כותרות TheMarker >
  ';
  0

  סיבוב הכוכבים סביב גלגל המזלות

  14 תגובות   יום רביעי, 2/10/13, 10:06

  בפוסט הקודם *הוזכר מהם הנקודות והכוכבים אשר כל אסטרולוג לוקח בחשבון במפות אסטרולוגיות. הנקודות הן: אופק ומרכז שמיים. הכוכבים הם שמש, ירח, מרקורי, נוגה, מאדים, צדק, שבתאי, אורנוס, נפטון ופלוטו. בינתיים לא ידובר על כוכבים ונקודות נוספים אשר התיחסות אליהם במפה אסטרולוגית איננה בקונצנזוס של עולם האסטרולוגיה. בעבר חשבו שכדור הארץ הוא הכוכב שסביבו נעים הכוכבים "המסורתיים" עליהם ידעו גם בימי קדם: שמש, ירח, מרקורי, נוגה, מאדים, צדק ושבתאי. רק במאות השנים האחרונות מאז מהפיכת קופרניקוס יודעים כי כדור הארץ הוא שמסתובב סביב השמש ושתנועת השמש סביב גלגל המזלות היא רק סימבוליזציה של מהלך העונות השנתי הנובע מסיבוב זה של כדור הארץ, כמו גם שרק מאז המהפיכה הקופרניקאית יודעים כי רק הירח מסתובב סביב כדור הארץ ואילו 5 הכוכבים הנותרים מבין ה-7 הנ"ל מסתובבים גם הם סביב השמש והם כוכבי לכת במערכת השמש.

   

  ורק בעת המודרנית גילו את כוכבי הלכת אורנוס, נפטון ופלוטו המסתובבים גם הם סביב השמש.  אף ביטול ההכרה בפלוטו ככוכב לכת (למרות היותו נע סביב השמש) בשנת 2006 לא ביטל את היותו חלק אינטגרלי ממפות אסטרולוגיות. הכוכבים הנעים סביב השמש (ולצורך כך גם פלוטו עדיין נחשב כוכב לכת) נחלקים ל"פנימיים" ו"חיצוניים". כוכבי לכת פנימיים הם אלו שמסלולם סביב השמש פנימי לזה של כדור הארץ ולפיכך גם מרחקם מן השמש בגלגל המזלות (מנקודת מבט גיאוצנטרית כמובן) אינו יכול להיות כל זוית אפשרית בגלגל המזלות אלא הוא מוגבל לטווח אפשרי מסוים. מנקודת מבט גיאוצנטרית נוגה ומרקורי הם כוכבי לכת פנימיים. לפיכך, אם משלושת הכוכבים הנ"ל (שמש,מרוקרי ונוגה) השמש היא "הנקודה הארכימדית" הרי שניתן לומר על מרקורי ונוגה שהם מעין "שלוחות" של השמש ולא כוכבים "עצמאיים".

   

  לעומת זאת שאר כוכבי הלכת שצוינו (כולל פלוטו לצורך הנושא) אשר מסלולם חיצוני למסלול כדור הארץ סביב השמש (כוכבי לכת "חיצוניים") יכולים להימצא בכל זוית אפשרית ביחס לשמש על פני גלגל המזלות ולכן הם כוכבים "עצמאיים" בניגוד ל"שלוחות". להיותו של כוכב מסוים "שלוחה" או "כוכב עצמאי" יש משמעות מיוחדת שתפורט כאשר אדבר על קביעת מבנה האישיות ודומיננטיות של מזלות,יסודות וכו' במפות אסטרולוגיות. בדומה למרקורי ונוגה ביחס לשמש וכפי שיפורט בפוסטים על חלוקה לבתים, מרכז השמיים הוא מעין "שלוחה" של האופק ומוגבל גם כן במרחקו ביחס אליו בגלגל המזלות.


  לכל כוכב או נקודה יש משך סיבוב - פרק זמן  בו הוא מספיק לעשות סיבוב אחד סביב גלגל המזלות – פרק הזמן  החולף מהרגע בו הוא נמצא בנקודה מסוימת בגלגל המזלות ועד הפעם הבאה שזה קורה. לפיכך גם יש פרק זמן ממוצע בו כוכב או נקודה שוהים במזל מסוים (משך הסיבוב לחלק ל-12). ממוצע זה אינו משקף פרקי זמן קבועים ומשך השהייה בכל מזל משתנה במידה זו או אחרת מזל למזל . ההבדלים היחסיים  (באחוזים) בין פרקי הזמן של שהיית גורם בכל מזל משתנים אצל כל כוכב ונקודה. לגבי האופק ומרכז השמיים יפורט בפרק על חלוקת הבתים  ואילו לגבי הכוכבים , ככל שמסלולו של כוכב סביב השמש (ובמקרה של הירח, מסלולו סביב כדור הארץ) יותר קרוב לעיגול משוכלל ומדויק כך הבדלים אלו באחוזים קטנים יותר קטנים יותר וההיפך ככל שהמסלול אליפטי יותר. כמובן שצורת המסלול ותנודתיות הקצב באחוזים אינם קשורים במרחק מהשמש.

   

  ניקח לדוגמא את השמש מול פלוטו (ושוב,זה ענין של צורת המסלול, לא של המרחק מהשמש). הסיבוב של השמש סביב גלגל המזלות הוא למעשה שיקוף של סיבוב כדור הארץ סביב השמש ובכל מחזור סיבוב בגלגל המזלות השמש שוהה הכי הרבה זמן במזל סרטן, כאשר כדור הארץ נמצא אז הכי רחוק מהשמש והכי מעט זמן במזל גדי כאשר כדור הארץ נמצא אז הכי קרוב לשמש. היות שמסלול כדור הארץ קרוב בצורתו לעיגול מדויק ומשוכלל הרי שפרק הזמן בו השמש שוהה במזל סרטן גדול בערך רק ב6.7% מפרק הזמן בו היא שוהה במזל גדי. לעומת זאת פרק הזמן בו כוכב פלוטו – בעל המסלול האליפטי למדיי - שוהה במזל שור גדול פי 3 בערך (או בערך ב-200%) מפרק הזמן בו כוכב זה שוהה במזל עקרב.

   

  נושא חשוב אחר בעניין הסיבוב על פני גלגל המזלות הוא נסיגת כוכבים. אף על פי שכוכבי הלכת הנעים סביב השמש ואשר שמותיהם פורטו בתחילת הפוסט תמיד נעים קדימה במסלולם זה (וגם פלוטו נע סביב השמש למרות שרשמית כבר אינו כוכב לכת) , הרי שמנקודת מבט גיאוצנטרית יש פרקי זמן בהם הם נראים כאילו הם נעים לאחור בגלגל המזלות. למשל, מ-15 מעלות מזל טלה ל-14 מעלות מזל טלה או מ-1 מעלות מזל קשת ל-29 מעלות מזל עקרב. לתנועה זו בגלגל המזלות קוראים "נסיגה".  לא אפרט כאן על משמעות הנסיגה באסטרולוגיה. אפשר בין השאר לקרוא מאמרים כגון זה. לעומת זאת השמש והירח, כמו גם האופק ומרכז השמיים אינם נמצאים אף פעם בנסיגה. 

   

   וישנו גם מושג הקרוי "מחזור סינודי" שפרושו כל כמה זמן כוכב מסוים נראה מכדור הארץ באותו מיקום יחסית לכדור הארץ. היות ובגלגל המזלות כדור הארץ תמיד נמצא מול השמש, אז למעשה מחזור סינודי של כוכב (כמו גם של נקודה בגלגל המזלות) פרושו כל כמה זמן הוא יוצר עם השמש צמידות מדויקת (כלומר נמצא  בגלגל המזלות בדיוק באותו מיקום יחד עם השמש). נתונים  על קצב הסיבוב של הכוכבים השונים ובהתאם חלוקתם לקבוצות בפוסט הבא.

   

  *  הכותב לא עסק או עוסק באסטרולוגיה כמקצוע ואינו בוגר קורס אסטרולוגיה. 

  דרג את התוכן:

   תגובות (14)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     6/10/13 19:43:

   צטט: alxm 2013-10-06 19:08:32

   למרות הערתך בסיפא של הפוסט נראה לי שאתה בהחלט יכול להעביר קורס ברמה טובה לאחרים (אינני מבין באסטרולוגיה ולמדתי ממך כאן )

    תודה רבה. משתדל לנסות להגיע לתובנות חדשות אם אפשר. גם דרך אסטרולוגיה אפשר להגיע ללא מעט הבנה פסיכולוגיתו רעיונית.

     6/10/13 19:42:

   צטט: תכשיט 2013-10-06 13:36:00

   מעניין כתמיד...

    תודה רבה.

     6/10/13 19:08:
   למרות הערתך בסיפא של הפוסט נראה לי שאתה בהחלט יכול להעביר קורס ברמה טובה לאחרים (אינני מבין באסטרולוגיה ולמדתי ממך כאן )
     6/10/13 13:36:
   מעניין כתמיד...
     6/10/13 07:50:

   צטט: rinat* 2013-10-06 01:07:52

   אמיר .

   קראתי וזה  נשמע מעניין . אך לא כל כך הבנתי ... האם האסטרולוגיה באמת יכולה לחזות את העתיד ? או שזה יותר קשור לניתוח קןי אישיות ? מחקר קטן שעשיתי בעצמי גיליתי שאסטרולוגיה מתאימה יותר לקווי אישיות ואופי.
   אני יודעת שזה תלוי בהרבה גורמים , איך מסבירים את העובדה ששני תאומים זהים שנולדו באותה שעה , שונים באישיותם ?

    שבוע טוב וחודש טובחיוך
   הסימבוליקה באסטולוגיה כ"כ רחבה עד כי מדובר רק על אפשרויות שלא בטוח כלל שכל אחד מהם יתגשם. לגבי חיזוי העתיד יכול להיות שבגלל שבנוסף למורכבות ולאפשרויות הרבות שבניתוח קווי אופי - כשגם כאן כבר יש כמה שיטות לחלוקת בתים - יש יותר משיטה אחת להורוסקופ העתיד שזה נסיון לחזות אירועים עתידיי אצל אדם או לנסות להכין אותו מבעוד מועד על מה לשים דגש. קיום יותר משיטה אחת לחיזוי העתיד כשגם ככה החלוקה לבתים מפות לידה (המאפשרת יחד עם מיקומי הכוכבים ניתח קוי אופי) נתונה במחלוקת ומרובת שיטות מוסיף לסיבוך הכולל. אם כי אסטרולוגים שונים נוטים לאמץ עם הזמן שיטה מסוימת שמנסיונם הוכיחה עצמה הכי טוב מבין השאר.

    

   ואם נחזור לנושא של הכנה מבעוד מועד לאתגרים צפויים שונים: אסטרולוגיה זה לא בהכרח רק חיזוי העתיד נטו אלא גם נסיון ליעץ על מה לשים דגש וכו' עם גישה שהיא כיום יותר אקטיבית ויותר נותנת חופש בחירה מאשר פעם. ולגבי תאומים זהים, גם כאן אצל כל אחד יכולות להתבטא תכונות אחרות מתוך האפשרויות הגלומות במפת הלידה וייתכנו גם מקרים שהפרשי הדקות עושים את ההבדל כמו אופק שונה במפת הלידה.

    

     6/10/13 01:07:

   אמיר .

   קראתי וזה  נשמע מעניין . אך לא כל כך הבנתי ... האם האסטרולוגיה באמת יכולה לחזות את העתיד ? או שזה יותר קשור לניתוח קןי אישיות ? מחקר קטן שעשיתי בעצמי גיליתי שאסטרולוגיה מתאימה יותר לקווי אישיות ואופי.
   אני יודעת שזה תלוי בהרבה גורמים , איך מסבירים את העובדה ששני תאומים זהים שנולדו באותה שעה , שונים באישיותם ?

    שבוע טוב וחודש טובחיוך

     5/10/13 07:48:
   ותודה לכולכם.
     5/10/13 07:48:

   צטט: moran.m 2013-10-04 00:55:01

   קראתי , מעניין ומסובך לי .. לא מבינה הרבה באסטרולוגיה ולא
   מבינה מי קובע שמזל מסויים ישהה בכוכב מסויים וגם משך הזמן.
   האם זה אומר שעלינו לנסוע לארץ אחרת כדי לשנות את גורלנו בתקופה מסויימת ??
   תודה

    בוקר טוב, תודה. גלגל המזלות הוא סימבוליזציה של המהלך השנתי של עונות השנה- מהלך שנוצר ע"י סיבוב הארץ סביב השמש. http://cafe.themarker.com/post/2968267/ מרגע שמוסכם כצד הגלגל יחולק למזלות, אף אחד אינו "קובע" מתי וכמה זמן הכוכב שוהה בכל מזל, אלא זאת היא עובדה אוביקטיבית המבוססת עלתצפיות אסטרונומיות.לגבי השאלה שלך, הנושא הרבה יותר מתקדם ולא אכנס לזה עכשיו.

     4/10/13 00:55:

   קראתי , מעניין ומסובך לי .. לא מבינה הרבה באסטרולוגיה ולא
   מבינה מי קובע שמזל מסויים ישהה בכוכב מסויים וגם משך הזמן.
   האם זה אומר שעלינו לנסוע לארץ אחרת כדי לשנות את גורלנו בתקופה מסויימת ??
   תודה

     3/10/13 10:17:
   תודה על הסקירה וההסבר המפורטים.
     3/10/13 00:34:

   צטט: נעמה לי 2013-10-02 18:54:51

   ואם אצלי שמש מרקורי וונוס כוכבים פנימיים במזל עקרב מה זה אומר על האדם ? איזה איפיונים התנהגותיים יש לכוכבים פנימיים ?

    אם 3 הכוכבים הללו מרוכזים בעקרב, אז יש דומיננטיות חזקה של העקרב באופי. מרקורי מסמל את צורת החשיבה ואת הצד השכלי וקשר שכלי עם הזולת  ואילו נוגה את הרגשיות (ליתר דיוק קשר רגשי עם הזולת למשל אהבה או זוגיות) וזה על פי ספר של טלילה סטן .הדברים שמסמלים 3 הכוכבים האלו כולם מקבלים ביטוי "עקרבי" ולכן, למשל  מיקום מרקורי בעקרב יכול לסמל חשיבה עקרבית   וכפי שקראתי במקם אחר מרקורי ונוגה הם מעין "סוכנים" של השמש המסמלת את האישיות ומהווים ערוץ ביטוי שלה(שכלי ורגשי בהתאמה) .השמש מסמלת את מה שאנו אומרים להיות ביום מן הימים את "האני הנצחי" והאופק את "האישיות בעולם הזה" אם כי לא חושב (בניגוד למה שרבים חושבים) שהאופק הוא בהכרח "מסכה" שלובשים בעולם הזה. אבל על כל הדברים האלו אפרט  בפוסטים בעתיד יש עוד דברים היכולים לקבוע את האופי והדברים האלו הם רק בסיס ורק חלק מהנתונים........

     2/10/13 20:19:
   אני מאמין בעצמי ... יפה *
     2/10/13 18:54:
   ואם אצלי שמש מרקורי וונוס כוכבים פנימיים במזל עקרב מה זה אומר על האדם ? איזה איפיונים התנהגותיים יש לכוכבים פנימיים ?
     2/10/13 18:35:
   תודה אמיר - ערב נפלא

   ארכיון

   פרופיל

   אמיר ניצן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין