כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מהודו ועד סין

  מהנעשה בשווקים ההודו סיניים. פרשנויות, ניתוחים ותחזיות מעודכנות.

  איזה מין עתיד זה?

  21 תגובות   יום רביעי, 23/10/13, 11:34

  ''

   

   

  לפני קצת יותר מחמש עשרה שנה ארזתי מזוודה צנועה ועליתי על טיסה, שבדיעבד, לא רק לקחה אותי גיאוגרפית הכי רחוק שאי פעם טסתי, אלה גם אפשרה לי הצצה חטופה אל העתיד. 

   לא לא הייתה זו טיסה חלוצית במכונת זמן כלשהי, וגם לא איזו חוויה מסעירה נוסח 'אבודים', הייתה טיסה ארוכה ומשמימה, שהסתיימה בנחיתה שגרתית לגמרי בשדה התעופה של אוסאקה שביפן. מדינה, שכבר אז הסתבר לי, נמצאת במובנים רבים כמה קפיצות צפרדע אבולוציוניות לפני המתקדמת שבמדינות המערב.  

   

  שלושה חודשים תמימים ביליתי בעתיד, בסופם חזרתי חזרה הביתה המום טכנולוגית משלל האפשרויות החדשות המציפות את המרחב האורבאני, אך מנגד המום עוד יותר מהפער, שנפער בין דרך החשיבה היפנית, לבין מקבילותיה ממזרח וממערב. בעבר נטיתי ליחס את הפער המדובר לעובדה שיפן הנה אי, המונע על ידי מסורת שמרנית ומתנשאת, כזו המעודדת ניתוק והמטפחת בידול ועצמאות מחשבתית. כיום אני סבור שהסיבה העיקרית בגינה יפן כל כך שונה/מקדימה אותנו, נעוצה בכלל בקצב אימוץ הטכנולוגיה עצמה.

   

  ארץ השמש השוקעת

   

  בשנים שחלפו מאז הביקור שהוזכר לעיל יצרה יפן כותרות בשלוש חזיתות מרכזיות: האחת בעקבות הדריכה הכלכלית במקום, השנייה בעקבות יריבות חזיתית קשה אל מול הענק הסיני המתעורר והשלישית בעקבות קיטון מדאיג בקצב הילודה. קל להבין מחד מדוע נדמה ששתי הכותרות הראשונות מרתקות, רלוונטיות לשאר העולם וקיומיות בהרבה מזו השלישית, אך הרשו לי לטעון מאידך שתהיה זו טעות פאטאלית לחשוב כך. הבה ונתחיל להבין מדוע אני סבור כך.

   

  ''

  מצרך נדיר - תינוק יפני בפעולה

   

  בכתבה שפרסמה לפי קצת יותר משנה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP תחת הכותרת "ארץ השמש השוקעת" נטען כי על פי תחזית של אנשי אקדמיה ומומחי מדיניות אסייתיים ללא שינוי דרסטי במגמות הנוכחיות אמורה אוכלוסיית יפן להיכחד טוטאלית בתוך כאלף שנה בשל שיעורי הילודה הנמוכים במדינה.  נכון לאותה שנה עמדה אוכלוסיית הילדים ביפן עד גיל 15 על 16.6 מיליון, אולם על פי נתונים עדכניים אוכלוסיה זו מתכווצת בשנים האחרונות בכילד אחד מדי 100 שניות(!)

   

  "אם קצב הירידה יימשך, נוכל לחגוג את חג 'יום הילד הציבורי' ב-5 במאי 3011, כשבמדינה יהיה רק ילד אחד", אמר הירושי יושידה, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת טוקיו. "100 שניות לאחר מכן לא יישארו עוד ילדים".

   

  הירושי איננו מגזים. מתחזיות רשמיות שמפרסמת הממשלה היפנית ניתן ללמוד כי תוך 50 שנה, שיעור הילודה יעמוד על 1.35 ילדים לאם בלבד, הרבה מתחת ליחס בין שיעור התמותה לבין שיעור הילודה. כך שבמהלך המאה הקרובה צפויה אוכלוסיית המדינה להתכווץ בשליש ממספרה כיום - 127.7 מיליון.

   

  "המגמה הכללית היא לכיוון הכחדה, שהחלה ב-1975 כששיעור הפריון ביפן ירד מתחת ל-2", ציין פרופ' יושידה, אשר יצר שעון אוכלוסין שמראה את אוכלוסיית הילדים במדינה בכל רגע נתון כדי לעודד דיון "דחוף" בסוגיה.

   

  ניתן למצוא שלל הסברים מלומדים מדוע איבדו היפנים את החשק לעשות ילדים. הסברים מלומדים אלה לא היו רחוקים ביסודם מאלה המבקשים להסביר את הירידה בקצב הילודה העולמי הכולל, כמו גם את דעיכתו בארצות סקנדינביה (למשל) : יציאתן של הנשים לשוק העבודה, לחץ כלכלי גובר על התא המשפחתי, שינויים במודל המשפחה הקלאסית והיחלשות השפעתה של הדת. 


  סינדרום הפרישות

   

  על פניו נדמה כי הסברים מלומדים אלה אכן מספקים הסבר מניח את הדעת מדוע המין האנושי ככלל והיפנים בפרט מתרבים בקצב כללי ההולך ופוחת במהירות. אך מחקר חדש, המתפרסם השבוע ביפן, קורא תיגר על נסיבות אלה ומסמן אויב גדול ומסוכן בהרבה, אשר לא פחות ממעמיד את הציביליזציה האנושית כולה בפני סכנת הכחדה.

   

  תחת הכותרת המרתקת "מדוע הצעירים היפנים הפסיקו לקיים יחסי מין?" פרסם השבוע הגארדיאן הבריטי את אחת הכתבות המרתקות כמו גם העצובות ביותר שקראתי בימי חיי.

   

  המדיה היפנית קוראת לזה "סינדרום הפרישות" וזו מוגדרת כיום כתופעה מדאיגה התופסת תאוצה בקרב צעירים תחת גיל 40. לטענת חוקרי התופעה יפנים מתחת לגיל 40 הולכים ומאבדים עניין במערכות יחסים רגילות. מיליונים אינם יוצאים כלל לדייטים ומספרים גודלים והולכים באוכלוסייה איבדו כלל עניין בסקס.

   

  מספר הרווקים ביפן הגיע בשנים האחרונות לשיאים חדשים. סקר שהתפרסם לפני שנתיים מצא למשל ש61% מהגברים הלא נשואים וכ-61% מהנשים הלא נשואות בגילאי 18-34 לא נמצאים בשום מערכת יחסים רומנטית כלשהי. עלייה של לפחות 10% לעומת סקר דומה שנערך רק חמש שנים לפני כן. מחקר אחר מצא ששליש מהאנשים מתחת לגיל 30 מעולם לא יצא לדייט כלל.

   

  אך זהו, כך מסתבר, רק קצה הקרחון. סקר מדהים שנערך בתחילת השנה הנוכחית בידי המכון לתכנון המשפחה היפנית מצא ש-45% מהנשים במדינה בגילאי 16-24 "אינן מעוניינות במין או אפילו בזות לו". קצת יותר מרבע מהגברים, שנסקרו באותו סקר, השיבו גם הם את אותה התשובה ממש.

   

  ''כלות יפניות - זן הולך וניכחד

   

  קיוטו קיומארה, ראש המחלקה לתכנון המשפחה היפנית, חושש שכפי שהדברים נראים כעת יפן צועדת בוודאות לקראת הכחדה.

  "יפנים מתחת לגיל 40 אינם ממלאים עוד את ייעודם הלאומי כפי שעשה הדור שאחרי מלחמת העולם השנייה...אך חמור בהרבה מכך, גברים ונשים כאחד טוענים בפני שאינם רואים כל טעם לאהבה. הם אינם מאמינים שזו יכולה להוביל אותם לשום מקום. מערכות יחסים הפכו למטלה קשה מידי בעבור הדור הזה.."

   

  NOODLE-POT LOVE

   

  אי אויאמה עשתה בשנים האחרונות הסבת מקצוע. במשך שנים רבות הייתה אויאמה מלכת סאדו בתשלום, שנהגה להתפרנס מהתרפסותם המינית של לקוחותיה. אך בשנים האחרונות כאמור פנתה לקריירה שונה לגמרי כמנטורית מינית. כזו המתיימרת לא רק להחזיר את התשוקה לצעירים אותם היא פוגשת, כאם גם ללמד אותם לאהוב האחד את השני.

   

  "הסקס במדינה הזו הולך ונהיה מפותל" פוצחת אויאמה את דבריה האפוקליפטיים באותו ראיון מטלטל שנתנה בתחילת השבוע ל'גארדיאן', "חסרי מטרות משותפות לטווח ארוך, רבים פונים למה שהיא מכנה כ'POT NOODLE LOVE' או במילים מערביות : אהבה אינסטנט. סיפוק מידי וקצר טווח על ידי סקס מזדמן וחסר רגשות  או לחליפין סיפוקים טכנולוגיים כגון: פורנו או מציאות מדומה...אלטרנטיבה נוספת בעבור צעירים במדינה כיום הנה פשוט להתעלם מסקס. להתייחס אליו כאילו איננו קיים ופשוט להעביר את הזמן בחבורות..."

   

  ניסיון לאפיין סוציולוגית את קהל לקוחותיה של אניאמה חושף קבוצה המכונה בז'רגון המקומי PARASAITO SHINGURUS (או רווקים טפילים-בתרגום חופשי). אנשים אלה הנן צעירים באמצע שנות ה30 לחייהם, שעדין לא יצאו כלל מבית הוריהם. קבוצה זו מוערכת כיום בכ-13 מיליון איש (כ-10% מסך האוכולוסיה) כאשר כשלושה מיליון מתוכם חצו זה מכבר את רף ה-35(!).

   

  ''

  אניאמה בפעולה עם עוד לקוח וחתול

   

  "חלק מהמטופלים שלי אינם מסוגלים כלל לתקשר עם המין השני, פיזית או בכול דרך אחרת. הם נרתעים כשאני מנסה אפילו לגעת בהם" מספרת אניאמה, "רובם גברים. אבל אני מתחילה לפגוש לאחרונה גם יותר ויותר נשים כאלה..."

  על מנת להמחיש את מצבי הקיצון בהן היא נתקלת מספרת אניאמה על גבר בתול שאיננו מסוגל להגיע לגירוי מיני אם הוא איננו צופה בנקבה רובוטית במשחק הדומה לפאואר ריינג'רס. "אני משתמשת בהיפנוזה על מנת להרגיע אותו, ולעזור לו להבין כיצד גוף של אישה אמיתית עובד..." לטענתה צעירים כדוגמתו עדין מוגדרים כחריגים אך שכיחותם עולה בקצב מדאיג.

   

  אויאמה מנסה ללמד את חניכיה את חשיבותו של המגע עור לעור, לב ללב. לדבריה היא מקבלת את העובדה שהטכנולוגיה תעצב את העתיד אך מנגד מתריעה שעלינו לוודא שהיא לא תשתלט עלינו. "זה לא בריא לאנשים להפוך כל כך מנותקים פיזית האחד מהשני. סקס הוא צורך אנושי המשחרר הורמונים של תחושה טובה בגוף ועוזר לאנשים לתפקד טוב יותר בחיי היום יום" לדבריה המין האנושי כמהה לחום, אפילו אם הבאלגן שבנישואין מרתיע אותו.

   

  מנדוקוסאי

   

  "נישואים הינן קברה של האישה" אומרת אמרה יפנית עתיקה, בהתייחסה להתעלמות הגברית מהאישה לטובת המאהבת. כיום הנישואים, כך נדמה, הם קברה של הקריירה הנשית, בו הן זכו בעמל רב.

   

  חברות מודרניות בהם נישואים ואינטימיות נדחקים לפינה אינם מודל ייחודי רק ליפן. כמו גם עיסוק מוגבר בקרב הנוער בטכנולוגיה ובמציאות חלופית. אך נדמה שביפן מחליף בהדרגה מודל זה את הנורמה הקיימת.

   

  ארי טומיטה, אישה בשנות השלושים לחייה, בעלת תואר שני, עובדת במחלקת משאבי האנוש של בנק צרפתי הממוקם בטוקיו ונמנעת לדבריה מקשרים רומנטיים כליל על מנת שתוכל להתמקד בעבודה אותה היא כה אוהבת.

   

  "חבר הציעה לי נישואין לפני שלוש שנים. דחיתי אותו על הסף משום שהבנתי מיד שאכפת לי יותר מהעבודה שלי מאשר ממנו. מאז איבדתי כליל עניין בדייטים. זה פשוט נהיה מביך כששאלת העתיד עולה..."

   

  ''

   אין לה זמן פנוי לבזבז על זוטות כגון גברים או סקס

   

  לדבריה של טומיטה ההזדמנויות של האישה ביפן מגיעות למבוי סתום ברגע שהיא נישאת. "הבוס מניח מיד שתיכנסי בקרוב להריון...ואז כשיש לך באמת ילד הגמישות שלך בעבודה נפגמת..ואת חייבת להתפטר ולסיים את חייך כעקרת בית בלי הכנסה עצמאית. לכן אין זו בכלל אופציה מבחינתי"

   

  גם אם זו "בעיה" נפוצה בקרב נשים עובדות ברחבי העולם מסתבר שיפן הינה שיאנית עולם בתחום. כ-70% מהנשים ביפן עוזבות את עבודתן אחרי הילד הראשון. הפורום הכלכלי העולמי מדרג את יפן בעקביות כאחת האומות הכי לא שוויוניות בעולם בשוויון הזדמנויות מגדרי במקום העבודה.

  לדברי טומיטה יצטרך לקרות משהו באמת דרמטי כדי לשכנע אותה בכלל לשקול נישואין או ילדים. "יש לי חיים נהדרים אומרת טומיטה. אני יוצאת עם חברות – נשות קריירה כמוני – למסעדות איטלקיות וצרפתיות, אני קונה לעצמי בגדים מסוגננים ויוצאת לחופשות מקסימות. אני מכורה לעצמאות שלי"

   

  בין השורות מספרת טומיטה (כמעט בהתנצלות) שמדי פעם יוצא לה סטוץ קטן עם גברים שהיא פוגשת בבר. אך טוענת מנגד שסקס איננו נמצא אצלה בעדיפות גבוהה. "לעיתים קרובות פונים אלי גברים נשואים ומציעים לי רומן עימם. הן מניחים שאני נואשת כיוון שאני רווקה. מנדוקוסאי..." היא אומרת בגועל.

  מילה זו כך מסתבר נפוצה כיום בקרב הצעירים ביפן ומשמעותה המילולית "יותר מידי באלגן..." מחויבות רומנטית כך נדמה מייצגת כיום ביפן עבודת פרך ומעמסה מיותרת, מהקושי הכמעט מופרח לקנות נכס למגורים ביפן ועד הציפיות לתמיכה כלכלית בבן הזוג או במשפחה לעתיד.

   

  גברים אוכלי עשבים

   

  על פי דוח מעודכן של המכון היפני לאוכלוסיה וביטחון סוציאלי מספר מדהים (/מבהיל) של 90% מהנשים הצעירות מאמינות שלהישאר רווקה עדיף על מה שהן מדמיינות כחיי נישואין.  

   

  גישה חדשה זו אינה פוסחת ביפן גם על הצד הגברי של המשוואה. סאטורו קישינאו בן ה-31 שייך לשבט גדל והולך של גברים מתחת לגיל 40 המעורבים במעין מרד פאסיבי נגד המסורת הגברית היפנית ארוכת השנים. בתוך המציאות הכלכלית הנוכחית הוא חש שהלחץ על שכמותו להמשיך ולהיות לוחמים כלכליים העשויים ללא חת במטרה להקים קן משפחתי איננו ריאלי יותר. ועל כן דוחה על הסף את המרדף העקר אחר כיבושי קריירה ורומנטיקה.

  "זה יותר מידי באלגן..." מסביר קישינו, כאשר נשאר מדוע איננו מחפש אחר בת זוג, "אינני מרוויח מספיק על מנת לצאת לדייטים ואינני צריך את האחריות הכרוכה בנישואים"

   

  ''

  גברים אוכלי עשבים בפעולה

   

  התקשורת היפנית מקטלגת אנשים כקישינו כ"גברים אוכלי עשבים" או צמחוניים. לדברי קישינו זה הפסיק להפריע לו ברגע שהבין עד כמה גברים כמוהו נפוצים. הוא מגדיר את עצמו כגבר הטרוסקסואלי שבעבורו מערכת יחסים ומין אינם חשובים כלל.

  "אני מוצא את כמה מהחברות הנשיות שלי מושכות, אבל למדתי לחיות ללא סקס" מסביר קישינו, הסתבכויות רגשיות מסובכות מידי בישבילי..."

   

  "להישאר רווק נחשב פעם ככישלון האולטימטיבי, אך יותר ויותר אנשים כיום פשוט מעדיפים לחיות כך" מסבירה טומומי יאמאגוצ'י, פרופסור לאנתרופולוגיה באוניברסיטת מונטאנה, "להיות רווק מבחינה הופכת אט אט להיות המציאות המועדפת החדשה"

   

  כשארי פגשה את אמי

   

  אמי קונאווטה בת ה-23 וחברתה ארי אסאדה בת ה-22 שהתראיינו גם הן לגארדיאן מספקות הצצה נוספת אל תוך ראשו של הדור החדש והמעניין שגדל שם. אמי, הנמצאת כיום במערכת יחסים אפלטונית עם נער בן 13, מספרת "אנחנו נפגשים פעם בשבוע ויוצאים לבלות במועדונים. אין לי זמן לחבר אמיתי. אני מנסה לגדול להיות מעצבת אופנה מצליחה."

   

  חברתה ארי, הלומדת כלכלה, איננה מגלה גם היא כל עניין באהבה "ויתרתי על דייטים לפני שלוש שנים. אני לא מתגעגעת למערכות יחסים או סקס. אני אפילו לא אוהבת להחזיק ידיים..." למרות ניסיונות דיבוב עקשניים מצד המראיין מתעקשת ארי בתוקף שלא אירע שום דבר מיוחד שגרם לה להתנזר ממגע פיזי. היא פשוט איננה מעוניינת במין מזדמן ומערכת יחסים איננה אופציה מבחינתה.

   

  ''

  ארי ואמי - מצליחות למלא את עולמן בדברים אחרים שאינם כוללים חילופי נוזלים

   

  נשים כמו ארי ואמי אינן יוצאות מן הכלל, טוענים עורכי הכתבה ב'גרדיאן'. למרות שיפן המודרנית נחשבת משוחררת מאוד מינית בכול מובן אפשרי הפנטזיה האולטימטיבית בעבור אישה מתחת לגיל 25 היא להיות חמודה ובתולית.

  מתקשות להניח את הפלאפונים מידיהם מודות השתיים שהן מבלות הרבה יותר זמן בתקשורת עם חברים דרך רשתות חברתיות מאשר נפגשות איתם פיזית. ארי גם מודה באותה הזדמנות שבשנתיים האחרונות העיסוק המרכזי שלה, מלבד עבודה, היה ניהול של חנות ממתקים וירטואלית.

   

  עתיד מזהיר

   

  הזדקנות האוכלוסייה היא חסרת תקדים, ללא מקבילה בכל ההיסטוריה האנושית, והיא תשפיע על כולנו. זהו תהליך וודאי ובלתי הפיך – מאוד לא סביר שלפתע תתרחש תופעה כלל עולמית של ילודה בשיעורים גבוהים או קיצור תוחלת החיים שתשנה את התחזיות. בני האדם בכל העולם מביאים פחות ופחות ילדים, עושים זאת בגילאים מאוחרים יותר, ובמקביל לכך חיים זמן רב יותר.

   

  תוחלת החיים ביפן למשל (שהיא כבר כיום אחת הגבוהות בעולם) צפויה לעלות מ-86.39 שנה ב-2010 ל-90.93 שנה ב-2060 לנשים, ומ-79.64 שנים ל-84.19 שנים לגברים.

   

  יפן היא אחת המדינות עם בעיות ההזדקנות המשמעותיות ביותר. אם קצב הילודה ותוחלת החיים לא יקבלו שתיהן תפנית דרמטית מספר האנשים ביפן בשנת 2100 יהיה זהה למספר האנשים שהיו במדינה בשנת 1900. בדוח של האו"ם משנת 2000 נטען כי על מנת לשמור על כוח העבודה שלה יפן תאלץ בעשורים הקרובים להעלות את גיל היציאה לפנסיה ל – 77, או לאפשר הגירה של מיליון מהגרים בשנה בחמישים השנים הבאות. 

   

  אגב, בעוד קובעי המדיניות ביפן שוברים את הראש כיצד להתמודד עם "האוכלוסייה המאפירה", יש מי שדווקא מצליח למצוא הזדמנויות עסקיות רווחיות ביותר בקרב קשישי המדינה. חברת "יוניצ'רם", לדוגמה, מסרה ביום שישי האחרון כי המכירות של חיתולים למבוגרים עקפו במספרן את המכירות של חיתולים לתינוקות.

   

  מחוברים (?)

   

  הסופר היפני אמריקאני רונאלד קלטס, המרבה לכתוב אודות הנוער היפני, טוען שזה בלתי נמנע שהעתיד של הנוער ביפן יהיה מונע ברובו טכנולוגית.

  "יפן פיתחה עולם וירטואלי לצד מערכת תקשורת חכמה מקוונת מתוחכמת להפליא." לדבריו הצורך של היפנים לברוח אל תוך העולם הזה נובע מהעובדה שהיא אומה המאוכלסת בצפיפות מחרידה עם חלל פיזי מוגבל מאוד. אך מנגד מאמין שגם שאר העולם לא נמצא הרחק מאחור.

   

  ''

   

  אם נעשה לקראת סיום זום-אין קצרצר חזרה אליי אזי אוכל לספר לכם שעד עצם היום הזה, כול אימת שאני נדרש לתת רשמים מאותו ביקור מכונן במולדת הסושי, ישנו משפט אחד שלעולם איננו נפקד מהתקציר ותכליתו: "משום מה נדמה שהיפנים לא עושים כזה עניין מסקס". כיום, בדיעבד, אני מבין עד כמה נאמרה שורה זו בלשון המעטה.  

   

  במעמד זה נשאלת כמובן השאלה האם יפן אכן מספקת לנו הצצה מבהילה אל העתיד של כולנו, או מייצגת תוצאה של כמה תהליכים היכולים להתקיים רק שם?

   

  ישנם כאלה הסבורים שבגלל היותה של יפן מדינה נטולת השפעה דתית, בעלת לחץ בלתי סביר להגשמה עצמית בתחום הקריירה, צפופה באופן מחריד ונתונה לאיום תמידי של אסונות טבע גורלה אכן חריג ויוצא דופן.

   

  מנגד אנשים כמוני סבורים שגם אם ננטרל את כל הגורמים האחרים נגלה שדווקא הטכנולוגיה היא הפן המעניין והמשמעותי ביותר בסיפור כאן. זו שביכולתה לחבר בין אנשים מקצוות שונים של הגלובוס ולנתק אותם באותה נשימה מהנעשה ממש מתחת לקצה אפם. לכן אני גם סבור שהעתיד המפחיד הזה רלוונטי במידה רבה לכולנו.

  דרג את התוכן:

   תגובות (21)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     8/11/13 18:07:

   ברוך שובך אורי ותודה על פוסט מרתק.

   ברצוני להציע הסבר אלטרנטיבי, או אולי משלים, למה שקורה ביפן.

   ברור שלהתפתחות הטכנולוגית ולקצב האימוץ של חידושים טכנולוגיים על ידי האזרחים, יש השפעות מרחיקות לכת, על כל תחומי החיים. לא הצלחתי להבין מדוע אתה סבור שזו הסיבה העיקרית להתנזרות של הדור הצעיר ביפן מקשר זוגי ומסקס. אם אתה יכול להרחיב ספציפית בנושא הזה זה יהיה מצוין.

   החידושים הטכנולוגיים יהיו המחולל החברתי העצמתי ביותר אי פעם על מבנה ואופי החברה האנושי, כשהמשתנה המתווך הוא שוק העבודה. מקצועות שלמים יהפכו למיותרים לחלוטין וה"אבטלה הטכנולוגית" תרקיע, עד למספרים דו ספרתיים גבוהים מאוד ברחבי העולם. רובוטים אכן ייקחו לנו את העבודה, אבל השאלה היא האם זה באמת כל כך גרוע? או שזה יאלץ את החברה האנושית לתת קפיצת דרך משמעותית קדימה, אל שלב חדש באנושות. 

   משאבים לא חסר, גם טכנולוגיה לא, ומומחים טוענים שבעזרתם, יכולים עד 5% מהאוכלוסיה לספק את כל צרכי הקיום הנורמליים של כל השאר. מה יהיה דינם של אותם 95% שימצאו את עצמם ללא עבודה?

   איך ייראו חיים של מי שיש לו אמצעים לפרנס את משפחתו, אבל אין לו עבודה?

   אם לא נתחיל להיערך לזה כבר עכשיו, נמצא את עצמנו, כולנו יחד, בסיר לחץ אטומי.

   מה שמביא אותי להסבר האלטרנטיבי להעדר העניין בסקס ובמוסד הנישואין והילודה ביפן וברמות נמוכות יותר בעולם כולו. איך קקראת למילה היפנית הזו שמשמעותה "יותר מדיי בלאגן" ? האגו שלנו גדל כל הזמן ולא בקצב ליניארי. הוא היה המנוע העיקרי מאחורי הצמיחה העולמית, הקפיטליזם וגם המהפכה המינית והטכנולוגית ובזכותו האנושות התקדמה בקצב מטורף לתקופתנו הנוכחית. אבל כיום, האגו מגיע לרמות כאלה גבוהות, שהוא אינו מוצא סיפוק בכלום, גם לא בסקס או הורות. מבחינת האגו, כל מה שמכניס אותו למסגרת, למגבלות, לצמצום הוא אויב מושבע שיש לחסלו.

   זו הסיבה שגם אלה שיש להם, לכאורה, הכל, מדווחים על חוסר שביעות רצון, אינם מאושרים ובהדרגה מפסיקים לחפש סיפוקים כמעט דמיוניים ורוויי אדרנלין, אלא פשוט מוותרים, ממש כמו הצעירים ביפן, ומתרכזים בעצמם ובעצמם בלבד, עם כמה שפחות הפרעות, כולל סקס וכמובן בלי ילדים, שומו שמיים.

   עד לאחרונה חשבתי שזו הסיבה העיקרית למגמה העולמית של הליגליזציה של המריחאונה, בדגש על ארה"ב ואירופה, וייתכן שזה אכן ינטרל את פצצת הזמן החברתית, הדמוגרפית והכלכלית, אבל לזמן מוגבל מאוד וקצר בהרבה מההערכות הנוכחיות. למה? כי האגו לא ירצה גם את זה, הוא פשוט לא ירצה כלום.

     28/10/13 08:08:
   התקדמות הטכנלוגיה יוצרת דפוסים חדשים שאת מלוא השלכותיהם החברתיות נוכל ללמוד רק בעוד שנים קדימה. החדשנות הטכנולוגית, שהפכה להיות האלוהים החדש של הציביליזציה האנושית, לא תמיד מקדמת אותנו כחברה קדימה אך מה שבטוח היא ממשיכה לשמן את גלגלי הקפיטליזם אשר אינם יודעים שובע....
     26/10/13 10:51:
   מעניין מאוד בעל השלכות כלכליות וחברתיות מרחיקות לכת. אין ספק שהעידן הפוסטמודרני מביא עמו גם בישראל את התפרקות המשפחה הגרעינית אבל איבוד העניין ביחסי מין הוא פשוט אנטי אבולוציוני ובלתי נתפס
     24/10/13 23:44:
   נהנית לקרוא אותך וטוב שחזרת...
     24/10/13 21:42:
   מעניין מאד, תודה, נדמה לי שיפן היא משל לעתיד! אם כי מבקורי שם לפני שנים רבות התרשמתי, שהם באמת וירדים ואחרים מאתנו, אז לך תדע.
     24/10/13 18:30:
   מעניין, מעניין מאוד!!!
     24/10/13 13:48:

   העלית כאן נושא שאיני מתמצא בו, כך שאיני יכול להגיב באופן אישי,

   אך מתברר שגם ביפן יש כאלו שקראו את המאמר, ואף טרחו להגיב אליו.

   כאמור, איני יודע אם המאמר המקורי  או התגובה אליו יותר נכונים,

   רק מסתכל בחיוך, על איך תמיד יש כאלו שקופצים להיות סנגורים בכל נושא...

   שיהיו  בריאים 

   מצרף קישור למאמר התגובה למאמר המקורי עליו כתבת את הפוסט.

    

   http://kotaku.com/wrong-about-japan-and-sex-1450567428

     24/10/13 08:16:
   אני מסכים עם שחר. נדמה לי שהתופעה הזאת תהפוך להיות גלובלית...
     23/10/13 23:59:

   פוסט משובח!

   התמונה של אניאמה עם אותו כלבתול העלתה אצלי חיוך. ולא רק.

   לגבי הבוז של הנשים, ניסיתי לראות את המקור, אלא שהוא כתוב בשפה שלצערי אני לא מבינה.

   וכן, יש לא מעט שורות שמתאימות לא רק למלוכסני עיניים. ואני לא מדברת על ארץ הטכנולוגיה העולה דווקא.

   כיף שחזרת לכתוב! :))

     23/10/13 21:27:

   בין החלופות הפשוטות:

   לרוץ רק על קריירה, ולהישאר לבד כל החיים, ולהזדקן חלש ,בודד בעולם ,וללא שותף,ילדים  ועתיד המשך.

   או להתפשר על שותפות,פחות קריירה, ומשפחה חמה בקטעים הקשים של החיים,עם  המשכיות...

   הבחירה  די פשוטה,וגם  אגואיסטים מושלמים יבינו שגזירת הבדידות היא עונש כבד מנשוא.

   תנוח  דעתך לאלף השנים  הבאות.

   אינני  יודע  מה  יקרה  במזרח  התיכון  בעוד  1000 שנה ,או  100, או  10  שנים

   יפן לא  תיעלם בגלל ילודה

   שמעון

   http://cafe.themarker.com/image/2762923/

    

     23/10/13 20:00:
   פוסט מסקרן ומעניין בהחלט, מר זמיר, אתה בהחלט מאיר כאן נקודה מעניינת שלדעתי אכן תהפוך לתופעה יותר ויותר גלובלית, של דור ה Y שאכן שואל Why? על כל דבר. למה להתחתן? למה להישאר במקום מסוים? ועוד הרבה מאוד למה, על דברים שפעם היו יותר ברורים לדורות הקודמים. היות ואני חי בעיר הכי אסייאתית מחוץ לאסיה, אז יש לי את הזווית שלי על הנערות היפניות, שכמו המון נערות אסייאתיות אחרות מגיעות אלינו בעיקר בתור סטודנטיות לאנגלית, שלומדות בבוקר באיזה בית ספר לאנגלית, ובשעות הערב מפעילות "בוטיקים" של מסאז'ים סוף טוב ואחר כך מציפות את הקניונים בחבורות שמשלמות רק במזומן. אולם, בניגוד למקבילות שלהן מסין, קוריאה, מלזיה, טאיוואן והפיליפינים, היפניות לא מחפשות להתחתן עם בעל קנדי בכל מחיר, הסיבה היא שהן לא יכולות להפוך לאזרחיות. יפן דורשת מאזרחיה להחזיק רק בנאמנות אחת, ולמרות הכל, מסתבר שהיפניות לא מוכנות לוותר על הנאמנות לקיסר, כך שאולי בכל זאת נשאר בהן, איזשהו אלמנט ריגשי בסיסי.
     23/10/13 19:32:
   אסון ובא לביטוי בבדיקה פשוטה להחריד. ..."חברת "יוניצ'רם", לדוגמה, מסרה ביום שישי האחרון כי המכירות של חיתולים למבוגרים עקפו במספרן את המכירות של חיתולים לתינוקות". יפה בעיני שאתה מתמקד כל פעם בתחום אחר ומדינה אחרת ומעמיק בו כל כך. ושוב כתבת באופן מרתק. מעציב ומדאיג ביותר.
     23/10/13 19:11:
   אז מה הם עושים "בימקום" בגן ? צוחק. קודם אקרא...
     23/10/13 16:36:
   העתיד הוא יותר טוב ממה שאתה יכול לתאר מאחר והגאולה האמיתית והשלימה כבר כאן ובקרוב הרבי מלך המשיח יתגלה בעולם, ויהיה אך טוב וחסד וגילוי אלוקות בראיה בעיניים ממ''ש. אז תתעודד -ישראל הם אור לגויים.
     23/10/13 16:18:

   הצד השני של המטבע הוא שהמוסלמים מתרבים וממלאים את העולם וטכנולוגיה היא לא מענינם.

     23/10/13 15:51:
   מעניין ומאלף. ברוך השב:)
     23/10/13 15:22:
   מעניין מאוד וכתוב היטב. למען האמת היפנים הם שונים ומושנים גם בעבר, באכזריות שלהם, בהתאבדות שלהם למען הקיסר והכבוד, בטוטליות שלהם למקום העבודה ועוד. שלא יתרבו, העיקר שאנחנו נתרבה.
     23/10/13 15:19:
   ברוך שובך , ומעורר עניין שבכתיבתך, תודה
     23/10/13 13:51:
   מרתק ביותר..תודה.
     23/10/13 11:56:
   תודה לך ידידי גם אני מאודד התגעגעתי....
     23/10/13 11:47:
   ברוך שובך לכתיבה..יש הרבה מה ללמוד ממך.

   ארכיון

   פרופיל

   אורי זמיר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין