כותרות TheMarker >
  ';

  נאמני תורה ועבודה

  תנועת "נאמני תורה ועבודה" היא תנועה ציונית-דתית המבקשת להחזיר את הציונות הדתית לשורשיה.
  מגמתה לחזק את ערכי "תורה ועבודה", ולפעול לשילוב התורה עם המדע, עם חזון הציונות, ועם החיים המודרניים.
  התנועה שואפת לחזק את השתלבותה של החברה הדתית בחברה הכללית בישראל, למען קידום הסובלנות, השוויון, והצדק, ולמען עיצוב אופייה היהודי-הדמוקרטי של החברה הישראלית.
  התנועה פועלת מתוך מחויבות להלכה, ליצירת תרבות דתית פתוחה, המעודדת שיח הלכתי אמיץ שמתמודד עם אתגרי הזמן.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  0

  ”הרבנות הראשית מפקירה את הדתיות שמתגייסות“ -יונתן אוריך

  0 תגובות   יום חמישי, 16/1/14, 08:46

  ”הרבנות הראשית מפקירה את הדתיות שמתגייסות“

  הרב יצחק בן דוד, שתלמידותיו מתגייסות לצה“ל, אומר כי התנגדות הרבנים לגיוס בנות - נובעת מהניתוק שלהם מהשטח

  יונתן אוריך | 14/1/2014 16:48

  רבנים הפועלים למענן של בנות דתיות המבקשות להתגייס לצה“ל, מוצאים עצמם בתקופה האחרונה תחת מתקפה של ממש. זה התחיל בעצומות רבנים שקראו למוסדות החינוך שלא להכניס את נציגי צה“ל לשיחות עם התלמידות והמשיך במה שהסתמן כשיא: החלטה של מועצת הרבנות הראשית והרבנים הראשיים לישראל, לפיה גיוס בנות לצה“ל אסור בהחלט. 

  לבד בשטח. סגן תמר, הנווטת הדתית הראשונה
  לבד בשטח. סגן תמר, הנווטת הדתית הראשונה אדי ישראל

  בתווך שבין רבנים המתירים ומעודדים גיוס בנות לצה“ל, ובין רבנים המובילים קו תקיף המתנגד לו, נמצאות הבנות עצמן. אלו מגיעות אל סוגיית הגיוס, אותה הן בוחנות משיקוליהן שלהן אל מול השירות הלאומי. מי שבוחרות בכל זאת לעלות על מדים, עושות זאת תוך שהן קורעות עצמן מהממסד הרבני - זה שמתנגד להחלטתן ולצו מצפונן. 

  הרב יצחק בן דוד, ראש מדרשת עין הנצי“ב, מחנך את תלמידותיו לשירות משמעותי בצה“ל. הוא עושה זאת מתוך שמירה ודאגה לעולמן ההלכתי ומשאיר להן את שאלת הגיוס, עליה הוא לא משיב באופן חד משמעי. הרב בן דוד ועמיתיו לבית המדרש, נמצאים כיום בעמדת מגננה: הם צריכים להסביר לתלמידות מדוע הרבנות הראשית אומרת להן לא להתגייס - ובכל מחיר. 

  ”יש איזו תגובה אוטומטית שמגיעה מצד רוב הממסד הרבני והחברה הרבנית, שלא מקבלת שינויים. מבחינתם, שינויים הם תמיד שליליים. העולם הרבני תמיד נגרר, לא גורר ולא מתלהב להיות חלק מהם. הנטייה היא לשלול באופן אוטומטי ולהדוף כל אתגר - במקום להתמודד איתו“, מנסה הרב בן דוד להסביר את גישת הרבנים הראשיים. 

  מחוייבים לתורה - לא לרבנות

  בשיחה עם nrg יהדות הוא מודה בפה מלא: תלמידותיו נמצאות כיום במשבר זהות. ”ישנה מבוכה לאור העובדה שהתלמידות רואות עצמן כבנות דתיות, הן לומדות בבית מדרש הלכתי ותורני - ואז מגיעות הצהרות ממוסד כמו הרבנות הראשית שנתפס בעיניהן כמייצג את ההלכה“, הוא אומר. התשובה שלו, שמגיעה מתוך עיון מנומק בבית המדרש, היא המחוייבות לתורה - לא לרבנים. 

  ”זו השקפת העולם שלי“, הוא מסביר, ”אני מראה את זה לתלמידות שלי מהתלמוד, מהדרישות שמוצבות בפנינו. התלמידות מבינות שהמחוייבות שלהן היא בראש ובראשונה לתורה וגם אם רב כזה או אחר - בכיר ככל שיהיה - סותר את השקפת עולמן, הן מתמודדות עם זה מתוך המקורות והתחושות האישיות שלהן“.   לטענתו של הרב בן דוד, הרבנים הראשיים מנותקים מהנעשה בשטח. ”הם לא מכירים שיש מסגרות תורניות שמלוות את הבנות בצה“ל“, הוא מציין לדוגמה ומאשים את הרבנות בכך שהיא ”לועסת את הפסיקה הישנה שמתנגדת לגיוס בנות, בעוד צה“ל הוא צבא שונה לחלוטין היום. מי שמתנגד לגיוס בנות לצה“ל, נכון להיום, לא לוקח בחשבון את העובדות והשיפור של הצבא בתחום הזה - מתפקידים איכותיים לבנות דתיות עד מסגרות מלוות מבחינה תורנית ואורח החיים ההלכתי“. 

  צילום מסך
  קורא לרבנים להתמודד במקום להתעלם. הרב יצחק בן דוד צילום מסך

  ראש המדרשה בעין הנצי“ב טוען כי בניגוד להתנהלותם של הרבנים הראשיים ושל מי שמתנגדים לגיוס הבנות, החשיבות האמיתית היא דווקא בתמיכה למסגרות התורניות אשר מלוות אותן בתהליך הגיוס - ובמהלך השירות הצבאי עצמו. ”דווקא בגלל ההתנגדות של הממסד הרבני, אי אפשר לשלוח היום את הבנות בלי ליווי צמוד שלנו“, הוא אומר, ”ההנהגה הרבנית מפקירה את הבנות שמעדיפות להתגייס. במקום להתמודד עם האתגר הזה ולסייע לבנות שלנו, אנחנו פשוט זורקים אותן מכל המדרגות. אנחנו תקועים בדיון האם לגיטימי או לא, במקום להעביר משאבים למציאת המסגרות הנכונות לבנות שרוצות לשרת“. 

  ועם זאת, ולמרות הלחצים והמתחים הקיימים בתוך החברה הדתית לאומית, הרב בן דוד מצביע על נתונים ברורים המעידים על הרחבה משמעותית של גיוס הבנות הדתיות לצה“ל. ”הקולות שקוראים להתנגד לגיוס - רק מעודדים אותו“, הוא אומר, ”אני רואה ביקוש חסר תקדים, ברמות של פי כמה וכמה ממה שהתרגלנו אליו בשנים האחרונות. רואים את זה בצורה חזקה גם מבחינה כמותית וגם באיכות של הבנות שמחליטות בסופו של דבר להתגייס לצה“ל. הן לא נמצאות בשוליים, כמו אולי מה שהיה מקובל יותר בעבר. היום אתה נכנס לבית המדרש ורואה את הבנות האיכותיות ביותר, המיינסטרים והאליטיסטיות ביותר“.

  ”אנו לא מתבלבלים. נמשיך לעמוד על משמרתנו, נמשיך לקדש שם שמים, ונמשיך לשאת בגאון את השליחות המיוחדת שהוטלה עלינו: השתלבות עמוקה בחברה הישראלית, והעמקת השתלבותן הראויה של נשים בכל מערכי החיים והתרומה בחברה הישראלית“, מסכם הרב בן דוד. 

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל