כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  Media Radar

  הבלוג הזה עוסק במיגוון נושאים שקשורים רובם ככולם לאינטרנט - עם התייחסות ספציפית לנושאי מדיה. חלק מהעניינים יהיו קשורים לזירה הישראלית וחלקם לזירה הבינלאומית, בעיקר בארה\"ב

  0

  עשור של אינטרנט בארה\"ב (ג'): מאי 2005 – בשלים לשינויים גדולים

  0 תגובות   יום שישי , 6/10/06, 18:07

  זהו החלק השלישי של סדרת כתבות המנתחת ממעוף הציפור, את ההתפתחות באינטרנט האמריקאי, כפי שהיא משתקפת ברשימת עשרת נכסי האינטרנט הפופולריים ביותר בדירוגי מדיה מטריקס. החלק הראשון התבסס על הרשימה הראשונה של מדיה מטריקס, מינואר 1996. החלק השני התבסס על הרשימה שנערכה חמש שנים לאחר מכן – בינואר 2001.

  בקצרה, בעוד שזירת האינטרנט של ינואר 1996 התאפיינה בשליטתם של הגופים הראשונים שראו את האינטרנט כזירה מסחרית, רבים מהם ספקי אינטרנט, טכנולוגיות חיפוש ותוכן, הזירה של ינואר 2001 התאפיינה בשליטת המאסיווית של אתרי התוכן.

  מאפיין נוסף, שהיה יותר עסקי, היה השפעת המיזוגים והרכישות, שנבעו מרצון להגיע למאסת שוק בעידן שלפני התפוצצות הבועה – ומהכורח לשרוד בעידן שאחרי התפוצצותה. חמישה מתוך המדורגים בעשרת נכסי האינטרנט המובילים בינואר 2001 ביצעו מיזוגים ורכישות גדולות: AOL רכשה את נטסקייפ ובינואר 2000 התמזגה עם טיים-וורנר, באוקטובר 2000 לייקוס התמזגה עם טרה נטוורקס, דיסני רכשה את אינפוסיק ב-1998, CNET רכשה את MySimon בתחילת 2000 ו-infospace רכשה את WebCrawler.

  התחנה הבאה בסדרה, שתהיה התחנה הלפני-אחרונה, היא מאי 2005.

   

  ***

   

  ההתאוששות מנזקי בועת האינטרנט נמשכו אחרי ינואר 2001. עד מתי בדיוק? נקודת ציון אחת היא השפל של מדד נאסד"ק שאחריו הוא החל לעלות – ה-10 באוקטובר 2002, כששהה ב-1,108.5 נקודות. מה שיותר ברור הוא שב-2003 זרמי ההשקעות בחברות אינטרנט גדלו – והמשיכו לגדול מאז.

  מכל מקום, בארבע השנים וארבעת החודשים שחלפו בין ינואר 2001 למאי 2005, אוכלוסיית הגולשים בארה"ב גדלה, על פי מדיה מטריקס, מ-84.8 מיליון ל-165.4 מיליון. קצב הצמיחה השנתי בתקופה הזאת היה 17% – הרבה מתחת לקצב שבין ינואר 1996 לינואר 2001 (33%). הירידה הזו בהחלט מצביעה על התבגרות מסוימת של השוק ועל הירידה הצפויה בקצב הצמיחה בעתיד.

   

  1. את הרשימה הובילה קבוצת אתרי יאהו!, עם חשיפה של 72%. יאהו! הובילה לראשונה את דירוגי מדיה מטריקס (כיום בבעלות comScore) בנובמבר 2003. היא המשיכה להוביל את הרשימה מאז ברציפות, פרט ליוני ויולי 2005, כשנכסי האינטרנט של טיים-וורנר עברו אותה בשברירי אחוזים.

  ההובלה של יאהו! נובעת משתי סיבות. הראשונה היא העובדה שטיים-וורנר הזניחה את AOL אחרי המיזוג ביניהן, שהוכרז בינואר 2000; והשנייה היא שיאהו!, יותר מכל קבוצת אתרים אחרת, ידעה לפתח רשת תכנים גלובלית מגוונת ורלוונטית יותר מכל גוף אינטרנטי אחר. חלק מהתכנים האלה היא פיתחה והציעה בעצמה, וחלק, יותר מאוחר, היא רכשה.

  במארס 2005 יאהו! רכשה את Ludicorp הקנדית, שהקימה את אחד מאתרי האינטרנט הלוהטים ביותר – אתר שיתוף התמונות Flickr. הפריצה של Flickr לאינטרנט היתה לא פחות ממזהירה. Ludicorp נוסדה אמנם ב-2002, אבל האתר עלה לאוויר בפברואר 2004. בתוך 13 החודשים שחלפו עד לרכישה על ידי יאהו!, ל-Flickr היו כבר כ-300 אלף משתמשים, שמספרם גדל בכ-5% בשבוע. אם די באפליקציה עצמה כדי למשוך קהל כה גדול, הרי שכשהיא מקודמת על ידי השחקנית הכי גדולה באינטרנט – קצב הצמיחה יכול להיות הרבה יותר גבוה.

   

  2. בשלב הזה, מאי 2005, רשת נכסי האינטרנט של טיים-וורנר ניצבה במקום השני, עם חשיפה של 71%. בעתיד, ההפרש בינה לבין יאהו! יגדל מאוד. מדי פעם, אולפני טיים-וורנר משיקים סרט חדש ואז תנועת הגולשים באתרי החברה מזנקת, אבל גם כך יש לה היצע עצום של תכנים באינטרנט, בהם באמצעות אתרי CNN ,AOL ,cityguide ונטסקייפ.

   

  3. במקום השלישי ברשימה נמצאת קבוצת אתרי MSN-מיקרוסופט, עם חשיפה של 67%. ארבעה אחוזי חשיפה במאי 2005 פירושם 6.6 מיליון גולשים ייחודיים בחודש. בשלבים הגבוהים של טבלת מדיה מטריקס, קשה מאוד לצמצם פער כזה בלי רכישות או בלי השקה של אתר יוצא דופן שמצליח למשוך גולשים רבים – ומבלי לפגוע במספר הגולשים באתרים הקיימים של הקבוצה. בנובמבר 2005 מיקרוסופט תנסה לעשות את זה.

   

  4. המקום הרביעי ברשימה הוא המקום הראשון שבו יש חדשות של ממש ברשימה – זה המקום שמאוכלס על ידי גוגל. גוגל החלה את דרכה בינואר 1996 כפרויקט מחקר של שני דוקטורנטים מאוניברסיטת סטנפורד, לארי פייג' וסרגיי ברין, שהניחו שניתוח הקשרים בין אתרים יניב תוצאות חיפוש טובות יותר, כלומר דף אינטרנט שיותר דפים אחרים מקושרים אליו צריך להופיע גבוה יותר בתוצאות החיפוש.

   

   

  ההשערה הזו התבררה כנכונה. בספטמבר 1998 השניים הקימו את החברה בעמק הסיליקון. בתוך זמן קצר האתר הפך פופולרי מאוד וקרנות ההון סיכון החלו לשפוך לתוכו סכומי כסף אדירים. בינואר 2002, גוגל כבר נכנסה לעשירייה המובילה של רשימת מדיה מטריקס – היא דורגה אז במקום השמיני, עם חשיפה של 24%.

  מאז אפריל 2004 היא ניצבת בקביעות במקום הרביעי, אבל החשיפה שלה גדלה מאוד – מ-43% ל-61%. במלים אחרות, היא מתקרבת מאוד לתקרת הזכוכית שמעליה נמצאות מיקרוסופט, טיים-וורנר ויאהו!.

  שני דברים מייחדים את גוגל. הראשון הוא שלמרות שהיצע התכנים שלה קטן יחסית, בוודאי בהשוואה למיקרוסופט, טיים-וורנר ויאהו!, היא מצליחה לאיים על ההגמוניה שלהן. ההצלחה הזו מדגישה את חשיבות החיפוש ככלי עבור גולשי האינטרנט – גם כשהיצע התכנים שלך דל.

  השני הוא ההצלחה העסקית שלה. לא פחות מטכנולוגיית החיפוש שלה, שאפילו מיקרוסופט עתירת המזומנים והמהנדסים עדיין לא הצליחה להתעלות עליה, גוגל חייבת את הצלחתה למודל העסקי שלה.המודל העסקי הזה נשען על שני מוצרים עיקריים. הראשון, מקור ההכנסות העיקרי שלה, הוא AdWords – מסרים פרסומיים המוצמדים לתוצאות החיפוש של גוגל על בסיס ניתוח טקסטואלי של מילות ותוצאות החיפוש. השני הוא AdSense – שירות שמאפשר למנהלי ובעלי אתרים להציב באתריהם מסרים פרסומיים המנוהלים על ידי גוגל, המתחלקת איתם בהכנסות הפרסום.

  שני השירותים האלה הצליחו במיוחד מכיוון שהם מספקים פלטפורמה פרסומית ללא צורך במתווכים (משרדי פרסום) ופלטפורמה להכנסות פרסום לבעלי אתרים שאינם יכולים או מעוניינים להקים מערך עצמאי למכירת פרסומות, כגון כותבי בלוגים.

  קשה מאוד להתברג בחלונות הגבוהים של אתרי האינטרנט בלי שירות דואר אלקטרוני. גוגל עשתה את זה מאוחר מאוד – שירות Gmail הושק רק באפריל 2004, וגם לא בדרך הרגילה: היא גם לא פתחה אותו באופן מלא – רק מי שיש לו חשבון יכול להזמין חבר לפתוח חשבון, כלומר ההפצה שלו היא ויראלית. למרות זאת (ואולי בגלל זה) ובוודאי מכיוון שהציעה אחסון למעשה בלתי מוגבל, Gmail הפך לשירות דואר מבוסס-אינטרנט מאוד פופולרי. גוגל גם שילבה לתוכו את יכולות החיפוש שלה, על ידי הצגת מסרים פרסומיים המותאמים לתכנים של פרטי הדואר וגם בכך חידשה. נכון אמנם שליאהו!, טיים-וורנר ומיקרוסופט יש יותר גולשים בהשוואה לגוגל (מה שעשוי להשתנות עם הזמן), אבל המודל העסקי שלה עולה על שלהם בסדרי גודל, שכן היא מצליחה לייצר הרבה יותר הכנסות לגולש מאשר כל השאר.

  אבל השאיפות של גוגל הרבה יותר גבוהות: היא לא רק רוצה לספק את הטכנולוגיות הטובות ביותר לשירותים שהיו באינטרנט, פחות או יותר מאז שהחל לפרוח – חיפוש, פרסום ודואר אלקטרוני – היא רוצה להציע באינטרנט שירותים שעדיין מסופקים בעיקר מחוץ למסגרת האינטרנט.

   

  5. את המקום החמישי ברשימה איכלסה eBay, עם חשיפה של 39%. eBay החזיקה ברציפות את המקום החמישי מאז אפריל 2004. בתקופה הזו מספר הגולשים הייחודיים שלה השתנה באגרסיוויות – בין מינימום של 58.3 מיליון ביוני 2004 (חשיפה של 37%) למקסימום של 66.5 מיליון בדצמבר 2004 (חשיפה של 41%).

  הסיבה היא עונתיות. כמו כל חברה שעוסקת במסחר, גם eBay נתונה להשפעות עונתיות, המתאפיינות בין היתר בפעילות מוגברת בעונת החגים (סוף השנה האזרחית). אבל כפי שהמיקום הקבוע שלה מעיד, בשלב הזה, ייתכן שהיא פשוט הפסיקה לצמוח בקצבים שמעבר לצמיחת השוק כולו. eBay היתה זקוקה למשהו חדש כדי לצמוח. את ה"משהו" הזה היא תעשה בספטמבר 2005.

   

  6. גם במקום השישי נמצא מישהו חדש ברשימת עשרת הגדולים: קבוצת אתרי Ask Jeeves (כיום Ask), עם חשיפה של 26%.

  כמו מנועי חיפוש אחרים, גם Ask Jeeves הוקמה על ידי שני סטודנטים בחסות האוניברסיטה שלהם – גארט גרונר ודיוויד וורת'ן מאוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה, ב-1996. אבל בניגוד למנועים אחרים, Ask Jeeves איפשר מתן תשובות לשאלות בשפה טבעית (שאלות-משפטים) ולא רק במילות חיפוש, אם כי הוא מספק תשובות גם למילות חיפוש.

  במארס 2005, כלומר חודשיים לפני שמדיה מטריקס אספה את הנתונים לדירוג של מאי 2005, חברת ההשקעות באינטרנט של בארי דילר, IAC/InterActiveCorp, רכשה את Ask Jeeves, שנסחרה אז בוול סטריט, תמורת 1.85 מיליארד דולר. דילר מקווה ככל הנראה שהאתר, ששמו שונה ל-Ask, יהיה הדבק שיחבר את כל נכסי האינטרנט של IAC/InterActiveCorp, בהם אתרים למכירת כרטיסי טיסה וחדרי מלון וכן כרטיסים למופעים, לקבוצה אחת.

   

  7. גם במקום השביעי יש שחקן חדש ברשימת עשרת הגדולים: אמזון, עם חשיפה של 25%. למעשה, אמזון לא פרצה לשלבים הגבוהים של הדירוג רק במאי 2005. כבר בינואר 2001, התחנה הקודמת של סדרת הכתבות, היא דורגה במקום ה-11, ומאז מאי 2002 היא היתה חברה קבועה במועדון 10 המובילות.

  אמזון הוקמה ב-1994 בשם אחר, Cadabra.com, על ידי ג'ף בזוס, שהיה אנליסט בחברת ברוקרים אמריקאית. האתר, שעלה לאוויר שנה לאחר מכן, התחיל את דרכו כחנות ספרים מקוונת, כשהרעיון היה די ברור: לנצל את הגישה הקלה לאינטרנט כדי להימנע מהצורך להקים רשת חנויות עם פרישה גיאוגרפית רחבה – וכך לאפשר מכירה במחירים נמוכים יותר.

  בהמשך, אמזון הרחיבה מאוד את היצע המוצרים שלה, והוא כולל גם תקליטורי מוסיקה, תקליטורי DVD, תוכנות, משחקי מחשב, מוצרי אלקטרוניקה, בגדים, רהיטים ואפילו מזון. זה כבר תקופה ארוכה שדווקא המכירות של מוצרי האלקטרוניקה באמזון עולות על אלה של הספרים.

  גם אמזון נתונה מאוד לעונתיות ובדרך כלל כמות הגולשים שמגיעים אליה, כמו גם הדירוג שלה, גבוהים יותר בנובמבר-דצמבר, היא עונת החגים בארה"ב.

  לאורך השנים אמזון צמחה מאוד – בגלל הגידול באוכלוסיית הגולשים, בגלל המעבר הגובר והולך של קונים לאינטרנט ובגלל הגדלה מתמדת של היצע המוצרים שהיא מוכרת. אבל ייתכן שגם היא, כמו ענקיות אינטרנט אחרות, יצטרכו להיכנס למשחק המיזוגים והרכישות כדי להמשיך לצמוח ולכל הפחות, כדי לא להידרס על ידי ענקיות אחרות, חלקן עתירות מזומנים הרבה יותר ממנה.

   

  8. במקום השמיני התמקמה CNET, עם חשיפה של 20%. CNET אינה חברה קבועה במועדון ה-10 – יש תקופות ארוכות שבהן היא שוהה בין מקום 11 למקום 15. לפיכך, אם CNET מעוניינת להתמקם גבוה יותר באופן קבוע יהיה עליה, כמו eBay, לרכוש חברה גדולה או להירכש.

   

  9. קבוצת אתרי Viacom, יצרנית תכני וידיאו ענקית, מוקמה במקום התשיעי, עם חשיפה של 20%.

  Viacom מחזיקה בכמה מהמותגים המובילים בעולם הבידור, בהם MTV, ניקלודיאון, קומדי סנטרל ואולפני פרמאונט. התרחבות חיבורי הגולשים לאינטרנט, הפופולריות העצומה של מוסיקה בקרב צעירים ועוצמת המותג MTV, הם מקור המשיכה האינטרנטי המשמעותי ביותר של Viacom. מצד שני, אתרי שיתוף המדיה מאיימים עליה ומחייבים אותה להתאים את עצמה לטעמי הגולשים.

   

  10. במקום העשירי נמצאת קבוצת העיתונות הפופולרית ביותר באינטרנט האמריקאית – קבוצת אתרי "ניו יורק טיימס". חלק ניכר מהגולשים הפוקדים את אתרי החברה מגיעים לאתרי האינטרנט של העיתון "ניו יורק טיימס" או של העיתון השני בגודלו בקבוצה, "בוסטון גלוב". במקרים רבים עם זאת, הגולשים לא מגיעים לתכני האתרים האלה מדפי הבית שלהם, כי אם כתוצאה מהפניות באתרים שמבצעים אגרגציה של חדשות, כגון Yahoo! News, או מנועי חיפוש, כגון גוגל.

  עד אפריל 2005, כל שפע התכנים האיכותי הזה הספיק להכניס את קבוצת "ניו יורק טיימס", וגם זה לא תמיד, רק לשלבים התחתונים של רשימת 50 נכסי האינטרנט הפופולריים ביותר של מדיה מטריקס, שלא לדבר על עשרת הגדולים.

  מה שיצר את ההבדל הוא עסקה ש"ניו יורק טיימס" ביצעה בפברואר 2005: רכישת קבוצת אתרי About, שדורגו בינואר 2001 במקום השישי ברשימת מדיה מטריקס ובפברואר 2005 דורגו במקום השמיני.

  מה שהיה מוצלח במיוחד בעסקה הזו הוא שהיתה חפיפה קטנה בלבד בין הגולשים לאתרי About לבין הגולשים לאתרים המקוריים של קבוצת "ניו יורק טיימס", כך שהעסקה הביאה לעלייה חדה במיוחד במספר הכולל של גולשים ייחודיים של הקבוצה.

  העסקה הזו גם השאירה מעט מאוד הזדמנויות רכישה לחברות עיתונות אחרות, להתחרות בנוכחות האינטרנט של "ניו יורק טיימס". על השולחן נשארו למעשה שתי אפשרויות עיקריות: או שעיתון גדול יקנה את CNET (קצת יקר, כי שווייה של CNET בבורסה הוא 1.25 מיליארד דולר – פי שלושה ממה ש"ניו יורק טיימס" שילמה עבור About), או שעיתון אחר יירכש – משהו שלא נראה סביר לאור מצבם העסקי הירוד של עיתוני ארה"ב והעובדה שהם נשלטים ברובם על ידי משפחות שאינן מעוניינות לאבד שליטה בעסקיהן.

   

  ***

   

  אז מה היו התהליכים שיצרו את השינויים בין ינואר 2001, התחנה השנייה בסדרת הכתבות, לבין מאי 2005, התחנה השלישית?

  ראשית, מדיה מטריקס שינתה שוב את שיטת המדידה שלה: אם בינואר 1996 היא מדדה גלישה מהבית בלבד ובינואר 2001 היא מדדה גלישה מהבית ומהעבודה, הרי שבמאי 2005 היא הכלילה (ולא לראשונה) גלישה מהאוניברסיטה. בשלב מסוים אי אפשר היה להתעלם גם מכמות הגולשים הסטודנטים וגם מההשפעה שלהם על האינטרנט.

  שנית, זהות קבוצות האתרים המאכלסות את שלושת המקומות הראשונים לא השתנתה. רק הסדר הפנימי השתנה, כשיאהו! מבססת את עצמה כמובילה הקבועה של האינטרנט האמריקאי. כולן עדיין עוסקות בעיקר בתוכן: יאהו!, טיים-וורנר ו-MSN-מיקרוסופט. התוכן הוא עדיין המלך.

  אבל מתחת למלך יש נסיך עם שאיפות להיות מלך בעצמו יום אחד: גוגל. לא סביר שיאהו!, טיים-וורנר או MSN-מיקרוסופט ימותו יום אחד. אם גוגל רוצה לשלוט באינטרנט, יהיה עליה להציע יותר תוכן – מאמצים שהיא כבר עושה תקופה ארוכה, וכן שורה של אפליקציות שהוצעו עד כה על ידי תוכנות שהותקנו על גבי המחשבים ולא היו זקוקות כלל לאינטרנט, ובראשן כמובן האפליקציות של חבילת ה"אופיס" של מיקרוסופט. גם את עושים בגוגל במרץ רב.

  השאיפות של גוגל גם יוצרות בשלות גדולה לעסקות גדולות בענף האינטרנט, עסקות שמטרתן תהיה יצירת גושים חוסמים. לגוגל יש כבר שיתוף פעולה ואפילו השקעה קטנה ב-AOL, מה שדוחף אולי את יאהו! ומיקרוסופט זו לזרועות זו.

  האם ייתכן שהכוחות האלה דוחפים גם את eBay לעסקה גדולה? התשובה חיובית כמובן – בזמן שמדיה מטריקס אספה את הנתונים לטבלת מאי 2005, eBay כבר עמלה על עסקת ענק, שעליה תכריז רק ארבעה חודשים מאוחר יותר: רכישת Skype.

  די מדהים שדווקא גוף עיתונות – ענף שאינו ידוע בעודף חדשנות נוכח איומי האינטרנט – "ניו יורק טיימס", הבין את זה די מוקדם והצליח להתברג ברשימת עשרת הגדולים.

  מדוע בחרתי לקבוע את התחנה השלישית שלי במאי 2005? הרי אם השנייה, ינואר 2001, היתה מרוחקת חמש שנים בדיוק מהראשונה, ינואר 1996, מדוע לא לבחור בינואר 2006?התשובה לכך נמצאת במקום ה-38 בטבלה של מדיה מטריקס ממאי 2005: MySpace.

  התחנה הבאה בסדרה תהיה מאי 2006 – הטבלה האחרונה שמדיה מטריקס פירסמה עד כה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   אבו4 - מוצא מה שהקפה שכח

   ארכיון

   פרופיל

   natlipson
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין