-2 הקהילות הכי קרדינליות ....)שתרמה את חלקה ה"מכובד" וגם אילו לא הייתה תורמת מצידה לדעיכת הקפה עדיין יש עניין של עקרונות.

     6/11/13 17:37:

   שמאל ימין שמאל.
   לי היה נדמה שבאקטואליה דווקא השמאל נרדף ומתגונן.

   זה למעשה בכלל לא משנה, שמאל, ימין שמאל.
   משנים האנשים. יש שראויים ויש שראויים פחות.
   הדעיכה נובעת באופן כללי מדעיכת הקפה ואי הזרמת דם חדש.
   זה ממש לא קשור אך ורק להנהלה או אך ורק למשתתפים.

    

   שמאל ימין שמאל...... 

     6/11/13 17:28:

   צטט: כריסטין 2013-11-06 17:18:59

   אמיר, כאחד שלא מכירה את קהילת זוגיות ולא מכירה את הנפשות הפועלות שם ולא את ההליך ההנהלה
   לא יכולה לחוות דיעה על קהילה זו.
   אבל, את קהילת אקטואליה מכירה ומכירה במיוחד לאחרונה ושם גיליתי או שההנלה שמאלנית

   או שההנלה עושה איפה ואיפה רק לאנשים הדומים בהשקפותיהם לה.

   בכל מקרה, לאחרונה חלה הדרדרות רצינית של אנשים טובים שדיעותיהם הפולטיות נוטות ימינה

   וזה בוודאי נוגד את השקפות עולמם של השמאלנים, אנשי השמאל שיש להם פריבלגיה מיוחדת

   מצד ההנהלה עושה כבשלה ומושכת בחוטים ע"מ שאותם ימניים שדיעותיהם שונות יחסמו.

   זו תופעה מאוד לא מתאימה לאתר שכזה.

   גם קהילת אקטואליה אני צופה שימיה ספורים והיא נוטה לעבור לעולם שכולו טוב.

    מה שאת אומרת על אקטואליה זה נכון וגם אני כתבתי זאת על אקטואליה- כשמאז כתיבת הפוסט המצב רק התדרדר עוד יותר. לגבי זוגיות: אולי אינך יכולה לחוות דעה כי לא היית פעילה שם, אבל תהליכי ההתדרדרות היו דומים וסביר שאת לא מתפלאת לשמוע זאת.

     6/11/13 17:18:

   אמיר, כאחד שלא מכירה את קהילת זוגיות ולא מכירה את הנפשות הפועלות שם ולא את ההליך ההנהלה
   לא יכולה לחוות דיעה על קהילה זו.
   אבל, את קהילת אקטואליה מכירה ומכירה במיוחד לאחרונה ושם גיליתי או שההנלה שמאלנית

   או שההנלה עושה איפה ואיפה רק לאנשים הדומים בהשקפותיהם לה.

   בכל מקרה, לאחרונה חלה הדרדרות רצינית של אנשים טובים שדיעותיהם הפולטיות נוטות ימינה

   וזה בוודאי נוגד את השקפות עולמם של השמאלנים, אנשי השמאל שיש להם פריבלגיה מיוחדת

   מצד ההנהלה עושה כבשלה ומושכת בחוטים ע"מ שאותם ימניים שדיעותיהם שונות יחסמו.

   זו תופעה מאוד לא מתאימה לאתר שכזה.

   גם קהילת אקטואליה אני צופה שימיה ספורים והיא נוטה לעבור לעולם שכולו טוב.

     1/10/13 22:02:
   אכן אתה צודק שנמצאים פה מספר מחרחרי ריב ואני משתדל להתרחק מכל זה . אני נמצא כאן להעביר את זמני בנעימים ולתרום לאחדות .
     27/9/13 11:04:

   אמיר

   כתבת  לעניין, וכנראה  מדם ליבך  ( כל  מקש  ומקש) 

   כנראה אלו  שהליברליות היא  דגלם, מתקשים  ביישום ,כשהדעות סותרות  את שאר האג'נדה שלהם.

   בטלוויזיה  המחיש  זאת כבר  חיים יבין כשחסם אנשים חכמים ומתורבתים כלנדאו ,או בני בגין.

   בכל מקום שם רגל השמאל נכנסה , נזרקו בשם החופש  ,החירות  והליברליות מי שאינם שמאלנים.

   כלומר  הסיסמאות  היו מס  שפתיים ,ודין המדיה  הטלוויזיוני/רדיו/עיתונות  כדין הרשת.

   יש  המון  יתרונות  בזה  , אין  צורך  לדון  על  דעות, כי  המעשים  נשמעים ברעם מחריש.

   אלו  ששותקים  לשליטת  הרוע, בסך  הכל  מציגים את  "כרטיס החבר" שלהם לגישה  זו.

   דמיין  בעיני  רוחך,שכמו במשחק 1 נגד  100 , אתה  שומע  את  הצלצולים של כל אלו "שטעו"

   זה  עוזר  לך  לזהות  את  מוחאי  הכפיים , ולחסוך  מעצמך  טירחה  מיותרת  להתווכח  עימם.

   במקום  שחושבים אותו  הדבר, לא  חושבים כל כך  הרבה.

   אשרייך  שהבנת

   שמעון

    

   תקוותי  שזה  יזכיר  לך  את  הרעיון שאימצתי

   ''

     24/9/13 09:02:
   וחג אסיף שמייח
     24/9/13 09:02:
   אח שלי שים זין...קהילות זה סתם חרא...תהיה אינדיבדואל...הכי טוב :-)
     23/9/13 18:28:

   צטט: rinat* 2013-09-21 18:37:00

   היי אמיר ,

   לא הייתי בקפה זמן רב , כך שאינני יודעת מה קורה בדיוק, מה שכן אני יודעת הוא שכ300 חברים טובים שלי לא באתר , לא הייתי חברה בקהילת הזוגיות ולא הגבתי לתכנים שם, אני במערכת זוגית ואין לי מה לעשות שם , אך כפי שאתה מתאר זה נורא.. בעבר נאמר לי שמנהל הקהילה עזב ולכן חוגגים שם . באקטואליה קורה דבר נורא , קומץ של שמאלנים רדיקליים השתלט על הדיונים ובמקום להגיב לגופו של עיניין הם מגיבים לגופו של אדם , כמו לא מזמן מישהי מטומטמת כינתה אותי  "מחומצנת "
   מה שעצוב הוא שההנהלה לא עושה דבר , נותנת במה לשמאלנים להתפרע ולהשתלח במגיבים הימנים .
   אולי הם קיבלו הוראה מלמעלה , הרי דמרקר שעייך לעתון הארץ , אז מה אנחנו מלינים?
     הפתרון הוא שכל אחד יכתוב פוסטים \ דיונים בבלוג שלו כך תהיה שליטה לבעל הבלוג .
    גם שמאלנים יוכלו להגיב  לעיניין להביע את דעתם בצורה עיניינית ללא ניבולי פה .
   לא מזמן הגבתי לחבר אמיר חן בדיון על הסליחה , הגבתי שם תגובה עיניינית אבל הדיון נמחק , אין לי מושג למה .
   הפתרון הוא לתת לשמאלנים להתייבש באקטואליה , אנחנו נגיב בפוסטים.  שנה טובה  וחג וכות שמחחיוך

    בקהילת זוגיות בתקופה שהיה את המנהל שעזב הייתה התערבות מינימלית בתכנים וגם אני בסה"כ בעד מינימום התערבות ניהולית אם אפשר. ועם זאת, כשהקהילה התדרדרה למריבות חסרות רסן הוא ידע לעצור אותן ע"י מחיקה שלתכנים משתלחים (לא היתה ברירה אחרת). הודות לכך הייתה תקופה ארוכה ללא מריבות ועם זאת היה שם חופש ביטוי מאד רחב. מאז המנהל עזב ועד ההתמוטטות שהייתה אכן הקהילה התדרדרה. כיום הקהילההתאוששה חלקית אך לזכותה יאמר שהגורמים הפוגעניים שדרדרו אותה עד להתמוטטות נוטרלו ממנה ובמקרה מסוים משתלחת סדרתית בעצמה עזבה והדיוניםבזוגיות חזרו להיות עניניים.

   בקשר לקהילת אקטואליה. אכן הבעיות הן כמו שציינת.הפתרון הוא באמת או ליבש את הקהילה ואז השמאלנים יכסחו אחד את השני בעצמם. בעבר השמאלנים כבר התדרדרו למריבה חריפה בינם לבין עצמם אפילו בלי שהימין "התיבש" שם. או שלא לאפשר לשמאל לעשות בקהילה כבשלו עם אלו מהימין שנשארו שם למרות שמדובר על מקרה אבוד ושאם אני קצת כותב שם זה אולי מכח ההרגל, גם אם כבר פחות מבעבר. בפוסטים פרטיים אני מוכן לקבל גם תגובות מהשמאל אם הן עניניות

     23/9/13 18:04:

   תודה רבה לכולכם והרבה חג שמח .

     21/9/13 18:37:

   היי אמיר ,

   לא הייתי בקפה זמן רב , כך שאינני יודעת מה קורה בדיוק, מה שכן אני יודעת הוא שכ300 חברים טובים שלי לא באתר , לא הייתי חברה בקהילת הזוגיות ולא הגבתי לתכנים שם, אני במערכת זוגית ואין לי מה לעשות שם , אך כפי שאתה מתאר זה נורא.. בעבר נאמר לי שמנהל הקהילה עזב ולכן חוגגים שם . באקטואליה קורה דבר נורא , קומץ של שמאלנים רדיקליים השתלט על הדיונים ובמקום להגיב לגופו של עיניין הם מגיבים לגופו של אדם , כמו לא מזמן מישהי מטומטמת כינתה אותי  "מחומצנת "
   מה שעצוב הוא שההנהלה לא עושה דבר , נותנת במה לשמאלנים להתפרע ולהשתלח במגיבים הימנים .
   אולי הם קיבלו הוראה מלמעלה , הרי דמרקר שעייך לעתון הארץ , אז מה אנחנו מלינים?
     הפתרון הוא שכל אחד יכתוב פוסטים \ דיונים בבלוג שלו כך תהיה שליטה לבעל הבלוג .
    גם שמאלנים יוכלו להגיב  לעיניין להביע את דעתם בצורה עיניינית ללא ניבולי פה .
   לא מזמן הגבתי לחבר אמיר חן בדיון על הסליחה , הגבתי שם תגובה עיניינית אבל הדיון נמחק , אין לי מושג למה .
   הפתרון הוא לתת לשמאלנים להתייבש באקטואליה , אנחנו נגיב בפוסטים.  שנה טובה  וחג וכות שמחחיוך

     21/9/13 17:09:
   חג שמח, ניצן
     20/9/13 20:50:
   אמיר חברי.... פשוט מדויק!! חג שמח ושבת שלום
     20/9/13 15:49:
   היי אמיר . עדין לא נעשה צדק .
     20/9/13 13:19:
   אמיר תודה מסכימה עם כל מה שכתבת
     20/9/13 13:07:

   צטט: הרב ערך 2013-09-20 13:02:18

   יפה אמרת.

   הבה נתנחם בעובדה שהשמאל האלים חזק בפורומים וחלש מאד בחוץ. תחשוב מה היה קורה אם זה היה להיפך.

    הבעיה היא שבחוץ השמאל מחזיק במוקדי כח קריטיים. ראה רק פסיקת בג"ץ מהשבועבענין המסתננים כמובן שעדיףלגרש מאשר עלויות הכליאה אבל גם לגיררוש בג"ץ מתנגד...). לגבי הפורומים, לפחות אפשר כבר לאסוף התבטאויות אלימות של השמאל......המיתוס שהשמאל אינו מקלל ואינו אלים (בניגוד "כמובן" לימין) כבר מזמן הופרך בקפה.

     20/9/13 13:02:

   יפה אמרת.

   הבה נתנחם בעובדה שהשמאל האלים חזק בפורומים וחלש מאד בחוץ. תחשוב מה היה קורה אם זה היה להיפך.

   ארכיון

   פרופיל

   אמיר ניצן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין