כותרות TheMarker >
  ';

  "טרוף מערכות פוליטי" ( המיקרה של סינדרום ירושלים - משה עמירב)

  הבלוג עוסק ב"טירוף מערכות" ומזמין קוראים לחוויה התנסותית ותגובות רציונליות לאבסורדים פוליטיים כמו למשל הדיון הבלתי רציונלי בינינו והפלסטינים על הסוגיה העיקרית בסיכסוך : ירושלים.
  "משולחנו של הפרופסור למדע המדינה"

  "איך הופך מנהל למנהיג" - פרופסור משה עמירב

  0 תגובות   יום חמישי, 30/1/14, 20:39

  הרצאתו של פרופסור משה עמירב על מנהיגות

   

  חלק א'

   

  ''

   

  היום נדבר על מנהיגות, מנהיגות בפוליטיקה, בעסקים ובכלל בחיים. מה היא מנהיגות? מי הוא מנהיג? איך לומדים להנהיג?

   

  המחקרים העדכניים בתחום המינהל הציבורי מוכיחים כי מנהל טוב זה בעצם לא מה שחשבנו חקרנו וכתבנו עליו לפני שלושים וארבעים שנה. המיתוס הראשון שהתנפץ בשנים האחרונות הוא שמנהל טוב הוא העובד המיומן ביותר ובכן ברור לנו כיום שזה אינו עומד במבחן המציאות, המנהל כיום יודע פחות מכל הכפופים לו, מה ואיך צריך לעשות. המיתוס השני הוא שהמנהל הטוב מקדיש חלק ניכר מזמנו למחשבה שיטתית, מתכנן לטווח ארוך, קובע סדר עדיפות רציונאלי וכד'.

  חוקר הניהול הידוע מינצברג גילה לנו שהמציאות שונה לחלוטין: למנהל אין זמן לחשוב או סבלנות לחשוב באופן שיטתי, הדחוף דוחה את החשוב, התכנון לטווח ארוך, נראה טוב אך חסר בסיסי נתונים, סדר העדיפות בדרך כלל אינו רציונאלי אלא אמוציונאלי במקרה הטוב, ופוליטי במקרה הרע.

  במשך שנים לימדו בבתי הספר לניהול את ארבע הפונקציות של תפקידי המנהל:

  תיכנון, תיאום, ארגון ובקרה, נכתבו על כך ספרים ומאמרים רבים. את הפונקציה הנוספת, החמישית כמעט ולא לימדו: מנהיגות!

   

  אני מבקש היום לעסוק בפונקציה הזאת של הניהול, היבט שלא נלמד משום שאנחנו לא יודעים למדוד אותו בכלים המחקריים שלנו. טעות נפוצה התורמת לחוסר הידע על הפונקציה הזאת היא ההנחה שמנהיגות היא תכונה מולדת ולא נרכשת, "או שיש לך את זה או שאין לך את זה!" יש הקוראים לה כאריזמה!

  "שטויות", אומר אחד מגדולי החוקרים של המינהל הציבורי פיטר דרוקר: "איזנהאואר, ג'ורג' מרשל, הרי טרומן, קונרד אדנאאור, איש מהם לא ניחן בכריזמה, אין להעלות על הדעת אדם כריזמטי פחות מאברהם לינקולן "אומר דרוקר בספרו "מניהול של אתמול למנהיגות של מחר" 

  ובכן איך לומדים להיות מנהיג?

  אבי המחקר על הבירוקרטיה – הסוציולוג הגרמני מקס וובר לימד אותנו את התנאי הראשון- אך הבלתי מספיק: קיומה של הסמכות! הסמכות נותנת לראש הממשלה את עוצמתו היא זו הנותנת למפקד בצבא את הכוח להוביל חיילים למלחמה, היא זו הנותנת למנהל בארגון את היכולת לקבוע כללים, לפשר בין הניצים, לחלק את המשאבים. הסמכות: תנאי ראשון אך לא מספיק!

  היא עדיין לא מקנה למדינאי, למפקד ולמנהל מנהיגות! מה היא הפונקציה הזאת- מנהיגות, שכל כך הרבה מדברים על חשיבותה? מנהיגות היא היכולת שיש או אין לבעל הסמכות להביא את הכפופים לו לעשות מעשה מתוך הזדהות והתלהבות. להביא את הכפופים לו לחוש שבעשייה שהם עושים הם מתעלים והופכים לדבר מה גדול יותר ממה שהיו קודם לכן. לא רק עבורו- או עבור האירגון או אפילו עבור המדינה הם עושים זאת אלא למען עצמם בראש ובראשונה.

  בכל ארגון ניתן להבחין בקו המפריד בין לנהל ולהנהיג, בין מה שצריך לעשות לבין למה לעשות זאת? בשפתו של הפילוסוף הגרמני ניטשה "אם יש לך איזה למה שלמענו אתה חי תוכל לשאת כמעט כל איך"

   

  מכל מלמדי השכלתי, לא כולם היו פרופסורים. פעם לפני שנים פגשתי בהודו נזיר בודהיסטי שעוברים ושבים היו שמים באמתחתו אוכל, מתנות, כסף. התבוננתי בו ארוכות, בידו הימנית פת לחם ובידו השמאלית אחז בפרח. התקרבתי ושמתי באמתחתו עשרים רופי. הוא הבין שאני מבקש בתמורה הסבר, אולי דבר חכמה על הלחם והפרח והוא ענה בלי ששאלתי, בחיוך ובאנגלית טובה "את שניהם אני צריך, על הלחם אני חי והפרח הוא מה שאני חי עבורו..."

  זו היתה החכמה המרוכזת ביותר שרכשתי בתחום המנהיגות והניהול. תן לכפופים לך פרח זה יותר מלחם!

   

  פרופסור מקרגור הגדיר עבורנו החוקרים את יחסי הגומלין וההבדל בין מנהל ומנהיג ביחס לכפופים להם: הניהול מתגמל, המנהיגות מעצבת. למנהל ישנה יכולת לשכר ועונש ומכאן שמנהיגותו מוגבלת למידת חששות הכפופים לו או מגודל הרווח שישיגו אם ימלאו את רצונו של הבוס. המנהיגות מאידך מעצבת את הכפופים, מחוללת בהם שינוי ומצליחה להניע אותם ללא כל קשר לשכר ועונש, רווח והפסד.

   

  מנהיגות תוגדר ככזאת אם היא מצליחה להציב בפנינו שלשה מושאי הזדהות.

   

  הראשון בהם "מסוגלות עצמית" או חיבור עם החלק האופטימי שיש בכל אחד מאיתנו, העוצמה שבנו שלא ידענו על קיומה. בספרות המחקרית זה נקרא "חיזוק תפישת המסוגלות העצמית", המורה היוצר זאת אצל תלמידיו- הוא מנהיג, המפקד היוצר זאת אצל פקודיו הוא מנהיג. המנהל היוצר זאת אצל הכפופים לו הוא מנהיג.

   

  השני הוא "הזדהות עם ערך הגדול מאיתנו", הרווח ממנו גדול לאין שיעור, הנכונות להפסיד גם היא ללא גבול ואיננה רציונאלית. צדק, חופש, שיוויון, שלום, מולדת הם ערכים כאלה. "טוב למות בעד ארצנו "אמר יוסף תרומפלדור בתל-חי. הוא מת בתחושה שהתאחד עם ערך גדול ממנו. "מוטב לנו למות בני חורין מאשר לחיות כעבדים לרומאים" אמר אלעזר בן יאיר על פסגת המצדה והוביל את כל משפחות הנצורים להתאבדות המונית.

   

  מושא ההזדהות השלישי הוא "המנהיג", יכולתו של המדינאי, המפקד והמנהל להציג דוגמא אישית של דבקות במטרה, חתירה למצוינות, בטחון עצמי, צניעות וכד' מביאה לקשר רגשי המוצג בספרות הפסיכולוגית באמצעות המושג "ייחוס". ייחוס חיצוני נוטה להעניק למנהיג יכולות מופלאות בעיקר בעיתות מצוקה ומשבר. יש בתחושה שהמנהיג יכול להוביל אותנו לחוף מבטחים אפקט מקל ומרגיע לצד הרצון "להיות כמוהו"!

  אלה מכם שלמדו אצלי יודעים ש"סיפור טוב" שווה יותר מ-10 מאמרים אקדמיים, לכן הרבה מהדוגמאות שהבאתי היו "סיפורים". לפעמים "סיפור אישי" דרכו העברתי לכם מסר לימודי. אספר לכם סיפור אישי על "מנהיגות"

  פגשתי בחיי מנהיגים רבים, עבדתי מקרוב עם ראש הממשלה אהוד ברק, הכרתי היטב שני ראשי ממשלה נוספים אריאל שרון ואהוד אולמרט, שנים רבות עבדתי במחיצתו של טדי קולק ראש העיר האגדתי של ירושלים, היו לי מפגשים עם הנשיא ביל קלינטון, נשיאה של בריה"מ לשעבר מיכאל גורבצ'וב, נשיאה הלבן האחרון של דרום אפריקה דה קלרק, נשיא אינדונזיה לשעבר עבדול ואהיד, יו"ר הרשות הפלסטינאית יאסר ערפאת ורבים אחרים. אינני יכול לומר שהם היו מעוררי השראה, חכמים בצורה בולטת, מרשימים ביכולתם הביצועית או נעדרי טעויות, אבל אני יכול להעיד שהם הקרינו מנהיגות מתוך שידעו להעביר את מושאי ההזדהות שציינתי לעיל, לאנשים שהלכו אחריהם.

   

  הסיפור האישי שלי הוא על המנהיג הראשון שהכרתי בחיי. באישיותו גילם את שלשת מרכיבי המנהיגות: היכולת להעצמה של הכפופים לו, היכולת ליצור בהם הזדהות עם ערך גדול מהם והעיקר- דוגמא אישית שיצרה בי רצון להיות כמוהו.

   

  חלק ב' של ההרצאה

   

  משה עמירב באתר הארץ

  משה עמירב - קונפליקט ירושלים

  המרכז לחקר הקונפליקט בפייסבוק

  משה עמירב גוגל פלוס

  משה עמירב בפייסבוק

  משה עמירב בויקיפדיה

  משה עמירב - רקע ומומחיות

  סיפורו של צנחן באתר הכותל

  משה עמירב טוויטר

  משה עמירב בלינקדאין

  הסינדרום שמונע את השלום - מאמר של משה עמירב בעיתון "הארץ"

  מלון מונטנה בבעלותו של משה עמירב

  כבר לא ירושלמי - משה עמירב ויהורם גאון

  הבלוג של משה עמירב בנענע10

  הבלוג של משה עמירב בוורדפרס

  הבלוג של משה עמירב בתפוז אנשים

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   משהעמירב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין