כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אתיקה אזרחית

  תכני הבלוג: דמוקרטיה, אתיקה, חברה, חינוך, היסטוריה, ערכים וספרות יפה

  0

  הסופרת שנאלמה - על אסתר שטרייט וורצל

  2 תגובות   יום שני, 9/12/13, 23:03

  הסופרת שנאלמה- על אסתר שטרייט וורצל.

  כתבה, זהבה חן.

   

  בשבועיים האחרונים, געשה רעשה הארץ,  שני ענקי תרבות בישראל הלכו לעולם, סליחה שלושה...

   

  בהנצחה אין סופית מעל דפי העיתונות והמדיה האלקטרונית, חווינו כולנו מנות גדושות של שירי אריק איינשטיין ומערכונים של ספי ריבלין זיכרונם לברכה. באמת ענקים שהשפיעו כל אחד מהם על התרבות הישראלית. נבדלה מהם, כמעט, ונדחקה לקרן זווית הסופרת אסתר שטרייט וורצל שנפטרה בסוף השבוע האחרון: סופרת שנגעה בלבבות בני נוער רבים  וחשפה בכתיבתה התמודדויות של בני נוער בתקופה שהייתה ואיננה עוד, בדרך מרתקת, ממוקדת בערכים אישיים, משפחתיים, קהילתיים, חברתיים ולאומיים.

   

  את הסופרת אסתר שטרייט וורצל, פגשתי פעם אחת בלבד, לפני יותר מעשר שנים-  מפגש של תלמידים ומחנכים עם סופרת. היא נכנסה לחדר ההרצאות בצעדים איטיים, הביטה על כולנו כשהיא משפילה מבט, כאילו כל המעמד לא התאים לה ודברה אל קהל המאזינים בקול שקט ומעט מבויש. משקפיה בעלי העדשות העבות, הסתירו את עיניה ולא הסגירו את תחושתה למראה הקהל הרב שבא לשמוע אותה. היא ספרה על דרך כתיבתה וענתה לשאלות התלמידים, אך היה קשה מאוד להבחין בדבריה את אותה הזרימה וההתלהבות שבאו לידי ביטוי בכתיבתה. במידה מסוימת היא גם איששה הבדלים אלה, כאשר הודתה בפנינו על השוני בהתנהגותה כאדם פרטי לבין חייה כסופרת שעולם הכתיבה שלה משחרר את דמיונה וגורם לה להתלהבות ולאנרגיות בלתי נלאות.

   

  את ספרי הנעורים שלה, כל כך אהבתי. בעברית תקנית בלתי מתפשרת, השכילה שטרייט- וורצל, להתחבר לחיי היום יום של הצעירים בתקופה של טרום הקמת מדינת שראל, לעולם המושגים שלהם, לדילמות המוסריות אתן נאלצו להתמודד, לקשיים, לתסכולים, לבדידות, לאהבות ועוד.

   

  בעידן שבו תלמידים, לא היו מחוברים לטלפונים החכמים, לפייסבוק או לרשתות חברתיות אחרות, נהגנו בהפסקות האוכל, לקרא כל הפסקה, פרק מספריה...הפסקות האוכל של פעם...היו השקטות ביותר שידע בית הספר. למראה הספר הנפתח עם תחילת ההפסקה, היה משתרר שקט, והתלמידים היו מאזינים בקשב רב להמשך עלילותיהם של גיבורי הסיפור.

  כששמעתי על פטירתה של שטרייט וורצל, הורדתי ממדף הספרים, ארבעה ספרים שכתבה ושנשתמרו אצלי: "אורי", "אליפים", "מכתבים לצופיה" ו"תפילת הנזיר". החלטתי לשוב ולקרא את הספר "אורי" בפעם המאה... כמדומני...

   

  הספר "אורי", הוא רומן לבני נעורים נכתב על השנים שלפני קום המדינה, במושבה קטנה בסמוך לכפר בדואי. הספר שוזר בתוכו ערכים רבים שחלקם גלומים בדמותו של הגיבור הראשי- אורי' וחלקם באים לידי ביטוי בדמויות אחרות המקיפות אותו. כספר לבני הנעורים, ניתן לעמוד על יחסי הורים- ילדים באותה תקופה, היחס לשונה, חשיבות ערך העבודה, יחסים בין חברים, ערך הנתינה וההקרבה, חשיבות ההשתייכות הקבוצתית והלאומית, התנדבות לפלמ"ח, התמודדות עם אי שוויון מעמדי, שמירת סוד, חשיבות קדושת החיים, יחסים בין דוריים, כבוד, אחריות, מחויבות, חריצות ומסירות, התחשבות, אהבה ועוד.

   

  אורי, גיבור הסיפור, הוא יציר כפיה של הסופרת, וככזה, היא יוצרת, מגדלת, מטפחת ומעצימה את דמותו של ה"צבר" הראוי, מצד אחד נער על כל משובות הנעורים שלו ומצד שני אדם סופר ערכי.

   

  משרד החינוך יצא השנה בסלוגן: "האחר הוא אני": תוכניות החינוך יגזרו מסלוגן זה: מערכי שיעור ושיעורי חינוך רבים יעסקו בנושא. אסתר שטרייט וורצל עסקה בכל ספריה בהתמודדות עם סוגיה זו , תוך העברת מסרים ערכיים חד משמעיים. לכן ספריה אקטואליים תמיד.

   

  שני קטעים בספר "אורי" שמדגישים ערך זה ושניתן באמצעותם לעורר דיון אקטואלי מעמיק:

   

  על דליה, חברתו הנכה, של אורי: "אילו לא נסעה לאמריקה, היה מאלף אותה לשנות את אורחות חייה: היה מביא אותה על כיסא הגלגלים שלה אפילו לכאן. אין ספק שהייתה נהנית לבלות בין הבריות. כמה חבל שלא חשב על כן..." ( עמוד 42)

   

  על  שמחה, הילדה, "התימנייה", שעבדה בבית משפחתו במשק בית: "בואה של שמחה לבית, העמיד בפניו את בעיית אי השוויון שבין בני האדם בכל חריפותה. כל כך קטנה וכבר נגזר עליה לעבוד כל כך קשה...." כאלה הם החיים, אמר לו אבא..."גם הטבע לא ברא אותנו שווים. יש יפה ויש מכוער. יש חכם ויש כסיל...ואצלנו לשמחה עוד טוב...הלוא שמעת איך מתייחסים האחרים לנערות התימניות העובדות בביתם" ( עמוד 80 )

   

  אסתר שטרייט וורצל, הלכה לעולמה בהשאירה לנו מטען תרבותי גדול, של כתיבה ספרותית ברמה גבוהה לבני נוער. מטען שעל כולנו לברך ולהעביר גם לדורות הבאים.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין