כותרות TheMarker >
  ';

  כי האדם עץ השדה

  כי האדם עץ השדה / נתן זך

  כי האדם עץ השדה.
  כמו האדם גם העץ צומח
  כמו העץ האדם נגדע.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא שואף למעלה
  כמו האדם הוא נשרף באש.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  אהבתי וגם שנאתי
  טעמתי מזה ומזה.
  קברו אותי כחלקה של עפר
  ומר לי, מר לי בפה.
  כמו עץ השדה.


  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא צמא למים
  כמו האדם גם הוא נשאר צמא.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  0

  המוח צריך לומר ללב מה צריך לרצות והלב נדרש ליישם

  2 תגובות   יום רביעי, 15/1/14, 03:20

  ''

   

  המוח צריך לומר ללב מה צריך לרצות והלב נדרש ליישם

   

  כשאנו מתבוננים בנפשנו, אנו מוצאים בליל של כוחות, נטיות, רגשות ורצונות המנסים להכתיב את מחשבותינו, דיבורינו ומעשינו. הכוח ששולט ומכוון את כל הכוחות האחרים,לדברי רבי שניאור-זלמן [בשם הזוהר]הוא המוח.תורת החסידות מלמדת, ש"המוח צריך לומר ללב מה צריך לרצות, והלב נדרש ליישם את מה שהמוח מבין".מעצם בריאתו של האדם טבועה בו היכולת להשליט את המוח על הלב, ומכיוון שיש בו יכולת זו, עליו להתנהג כך.

   

  הגברים,מסמלים את המוח, השכלתנות, הביקורתיות הקרה; הנשים,מסמלות את הלב, הרגש, ההתפעלות.וכך נאמר כי בבוא המשיח-"נקבה תסובב גבר" - כי אז תתגלה המעלה המיוחדת במינה של עבודת הלב דווקא. אבל כל זה יהיה לעתיד לבוא, ואילו עכשיו, כשהעולם עדיין אינו שלם ומתוקן, הרי שעיקר העבודה צריכה להיות בדרך הגברת המוח על הלב.

   

  אחד מעיקרי עבודת השם על פי החסידות היא, שיהיה "מוח שליט על הלב". כוונת הדברים שלא רגשותיו של האדם ישלטו עליו ויעשה מה שליבו חפץ, אלא שהכרתו ושכלו הם אלו שינווטו אותו. ובפרט על פי הידוע כי הנפש האלוקית משכנה במוח האדם ואילו הנפש הבהמית משכנה בלב, הרי שליטת המוח על הלב היא בעצם התגברות הנפש האלוקית על הנפש הבהמית.

   

   האדם צריך לשאוף להגיע למהפך פנימי ומהותי ברצונות הלב ושאיפותיו, אך בכוחו בכל עת לשלוט על הלב לפחות באופן הנמוך יותר, ולא לתת לו להשתלט על מעשיו דיבוריו ומחשבותיו.

   

  מח שליט על הלב פירושו :שהשכל שולט על המידות .כלומר שדחף לעשיית מעשיו של האדם אינם המידות, אלא השכל הקר. פעולה זו הינה טבעית מצד נפש האדם, אשר אצלו השכל הוא השולט, ולא כמו בהמה אשר אצלה שולטות המידות.

   

  גוף האדם בנוי משלוש מערכות מרכזיות:


  -מח - מוח הוא מקום ומשכן הנפש האלוקית. על פי החסידות, המח מסמל את המוחין של האדם –כלומר: את שכלו. כאשר יש צורך לשנות ולתקן את המידות ואת הרגשות השונים, המפתח לכך נמצא במוח. כאשר המוח מבין מהי הדרך הנכונה, יש ביכולתו להנחיל הבנה זו גם ללב ולכוון את הרגשות השונים. למוח יש כוח לא רק לשלוט על הלב ולקבוע איזה רגשות ורצונות ייושמו בחיים ואיזה יידחו ויודחקו, אלא יש לו הכוח גם ליצור רגשות ורצונות מסוימים ולבטל לחלוטין רגשות ורצונות אחרים.

  -לב- הלב מסמל את המידות של האדם. קורה לא פעם- שהאדם מוותר על זכותו. השליטה על רצון הלב כרוכה במאמץ,לכן לא פעם האדם מניח ללב להכתיב את התנהגותו.

  -כבד.

  כשהאדם נוהג על פי הסדר הנכון הרי הוא "מלך",וכשהוא נוהג על פי הסדר ההפוך הוא כ"כלב"[מ-מוח,ל-לב,כ-כבד]

   

  ישנם שתי דרגות שונות בעבודת ה':

  1.המוח שולט על הלב באופן של כפייה וממשלה, כלומר, למרות שהלב מצד טבעו מושך את האדם לתאוות העולם ולחלק הטפל של המציאות, הרי בכוח ההכרה השכלית הוא משתלט על הלב ולא נותן לו לממש את רצונותיו [עבודת הבינוני].

  2.המוח שולט על הלב בצורה פנימית ומהותית עד שעושה מהפך ברצונות הלב וגם הוא נמשך רק לעניינים של קדושה ואלוקות כפי שהנפש האלוקית חווה [ דרגת הצדיק].

   

  עם פרוץ השואה, כשהחלו להגיע לארה"ב הידיעות על חורבן יהדות אירופה, פתח הרבי הקודם - כ"ק אדמו"ר הריי"ץ במאמץ להזעיק את העולם להצלת היהודים. בסעודת פורים ת"ש, שבה שפך את מר-ליבו על המתרחש באירופה הבוערת, ראה כאילו צורך להתנצל על שהוא מבטא את סערת רגשותיו ואינו משליט מוח על הלב. וכך אמר:

   "אמת, מוח שליט על הלב. תורת החסידות מלמדת כיצד להביא לידי כך, שהשכל שבמוח ישלוט לא רק על המידות שבלב, שיהיו מידות שעל-פי השכל, אלא שהשכל שבמוח יסתיר את סערת הרגשות הפנימית. דרכי החסידות מלמדות כיצד לנצל בעבודת-ה' בדרך הטובה ביותר את השליטה של המוח על הלב. אבל המוח שליט רק על הלב, לא על עצם הנפש. עצם הנפש אינו מניח שיכסו עליו. זעקת עצם הנפש מתפרצת מתחת לכל כיסוי... עצם הנפש שלי זועקת עכשיו אליכם ואל כולם: הצילו! הצילו!".

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     16/1/14 13:25:

   צטט: barir 2014-01-16 07:59:39

   ומה הכבד מסמל?

   המוח שולט בלב והלב שולט בכבד. ה'מוח' מסמל כמובן את הרובד התבוני באדם, ה'לב' את הרובד הרגשי, ואילו ה'כבד' את הרובד היצרי. ראשי התבות של מוח-לב-כבד בסדר זה יוצרים את המלה מלך, כמו לומר שהאדם שבנה לעצמו 'עמוד שדרה' כזה, בו יצריו מעודנים בידי רגשותיו ואלו נתונים לפיקוח התבונה,

     16/1/14 07:59:
   ומה הכבד מסמל?

   ארכיון

   פרופיל

   אסתר רבקה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רשימה

   רשימה