כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פרופסור רפי אלדור - רוקדים למען פרקינסון

  ברוכים הבאים לבלוג של פרופסור רפי אלדור. רפי אלדור הוא מרצה מוערך בבית הספר למנהל עסקים של המרכז הבינתחומי ובמרוצת השנים כתב טורים כלכליים בעיתונים מובילים ולימד באוניברסיטאות מהשורה הראשונה בארץ כמו גם בארה"ב.

  רפי, אשר אובחן במחלת הפרקינסון לפני 10 שנים, החל להראות שיפור משמעותי בתסמיני המחלה כאשר התחיל לעסוק בריקוד סלוני סטנדרטי. רפי נוכח לגלות על עצמו ששילוב התנועות בריקוד, רוח החיים והחברה, משפיעים באופן משמעותי על תסמיני המחלה ותורמים לשיפור איכות החיים. רפי החל להיות פעיל מאוד בהפצת הבשורה וכיום הוא משתתף בסבב הופעות ברחבי הארץ בשילוב הרצאות בנושא הריקוד ומחלת הפרקינסון.

  המשמעות של הקנייה הגדולה ביותר בהיסטוריה של אופציות רכש על מדד הפחד -VIX

  0 תגובות   יום רביעי, 25/12/13, 11:17

  בידיעה שפורסמה בבלומברג ב - 12.12.13,  נמסר כי משקיע בשיקגו קנה בסכום של 5.12 מיליון דולר אופציות קול על מדד הפחד (הנקרא גם מדד הויקס), בעלות מחיר מימוש של  22 הפוקעות  באפריל 2014 . מדד הפחד עמד בעת הקניה על  15. כלומר, האופציות האלה יכנסו לכסף והמשקיע יקבל תמורה כלשהי, רק אם מדד הפחד יעלה בכחמישים אחוזים במהלך ארבעת החודשים העוקבים, דהיינו מעל שער של 22.

   

  מדד הפחד המדובר הוא מדד הנגזר מסטיית התקן הצפויה המגולמת במחירי אופציות, כאשר נכס הבסיס הוא מדד S&P 500. מדד זה הושק בשנת 1993 על ידי  בורסת האופציות בשיקגו (CBOE) והפך בפועל להיות בנצ'מרק (סמן) לרמת אי הוודאות השוררת בשוק המניות האמריקני.

   

  הקנייה המצוינת בראשית המאמר, היא הקנייה הבודדת הגדולה ביותר של אופציות אי פעם בבורסות בארה"ב. על פי קנייה זו וקניות דומות לה נראה כי משקיעים סוברים שקיימת אפשרות לעלייה חדה של מדד הפחד, וזו לאחר ירידה רצופה של מדד הפחד בשנים האחרונות. יש לציין כי הממוצע ההיסטורי של מדד הפחד  בארה"ב עומד על 20.2. בשנה האחרונה, לאור העליות השערים בבורסה והביטחון של המשקיעים, ירד מדד הפחד ונע בשנה האחרונה סביב הממוצע של 14.3.

  בדרך כלל, הזהירים אינם נותנים תחזיות כלכליות בשוק ההון או נוטים לפרש פעולה כלשהי, אך כאן המקרה מיוחד. ניתן לשער שהמשקיעים הקונים אופציות רכש על מדד הפחד סוברים כי תתקיים התופעה של חזרה לממוצע. כלומר אם הממוצע השנתי האחרון היה כל כך נמוך, מתחת למדד הממוצע הרב שנתי, הרי בתאריך עתידי כלשהו מדד הפחד יעלה.

   

  במחקרם של אלדור, האוזר  וליבל (2010) נמצא כי קיים קשר הפוך בין רמת השערים בבורסה לבין מדד רמת הפחד. כלומר, כאשר השערים עולים רמת מדד הפחד יורדת, וכאשר השערים ירדו בחדות מדד הפחד עולה (ולכן הוא נקרא מדד הפחד). לפיכך הקנייה הגדולה המצוינת בכותרת מצביעה על חשש מירידות שערים עד אפריל 2014  בעקבות הפסקת התערבות הפד המורידה את הריבית  לטווח ארוך.

   

  הקשר בין מדד הפחד בארצות הברית ובישראל

  במאמרם של אלדור, האוזר וליבל (2010) נמצאו הקשרים הבאים בין השערים היומיים של מדד מניות ת"א-25, ומדד VIXTA המתפרסם על ידי הקריה האקדמית אונו ומחושב על ידי חברת אי-אונליין קפיטל בישראל. בארה"ב, הנתונים כוללים את שערי מדד המניות S&P 500 ומדד ה- VIX המתפרסם על ידי בורסת ה- CBOE. על בסיס שערי מדד המניות הללו מחשבים גם את סטיית התקן ההיסטורית.

   

  ציור 1 להלן מציג את התנהגות שערי המניות, מדד הפחד ותנודתיות שערי המניות בישראל. ציור 2 מציג את אותם הנתונים בארה"ב. הממצא הבולט ביותר הוא הקשר הברור וההפוך בין מידת התנודתיות לבין שערי המניות בשני שוקי ההון. המחברים מוכיחים כי מדד ה- VIXTA מושפע מהשינויים במדד ה- VIX האמריקאי.

   

  ציור 1: שערי המניות ומדד הפחד בישראל:

  ''

   

  ציור :2 שערי המניות ומדד הפחד בארה"ב:

  ''

   

  ציור  2 מציג את התנהגות מדד הפחד הישראלי בהשוואה למדד הפחד האמריקאי. עיון בציור 2 מעיד על קיומו של מתאם גבוה בין שני מדדי הפחד. כמו כן, נראה שבתקופות של חשש ממשבר כלכלי, 2002-2003 ו- 2007-2008, מדד הפחד האמריקאי גבוה מזה של מדד הפחד הישראלי. בתקופות של צמיחה כלכלית, התמונה הפוכה. מדד הפחד האמריקאי נמוך מזה של ה- VIXTA הישראלי. זה בא לידי ביטוי גם בסטיית תקן גבוהה של ה- VIX האמריקאי  בהשוואה לזו של ה- VIXTA הישראלי.

   

  ציור 3: מדד הפחד הישראלי מול מדד הפחד בארה"ב:

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   רפיאלדור
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין