כותרות TheMarker >
  ';
  0

  הצצה למרוקו

  5 תגובות   יום שני, 7/10/13, 09:24

  במרוקו טבע ונופים עוצרי נשימה – קו החוף הארוך של הים התיכון ושל האוקיינוס האטלנטי, רכס הרי האטלס על פסגותיו המושלגות, החוצה את המדינה מצפון לדרום, נאות המדבר, הדיונות והמרחב העצום של הסהרה.


  מרוקו היא שילוב בין ישן לחדש. יש בה כפרים ברבריים קטנים הבנויים מטיט וקש, שהזמן עמד בהם מלכת, וכן ערים עתיקות ובהן אלפי סמטאות צרות ציוריות וחומות ושערים המקיפים את הקסבות, המסגדים, המבצרים והארמונות. מנגד ולצד כל אלה צמחו בה ערים מערביות ותיירותיות המשופעות במקומות בילוי.

  ''

   

   

  ''

   

   

  מדריך "מרוקו – מדריך למטייל" מאת  ניצב בדימוס ברטי אוחיון בהוצאת "אופיר ביכורים" הינו מדריך שימושי המאפשר להיערך היטב לטיול ומידע על מרוקו בתחומים רבים כגון היסטוריה, גיאוגרפיה, אקלים, אוכלוסייה, דת ותרבות, תוך התייחסות  לאתרים יהודיים.

   

  ''

   

  החיבור של ברטי למרוקו הוא טבעי. ברטי יליד מרוקו , עלה לארץ עם משפחתו בגיל 9 לירושלים. בארץ גדל על סיפוריה של אימו, מסודי, שחשפה בפניו את חייה של הקהילה היהודית.


  היום לאחר למעלה מ- 50 שנה הוא סוגר מעגל. מעגל אישי ומשפחתי מעגל שורשי, תרבותי, היסטורי וגיאוגרפי עם צאת יצירתו הכתובה "מרוקו – מדריך למטייל".


  בחיבור הזה יש גם חיבורים של הנאה והתרגשות בלטייל לראות נופים מרהיבים, בלהכיר תרבויות ולהתוודע למקומות היסטוריים, בלפגוש אנשים חדשים ולשמוע סיפורים מרתקים.


  אולם ברטי לא הסתפק בכך, ומחליט להעלות על הכתב את טיוליו ומסעותיו ברחבי מרוקו, למדריך מעשי ושימושי לכל מי שחפץ להגיע למרוקו ולהתוודע אל מרוקו על כל רובדיה  ועומקיה .

  ברטי כמו מפקד לקח על עצמו את המשימה ומגייס לעזרתו את שני בניו: שניר וגיא, את אימו , חברים מהארץ ומדריכי מטיילים מקומיים.


  משמש כמדריך מטיילים של עצמו. נוסע למרוקו, מתעד, מצלם ומסקר כל נקודה על המפה תוך שהוא מגייס לעזרתו את יכולותיו, כישוריו  ומקצועיותו : החל מכושר  התמצאות גיאוגרפי. כושר ניווט התמצאות בדרכים, במסלולים ובכבישים, היכולת לדעת כיצד לקרוא מפה ולהתמצא גם בדרכים לא מוכרות וזרות.

  ברטי הוא סוג של "אינצקלופדיה מהלכת" על מרוקו . מכיר כל פיסת מידע הקשורה לאתרים ומקומות שהם הוא צעד וטייל, זוכר כמויות אינסופיות של מידע, תאריכים, מקומות, אנשים אגדות, סיפורים, משלים ואנקדוטות הקשורות לאתרים ולמקומות שבהם ביקר. בספרו זה הוא ידע לייצר  עניין במסלולים המוצגים, מה שמשאיר את המטיילים סקרנים.


   

  ברטי אוחיון מספר : 

   

  נולדתי במרוקו בעיר קזבלנקה. בשנת 1962 בהיותו בן 9 משפחתי עולה לישראל ומתגוררת בירושלים.למדתי בבית ספר תיכון "מעלה"

  והתגייסתי לצבא לחיל השריון,ומשתתף במלחמת יום כיפור-1973.

  את קרבות הגדוד שלי -גדוד 79 ,במלחמה ואת סיפורם של 120 מחברי שנפלו בקרב,הנצחתי בספרי הראשון "נשארנו שם" משנת 2008.

  סיימתי את שירותי הצבאי כמפקד פלוגת שריון בדרגת סגן והתגייסתי למשטרה, בה שירתתי  33 שנים בתפקידי מטה ושטח בכירים.את שרותי במשטרה סיימתי בתפקיד ראש אגף המבצעים ובדרגת ניצב.

  עם שחרורי מהמשטרה הקמתי חברה לייעוץ וניהול פרויקטים בתחומי הביטחון, האבטחה, מערכות שליטה ובקרה והיערכות למצבי חרום.

  מאז שחרורי מהמשטרה,ובעיקר בשלושת השנים האחרונות שקדתי בפרויקט כתיבת ספרי "מרוקו- מדריך למטייל",אשר יתאים למטייל הישראלי במרוקו,תוך מתן דגש ייחודי לפן ההיסטורי והתרבותי של הקהילה היהודית במרוקו.

   

  מרוקו המיוחדת 

  טיילתי במדינות רבות בעולם,אך אף מדינה לא משתווה לחווית הטיול והביקור במרוקו.

  במרוקו טבע ונופים עוצרי נשימה – קו החוף הארוך של הים התיכון ושל האוקיינוס האטלנטי, רכס הרי האטלס מהגבוהים בעולם על פסגותיו המושלגות, החוצה את המדינה מצפון לדרום, נאות המדבר, הדיונות והמרחב העצום של מדבר הסהרה.

  מרוקו היא שילוב בין ישן לחדש. יש בה כפרים ברבריים קטנים הבנויים מטיט וקש, הנראים כתלויים על צוקים ומורדות הרים.כפרים שהזמן עמד בהם מלכת, וכן ערים עתיקות ובהן אלפי סמטאות צרות וציוריות. חומות ושערים המקיפים את הקסבות, המסגדים, המבצרים והארמונות. מנגד ולצד כל אלה צמחו במרוקו ערים מערביות ותיירותיות המשופעות במקומות בילוי ונופש.

  תושביה של ארץ מקסימה זו נראים מאד פשוטים,אך פניהם ועיניהם קורנים תמיד משמחה ואושר,אנשים טובים השמחים בחלקם ומקבלים כל תייר ובעיקר את הישראלים בהתלהבות ובאהבה רבה.

  הסיור בשווקים האינסופיים והססגוניים,הריחות הייחודיים לכל סמטה בשוק הינם חוויה מיוחדת במינה.בכל מקום בולט שפע המזון שאדמת מרוקו מעניקה ברוחב לב לתושביה אשר נטועים אלפי שנים באדמתם. מרוקו אינה צריכה מוזיאונים.מרוקו הינה מוזיאון אחד ענק.

   

  תהליך כתיבת הספר

  ההתעניינות הראשונית והמרכזית שלי במרוקו,החלה בתקופת לימודי באוניברסיטה העברית בירושלים,שם למדתי תואר ראשון בחוג להיסטוריה של עם ישראל. במסגרת חוג זה ריכזתי תוכנית לימודים מיוחדת שתאפשר לי לכתוב עבודות על מרוקו וכך מצאתי עצמי מתעמק בעבודות שכללו העלייה ממרוקו במאה ה-19, מסעו של מונטיפיורי למרוקו,מבנה הקהילה בערי מרוקו,התארגנות הקהילות לסיוע ועזרה הדדית,מערכת בתי הדין היהודיים בערים פאס וצפרו ועוד.

  לפני כשלוש שנים התחלתי בתהליך איסוף החומר,מיונו וארגונו.

  תהליך זה כלל ארגון חומר רב מעבודות שכתבתי אודות מרוקו,ספרים ומקורות של רבים וטובים שכתבו על מרוקו,משיחות עם מדריכי טיולים ישראליים רבים ומנוסים בנושא מרוקו.עשרות מדריכים מקומיים במרוקו,חומרים של משרד התיירות המרוקני,שיחות עם יוצאי מרוקו רבים ותיעוד הסיפורים ,ההיסטוריה והתרבות מפי המשפחה הקרובה וקרובים,ומעל לכול הביקורים התכופים שלי במרוקו בשנים האחרונות.

  העבודה על הספר הייתה מרתקת ביותר,מהנה ומרגשת . נסעתי לאורכה ולרוחבה של מרוקו באוטובוסים,במוניות, ברכב רגיל,ברכבי שטח, בכרכרות,בגמלים וברגל וביקרתי בכל מאות האתרים המופיעים בספר.

  איני בטוח שהאתרים היהודיים הרבים הפרוסים ברחבי מרוקו ימשיכו להישאר על תילם לאורך זמן ומכאן חשיבות התיעוד המפורט והנרחב שנעשה בספר באמצעות תיאור מילולי,מפות,תרשימים ותמונות.

  הספר מספק מידע רב על האתרים היפים והמרתקים ביותר במרוקו,אך בנוסף הספר משמש כאבן שואבת למקורות,לשורשים,להיסטוריה, המסורת והתרבות של הקהילה היהודית המפוארת שהייתה ופרחה במרוקו במשך כאלפיים שנה,תוך ציון האתרים היהודיים המרכזיים.

   העבודה על הספר הייתה מרתקת ביותר,מהנה ומרגשת.מודה לרבים וטובים שסייעו לי בכתיבתו והפקתו של הספר.  

   

  ''

   

   

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     19/10/13 10:23:
   הספר של ברטי אוחיון אכן מומלץ. רכשתי אותו עם צאתו. מרוקו, ארץ צבעונית ,מרתקת, יפה עם נופים מהממים . אנשים חייכנים ,נחמדים ,אדיבים ואוהבי אדם. זה היה אחד הטיולים המרתקים שחוויתי בחיי... למרות ששורשיי אינם נטועים שם. נכון עולם שלישי...אז מה? מי שמצפה למצוא שם מדינה מערבית מצוחצחת, מוטב לו שלא ייסע.
     18/10/13 23:09:
   ואני דווקא שמעתי סיפורים הרבה פחות נעימים על המדינה הזו מאנשים שנסעו לשם. שזה עולם שלישי, שמלוכלך ולא נעים, על אנשים שלקו בקילקולי קיבה, ועל טיפול רפואי ברמה נחותה ביותר. אותי לא יתפסו נוסעת לשם.
     8/10/13 11:10:

   מירב יקירתינשיקה

   תודה על ההמלצה והתמונות מרהיבות ביופיין

   * יום ושבוע ניפלאים

     8/10/13 08:44:
   מקסים
     8/10/13 08:38:
   בדיוק בחגים האחרונים חשבתי, חשבנו , כמה כדאי להגיע למרוקו ושמענו סיפורים מדהימים. תודה לך.

   ארכיון

   פרופיל

   מירב ב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין