כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  סיפורים וטיולים ועוד כמה דברים

  סיפורים קצרים, ושירים לעת מצוא פרי עטי, טיולים בארץ בכלל ובשביל ישראל בפרט.
  ועוד כמה דברים שפגשו אותי.

  0

  מהר יואש לקניון שחורת

  90 תגובות   יום שישי , 27/12/13, 11:58

  6/12/2013

  מהר יואש לקניון שחורת

  מרחק – 13 קילומטר.

  משך – חמש שעות.

  דרגת קושי – כמו הקרום של הלחם.

  שיר – "שחרחורת"

  חפץ – כובע.

  מזג האוויר – בהיר וצח.


  השכם בבוקר התעוררנו בדירת המסתור שבאילת. לא מסוגלים להתעורר מאוחר. באופן אישי, אילת הייתה תמיד עבורי מקום לעצור בו בדרך לסיני. עם השנים התפתחה אילת לעיר מלונאות ונופש הזרועה במלכודות תיירים. בחדשי הקיץ צפוף פה מאד וחם. לכן לא הגעתי לכאן כבר כמה שנים טובות. מאז ביקורי האחרון העיר התפתחה מאד. שכונות חדשות ויפות, כבישים וכיכרות כנהוג בכל עיר בישראל. החופים נעימים ומזמינים ומזג האוויר נוח להפליא. מסלולי הטיול אטרקטיביים וקרובים. הפתיעה אותי לטובה אילת, של החורף.

  בשמונה בבוקר חנינו ליד הר יואש עליו טיפסנו אתמול. בירכנו את החיילים השומרים במחסום לשלום וירדנו בדרך עפר נוחה ועבירה לרכבי שטח אל עין נטפים. הדרך נקראת על שם האיש שיזם את פריצתה – יאיר פלד מפקד סיירת הצנחנים בסוף שנות החמישים של המאה הקודמת. כשהתקרבנו למעיין ראיתי את ניר שהלך ראשון, שוכב על בטנו על גבי הסלעים ליד שלט קטן. כשהתקרבתי הבנתי מדוע. תהום מפתיעה בגובה עשרות מטרים נפערה לרגלינו. שכבנו על שפת הצוק המרשים והסתכלנו למטה, לעין נטפים.

   

  http://cafe.themarker.com/image/3032319/

   

  דרך סדק צר שנחרץ בצוק, ירדנו אל המעיין, בעזרת יתדות ומדרגות חצובות. עין נטפים הוא מעיין איתן ותמיד יש בו מים, שנקווים בשוקת אבן. סביב המעיין ראינו עקבות בעלי חיים המגיעים מכל האזור, לשתות את מימיו. שם עצרנו להפסקת הקפה הראשונה, בצל המצוק.

   

  http://cafe.themarker.com/image/3035840/


  המשכנו מזרחה בערוץ נחל נטפים. השביל התפתל בין שברי סלע ענקיים שהידרדרו מהצוקים המעטרים את מדרונות הנחל.

   

  http://cafe.themarker.com/image/3035832/


  עלינו צפונה אל שלוחה רחבה. ממרומי השלוחה יש תצפית טובה על הרי אילת הססגוניים בעלי השמות המלכותיים. בדרום, הר יהורם והר שלמה, במזרח הר ידידיה, בצפון מערב הר יהואחז. האנטנה שעל הר יואש, משם התחלנו ללכת, הזדקרה אי שם בדרום מערב. המשכנו מזרחה בשביל שירד בחזרה לערוץ נחל נטפים. מלמעלה, ראינו שפע של תצורות גאולוגיות מרתקות פזורות על מדרונות הנחל. רק בשביל זה שווה היה לעלות.

   

  http://cafe.themarker.com/image/3035838/


  כשחזרנו לערוץ הנחל מצאנו עץ שיטה עם ספסל טבעי, שהזמין אותנו לשבת בצלו.

  קרוב לעץ השיטה, מצאנו שיחי צלף סחוסי עם פירות אדומים ובשרניים. פרחים, פירות צעירים, ענפים ועלים של צלף סחוסי, מוחמצים ונחשבים כתבלין משובח. זה האזור היחיד בארץ בו גדל הצלף הסחוסי, שנפוץ בעיקר במזרח אפריקה. כך נראה הפרי האסור?

   

  http://cafe.themarker.com/image/3026406/


  מולנו הופיע זוג מטיילים עלמה ועלם עמוסי תרמילים שצעדו בכיוון הפוך לזה שלנו במעלה נחל נטפים. בירכנו ובורכנו  בברכות השביל והמשכנו עד למפגש ערוץ נחל נטפים עם גיא צר היורד מצפון. פנינו צפונה בקניון שדפנותיו אבני חול וסלעים שונים בשלל צבעי הקשת. שחר הסביר  שקונגלומרט, הנו סלע המורכב משברי סלעים שונים שנדבקו בחומר חדש לסלע קונגלומרטי. אני חשבתי שקונגלומרט הוא מושג מעולם העסקים – קבוצת חברות בבעלות משותפת. איי, די, בי למשל. עליה לא קשה הביאה אותנו לאוכף המשקיף צפונה אל פתחת נחל רודד. הפתחה הרחבה שטוחה ונוחה להליכה במגמת ירידה. חלפנו ליד שלט המצביע מערבה ל"חרבת בודדה". לא התעכבנו ובהזדמנות הראשונה עצרנו להפסקת קפה וצהריים, תחת עץ שיטה במרכז פתחת נחל רודד. אין לאן למהר. המסלול היום נינוח וקל בכל קנה מידה. נהנינו מהשקט המוחלט במדבר. למרות רוחבה, אין בפתחת נחל רודד דרכי עפר. רכבים פשוט לא מגיעים לכאן והנוף שלם ובתולי. מעין נטפים שבתחילת הקטע ועד קניון שחורת, אין כבישים או דרכי עפר. זהו שינוי מרענן לעומת הקטע הדרומי יותר, אותו הלכנו אתמול. שם נפצע הנוף אנושות, במהלך העבודות על גדר הביטחון.

  בצפון, התנשא הר שחורת. צבעו של ההר דווקא לבן והוא עשוי מסלעי גיר ומשקע. נמוך יותר ומעט מערבה ממנו הזדקר הר קטן דמוי שולחן, שפסגתו מעוטרת מצוקים בצבע אדמדם. הגיא שבין הר שחורת ובין הר השולחן הנמוך נקרא ה"גיא האבוד".

   

  http://cafe.themarker.com/image/3035418/

   

  שביל ישראל ממשיך צפונה. אנחנו סטינו מעט מערבה, כדי לבקר  ב"גיא האבוד", שהרי מי יודע מתי ואם נהיה כאן שוב. הגיא האבוד מזכיר אתרי צילום מסרטי אינדיאנה ג'ונס. קניון מדהים שקירותיו האדמדמים חומים חרוצים בצורות גיאומטריות מהפנטות בדיוקן. דומה קצת לנוף בקניון "ברייס", שביוטה ארה"ב. דרך נקיק צר נדחקנו וטיפסנו כמה עשרות מטרים עד לקצהו של הגיא.

   

  http://cafe.themarker.com/image/3035836/


  כאן מצאנו כובע רמגשני"קי שנבחר לחפץ המייצג את קטע השביל הנוכחי. בירור קצר בגוגל העלה שהכובע קשור ככל הנראה לרמת מגשימים שבגולן. 

   

  http://cafe.themarker.com/image/3035833/


  חזרנו לשביל והתחלנו לטפס על הר שחורת. פסגת ההר וחלקו המערבי עשויים מסלעי משקע בצבע לבן. השלוחות היורדות מזרחה עשויות מסלעי אבן חול אדומה ומסלעי תשתית כהים יותר. ההפרדה המדויקת בין הצבעים ובין התקופות הגיאולוגיות השונות, זיכתה את השביל עליו פסענו, בשם "שביל ההעתק הגדול". העלייה להר שחורת מתונה ונוחה. למעשה זו העלייה הראשונה ו"הקשה ביותר", בקטע השביל הנוכחי. כשהגענו לסוף העלייה נפרש לפנינו בבת אחת נוף מקסים.

   

  http://cafe.themarker.com/image/3035834/

  במערב, פסגת הר שחורת הלבנה. בצפון הר אמיר והר עמרם, במזרח הערבה והרי אדום, ובדרום, מפרץ אילת, הר שלמה והר יואש ממנו התחלנו ללכת. הראות הנהדרת והנוף הקסום, גרמו לנו להישאר על הפסגה זמן רב.  נקודת הסיום בחניון נחל שחורת הרחב, נראתה היטב.

  שמו של הר שחורת מגיע מספר שיר השירים -  "אל-תראוני שאני שחרחורת, ששזפתני השמש."

  השיר "שחרחורת" זכה לייצג את קטע השביל של היום. כתב את השיר משה אלימלך והלחן פרסי עתיק. אמנים רבים בצעו את השיר ובהם עפרה חזה, הברירה הטבעית, זהר ארגוב ועוד.

  "שחרחורת יקראוני, צח היה עורי 
  ומלהט שמש קיץ, בא לי שחורי"

  ירדנו צפונה לכיוון נחל שחורת. השביל התפתל למטה בין לוחות אדירים של סלעי משקע מתפוררים. התפוררות הסלע יצרה צורות גיאומטריות הדומות לבוץ מתייבש.

   

  http://cafe.themarker.com/image/3034086/


  קניון שחורת וסביבתו הקרובה, מטוילים מאד. יעידו על כך, ריבוי הפרשות האדם לאורך השביל היורד אליו. סתמנו את האף ובפתח הקניון עצרנו שוב להפסקת קפה מתבקשת. זבובים. הרבה זבובים חצופים עטו עלינו וגרמו לנו להתקפל באמצע הקפה ולהימלט לתוך הקניון הקריר והמוצל. ההליכה בתוך קניון שחורת, קלה ומתאימה לכל גיל. בקירות הגרניט  הכהים של הקניון אפשר לראות נימים ועורקים צבעוניים שנדחסו כחומר מותך לתוך הגרניט והתגבשו לפני מיליוני שנים. מאוחר יותר, חרץ נחל שחורת את הקניון היפה בדרכו לערבה.

   

  http://cafe.themarker.com/image/3035837/

   

  יצאנו מבין קירות הקניון לפתחת נחל שחורת הרחבה. רכבים פרטיים חנו בפתחת הקניון ללא חשש. בנקודה זו בדיוק, הגענו לשש מאות קילומטרים מצטברים שאותם צעדנו  בשביל ישראל.

  כדי להתרחק מהזבובים והריח, המשכנו לצעוד עוד כקילומטר וחצי עד ל"סלע שחורת", גבעה סלעית ומרשימה ולמרגלותיה, חניון לילה. כאן חיכינו להסעה, שהביאה אותנו בחזרה להר יואש.  

  בערב, פינקו אותנו דורון ושלומי בחזה עוף מוקפץ בחלב קוקוס, צ'ילי, פטריות ובצל ירוק. עם מספר זוגי של בקבוקי יין , ומחרוזת שירים שליחם נס כבר מזמן, סיימנו יום של שביל נינוח ומפנק במיוחד.

  למחרת, בבוקר שבת הצעתי לצעוד עוד קטע בשביל. הרי אנחנו כבר בדרום הרחוק. ברוב מוחץ נדחתה ההצעה. נאלצתי לסבול בחוף אילת תחת שמש נעימה, לשחות במים הצלולים, להסתכל על הים ועל הנוף האנושי ולשתות בירה. קשה, באמת קשה. אבל אסור להתלונן. ממילא זה לא יעזור.

  בצהריים נסענו צפונה אל הגשמים ואל הקור. 

   

  לקטע השביל הבא

  דרג את התוכן:

   תגובות (90)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     6/2/14 21:15:
   שמחתי לקרוא, נשמע שעשיתם כיף חיים
     9/1/14 21:48:

   מאוד נעים להזכר.

   אגיע לשם שוב.

     8/1/14 20:12:
   נוף עוצר נשימה
     7/1/14 15:36:
   אוהבת לטייל ....נו ..טוב , לא בדיוק עושה את זה כך ...אבל נפלא שאתה מביא לנו
     6/1/14 08:31:

   צטט: קביאר 2014-01-04 16:44:09

   אני, רק שאלה, מתי יש לך זמן לעבוד? כל הזמן מטייל ורק בחברת גברים! הבנו שאתם גברים מסוקסים וגזעיים. לא הגיע זמן לצרף את הבנות או שהן לא מוכנות לוותר על סוף שבוע שקט לעצמן?

   שאלה מצוינת. הנשים (Wives) הוזמנו לא אחת לטייל אתנו. הן פשוט לא רוצות לטייל עם טיפוסים מפוקפקים כמונו, או לוותר על שנת היופי המזומנת להן. 

   הנשים (Women) יכולות לבוא בהמוניהן.

   אנחנו אוהבים אותן לסוגיהן - גבוהות, נמוכות, רזות ועגלגלות, ברונטיות ומתולתלות, קוקטיות וחתלתוליות, שחומות ובהירות. 

   אבל אז, לא נוכל לחזור הביתה בשלום ולכן לא אמשיך ללהג.... 

   לגבי עניין העבודה - עובדים על זה...:) 


     4/1/14 16:44:
   אני, רק שאלה, מתי יש לך זמן לעבוד? כל הזמן מטייל ורק בחברת גברים! הבנו שאתם גברים מסוקסים וגזעיים. לא הגיע זמן לצרף את הבנות או שהן לא מוכנות לוותר על סוף שבוע שקט לעצמן?
     4/1/14 14:06:
   הטבע מדהים.היכן המטיילים?
     3/1/14 10:07:

   שבת טובה חברחיוך

     1/1/14 05:14:

   .

   מרהיב בעוצמות ובתעצומות.

   דרישת שלום ותודה לכל חבריך השותפים ל"שביל".

   .

     31/12/13 17:36:

   הגדלתי כל צילום, והלב התרחב...

   כמה יפה הארץ שלנו !!!

     31/12/13 17:22:

   נראה לי שזה אחד הפוסטים כלומר הטיולים היותר יפים שלך שקראתי.. תמונות נפלאות! המצולמות והכתובות :) 

     31/12/13 16:48:

   צטט: שולה ניסים 2013-12-31 16:38:31

   בילית יפה... תמונות יפות. אוהבת את השיר "שחרחורת".

   אכן שיר מקסים :) 

     31/12/13 16:47:

   צטט: צלילי הלב 2013-12-31 08:46:07

   נהדר, ותמיד כיף לעקוב אחרי הטיולים שלכם אחאב. שנה אזרחית מצוינת :)

   שנה מוצלחת :-) 

     31/12/13 16:38:
   בילית יפה... תמונות יפות. אוהבת את השיר "שחרחורת".
     31/12/13 08:46:
   נהדר, ותמיד כיף לעקוב אחרי הטיולים שלכם אחאב. שנה אזרחית מצוינת :)
     30/12/13 19:50:
   מקום מדהים
   יש לנו ארץ יפה ונהדרת. תודה לטיול המקסים אחאב
     30/12/13 17:25:

   צטט: פו3 2013-12-30 17:14:26

   אין לי כבר מילים אחאב...

   זה בסדר. מילים זה השטח שלי :-) 

     30/12/13 17:14:
   אין לי כבר מילים אחאב...
     30/12/13 15:27:
   יוקם מוזיאון בשביל לאלתר :-) יופי של טיול
     30/12/13 10:08:

   צטט: רפי הג'ירפי 2013-12-30 09:56:33

   מיליארד שנים בשש שעות....

   (מה פירוש "לסבול באילת... להסתכל על הנוף האנושי?" אל תענה בבקשה.)

   קשה קשה...:)

     30/12/13 09:56:

   מיליארד שנים בשש שעות....

   (מה פירוש "לסבול באילת... להסתכל על הנוף האנושי?" אל תענה בבקשה.)

     29/12/13 21:23:
   מדהים ומקסים! תודה על השיתוף!
     29/12/13 21:02:
   טיול כייפי ומזג אוויר מקסים תמונות יפות ...
     29/12/13 14:35:
   נוף קסום... והמסלול נראה מרתק.
     29/12/13 14:32:
   עושה חשק :)
     28/12/13 22:42:
   נופים יפים לפי ההסבר ניראה לי שהייתי באזור הזה לפני שנים, כייף לטייל איתך ולהנות כל פעם מחדש .
     28/12/13 22:12:
   אחלה טיול :)
     28/12/13 20:18:
   נופים מופלאים, ובמופלא ממני לא אדרוש
     28/12/13 18:36:
   *איזה מקום יפה
     28/12/13 18:34:

   צטט: יובלש 2013-12-28 17:58:24

   יופי של טיול.

   תמונות נהדרות והסברים מחכימים.

   מוזיאון השביל כבר יכול לפתוח תערוכה ראשונה.

   עובדים על זה...!!

     28/12/13 18:33:

   צטט: s*hef 2013-12-28 14:52:11

   על זה נאמר - "כולם מטיילים ומכייפים ו--רק אני עובדת" ! בכייף כפרה. בכייף. ;-)

   לכן את כל כך עשירה. כי את עובדת כל הזמן....

     28/12/13 17:58:

   יופי של טיול.

   תמונות נהדרות והסברים מחכימים.

   מוזיאון השביל כבר יכול לפתוח תערוכה ראשונה.

     28/12/13 15:01:
   טיול יפיפה, גם התמונות
     28/12/13 14:52:
   על זה נאמר - "כולם מטיילים ומכייפים ו--רק אני עובדת" ! בכייף כפרה. בכייף. ;-)
     28/12/13 14:33:
   נהדר., הכתוב התמונות והנוף
     28/12/13 11:42:
   מרתק ונפלא כמו תמיד והתמונות יפיפיות. תודה אחאב ♥
     28/12/13 11:08:

   בוקר טוב של שבת אחאב חברי 

   תודה על המילים והתמונות הנהדרות

   * כייף היה לטייל יחד איתך


   מזמינה אותך מידי פעם לטייל גם אצלי בבלוג - זה קרוב וזמין 24/7

   שבת נהדרת

     28/12/13 11:03:
   חוויה נפלאה, צילומים מרהיבים בעיקר אלו של הערוצים. לבטח אתה כבר מתכנן את הטיול הבא... שבת נפלאה סיגל.
     28/12/13 10:47:

   צטט: דפניכ. 2013-12-28 07:29:23

   מעולה. מושקע ויפהפה. תיקח אותי פעם. אני אביא את הקרומים של הלחם.

   אנחנו נביא את הריבה :) 

     28/12/13 10:46:

   צטט: גילהסטחי 2013-12-28 08:11:01

   מסע הטיולים שלך, החוויות , התצלומים והרשימות מענגות את כל החושים. איך אתה מוצא זמן להכל?

   תודה. עושה כמיטב היכולת...

   נפלא, גם התיאור וגם התמונות, לא נשאר אלא לקנא. :)) אי אפשי לככב פעמיים ביממה אז זה ידחה...
     28/12/13 10:23:
   נהדר! הייתי באזור לפני כחודש. כיף לקבל תזכורת מצולמת וכתובה כל כך יפה!
     28/12/13 09:07:
   כמו טיול על פניו של מאדים. איזה יופי.
     28/12/13 08:11:
   מסע הטיולים שלך, החוויות , התצלומים והרשימות מענגות את כל החושים. איך אתה מוצא זמן להכל?
     28/12/13 07:29:
   מעולה. מושקע ויפהפה. תיקח אותי פעם. אני אביא את הקרומים של הלחם.
     28/12/13 07:16:
   יופי של טיול, יופי של פוסט. תודה.
     28/12/13 01:30:
   יישר כח, אחאב מלך מטיילי ישראל !! חן חן, שיתפתי.
     28/12/13 00:34:

   צטט: perach1 2013-12-27 22:13:56

   תודה על הטיול המגניב ... (: שמש ובירה .. ? מוגזם .. !!

   לגמרי!

     27/12/13 23:34:
   כייף לטייל איתך. תודה!!
     27/12/13 22:54:

   כהרגלך מושקע ומלמד .

   התצלומים נפלאים  המראות נהדרים .

   המשך לטייל ולשתף

     27/12/13 22:36:
   יפה יפה, יפה מאד.
     27/12/13 22:13:
   תודה על הטיול המגניב ... (: שמש ובירה .. ? מוגזם .. !!
     27/12/13 21:44:
   טיול ממש מגניב, מביא חשק להצטרף לטיול כזה..:-}
     27/12/13 21:08:
   מקסים, תודה ששיתפת. שבת מבורכת!
     27/12/13 21:07:
   מקסים אחאב -כייף לטייל איתך - תודה ושבת מחבקת וטובה
     27/12/13 21:05:
   הצילומים והוההסברים מביאים אותי - שגם צריך להצטרף פעם למסע כזה. תודה על התיאור
     27/12/13 20:57:

   צטט: צביקה פרל 2013-12-27 14:51:33

   מקסים כהרגלך.
   הפעם גם מאכזב משהו.

   ציפינו לקניון בפתח,
   וקיבלנו קניון בסגול.
   סתם הבאנו כרטיס אשראי.

   כל אכזבה לטובה :) 

    

     27/12/13 20:56:

   צטט: רמיאב 2013-12-27 19:41:22

   הלכתי איתך בדמיוני, כאילו אני חוזר לאותו אזור ולחלק מאותם שבילים ומבוכי ואדיות בהם טיילתי לפני עשרות שנים... תודה!

   תודה לך . שווה לחזור לשם:) 

     27/12/13 20:53:

   צטט: פלבסקי 2013-12-27 19:57:56

   טיול יפה אבל נראה לי די קשה....

   רק נראה :)

   (כמו הקרום של הלחם)

     27/12/13 19:57:
   טיול יפה אבל נראה לי די קשה....
     27/12/13 19:41:
   הלכתי איתך בדמיוני, כאילו אני חוזר לאותו אזור ולחלק מאותם שבילים ומבוכי ואדיות בהם טיילתי לפני עשרות שנים... תודה!
     27/12/13 19:02:
   טיול יפה. כיף לטייל איתך.
     27/12/13 17:47:
   קשה קשה אבל מישהו צריך לעשות את העבודה. האמת, אני מקנאה בכם. אבל גם לטייל וירטואלית זה לא רע.
     27/12/13 17:32:
   טיול מרתק! תודה על השיתוף והתמונות היפות
     27/12/13 16:53:

   אזור נהדר לטיולים, אין על המדבר ואין על ליל כוכבים במדבר, כאן אסתפק באחד ירוק.

   ''

     27/12/13 16:22:
   נהדר
     27/12/13 16:00:
   יופי של תמונות. נשמע כמו הרפתקאה מהנה!!!
     27/12/13 15:35:

   לשביליסטים יורדי המדבר .

    

   ''

     27/12/13 15:30:
   נהדר בתמונות!
     27/12/13 14:57:
   וואו !!
     27/12/13 14:51:

   מקסים כהרגלך.
   הפעם גם מאכזב משהו.

   ציפינו לקניון בפתח,
   וקיבלנו קניון בסגול.
   סתם הבאנו כרטיס אשראי.

    

     27/12/13 14:47:

   צטט: HagitFriedlander 2013-12-27 14:43:59

   כמו הקרום הקשה של הלחם???!!!!!!!!!! ממתי הלחם שלך?:) איזה יופי של מסע כומתה/כובע..כשאנחנו כאן קופאים בקור... כתיבה וצילומים כמו תמיד, מהנים מאד!

   לחם מהיום בבוקר ...שיפון אגוזים ....:)

     27/12/13 14:43:
   כמו הקרום הקשה של הלחם???!!!!!!!!!! ממתי הלחם שלך?:) איזה יופי של מסע כומתה/כובע..כשאנחנו כאן קופאים בקור... כתיבה וצילומים כמו תמיד, מהנים מאד!
     27/12/13 14:08:
   מקסימנהדרפנטסטיק
     27/12/13 13:58:

   צטט: זונות פוליטיות 2013-12-27 13:49:01

    

   ברוטוס:   טוב שמצאתם את הצלף הזה. כי השבוע בגבול הרצועה היה צלף יותר מדויק

   נטוס:      כייף שאתה משתפותנו בטיולים שלך, כאילו צעדנו אתכם

   שביל ישראל לא מתקרב לעזה. לעומת זאת בקטע האחרון - די קרוב לגבול מצרים. אני מעריך שהתוואי יורחק משם. לא כיף ללכת כמו ברווזים במטווח. לעומת זאת, הקטע הנוכחי קל, נינוח, מעניין ורחוק מכל מרעין בישין שנוצר על ידי בני האדם. 

    

   ..

     27/12/13 13:49:

    

   ברוטוס:   טוב שמצאתם את הצלף הזה. כי השבוע בגבול הרצועה היה צלף יותר מדויק

    

    

   נטוס:      כייף שאתה משתפותנו בטיולים שלך, כאילו צעדנו אתכם

    

    

   ..

     27/12/13 13:41:
   אחאה התמונות מטריפות. והמסלול פשוט מעלף תמיד רצית להגיע למקומות האלה ולא יצא, איזה כייף לכם כל פעם מחדש. תודה נהניתי.
     27/12/13 13:28:

   צטט: hkadman 2013-12-27 12:57:36

   טיול מרתק בפרט של נופים שאני מכיר כל כך טוב, כתוב מבריק כמעט קטע תיאור של תומס הרדי.. שנה אזרחית אחאב.@

   רב תודות. שנה מוצלחת גם לך. 

     27/12/13 13:26:

   צטט: יורם.אל-קמינו 2013-12-27 12:35:27

   שוב אותה הבעיה. את כותב בכותרת "מהר יואש..." ואני לא מבין לאן יואש ממהר והאם אני צריך לקרא את הפוסט מהר. עברית קשה שפה :)

   קשה קשה. 

   יהואש מלך ישראל - 

    וַיָּשָׁב יְהוֹאָשׁ בֶּן-יְהוֹאָחָז וַיִּקַּח אֶת-הֶעָרִים מִיַּד בֶּן-הֲדַד בֶּן-חֲזָאֵל אֲשֶׁר לָקַח מִיַּד יְהוֹאָחָז אָבִיו בַּמִּלְחָמָה שָׁלֹשׁ פְּעָמִים הִכָּהוּ יוֹאָשׁ וַיָּשֶׁב אֶת-עָרֵי יִשְׂרָאֵל.

   והיה גם אחד מיהודה - 

   ניצל מיד עתליה והומלך בידי יהוידע. 

     27/12/13 13:14:
   תענוג לקרוא!
     27/12/13 13:12:
   היה לכם מזג אוויר בהזמנה,יופי של טיול עשיתם ,והצילומים נפלאים :-)
     27/12/13 13:08:
   תמשיך לטייל ידידי, וגם לכתוב. כיף לקרוא את מה שכתבת
     27/12/13 13:02:
   גמאני בעד אילת של החורף ! - ♥
     27/12/13 12:57:
   טיול מרתק בפרט של נופים שאני מכיר כל כך טוב, כתוב מבריק כמעט קטע תיאור של תומס הרדי.. שנה אזרחית אחאב.@
     27/12/13 12:40:
   מרהיב ומאתגר.
     27/12/13 12:40:
   עושה לי חשק לטייל גם...
     27/12/13 12:38:
   מסלול עשיר ביופי מדהים ורב עוצמה
     27/12/13 12:35:
   חתיכת מסע...שאפו :-)
     27/12/13 12:35:
   שוב אותה הבעיה. את כותב בכותרת "מהר יואש..." ואני לא מבין לאן יואש ממהר והאם אני צריך לקרא את הפוסט מהר. עברית קשה שפה :)

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   א ח א ב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין