כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  שחרור מחינוך עדרי וחזרה לאני האותנטי

  ניוטון וחוקי התנועה של גופים: "כל גוף יתמיד במצבו כל עוד לא פועל עליו כוח חיצוני". "כל גוף הפועל עליו כוח חיצוני משנה את מהירותו ביחס לכוח: "לכל פעולה קיימת תגובה הנגדית לה בכיוונה ושווה לה בעצמתה". זה הדגם כשלא שועטים עם העדר ומיישרים איתו קו.

  אינפלציה של אבחונים וריטלין, ללא מענה ללקות הלמידה

  16 תגובות   יום שני, 30/9/13, 16:53

   

  קשיי קריאה וכתיבה הם סימפטומים לקשת בעיות מכמה מקורות -  קושי מגורמים פנימיים: קושי בפיצול קשב, מוטיבציה נמוכה ללמידה.. מגורמים סביבתיים: הוראה לא מתאימה, הורות חסרה.. ומגורמים בתהליך ההתפתחות: לקות שמיעה, חסך סביבתי, רגישות חושית גבוהה.. תחת מטריית לקויות הלמידה (דיסקלקוליה, דיסגרפיה דיסלקציה) מוגדרים גם קשיי הלמידה, ויש הבחנה ברורה וקריטריונים מדויקים בין פערים לימודיים מתמשכים שמשפיעים על כל תחומי החיים ממקור ראשוני (נוירולוגי) או משני (רגשי, סביבתי). כך שכל מי שהוגדר כדיסלקט הוא לקוי למידה, אך לא כל מי שהוגדר כלקוי למידה הוא דיסלקט. האינפלציה באבחונים שמטרתם קבלת הקלות בבחינות וטיפול תרופתי לחידוד הריכוז, גורמים לזילות כלי ההערכה של מוקדי החולשה ותחומי החוזקה של התלמיד המאובחן, ולטיפול שאינו מתקן את הלקות ואינו משפר את הלמידה, אלא עונה על צרכי המורים וחברות התרופות.

  שר החינוך שי פירון מוביל תהליך של שינוי בתפיסת החינוך המסורתי ביצירת דגם חדש של מבנה ארגוני והתאמתו למציאות משתנה, כמו התייחסות להבדלים בין אישיים של התלמידים, הבניית תרבות של אמון והוא מנהל את השינוי מהחזון וממטרות העל שהציב. הוא הקפיא את מבחני המיצ"ב והפחית את מבחני הבגרות מתוך משנתו הגורסת שאין טעם ללמוד בעל פה כמו תוכי באופן שטחי ידע שלא יצמיח את הבנאדמיות של התלמיד, שאין טעם בחתירה לציונים אלא יש להעניק חופש לתלמידים לבחור מה שמסקרן אותם ומושך את לבם כדי שיהפכו ללומדים פעילים. כמו כן הוא חותר לכך שכל מורה יראה בתלמיד ישות הוליסטית ולא כלי קיבול לקליטת ידע ופליטתו. הגישה שלו בונה תשתית ליצירת בתי ספר שמציידים את תלמידיהם בפנס לפיתוח האישיות, החשיבה, הביקורתיות והאינטלקט,  שברבות הימים יהפכוהו לזרקור שמאיר את החברה והסביבה, ויצמיח אותם לאזרחים יוזמים ויצירתיים.

  אבחון דידקטי להבדיל מפסיכודידקטי שנערך על ידי פסיכולוג, אינו מאתר דיסלקציה ואינו מגדיר, אך הוא חלופה המעניקה הערכה לתהליכים קוגניטיביים, תפיסתיים  ואורייניים ואת הסיבות לקשיים בהם. בודק סגנון עבודה, מהו ערוץ הקלט החזק של התלמיד: שמיעתי, חזותי או קינסתטי.  בודק ערוץ עיבוד מידע חזק: סדרתי או תבניתי, בודק תהליכי זכירה וקשב, יכולת גרפומוטורית ועוד מידע שמוצלב ומנותח כמותית ואיכותית על פי הנורמה, וממנו נגזרת תכנית טיפול שעוקפת את הקושי ומפעילה את ערוצי העיבוד החזקים של התלמיד.מן הראוי לציין  שלכל בית ספר יש משאבים, מאבחנים ואנשי מקצוע להתאים דרכי טיפול למתקשים ברכישת קריאה כתיבה או יכולת מתמטית, ושהוראה מותאמת היא הטיפול שמשפר את כושר הלמידה, שהאבחון אינו מתקן את הלקות, שריטלין לא עושה את העבודה, ושמשרד החינוך מגדיר תלמיד עם לקות למידה במידה ורק לאחר שנתיים בהן נוסו דרכי טיפול מגוונות לצמצם את הפערים שלו במקצועות היסוד, והם עדיין בולטים..

  אז לפני שממהרים להגדיר ולהדביק תוויות, נוכל ללמוד מהמוטיבציה של שר החינוך ומהדרך בה הוא מפעיל אסטרטגיות תיקון, כיצד הוא משתמש בידע שלו ומתמודד עם חומר שאינו מכיר באופן שמשקף לכל מערכת החינוך מהם המוקדים המרכזיים והמשניים לשינוי, מהו סגנון עבודתו וכיצד הוא עוקף את הקושי תוך שימת דגש על תהליך מסוגלות, צמיחה ולקיחת אחריות – ללא המלצות ממצאי אבחון

  דרג את התוכן:

   תגובות (16)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     20/10/13 08:12:
   נושא חשוב!
     19/10/13 17:02:

   יישר כח ! נקווה שהמגמה שמנסה להוביל שר החינוך תמשך.
   מבלי להיכנס לעובי הקורה ישנה תחושה היום של אצבע קלה על ההדק… ושכל מורה שאינו מסוגל להתמודד עם תלמיד מסוים נהפך למאבחן בגרוש ומקבל חותמת גומי לבקש ריטלין עבור הילד…
   מעבר לכך ישנם ילדים שלא ניתן לכמט (מלשון כמות) את יכולותיהם בשום מבחן סטנדרטי ושבאופן בלתי פורמלי הם מגיעים ליכולות ….

   יכול לאמר על עצמי שאם הייתי נאלץ היום להתמודד בתור ילד עם כל הקשיים שהיו לי בתור ילד היו זורקים אותי כבר לכל מיני מסגרות טיפוליות….. מה שלא היה קיים בתקופתי !

   והנה, גדלתי והצלחתי בכל מה שעשיתי ומעבר לכך …..

   מבלי לעשות הכללות צריך לזכור שלהיות שונה ולא קונפורמיסטי הביאו את השינויים הכי גדולים לאנושות ...

   אבל מה לעשות שבתרבות "החוסר סבלנות" מנסים להתאים אותנו לתבניות במקום לאפשר יצירתיות ….

    

   תודה רבה על דברייך גילה יקרה ואם נקטתי בלשון חריפה קצת אני מתנצל :)

     7/10/13 10:44:
   ככל הנראה יש כיום איבחון יתר ומתן הקלות שלא במקומן לתלמידים ולתלמידות. זאת בניגוד למה שהיה לפני כמה עשורים - מחסור באיבחון. מעניין כמה מאלה שלא אובחנו ולא טופלו מאכלסים את בתי הסוהר ואת לשכות שרות התעסוקה, או סתם לא מוצאים את עצמם בעולם הזה.
     5/10/13 14:43:
   אני מסכימה עם חלק ניכר מן הכתוב. כל מי שקרוב לתחום יודע שלא זו בלבד שיש עליה במספרם של הילדים המאובחנים אלא גם שמכל מיני סיבות מומחים ממהרים לאבחן היום ילדים. קיימת גם התופעה של הורים שבמקום להקדיש לילדים שלהם זמן ולחנך אותם (מה שיכול לחסוך הרבה מקרים של הפרעות קשב הנובעות מחינוך לא ראוי ולא מבעיה אורגנית) קונים להם הקלות בבחינות אני רחוקה מלהתלהב מן ההצהרות של שר החינוך וחושבת שכמו רבים מקודמיו הוא עושה שטויות. זה לא חשוב אם מדובר בתהליך למידה או כמה בחינות בגרות יש. גם אין דבר כזה למידה ריקה מתוכן. המורים מרבים לדבר היום על הצורך לפתח תלמיד חושב ושוכחים שאין חשיבה בלי ידיעה והידיעה היא בסיס. עדיף שמשהו ישנן ויבין כמה שנים מאוחר יותר מה הוא שינן מאשר שיצפה ממנו להבין משהו שהוא איננו יודע. מערכת החינוך היום מתהדרת בתיאוריות ושמות ובעיקר מחנכת לבורות ומאדירה את הבורות. אני לא אהבתי את שיטות הלימוד בהן נדרשתי ללמוד בבית הספר היסודי. היום אני סבורה שהן נתנו לי בסיס שהייתי שמחה אילו הסטודנטים שלי קיבלו ואולי כדאי להכניס כמה מהן חזרה לתוכנית הלימודים. אף אחד לא מת מקצת למידה, קצת שינון, קצת דעת והבנה יכולה להתפתח גם אחר כך
     4/10/13 08:26:

   "תשתית ליצירת בתי ספר שמציידים את תלמידיהם בפנס לפיתוח האישיות, החשיבה, הביקורתיות והאינטלקט, שברבות הימים יהפכוהו לזרקור שמאיר את החברה והסביבה, ויצמיח אותם לאזרחים יוזמים ויצירתיים"

   זה ממש ריגש אותי המשפט הזה, אני מאוד מזדהה עם "המטרה" הזאת בתור הורה! זה מה שהייתי רוצה להנחיל לילדיי ומה שעצוב זה, שאני לא מאמינה שבמערכת החינוך היום קיימים מספיק מורים שמסוגלים ליישם גישה כזאת, מכל מיני סיבות ומוגבלויות אישיות שלהם ומערכתיות. כן נתקלת במורים שמסוגלים ורוצים וחושבים ככה, אבל לצערי הם לא הרוב...
   יש משמעות רבה ונחרצת לתרומת ההורים לתהליכים כאלה ובמקביל לניסיון לעורר שינוי במערכת החינוך, יש לעורר את המודעות אצל ההורים והם, שמונעים מאוד מהרצון החזק לראות את ילדיהם מאושרים ומתפתחים, יתרמו רבות לתהליכים מהסוג שאת מדברת עליהם.
   תודה שכתבת ושבת שלום... :)

     2/10/13 23:25:

   גילה, בעשרים השנים האחרונות מאובחנים יותר ויותר ילדים בעלי לקות למידה כזו או אחרת.
   האם בזמן שהייתי תלמידה לא היו לקויות למידה? וודאי שכן, אבל לילדים של אז הודבקו סטיגמות של עצלנים, מפגרים וכד' כבר מכתה ב' וחלקם נשארו כיתה, מה שפגע בהם עוד יותר וכמובן לא הועיל במאומה, להיפך רק תסכל ובייש אותם.

   ובסוף הדימוי העצמי הנמוך באמת הוכיח את הסטיגמות. ומי שלא היה בעל אופי לוחמני או אמביציוזי במיוחד, נשר מהמערכת ולא השלים את לימודיו.
   כיום עם העירנות שיש לנושא ואבחון מדויק, ניתן לעזור לילדים הללו לפני שיפגעו בנפשם הרכה, והם מסוגלים ללמוד בכל מוסדות הלימוד ואף להגיע ללימודים גבוהים ולהצליח בחיים.

   ולכן המצב כיום טוב לאין ערוך מאשר מלפני 40 או 50 שנה.

     2/10/13 08:32:

   תודה שהעלת את הנושא החשוב הזה.

     1/10/13 21:03:
   נושא חשוב העלית כאן ונקווה שהשינוי יניב פירות רצויים. תודה יקירה ♥
     1/10/13 18:23:
   מקובל לאפיין שרי חינוך בנושא העיקרי המעסיק אותם, וכתוצאה מכך מחייב את המערכת להקדיש מיטב עיתותיה לנושא זה. על שר החינוך הקודם (סער) אמרו שהוא ממוקד בענין בחינות ורמות הישגים. היה ברור למדי ששר חינוך חדש, יעלה נושא אחר ולא ימשיך את הנושא המרכזי של קודמו. טיב השינוי יכול להיבחן רק לאחר תקופה ממושכת. אז עוד חזון למועד!
     1/10/13 08:35:
   גילה יקרה תודה שהבאת...הלוואי ויהיו מספיק משאבים לשינויים האסטרטגיים
     1/10/13 07:57:
   לקות למידה אינה מחלה. יש כמה וכמה סיבות וגורמים לקשיים. לפעמים הריטלין משחרר חסמים ובלעדיו אין לאן להתקדם. מניסיון - הילדים מבינים היטב את המצב ובעצמם מנמיכים את השימוש.
     1/10/13 07:47:
   גילה יקרה, זאת רבקה ירון - אלא שהבלוג שלי נבלע אי-שם באיזה חור שחור של דה מרקר. אני מקווה שהתגובה הזאת תופיע אצלך. לא יכולה להגיב כי רק המלבן הזה מול עינַי. // אני רוצה להודות לך על תגובותייך ועל הטקסטים שהעלית בתקופה שהכרנו. מאחלת לך כל טוב ושנה נפלאה. // בהערכה ובידות, רבקה ירון.
     30/9/13 20:49:
   נושא חשוב בפתחה של שנת הלימודים
     30/9/13 17:20:

   "שר החינוך מוביל תהליך של שינוי"...ומה עם שר האוצר כאשר ישמע שיש צורך בפעילות פונקציונלית עבור כל ילד..יש צורך בלבנות מערכת  חזקה בתוך מערכת החינוך כחלק מהמוטיבציה של התלמיד ...אבל כמו שאני מבין ולומד מהדברים..לא שר האוצר ולא השר פירון מעניין אותם קוגניציה, תקשורת, אינטראקציה חברתית, מיומנויות מוטוריות ומוטיבציה...בכל אופן תודה גילה שהעלית את הנושא למודעות !

   cognition, communication, social interaction, motor skills, and motivation. קוגניציה, תקשורת, אינטראקציה חברתית, מיומנויות מוטוריות ומוטיבציה
     30/9/13 17:02:
   תודה.
     30/9/13 16:54:
   אדם יוגדר כלקוי למידה כאשר במבחנים סטנדרטיים בקריאה חשבון או בהבעה בכתב, הישגיו נמוכים במידה משמעותית מהמצופה ממנו על פי גילו, קיים פער משמעותי בין הישגיו הלימודיים לרמת המשכל שלו, וקשיי הלמידה גורמים להפרעה משמעותית הן בהישגיו האקדמאיים או בפעילות יומיומית הדורשת מיומנות קריאה כתיבה או חשבון. מתוך המדריך להבחנות פסיכיאטריות של הארגון הפסיכיאטרי האמריקאי. DSM V

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   גילהסטחי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין