כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  כיתות י' - החוליה החלשה

  3 תגובות   יום שישי , 10/1/14, 16:34

  הרפורמה החינוכית של שי פירון היא בעלת חשיבות שאפשר להגדירה היסטורית. גם רוחם של הדברים וגם תוכנם מבטאים הלכי רוח ותובנות חדשות, שהלכו והתחזקו בקרב ציבורים שונים בשנים האחרונות. עלינו להחזיק אצבעות שהדברים ילכו כמתוכנן, אולם יש לבחון את הקשיים שהרפורמה מגלמת בחובה, והם רבים.


  התכנית אמורה להיכנס לתוקף החל משנת הלימודים הבאה – תשע"ה, שבה לא יהיו עוד בחינות בגרות בכיתות י'. אלה תתרכזנה בשנים י"א-י"ב, והדבר יתאפשר בעקבות הפחתת מספר הבחינות הכולל. מה עתיד להתרחש בכיתות י' החל מן השנה הבאה? מטרת המשרד היא להוביל למידה שיש בה כדבריו "רלוונטיות ללומד ולמלמד, מעורבות של הלומד והמלמד וערך ללומד ולחברה". הלמידה אמורה להיות משמעותית וחווייתית, כוללת מרכיבים של חקר, עבודת צוותים וטיפוח תלמיד בעל יכולת למידה עצמאית. שינוי עצום.


  נקודת החולשה בתכנית שלפנינו הם המורים (רובם כידוע מורות). מרבית המורים למדו בעצמם, וכך לימדו, בשיטות פרונטאליות של למידה רוטינית, עם בחינה בתום כל פרק וחוזר חלילה. השינוי המבוקש ללמידה חוקרת, חווייתית, שיתופית וכיו"ב היא מהפכה גדולה בתהליכי ההוראה. על-פי הודעת המשרד, כבר בשנת הלימודים הבאה לא יתקיימו כאמור מבחני בגרות בשנתון י', ומצופה מן המורים לנהל שם הוראה אחרת.


  דרכי הוראה חלופיות אינן חדשות בישראל, אבל הן מנת חלקם של בודדים: קהילות חשיבה מבית ברנקו וייס, למידת PBL (למידה מבוססת פרוייקטים), "דיאלוג יצירתי" ברמות חפר, בתי ספר דמוקרטיים, קצת למידה מקוונת (מרחוק) – לא הרבה מעבר לכך. הקושי להכניס את התלמידים לאווירה לימודית שונה, באופן שיהיו מעורבים, מחוייבים, חוקרים סקרניים, הקושי הזה הוא גדול. למידה חוקרת ועצמאית היא מורכבת לאין שיעור מזו המקובלת בשיעור פרונטאלי. תלמידי ישראל שהתרגלו ללמוד לקראת מבחנים, עושים לעצמם עד כה עבודה פשוטה; למידה חוקרת היא סיפור שונה בתכלית. כאן צריך לדעת לקרוא היטב ולהבין את הנקרא, לדעת לחפש חומרים מתאימים, והקשה מכל: לסכם את הידע, לנסחו ולהציגו ברבים.


  המורים של כיתות י' אמורים בשנה הבאה ללמד שונה מכפי שעד כה. מעכשיו יהיה עליהם לנהוג כחונכים בתהליכי למידה שהם שותפים לה. החונך לא אמור לשבת בכיתה מול עשרות תלמידים ול"העביר חומר", אלא לסייע לתלמידיו להתארגן בצוותים, לבחור שאלות נבונות, להדריך כיצד לבחון ולחקור אותן ולסייע בסיכומים. מרבית המורים אינם יודעים כיצד עושים זאת. בכדי שהמורים של כיתות י', ואולי גם של כיתות אחרות, יידעו ללמד אחרת בשנה הבאה –  עוד שמונה חודשים – היה עליהם להפסיק עתה כל פעולה אחרת בבית הספר, ורק לשבת ולתרגל את דרכי הפרדיגמה החדשה. אולם זה כמובן לא בר ביצוע. אי-לכך אנחנו עלולים לראות את המורים מעבירים חלק מן החומרים של כיתות י"א-י"ב לכיתה י', כשהם מלמדים אותם כפי שהורגלו עד היום.


  גם התלמידים, שתרבות הלמידה שלהם היתה תמיד לקראת בחינות, יתקשו להשתלב בתרבות חדשה החל מכיתה י'. בכדי שיתחולל שינוי, נחוצים תלמידים שחווים דרכים חלופיות החל מן הכיתות הצעירות. עינינו הרואות: משרד החינוך יצטרך לגייס כוחות רבים ככל שידו משגת, שיסייעו לצוותי בתי הספר לעשות את השינוי המהיר. זה ממש לא פשוט.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     11/1/14 23:22:
   גם הכשרת המורים צריכה להתנהל אחרת. לא להעביר להם הוראות, אלה להוביל אותם לתהליך של לימוד עצמי וחוויתי. דרוש שינוי תפיסה כדי שמורים יפנימו שלמידה יכולה להתרחש ללא הוראה.
     11/1/14 21:25:

   צטט: דודרובנר 2014-01-11 20:46:30

   צטט: דוקטורלאה 2014-01-11 17:30:56

   אם לא תהיה הכשרת מורים לפחות בקיץ, לא ייעשה דבר בקשר ללמידה בשיטה החדשה. הפעולה העיקרית צריכה להיעשות בסמינרים למורים שיכשירו עובדי הוראה ברוח השינויים החדשים. וזה לא יעשה בחודשים אחדים. צריכים גם לכוון את ראשי הסמינרים למה עליהם לחנך את התלמידים. כדי שהשינויים יהיו רציניים ולא הצהרות בעל פה חייבים לבנות מודל חדש של לימודים. וזו עבודתם של המומחים לחינוך. אם דבר לא ייעשה נישאר עם מסכת דיבורים חסרי ערך.

    

   בכל מיקרה נשאר עם מסכת דיבורים חסרי ערך. מדוע ? כי לשר החינוך יש קדנציה אחת -- במיקרה הטוב. יבואו הבחירות ושר החינוך יתחלף... ושוב התחל מבראשית... רק תתווסף ביורוקרטיה חדשה למשרד החינוך... ובלגן ובלבול חדשים לילדים, הורים ומורים... כרגיל. 

    

     11/1/14 17:30:
   אם לא תהיה הכשרת מורים לפחות בקיץ, לא ייעשה דבר בקשר ללמידה בשיטה החדשה. הפעולה העיקרית צריכה להיעשות בסמינרים למורים שיכשירו עובדי הוראה ברוח השינויים החדשים. וזה לא יעשה בחודשים אחדים. צריכים גם לכוון את ראשי הסמינרים למה עליהם לחנך את התלמידים. כדי שהשינויים יהיו רציניים ולא הצהרות בעל פה חייבים לבנות מודל חדש של לימודים. וזו עבודתם של המומחים לחינוך. אם דבר לא ייעשה נישאר עם מסכת דיבורים חסרי ערך.

   ארכיון

   פרופיל

   חינוך אחר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין