כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  מרתף 10 כמקרה מייצג של התרבות בחיפה (ויש גם אופטימיות)

  0 תגובות   יום שבת, 19/10/13, 04:24

  מרתף 10 היה מועדון סטודנטים יחיד במינו, אשר פעל בחיפה מאז שנות ה-70 של המאה הקודמת. אל המקום הגיעו לא רק סטודנטים, אלא גם בני נוער ומבוגרים במגוון גילאים רחב. המועדון היה מוסד תרבות במובן הרחב של המילה.

  מדי יום חמישי ושישי היו נערכות במקום הופעות חיות, ברובן אקוסטיות, באווירה אינטימית, מרגשת ונדירה. עד היום לא קם מועדון דומה לו בחיפה. בודדים המועדונים המשתווים לו בישראל כולה.

   

  ''

  אפרת גוש יורדת בקלילות מהבמה ושרה מתוך הקהל במרתף 10. צילום: גלב וולקוב

   

  מספר האמנים שהופיעו במרתף 10 הוא עצום. בשנים האחרונות לפעילותו הופיעו בו, בין היתר, האמנים הבאים:
  קרן אן, שלומי שבן, רונה קינן, רות דולורס וייס, אפרת בן צור, יהוא ירון, אביתר בנאי, קורין אלאל, רם אוריון, חמי רודנר, מיכה שטרית, דניאל סלומון, סיון שביט, דני ליטני, ערן צור, אפרת גוש, אלון אולארצ'יק, דני רובס, נעם רותם, גבע אלון, עמית ארז, נועה בביוף, שילה פרבר, לאורה ריבלין, הדרה לוין ארדי, אסף אמדורסקי, ירמי קפלן, ג'נגו, דן תורן, מאור כהן, יובל בנאי, ורד קלפטר, איה כורם, אלונה דניאל, טל גורדון, אהוד בנאי, עמיר לב, יהלי סובול, שי נובלמן, דניאלה ספקטור, תמר אייזנמן, אבישי כהן, כחול, יפעת נץ, דפנה והעוגיות, עינב ג'קסון כהן, מעיין הירשביין, קרני פוסטל, אוי דיויז'ן, האחים רמירז, שם טוב לוי, יעל דקלבאום, אסף ארליך, דויד פרץ, שלום גד, Josephine Foster, A Hawk and a Hacksaw, נועה גולדנסקי, רוני אלטר, אדם בן אמיתי, נתי אורנן, ששה נגנים שמחים, רן שמעוני, ספי אפרתי, איתי בלטר, ירונה כספי, אנסמבל ירוק עד, תמר גלעדי, ג'וזי כץ, מארש דונדורמה, התפוחים, Phototaxis, שירלי קונס, יהודה לדג'לי, The Raw Man Empire, צביקה פורס, פאניק אנסמבל, שלישיית גלעד הקסלמן, קלטאן, עלמה קלמה, שלישיית אסף סירקיס, איתי פרל.

   

  ההופעה האחרונה שזכיתי להיות בה התקיימה ב-2 בספטמבר 2011. זו היתה הופעה של רות דולורס וייס (המדהימה) עם יהוא ירון ונועם דורמבוס. רק בדיעבד הבנתי שזו היתה ההופעה האחרונה שחוויתי במרתף 10. חלק גדול מההופעות הטובות ביותר בהן נכחתי בחיי התקיימו במרתף הקסום הזה.

   

  ''

  רות דולורס וייס עם יהוא ירון בהופעה במרתף 10 (אפריל 2007). צילום: איתי סקלי

   

  מעבר להופעות החיות, היו מתקיימות במקום הרצאות מרתקות של דוברים מסקרנים מהארץ ומחו"ל, ערבי ציור מודל וערבי הקראת שירה. גם הצגת היחיד "הנפילה" של ניקו ניתאי היתה אורחת קבועה במועדון.

  חלק מהפעילויות התקיימו בחינם או בתשלום סמלי. מחירי ההופעות היו נוחים ולסטודנטים ניתנה הנחה.

  בזמן מלחמת לבנון השנייה, תוך ניצול ציני של מצב החירום בחיפה, התרחשה פריצה אל המקום ונגנב ציוד יקר. מתוך הערכה רבה לפעילות המבורכת של מרתף 10 ומתוך רצון כנה לעזור, התקיים במועדון הבארבי התל-אביבי ב-14 באוגוסט 2006 ערב הוקרה מיוחד, אשר הכנסותיו שימשו לרכישת ציוד הגברה חדש ואיפשרו את המשך פעילות המועדון.

   

  ''

  קרן אן במועדון הבארבי, מופיעה בערב ההוקרה למרתף 10. צילום: סיון צדוק ופנינה

   

  בשנת 2008 עמד המועדון בפני סכנת סגירה, מכיוון שהוחלט על הפסקת התמיכה בפעילותו על-ידי אוניברסיטת חיפה ועל-ידי קרן המשותפת לאוניברסיטה ולעיריית חיפה. פורסמה ברשת עצומה אשר זכתה לתהודה בקרב הציבור. לבסוף, הוחלט על העברת הסכום הדרוש להמשך פעילות המועדון באותה שנה.

  המועדון הופעל על-ידי עמותת מרתף 10 עד סוף קיץ 2011, אז נאלץ מועדון הסטודנטים הוותיק לסגור את שעריו עקב קושי לעמוד בהוצאות ההפעלה של המקום למשך שנה נוספת.

  באותו קיץ (בו החלה המחאה החברתית) עיריית חיפה לא נקפה אצבע כדי לשמור על אחד המוסדות התרבותיים הוותיקים והחשובים בעיר. מרתף 10 פעל במשך עשרות שנים ללא כוונת רווח ולאורך השנים שימח, ריגש, הצחיק והיטיב את חייהם של עשרות אלפי חיפאים. ישנם אף זוגות שהכירו במרתף.

  ותיקי המרתף (ואני ביניהם) עדיין זוכרים את מיקומו המקורי בבית רוטשילד במרכז הכרמל (כיום בית הכט), לפני שעבר אל רחוב ירושלים שבהדר. הם עדיין מקווים לראות את המועדון המיתולוגי בהדר חוזר לפעול שוב, אחרי שנתיים של הפסקה עצובה.

  לפני כמה שבועות, גיליתי מה היה הסכום אשר היה חסר למרתף 10 על מנת להמשיך את פעילותו לשנה נוספת – 50,000 ש"ח. זה הכל.

  כלומר, עיריית חיפה בחרה להשקיע 2,000,000 ש"ח מדי שנה בתחרות מלכת היופי, 2,000,000 ש"ח מדי שנה בתוכנית "כוכב נולד" (העלויות צוינו במהלך הדיבייט שנערך ב-15/10/2013 באוניברסיטת חיפה) ועוד מיליונים במסיבות "צובחוץ" ההמוניות, אולם בחרה לוותר על קיומו של מוסד תרבות חיפאי חשוב ואהוב, אשר פעל כאן משנות ה-70 וגידל דורות של חיפאים.

  גם אם היתה נדרשת תמיכה של 100 או 200 אלף ולא רק של 50 אלף שקלים – העיריה היתה חייבת לספק את התמיכה הזו, כי מדובר במוסד תרבות (ללא כוונת רווח) אשר נועד לשרת את תושבי חיפה. על העיריה לתמוך בכל מוסד כזה, לשאוף לכך שיקומו עוד רבים כמותו, ולברך כל מוסד תרבות חדש שקם כאן. בעיריה עדיין לא הובן משהו בסיסי מאוד: אין חיים עירוניים אמיתיים ללא תרבות (ולא, גמר "כוכב נולד" בחוף הסטודנטים או מסיבת רחוב המונית מדי כמה חודשים – אלה לא תחליפים לתרבות עירונית אמיתית).

   

  *   *   *


  לפני כמעט חצי שנה, שאלתי את ד"ר עינת קליש רותם, כמה שבועות לאחר שהציגה את מועמדותה לראשות עיריית חיפה, את השאלה 
  הבאה:

  "אשמח לדעת מהן תוכניותייך בתחום התרבות בכלל ובתחום המוזיקה בפרט. למשל, בשנת 2011 סגר את שעריו מרתף 10 - מוסד תרבות חשוב ואהוב בחיפה, אשר פעל משנות ה-70 של המאה הקודמת. האם בכוונתך לפעול כדי לחדש את פעילותו הכה חשובה? האם תפעלי כדי לקדם את פתיחתם של מקומות דומים לו, אשר כל כך חסרים בנוף החיפאי?"

  עינת השיבה לי:

  "לגמרי!!! כשאנחנו מדברים על חיזוק חיפה כמוקד כלכלי ותרבותי, הכוונה היא ליצירת סביבות פוריות שמעודדות תרבות פורחת ואמירה אותנטית. אני מתכוונת לחזק את היוצרים החיפאים, את המוסדות החיפאים, ואת כל מה שיכול ליצר כאן תרבות מקומית, גאה ומיוחדת. אני מאמינה בכוח של החיפאים בכל מאודי."

   

  התשובה של עינת מייצגת את תפיסת עולמה, ההפוכה ב-180 מעלות מהתפיסה המנחה את עיריית חיפה כיום.

  בבחירות שיתקיימו בחיפה ביום שלישי הקרוב, אני אתן את קולי לתקווה היחידה שיש לתרבות המקומית וליוצרים החיפאים – עינת קליש רותם. אם התרבות, המוזיקה והיצירה החיפאית חשובות גם לכם, אני ממליץ לכם לבחור במועמדת היחידה אשר מתכננת לפעול וגם תדע מה לעשות כדי לחזק את התרבות והיצירה החיפאית.

  אני משוכנע שבין הדברים הראשונים שתעשה עינת, תהיה העברת התמיכה הכספית הנדרשת למרתף 10 על מנת לחדש את פעילותו כבר בשנת הלימודים האקדמית הנוכחית. 

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   מתן :-)
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין