כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אתיקה אזרחית

  תכני הבלוג: דמוקרטיה, אתיקה, חברה, חינוך, היסטוריה, ערכים וספרות יפה

  0

  על הקוד האתי של מועצת הנוער העירונית בקריית גת

  1 תגובות   יום שני, 20/1/14, 12:25

  כתבה, זהבה חן.

   

  לאחר שש שנות מעורבות בתהליכים של טיפוח מנהיגות ערכית בקרב ילדים ובני נוער בעיר, יחד עם מחלקת הנוער בקריית גת בראשות מנהלת המחלקה, בעלת החזון, בתאל רויטל אליה ורכזת המועצה ענבר מאמו, הגענו סוף סוף לנקודת שיא והיא השקתו של הקוד האתי שכתבנו יחד עם מועצת הנוער העירונית. רגעים אלה שווים את כל המאמץ, השעות והנסיעות הארוכות. נחת! והמון גאווה על בחירה של נציגות הנוער בעיר להוביל תהליך כל כך משמעותי, מעמיק וערכי. נחת וגאווה על האומץ של מועצת הנוער לבחור כפרוייקט מתמשך- נושא שהוא לא אטרקטיבי במיוחד בקרב הנוער. לא רק תכנון מסיבות ואירועים אלא גם השמעת קול ברור לבני הנוער בעיר, קול שמעביר מסר ברור להתנהגות אתית וערכית של בני הנוער בעיר.

   

  את תהליך כתיבת הקוד האתי, מובילה מועצת הנוער העירונית של קריית גת כבר שלוש שנים. התהליך הקיף את כל מועצות התלמידים בחטיבות העליונות וקבוצות המנהיגות העירוניות, שהשתתפו בבחירת ערכי הליבה של הקוד האתי. התהליך כולו התבצע באופן דמוקרטי: תהליך בחירת ערכי הליבה, הדיונים סביב בחירת הערכים, הדיונים בדילמות ערכיות, בחירת צוות כתיבת הקוד, החקר, ניתוח והגדרת הערכים, אישרור שלוש מועצות את הקוד, תכנון מערכי הטמעה של הקוד על ידי חברי המועצה, הכנת החומרים, הצגת הקוד בפורום מפקח משרד החינוך, ראש העיר, מנהלי בתי הספר ונציגי ציבור.

   

  במהלך שנים אלו, הוכיחו ההרכבים השונים של מועצת הנוער, אחריות ומחויבות לנוער ולמשימה, יוזמה, נחישות, עקביות, כבוד הדדי, רצינות, שיתוף פעולה וייצוגיות.  ושהסלוגים " הנוער מצעיד את העיר" ו- "ערך כדרך" הם משפטים מנחים לפעולה ומלאי משמעות.

   

  השקת הקוד האתי אינו סיום התהליך אלא נקודת התחלה. מועצת הנוער מתכננת, השנה, יחד עם המכללה לאיכות השלטון, מחלקת הנוער ומנהל חברה ונוער להוביל תוכנית הטמעה של הקוד בכל קבוצות המנהיגות, מועצות התלמידים ותנועות הנוער, במטרה לטפח שפה אזרחית וערכית בקהילה. מתוכננת גם הקמת וועדת אתיקה במועצת הנוער העירונית , אליה יוכלו להפנות סוגיות אתיות שאתם מתמודדים בני הנוער בחיי היום יום בעיר ובאמצעותן יהיה ניתן להכין תוכניות עבודה ומערכי פעילות על מנת להמשיך את השיח באופן דמוקרטי. חזון מועצת הנוער שבכל בית ספר תוביל מועצת תלמידים יחד עם כלל המורים והתלמידים, תהליך דומה ששיאו יהיה בהשקת קוד אתי בית ספרי המותאם לבית הספר.

   

  עצם הדיון בערכים ובהגדרתם, בהתנגשות בין ערכים, בדילמות ערכיות, בסוגיות המטרידות את הנוער בעיר תוך הצבת מדרג ערכי אישי וקהילתי, מפתח חשיבה ביקורתית ושיפוט ערכי. משמעותי כל כך בטיפוח אורח חיים דמוקרטי בקהילה ותקוותי מכאן יצאו מנהיגי העתיד: ראויים, ביקורתיים וערכיים.

   

  וכפי שאמר אחד הנציגים של מועצת הנוער: " אני אישית רוצה, כאשר אפגוש בני נוער מתל אביב או מירושליים, שיביטו בי בקנאה ויגידו: הי...שמענו שבקריית גת יש נוער איכותי מאוד..."

   

  דברי מועצת הנוער ( מתוך חוברת הקוד האתי):

   

  "ערכי הליבה שבחרנו לקוד האתי של מועצת הנוער העירונית בקריית גת, ינחו אותנו בפעולותינו ובקבלת ההחלטות שלנו. אנו מתחייבים לייצג בכבוד את בני הנוער בקריית גת באמצעות דוגמה אישית בהתנהגותנו, בתרבות הדיון שלנו, במעשינו ולגלות אחריות ומחויבות לתפקיד שקבלנו על עצמנו.

  אנו מתחייבים לפעול בשקיפות, לשתף פעולה עם מועצות התלמידים בעיר, לדאוג לרווחת הנוער בקריית גת ולהוביל ולעודד השתתפות במיזמים חברתיים שיעצימו את הנוער ואת העיר קריית גת לגאוות כל תושביה."

   

  מתוך חוברת הקוד האתי, משפטים מאחדים של הגדרות ערכי הליבה של הקוד:


  דוגמה אישית-

   

  "נקפיד לייצג את בני הנוער בקריית גת באופן מכובד על ידי כך שנשמש דוגמה אישית בהתנהגותנו, בתרבות הדיבור והדיון שלנו, ביחסנו אל הזולת ובמסרים שאנו מעבירים לבני הנוער, תוך הקפדה על ציות לחוקי המדינה."

   

  אחריות ומחויבות- 

   

  "אנו מתחייבים, לאור המנדט שקבלנו מבני הנוער בעיר, לגלות אחריות ומחויבות כלפי הנוער בקריית גת, לעמוד בלוחות הזמנים ובמשימות שנטלנו על עצמנו, על מנת לייצג בכבוד את נוער קריית גת ולהיענות לצרכיו ברגישות ובסבלנות."

   

  כבוד-

   

  "נפעל לשמור על שמה הטוב של מועצת הנוער וכבוד חבריה וננהג כלפי כל אדם ודעותיו בכבוד, ברגישות ובסובלנות תוך שמירה על פרטיותם וזכויותיהם."

   

  מעורבות- 

   

  "נעודד, ניזום, נשתף ונשתתף ביוזמות חברתיות ואזרחיות של מועצת הנוער וקבוצות אחרות של בני נוער בעיר, מתוך רצון להשפיע על סדר היום החברתי והאזרחי של בני הנוער בעיר ולרווחתם."

   

  שיתוף פעולה-

   

  "נקפיד לשתף פעולה עם חברנו במועצת הנוער העירונית ובני נוער אחרים בעיר, עם מוסדות וארגונים בעיר כדי לקדם את מטרות מועצת הנוער: להצליח במשימות שלקחנו על עצמנו תוך ערבות הדדית ומעורבות אזרחית וחברתית, לסייע ולפעול למען בני הנוער בקריית גת."


  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין